Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, szczoteczka do zębów, zęby
Panthermedia
Zdrowie

Zasady szczotkowania ząbków u malucha

Poznaj siedem zasad pielęgnacji ząbków u dziecka.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi?

Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha. Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie.

Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą?

Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę.

Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza

Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki.

Jak myć ząbki niemowlakowi?

Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten sposób maluch będzie obserwował jak wygląda dbanie o ząbki i sam zacznie powtarzać wszystkie etapy szczotkowania. Nie ucz dziecka mycia ząbków w wannie, maluch nie skupia na tym swojej uwagi i nie nabiera wtedy nawyku dbania o zęby.


Jaką pastę wybrać dla niemowlaka?

Do drugiego roku życia do szczotkowania stosuj tylko wodę. Pastę najlepiej jest wprowadzić dopiero, gdy dziecko nauczy się pluć, wcześniej resztki pasty należy ścierać czystą gazą. Obecnie na rynku jest wiele past do zębów dla dzieci dostosowanych do wieku dziecka. Na pewno nie należy podawać dziecku pasty do zębów dla dorosłych. Nawet w małych ilościach, ze względu na zbyt dużą zawartość fluoru.

Jak przekonać dziecko, że mycie ząbków jest fajne?

Zwyczajne mycie ząbków jest dla dziecka nudnym obowiązkiem. Spraw, aby to, co konieczne stało się przyjemną zabawą. Przed każdym szczotkowaniem możecie śpiewać piosenkę „szczotka, pasta”, a do łazienki idźcie śmiesznym krokiem. Gdy maluch nie ma ochoty na mycie ząbków, można zachęcić malca ustawiając widownię z pluszaków, które bacznie przyglądają się jak dbać o czyste ząbki. Po szczotkowaniu sprawdź czy ząbki są piękne, czyste, błyszczące, pachnące, zdrowe i białe. Odpowiednie podejście dziecka sprawia, że maluch chętnie dba o ząbki, a nawet sam przypomina o ich wyszczotkowaniu. 




Kiedy iść na pierwszą wizytę do dentysty?

Na pierwszą wizytę najlepiej jest się wybrać, gdy u dziecka pojawią się pierwsze ząbki. Dentysta oceni wtedy rozwój szczęki. Dziecko od małego przyzwyczajone do widoku lekarza w białym kilcie, nie boi się wizyt w przyszłości. Ważne jest, żeby pierwsza wizyta nie była spowodowana bólem chorego ząbka, maluch wystraszony nie chce wracać do gabinetu na wizyty kontrolne. Najlepiej jest opowiadać maluchowi o dentyście przy okazji mycia ząbków. Naucz dziecko, że wizyta u stomatologa jest tak samo oczywista i ważna jak szczotkowanie ząbków.


Konsultacja: lek. stomatolog Wojciech Fąferko, właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.

Polecamy: TEST - co wiesz o ząbkowaniu dziecka

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

ząbkowanie niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Pomoc dla ząbkującego malca
Wypróbuj kilka sposobów sprawdzonych przez mamy.

Wypróbuj kilka sposobów sprawdzonych przez mamy. 1. Daj gryzaczek – najlepiej wypełniony wodą i lekko schłodzony w lodówce. Nigdy nie dawaj skórki od chleba! 2. Masuj dziąsła – uciskanie ich palcem przyniesie ulgę. Patrz: Masaż dziąseł na bolesne ząbkowanie 3. Podaj chłodny soczek lub herbatkę – uważaj jednak, by płyn nie był zbyt zimny. 4. Posmaruj dziąsło specjalnym żelem – który znieczula i odkaża, (np. Calgel, Dentinox, Bobodent, Solcoseryl). Nie stosuj ich częściej, niż zalecają producenci. 5. Przy bolesnym stanie zapalnym dziąseł – przemywaj je rumiankiem. 6. Podaj paracetamol – jeśli maluch bardzo cierpi. Pamiętaj! Idź do lekarza, gdy maluch nadal cierpi. Kiedy iść do dentysty? Najlepiej, gdy wyrżnie się pierwszy ząbek. Stomatolog (najlepiej pedodonta, lekarz ze specjalizacją dziecięcą) oceni kształt i ustawienie mleczaka. Pokaże Ci też, jak czyścić dziąsłka i język malucha. Od kiedy myć ząbki? Zanim się pojawią, trzeba myć bezzębne dziąsła. Po każdym karmieniu, także piersią, odczekaj 20 minut (wcześniej mogłabyś sprowokować wymioty) i dokładnie przemyj dziąsła i języczek maluszka przegotowaną wodą lub lekkim naparem z rumianku. Użyj owiniętej wokół palca gazy lub tamponu z gazy. Jaką szczoteczkę i pastę wybrać? Gdy pojawią się pierwsze ząbki, używaj szczotki nakładanej na palec. Kiedy wyrosną kolejne, zastąp ją „zwykłą”, oznaczoną symbolem 1+ lub 0-2. Do mycia pierwszych zębów możesz używać wody albo odrobiny pasty bez fluoru, np. Nenedent. Pamiętaj! Po szczotkowaniu przetrzyj ząbki gazą, by zetrzeć z nich pastę. Przeciągnij też czystą, mokrą szczoteczką po języku. Jeśli maluch nie pozwala Ci na to, wprowadź pastę, gdy nauczy się pluć. Tekst: Bożena Czerwińska Konsultacja: dr n. med. Aleksander Remiszewski, stomatolog; Od 7 lat kieruje...

mycie zębów u dziecka, łazienka, szczoteczka do zębów
Zdrowie
7 ważnych rad, jak dbać o zęby u dziecka
Mądra mama wie, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku tylko kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo troskliwie jak o zęby stałe. Czyli jak? Oto 7 najważniejszych wskazówek.

1. Mycie zębów u dziecka zacznij jak najwcześniej Oswajaj dziecko z myciem ząbków już w pierwszych tygodniach życia. Gdy nakarmisz niemowlę, odczekaj dwadzieścia minut (w przeciwnym wypadku zwykle dziecko ulewa mleko ) i dokładnie przemyj mu dziąsła i języczek przegotowaną wodą. Najlepiej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Delikatnie przesuwaj ją po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie, przynajmniej dwa razy dziennie – zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Zwyczajne mycie ząbków jest dla niemowlaka nudne. Zmień je w fantastyczną zabawę, wykorzystaj jako okazję do pieszczot. To całkiem proste. Może przemywanie dziąseł gazikiem połączysz z masażem buzi (delikatnie ją głaszcz, najlepiej od czoła i brwi w dół), a także masażem dziąseł na bolesne ząbkowanie , a pacynka smok zaśpiewa dziecku wymyśloną na tę okazję piosenkę?  2.  Kup dobrą szczoteczkę do mycia zębów dziecka Gdy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Wygodna jest ta, którą można nałożyć na palec. Ale gdy pojawią się kolejne mleczaki – zastąp ją zwykłą (oznaczoną symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po każdej chorobie dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, np. poliże ją pies lub dziecko uzna, że doskonale nadaje się do... sprzątania podłogi. Sprawdź, jak wygląda dobra szczoteczka do zębów dla dziecka 3. Myj zęby dziecka prawidłowo Pierwsze próby mycia ząbków nie zawsze są łatwe, uzbrój się więc w cierpliwość. Przygotuj się na to, że dziecko będzie zlizywać pastę, gryźć szczoteczkę. Gdy już oswoisz dziecko ze szczoteczką: Zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścić ruchem kolistym. Zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym....

41807715.jpg
Pielęgnacja
Mleczaki i próchnica? Można tego uniknąć!
Niby to całkiem proste: aby ząbki twojego dziecka były zdrowe, trzeba o nie dbać. Ale gdy zastanowisz się nad tym głębiej, zaczynasz zadawać pytania. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania troskliwych rodziców.

Bakterie próchnicze znajdują się w dziecięcej buzi, jeszcze zanim pojawią się w niej ząbki. Resztki pożywienia gromadzące się po posiłku powodują rozmnażanie się tych bakterii. Na szczęście jest mnóstwo sposobów na to, by dziecięce mleczaki rosły zdrowo. Jak czyścić dziąsła niemowlaka? Najpierw wystarczy przecieranie dziąsełek i języka gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie. Trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie. Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę? Gdy pojawi się pierwszy ząbek . Na początek najlepsza będzie zakładana na palec, bo dzięki niej dotrzesz do wszystkich zakamarków dziecięcej buzi. Pod koniec 1. roku życia malca można już kupić „prawdziwą” szczoteczkę – koniecznie dostosowaną rozmiarem i miękkością włosia do wieku smyka. Jak namówić dziecko do mycia ząbków? Przede wszystkim trzeba dać dobry przykład. Jeśli myjesz zęby jedynie raz dziennie, trudno, by twój malec robił to częściej. Możesz również zachęcić dziecko poprzez zabawę, np. powiedzieć, że ulubiona lala od dziś także będzie myła ząbki. Poza tym warto pozwalać maluchowi na samodzielne szczotkowanie, ale poprawiać po nim niedociągnięcia. Zobacz też: Jak wygrać z próchnicą u dziecka? W jaki sposób szczotkować? Wykonuj ruchy pionowe i okrężne, docieraj do najmniejszych zakamarków także z tyłu. Gdy dziecko nauczy się myć zęby, może robić to samo. Ale do 7. roku życia malucha kontroluj, czy rzeczywiście ząbki zostały dobrze umyte. Poznaj: 5 zasad prawidłowego szczotkowania Maluch może używać pasty? Póki dziecko nie umie wypłukać buzi, lepiej nie dawać mu pasty do zębów. Dobrze jednak wprowadzić ją już w 2. roku życia i jak najszybciej nauczyć malca płukania. Pasta ułatwia wymycie zanieczyszczeń i zawiera substancje ochraniające szkliwo zęba. A zawarta w niej dawka fluoru jest tak dobrana, by nie zaszkodziła...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz