dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Zdrowie

Ból brzucha u niemowlęcia - 6 możliwych przyczyn

Ból brzucha może pojawić się z wielu powodów. Sprawdź, czy twoje dziecko cierpi na zatrucie pokarmowe, niestrawność, a może ma infekcję układu moczowwego. Podpowiadamy, co wtedy robić.

Ból brzucha bywa sygnałem jakiejś choroby, np. gdy u dziecka występuje alergia pokarmowa. Może też pojawić się w okresie wylęgania się chorób zakaźnych np. odry. U małych dzieci (do 2. roku życia) może występować, gdy dziecko ma zapaleniu uszu.

Przyczyny bólu brzucha:

Niestrawność u dziecka

Może się zdarzyć każdemu, także maluszkowi, który nie jada hamburgerów ani bigosu. Czasem wystarczy nadmiar szybko fermentujących owoców albo soków.

Objawy niestrawności: Ból (najczęściej w nadbrzuszu, jednak malec może mieć kłopot z dokładnym wskazaniem bolącego miejsca) pojawia się dwie, trzy godziny po posiłku po posiłku. Mogą mu towarzyszyć mdłości, wzdęcia i odbijania, a nawet wymioty.

Leczenie niestrawności: Nie dawaj dziecku nic do jedzenia. Pozwól mu wypocząć. Nie prowokuj wymiotów ale jeśli się pojawią, nie staraj się ich powstrzymywać.

Zatrucia pokarmowe u dziecka

Wywołują je drobnoustroje (np. salmonella) albo toksyny (np. jad kiełbasiany)

Objawy zatrucia pokarmowego: Podobne jak przy niestrawności, jednak bardziej gwałtowne. Mogą pojawić się dużo później (nawet po dwóch, trzech dniach od zjedzenia szkodliwego produktu). Bólowi brzucha towarzyszą wymioty, biegunka, czasem gorączka i/albo ból głowy.

Leczenie zatrucia pokarmowego: W przypadku dzieci, zwłaszcza małych, każde zatrucie może być groźne, dlatego jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Nie próbuj zapobiegać wymiotom – dzięki nim organizm się oczyszcza. Pamiętaj, że odwodnienie u dziecka jest groźne, dlatego nie możesz do neigo doprowadzić. Podawaj mu małymi porcjami wodę, herbatę miętową albo zwykłą (ale nie owocowową).

Sprawdź: Jak leczyć biegunkę rotawirusową radzi ekspert

Mój sposób na kolkę u niemowlaka - film

Appendektomia, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego
Fotolia
Mama
Appendektomia, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego
Appendektomia - na czym polega ten zabieg? Czy jest to operacja, do której należy się jakoś przygotować? Jak długo po zabiegu chory musi pozostać w szpitalu? Dowiedz się!

Appendektomia to medyczna nazwa zbiegu chirurgicznego, który wykonuje się, gdy dochodzi do ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób jest on wykonywany. Spis treści: Appendektomia - jak przebiega? Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy Blizna po appendektomii. Jak o nią dbać? Blizna po appendektomii. Jak się jej pozbyć? Appendetomia a ciąża. Czy można poddać się operacji? Appendektomia - jak przebiega? Appendektomię, czyli zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego, można wykonać na trzy różne sposoby. Pierwszy sposób to wykonanie klasycznego cięcia na brzuchu . Drugi to laparoskopowe usunięcie wyrostka robaczkowego , czyli wprowadzenie trokara (lub kilku) w celu wytworzenia kanału do jamy brzusznej. Trzeci sposób polega na wyłonieniu wyrostka przez pępek . Pierwsza metoda zostawia największą bliznę na ciele, natomiast trzecia jest pod tym względem najlepsza, nie zostawia żadnej blizny. Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego trwa zwykle od kilkunastu minut do 1,5 godziny , w zależności od: metody, jaką się wybierze, wagi chorego, wielkości i położenia wyrostka, kompetencji lekarza przeprowadzającego zabieg. Po operacji wyrostka robaczkowego należy przebywać w szpitalu jeszcze przez ok. 4 dni, a pierwsze kilka, kilkanaście godzin tuż po zabiegu pacjent musi spędzić w pozycji leżącej.    Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy Zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardzo charakterystyczne, objawów nie da się przeoczyć. Pierwszym, najbardziej typowym objawem jest ostry, przeszywający ból w boku, dokładnie w prawej dolnej części brzucha. Towarzyszy temu pogorszenie samopoczucia . Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, kwalifikujące się do niezwłocznej operacji, charakteryzuje się dodatkowo pojawieniem się:  nudności, wymiotów, przyspieszonego tętna,...

Biegunka u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Co podać dziecku, gdy ma biegunkę?
W walce z biegunką pomocne mogą być zarówno środki farmakologiczne z apteki, jak i domowe sposoby. Nie wiesz, jak pomóc dziecku, gdy męczy je biegunka? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Kto z nas choć raz w życiu miał problemy z jelitami , objawiające się biegunką, ten doskonale wie, jak uciążliwa jest to dolegliwość. Zwłaszcza dzieci mogą ją trudno znosić. Objawy towarzyszące biegunce, takie jak wymioty, gorączka, mocno osłabiają organizm. Musisz zatem działać szybko, żeby dziecko wróciło do pełni sił i uniknęło dodatkowego zagrożenia, jakie pojawia się przy biegunkach – odwodnienia organizmu. Radzimy, jak zwalczyć biegunkę u dziecka . Przeczytaj! Przyczyny biegunki u dziecka Dlaczego tak się dzieje, że nagle organizm reaguje biegunką? Przyczyny biegunek mogą być różne. Najczęściej wiążą się z zatruciami pokarmowymi , ale mogą też towarzyszyć chorobom. Jeśli twoje dziecko ma biegunkę, może to  być wynikiem: infekcji bakteryjnej (np. salmonellą); infekcji  wirusowej (np. rotawirusem ); infekcji pasożytniczej; nietolerancji pokarmowej po spożyciu jakiegoś produktu; anginy; powikłań po leczeniu antybiotykiem; zapalenia ucha środkowego ; zapaleniem wyrostka robaczkowego ; zapalenia płuc; zatrucia lekiem; zatrucia metalami ciężkimi, toksynami. Objawy biegunki O biegunce mówimy, gdy dziecko nagle zaczyna wypróżniać się dużo częściej niż zwykle (powyżej pięciu razy dziennie), a do tego stolce mają bardziej luźną, płynną konsystencję i może pojawiać się z nich śluz, krew lub ropa. Biegunce często towarzyszą: wymioty; ból głowy; ból brzucha; gorączka; apatia; brak apetytu; osłabienie organizmu; kaszel i katar (przy grypie żołądkowej ). Jak leczyć biegunkę u dziecka? W leczeniu biegunki u dziecka możesz połączyć domowe sposoby z preparatami dostępnymi w aptece. Ważne jest podawanie w tym czasie maluchowi probiotyków , które regulują pracę przewodu pokarmowego i zawierają dobre dla organizmu bakterie. Probiotyki najlepiej jest dawać...

lekarz rodzinny
Adobe Stock
Mama
Lekarz rodzinny: definicja, na jakie badania skieruje
Lekarz rodzinny ma szerszą specjalizację niż internista i pediatra – łączy obie specjalizacje, więc może udzielać porad dzieciom i dorosłym oraz kierować na badania.

Lekarz rodzinny, lekarz POZ, internista – często mylimy te pojęcia, dlatego wyjaśniamy, czym zajmuje się lekarz medycyny rodzinnej. Lekarz rodzinny: definicja rola kiedy do niego iść jakie skierowania wystawi Kim jest lekarz rodzinny Lekarz medycyny rodzinnej to specjalista pediatrii i interny. Może udzielać porad dorosłym i dzieciom , może pełnić funkcję lekarza POZ, czyli podstawowej opieki medycznej i lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz medycyny rodzinnej może przyjmować w ramach kontraktów z NFZ oraz prywatnie. Pojęcie lekarz medycyny rodzinnej określa wykształcenie lekarza. Lekarz POZ i lekarz pierwszego kontaktu to stanowiska, jakie zajmuje lekarz. Rola lekarza rodzinnego Wykształcenie takiego specjalisty daje mu możliwość sprawowania opieki medycznej nad całą rodziną – dziećmi i dorosłymi. Lekarz rodzinny może spojrzeć na pacjenta całościowo , kompleksowo, biorąc pod uwagę jego otoczenie, rodzinę, może pacjenta leczyć, kierować na badania lub do specjalistów, ale może też udzielać rad dotyczących zdrowego stylu życia, dbając o profilaktykę najróżniejszych chorób. Kiedy iść do lekarza rodzinnego Osoba dorosła sama lub z dzieckiem może zgłosić się do lekarza tej specjalności nie tylko w przypadku choroby i jakichkolwiek niedomagań, ale może też z nim konsultować wszystkie swoje wątpliwości dotyczące zdrowia i stylu życia. Dlatego warto znaleźć specjalistę, któremu się ufa i pozostawać pod jego opieką najdłużej jak się da. Dobrze jest poinformować go o wszystkich swoich dolegliwościach, przebytych chorobach, urazach i zabiegach operacyjnych, a także o stale przyjmowanych lekach, a zleconych przez lekarzy innych specjalności. Lekarz medycyny rodzinnej może leczyć przypadki popularnych chorób : np. nadciśnienia czy cukrzycy i inne choroby, a jedynie w trudniejszych przypadkach kierować swojego pacjenta...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz