
Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi?
Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha. Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie.
Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą?
Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę.
Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza
Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki.
Jak myć ząbki niemowlakowi?
Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten sposób maluch będzie obserwował jak wygląda dbanie o ząbki i sam zacznie powtarzać wszystkie etapy szczotkowania. Nie ucz dziecka mycia ząbków w wannie, maluch nie skupia na tym swojej uwagi i nie nabiera wtedy nawyku dbania o zęby.
Jaką pastę wybrać dla niemowlaka?
Do drugiego roku życia do szczotkowania stosuj tylko wodę. Pastę najlepiej jest wprowadzić dopiero, gdy dziecko nauczy się pluć, wcześniej resztki pasty należy ścierać czystą gazą. Obecnie na rynku jest wiele past do zębów dla dzieci dostosowanych do wieku dziecka. Na pewno nie należy podawać dziecku pasty do zębów dla dorosłych. Nawet w małych ilościach, ze względu na zbyt dużą zawartość fluoru.
Jak przekonać dziecko, że mycie ząbków jest fajne?
Zwyczajne mycie ząbków jest dla dziecka nudnym obowiązkiem. Spraw, aby to, co konieczne stało się przyjemną zabawą. Przed każdym szczotkowaniem możecie śpiewać piosenkę „szczotka, pasta”, a do łazienki idźcie śmiesznym krokiem. Gdy maluch nie ma ochoty na mycie ząbków, można zachęcić malca ustawiając widownię z pluszaków, które bacznie przyglądają się jak dbać o czyste ząbki. Po szczotkowaniu sprawdź czy ząbki są piękne, czyste, błyszczące, pachnące, zdrowe i białe. Odpowiednie podejście dziecka sprawia, że maluch chętnie dba o ząbki, a nawet sam przypomina o ich wyszczotkowaniu.
Kiedy iść na pierwszą wizytę do dentysty?
Na pierwszą wizytę najlepiej jest się wybrać, gdy u dziecka pojawią się pierwsze ząbki. Dentysta oceni wtedy rozwój szczęki. Dziecko od małego przyzwyczajone do widoku lekarza w białym kilcie, nie boi się wizyt w przyszłości. Ważne jest, żeby pierwsza wizyta nie była spowodowana bólem chorego ząbka, maluch wystraszony nie chce wracać do gabinetu na wizyty kontrolne. Najlepiej jest opowiadać maluchowi o dentyście przy okazji mycia ząbków. Naucz dziecko, że wizyta u stomatologa jest tak samo oczywista i ważna jak szczotkowanie ząbków.
Konsultacja: lek. stomatolog Wojciech Fąferko, właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.
Polecamy: TEST - co wiesz o ząbkowaniu dziecka