Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
grzyby a karmienie piersią
Adobe Stock
Zdrowie

Grzyby a karmienie piersią – co wolno, a czego lepiej unikać

Jedzenie grzybów podczas karmienia piersią nie jest odradzane w oficjalnych zaleceniach. To oznacza, że karmiące mamy mogą jeść grzyby. Jednak tak samo, jak w przypadku każdej innej osoby, a zwłaszcza dzieci, temat ten wzbudza wiele wątpliwości. Wyjaśniamy, skąd się one biorą.

Parę lat temu na Facebooku Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiła się informacja o tym, kto nie powinien jeść grzybów. Lista obejmowała: dzieci, osoby starsze, ludzi z problemami z układem trawiennym oraz kobiety w ciąży i karmiące. Tymczasem grzyby i karmienie piersią mogą iść w parze. Nie odradza ich jedzenia ani WHO, ani Ministerstwo Zdrowia. 

Spis treści:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Czy karmiąc piersią, można jeść grzyby?

Jedzenie grzybów i karmienie piersią można łączyć. Jeśli zjedzone grzyby pochodzą z pewnego źródła, nie ma wśród nich grzybów trujących, to nie ma też ryzyka ani dla matki, ani dla dziecka.

Często mówi się o tym, że grzyby są ciężkostrawne i powodują wzdęcia. Wiele kobiet karmiących obawia się, że po zjedzeniu grzybów także dziecko dostanie wzdęcia czy kolki. Tymczasem dolegliwość ta może dotknąć wyłącznie osobę spożywającą grzyby, czyli w tym przypadku mamę. Jeśli dziecko będzie miało wzdęcie po zjedzeniu mleka mamy, która jadła wcześniej grzyby, dolegliwość u dziecka nie będzie skutkiem składników diety mamy, czyli grzybów.

Karmienie piersią a grzyby leśne

Jak już wspomnieliśmy, matka karmiąca może jeść grzyby. Mogą to być zarówno grzyby leśne czy np. pieczarki. Te drugie z całą pewnością nie zaszkodzą ani mamie, ani dziecku, a leśne grzyby będą też bezpieczne, o ile nie trafią się wśród nich grzyby trujące. W związku z powyższym oczywiście jedzenie sosów grzybowych i karmienie piersią oraz pierogi z grzybami i karmienie piersią się nie wykluczają.

Leśne grzyby jadalne, a więc także kurki, o które często pytają karmiące piersią mamy, są bezpieczne dla kobiety i jej dziecka. Trujące grzyby leśne to już zupełnie inna sprawa. Dlatego tak ważne jest, aby zbierać wyłącznie grzyby, co do których ma się stuprocentową pewność, że są jadalne, a w przypadku kupna, sięgać po te z pewnego źródła!

Grzyby najlepiej kupować w sklepie. Opakowanie powinno być oznaczone numerem partii. Obowiązkowo powinna też być na nim informacja, że partia ta była kontrolowana przez odpowiednie służby i została dopuszczona do spożycia. Takie oznaczenia dają pełną gwarancję bezpieczeństwa.

Karmienie piersią a pieczarki

Tu sprawa jest bardzo prosta – karmiąca mama może jeść pieczarki. Są one grzybami jadalnymi, a na dodatek uprawianymi w kontrolowanych warunkach. Dlatego sięganie po nie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dla mamy i dziecka (poza wzdęciem u mamy).

Grzyby marynowane a karmienie piersią

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to i w tym przypadku nie ma przeciwwskazań do jedzenia grzybów marynowanych przez kobietę karmiącą. Kluczową sprawą jest to, czy zamarynowane grzyby są grzybami jadalnymi. Pieczarki (z całą pewnością), grzyby leśne, np. kurki, podgrzybki, kozaki, borowiki – też są bezpieczne. Natomiast marynowane grzyby trujące są tak samo groźne dla zdrowia i życia jak podane w inny sposób.

Warto jednak wiedzieć, że zdrowsze są grzyby marynowane w occie jabłkowym niż spirytusowym. Ocet, spirytusowy może pogarszać strawność i drażnić błonę śluzową żołądka karmiącej mamy. Dużo łagodniejszy jest ocet jabłkowy, któremu przypisuje się właściwości obniżające poziom cukru we krwi, wspomagające trawienie i przyspieszające metabolizm. Nie znaczy to, że należy się objadać grzybami marynowanymi w occie jabłkowym, gdyż i one mogą wywołać wzdęcia. U mamy, nie u dziecka.

Sprawdź też:

Zbieranie grzybów z dziekciem
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Jadalny czy trujący? Rozpoznaj grzyby! [QUIZ]
grzyby dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie
Grzyby dla dzieci: od ilu lat dzieci mogą jeść grzyby?
Grzyby mogą stanowić dla dzieci śmiertelne zagrożenie. Największe ryzyko niosą za sobą leśne grzyby (również suszone) w diecie dziecka. Bezpieczne, choć ciężkostrawne, są pieczarki, ale ich wartość odżywcza nie jest na tyle duża, aby karmić nimi dzieci. Od jakiego wieku można podawać dziecku grzyby?

– Dzieci do 7. roku życia w ogóle nie powinny jeść grzybów ! Starsze mogą jedynie odrobinę i od wielkiego dzwonu – mówi dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog. Grzyby duszone w śmietanie i pachnąca lasem grzybowa to potrawy mogące zagrażać dzieciom. Wszystko przez toksyny znajdujące się w trujących grzybach, które łatwo pomylić z grzybami jadalnymi. Grzyby w diecie dziecka: dlaczego są szkodliwe? Grzyby są smaczne i dodają potrawom aromatu. Są też źródłem wielu wartościowych składników, np. prowitaminy D, selenu, przeciwutleniaczy. Jednak zalety te nie równoważą ryzyka, jakie niesie ze sobą podawanie dzieciom grzybów, wśród których mogą znaleźć się te silnie trujące. Istnieją jeszcze inne powody, dla których dzieci nie powinny jeść grzybów:   Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne . – Ścianki ich komórek zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki owadów. Równie dobrze moglibyśmy zaserwować pociechom kolację z chrząszczy – wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog.   Dzieci gorzej niż dorośli gryzą i żują pokarm, więc już pierwsza faza jego „obróbki” jest mało dokładna. Grzyby, nierozdrobnione jak należy, trafiają do żołądka, który nie bardzo wie, co z nimi począć. Jeśli dziecko nie zwymiotuje, wędrują dalej, a potem długo zalegają w jelitach . Efekt? Wzdęcia, bóle brzucha, biegunka. Suszone grzyby, kurki, pieczarki, wywar z grzybów: czy mogą się znaleźć w diecie dziecka? Jak wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, rodzaj grzybów nie ma znaczenia – wszystkie są tak samo zbędne w diecie dziecka. Nie ma więc sensu zadawanie pytań: czy dzieci mogą jeść kurki? A podgrzybki? Czy małe dzieci mogą jeść pieczarki ? Dotyczy to zarówno grzybów świeżych , jak i suszonych . Część lekarzy...

dieta mamy karmiącej
Adobe Stock
Karmienie
Dieta matki karmiącej: co można, a czego nie wolno jeść? (tabela i przepisy)
Dieta matki karmiącej musi być zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa. Produkty spożywane przez karmiącą powinny być także bogate w witaminy i składniki mineralne. Opisujemy zasady diety podczas laktacji, polecamy najlepsze przepisy dla mam karmiących piersią noworodka lub starsze niemowlę.

Dieta matki karmiącej powinna opierać się na piramidzie zdrowego żywienia. Nie musisz eliminować ze swojego jadłospisu żadnych produktów, jeśli twoje dziecko nie ma alergii i jest zdrowe (inaczej wygląda jednak dieta matki karmiącej dziecko ze skazą białkową : wtedy nie wolno ci jeść wybranych pokarmów). Niezależnie od rodzaju twojego menu, w czasie laktacji potrzebujesz więcej kalorii niż przed ciążą. Warto zadbać, aby potrawy matki karmiącej piersią były zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze. Podajemy też przepisy na dania, na których może opierać się zdrowa dieta podczas laktacji. Spis treści: Jaka dieta dla matki karmiącej Dieta matki karmiącej: co można jeść Dieta matki karmiącej: tabela Dieta matki karmiącej: czego nie jeść Kaloryczność diety matki karmiącej Dieta eliminacyjna matki karmiącej – kiedy Przepisy dla matek karmiących piersią Suplementy diety dla karmiących Jaka dieta dla matki karmiącej? Zasady prawidłowej diety matki karmiącej są takie same jak każdej zdrowej diety. Jeśli karmisz piersią, sięgaj po produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Podczas laktacji jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Najwięcej cennych składników odżywczych zawierają świeżo przygotowane dania skomponowane z różnorodnych produktów. Karmiąca mama potrzebuje: żelaza – zawiera je mięso, ryby, żółko jaj, rośliny zielone wapnia – jego źródłem jest mleko, jogurt, ser żółty, sezam, migdały, suszone figi jodu – dostarczają go ryby morskie, mleko, wody mineralne, warzywa, owoce selenu – znajduje się w mięsie, rybach, jajach, kaszach, ciemnozielonych warzywach cynku – jest w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach. Kiedy karmisz piersią, odżywiaj się zdrowo i komponuj jadłospis zgodnie z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta