
Ważne jest to, jak układasz maluszka w łóżeczku, jak go karmisz, czy we właściwym czasie wprowadzasz papki i stałe pokarmy. Pewnie nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale... od tego właśnie zależy, czy będziesz mieć problem ze zgryzem swojego dziecka. Bo o tym, czy się prawidłowo ukształtuje, decyduje wiele czynników. Sprawdź zatem, jak czuwać nad jego rozwojem. Czy wiesz na przykład...
Jak układać dziecko do snu?
Wybierz dość twardy, ale elastyczny materacyk (nie może się zapadać). Pod górną jego część możesz położyć książkę, by główka była nieco wyżej niż reszta ciałka – utrwalaniu tyłozgryzu (patrz dalej) sprzyja układanie dziecka zupełnie płasko. Gdy niemowlę leży na pleckach, jego usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie używaj jednak poduszki!
Jak karmienie piersią wpływa na zgryz dziecka?
U każdego zdrowego noworodka dolna szczęka jest wyraźnie mniejsza od górnej (patrząc na profil dziecka, zauważysz charakterystyczne cofnięcie bródki). Jest to wynik zupełnie prawidłowego rozwoju części twarzowej czaszki w okresie płodowym, górna szczęka rośnie bowiem bardziej intensywnie. Ta dysproporcja zostaje szybko wyrównana, jeśli dziecko jest prawidłowo karmione. A najlepsza gimnastyka dla małej buzi to ssanie piersi. Gdy dziecko pije mleko mamy, pracuje jego język, podniebienie miękkie, mięśnie okrężne warg (są odpowiedzialne za ich domykanie) oraz te, które wpływają na rozwój żuchwy. W sumie w jedzenie zaangażowanych jest wtedy ponad czterdzieści mięśni – gdy malec pije mleko z butelki, tylko kilka.
Jak trzymać butelkę z mlekiem?
Lekko ją przechyl i nigdy nie opieraj o żuchwę dziecka – to utrudnia jej ruchy do przodu. Maluszek powinien być w tym czasie w pozycji skośnej, najlepiej pod kątem ok. 45 stopni w stosunku do podłoża. Jego główkę ułóż tak, by opierała się na twoim przedramieniu.
Kiedy butelkę zastąpić kubeczkiem?
Już w 7.–8. miesiącu. Najpierw może to być kubek niekapek, z którego dziecko pije, wykonując ruchy podobne do tych podczas ssania. Potem zacznijcie używać tradycyjnego kubka z dziubkiem. Są też dzieci, które od razu zupełnie dobrze radzą sobie ze zwykłym kubeczkiem. Dziecko karmione piersią od razu powinno pić z kubeczka. Wcale nie musisz uczyć go pić przez smoczek.
Zobacz także: Jak przestawić dziecko z butelki na kubek