
KaszelPrzeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.
Co możesz zrobić?
- Suchy kaszel – podawaj dziecku do picia wodę mineralną, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty. Jeśli masz inhalator (nebulizator), zrób maluchowi inhalacje z soli fizjologicznej. W pierwszym roku życia nie stosuj bez konsultacji z lekarzem żadnych ziołowych syropów łagodzących suchy kaszel.
- Mokry kaszel – ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że maluch nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka. Może ją potem zwymiotować. Zachęcaj go, by dużo pił – wtedy wydzielina będzie rzadsza i łatwiej ją odkrztusi. Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem (nebulizatorem). Często noś dziecko na rękach, oklepuj mu plecki kilka razy dziennie, by ułatwić odkrztuszanie. Pod materacyk w łóżku podłóż książki, by główka malca w tym czasie, gdy leży, była nieco uniesiona (patrz: postępowanie w przypadku kataru). Za zgodą lekarza możesz podawać syropy rozrzedzające wydzielinę – ale nie dawaj na własną rękę żadnych leków.
To ważne! Jeśli kaszel dziecka przypomina szczekanie i maluch ma kłopot z oddychaniem, otwórz szeroko okno lub zabierz malca na balkon. To może być zapalenie krtani. Dzwoń po lekarza.
Katar
Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach. Jeśli jednak jesteś tatą noworodka, niech cię nie zmyli kichanie. U takiego maleństwa to zazwyczaj odruch oczyszczający nosek. Pierwszym objawem kataru jest sapka – to znak, że śluzówka nosa jest obrzęknięta, pojawił się stan zapalny. Potem zauważysz wodnistą wydzielinę, rośnie też temperatura. Katar najbardziej męczy niemowlę, bo z zatkanym noskiem trudno ssać. Maluch jest wtedy rozdrażniony.
Co możesz zrobić?
- Zatkany nosek – kilka razy dziennie wkraplaj do każdej dziurki po dwie krople soli fizjologicznej. Potem połóż malucha na brzuszku i usuń wydzielinę. Gdy nosek nadal jest zatkany, użyj gruszki z szerokim końcem lub specjalnego aspiratora. Nie wkładaj do dziurek patyczków, bo możesz uszkodzić delikatną śluzówkę!
- Silny katar – zastosuj krople, np. Nasivin Soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni, nie dłużej). Częściej trzymaj malucha na rękach w pozycji pionowej. Układaj go na boku lub podłóż pod materacyk od strony głowy książkę, by dziecko nie leżało zupełnie płasko (ale nie kładź poduszki pod główkę). Skórę pod noskiem smaruj maścią ochronną, np. Linomagiem, wazeliną, maścią majerankową (nie nagietkową – to silny alergen). Podawaj dużo wody, niesłodzonych herbatek.
Zobacz jak postępować, kiedy okaże się, że niemowlę ma zatkany nosek. Czy to jest katar? Noworodki często kichają, ale to nie objaw kataru! W ten sposób nosek oczyszcza się z resztek wód płodowych. U niemowląt, w sezonie grzewczym, zdarza się też tzw. sapka. Powietrze jest wysuszone grzejącymi kaloryferami i wydzielina zasycha w nosie. Utrudnia to oddychanie i skutkuje sapką. By udrożnić nosek, nawilżaj powietrze w domu, staraj się, by temperatura w pokojach nie przekraczała 21°C. Do noska możesz wkroplić sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie. Sapka może być też pierwszym objawem kataru. Wtedy trzeba nosek oczyszczać, by wydzielina nie spływała do gardła i ucha. Może to bowiem stać się przyczyną rozszerzenia infekcji. Zwłaszcza że, gdy malec leży, wydzielina ma ułatwiony dostęp do uszu! Katar wirusowy Katar wirusowy jest bezbarwny, białawy. Nie trzeba od razu zabierać niemowlęcia do lekarza, wystarczy czyścić nos, np. rożkami z chusteczki higienicznej zwilżonymi solą fizjologiczną. Jeśli dziecko z powodu zatkanego noska ma trudności ze ssaniem, pomogą krople zmniejszające ilość wydzieliny (np. Nasivin, Otrivin). Nie używaj gruszki z długą końcówką. Możesz stosować tylko taką dla niemowląt, o szerokim końcu. Jest też na rynku nowoczesny aparat NoseFRIDA, do bezpiecznego usuwania wydzieliny z noska. Układaj maleństwo na boczku, to też trochę pomaga. Podrażnioną skórę pod noskiem smaruj wazeliną, maścią majerankową lub z pantenolem. Jeśli wydzielina jest żółta lub zielonkawa (sygnał nadkażenia bakteryjnego) albo dołączy się gorączka, zabierz malca do lekarza!

Teraz już nie ma znaczenia, kto „przyniósł” wirusa do domu. Zresztą o tej porze roku o to najłatwiej. Wystarczy, że ktoś chory kichnął obok dziecka, dotknął zabawki malucha, która potem powędrowała do buzi. Zacznij szybko działać , aby banalna infekcja nie zmieniła się w coś poważniejszego. Oto plan działania. Katar Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach. Sposoby jak leczyć katar • Zatkany nosek – kilka razy dziennie wkraplaj do każdej dziurki po dwie krople soli fizjologicznej. Potem usuń wydzielinę. Gdy nosek jest nadal zatkany, a dziecko nie umie jeszcze go wydmuchać użyj gruszki z szerokim końcem lub specjalnego aspiratora . • Silny katar – zastosuj krople, np. Nasivin Soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni, nie dłużej). Układaj dziecko do snu na boku lub podłóż pod materacyk od strony głowy książkę, aby głowa malucha była wyżej. Skórę pod noskiem smaruj maścią ochronną, np. Pantenolem, Linomagiem, wazeliną, maścią majerankową (nie nagietkową – to silny alergen). Podawaj dużo wody, niesłodzonych herbatek, a jeżeli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko. To ważne! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka (powyżej 38°C), kaszel, podejrzenie bólu ucha , koniecznie zadzwoń do lekarza. Polecamy: Katar u niemowlaka - rodzaje kataru Kaszel Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła , krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje. Domowe sposoby na...

Kaszel u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Kaszel i katar to jednak niejedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze. Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję i pozbędziesz się kaszlu u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić na spacer, gdy dziecko ma kaszel! Spis treści: Kaszel u przeziębionego niemowlaka Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka? Kiedy można iść na spacer, jeśli niemowlę ma kaszel? Kaszel u przeziębionego niemowlaka Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie . Przez pierwsze 3-5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry , wydzielina gęstnieje. Uwaga! Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie , takie jak: odmawianie ssania, trudności z zasypianiem, apatia, płacz trudny do utulenia. Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Suchy...