dziecko, szczoteczka do zębów, zęby
Panthermedia
Zdrowie

Zasady szczotkowania ząbków u malucha

Poznaj siedem zasad pielęgnacji ząbków u dziecka.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi?

Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha. Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie.

Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą?

Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę.

Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza

Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki.

Jak myć ząbki niemowlakowi?

Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten sposób maluch będzie obserwował jak wygląda dbanie o ząbki i sam zacznie powtarzać wszystkie etapy szczotkowania. Nie ucz dziecka mycia ząbków w wannie, maluch nie skupia na tym swojej uwagi i nie nabiera wtedy nawyku dbania o zęby.


Jaką pastę wybrać dla niemowlaka?

Do drugiego roku życia do szczotkowania stosuj tylko wodę. Pastę najlepiej jest wprowadzić dopiero, gdy dziecko nauczy się pluć, wcześniej resztki pasty należy ścierać czystą gazą. Obecnie na rynku jest wiele past do zębów dla dzieci dostosowanych do wieku dziecka. Na pewno nie należy podawać dziecku pasty do zębów dla dorosłych. Nawet w małych ilościach, ze względu na zbyt dużą zawartość fluoru.

Jak przekonać dziecko, że mycie ząbków jest fajne?

Zwyczajne mycie ząbków jest dla dziecka nudnym obowiązkiem. Spraw, aby to, co konieczne stało się przyjemną zabawą. Przed każdym szczotkowaniem możecie śpiewać piosenkę „szczotka, pasta”, a do łazienki idźcie śmiesznym krokiem. Gdy maluch nie ma ochoty na mycie ząbków, można zachęcić malca ustawiając widownię z pluszaków, które bacznie przyglądają się jak dbać o czyste ząbki. Po szczotkowaniu sprawdź czy ząbki są piękne, czyste, błyszczące, pachnące, zdrowe i białe. Odpowiednie podejście dziecka sprawia, że maluch chętnie dba o ząbki, a nawet sam przypomina o ich wyszczotkowaniu. 
Kiedy iść na pierwszą wizytę do dentysty?

Na pierwszą wizytę najlepiej jest się wybrać, gdy u dziecka pojawią się pierwsze ząbki. Dentysta oceni wtedy rozwój szczęki. Dziecko od małego przyzwyczajone do widoku lekarza w białym kilcie, nie boi się wizyt w przyszłości. Ważne jest, żeby pierwsza wizyta nie była spowodowana bólem chorego ząbka, maluch wystraszony nie chce wracać do gabinetu na wizyty kontrolne. Najlepiej jest opowiadać maluchowi o dentyście przy okazji mycia ząbków. Naucz dziecko, że wizyta u stomatologa jest tak samo oczywista i ważna jak szczotkowanie ząbków.


Konsultacja: lek. stomatolog Wojciech Fąferko, właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.

Polecamy: TEST - co wiesz o ząbkowaniu dziecka

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

ząbkowanie niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Pomoc dla ząbkującego malca
Wypróbuj kilka sposobów sprawdzonych przez mamy.

Wypróbuj kilka sposobów sprawdzonych przez mamy. 1. Daj gryzaczek – najlepiej wypełniony wodą i lekko schłodzony w lodówce. Nigdy nie dawaj skórki od chleba! 2. Masuj dziąsła – uciskanie ich palcem przyniesie ulgę. Patrz: Masaż dziąseł na bolesne ząbkowanie 3. Podaj chłodny soczek lub herbatkę – uważaj jednak, by płyn nie był zbyt zimny. 4. Posmaruj dziąsło specjalnym żelem – który znieczula i odkaża, (np. Calgel, Dentinox, Bobodent, Solcoseryl). Nie stosuj ich częściej, niż zalecają producenci. 5. Przy bolesnym stanie zapalnym dziąseł – przemywaj je rumiankiem. 6. Podaj paracetamol – jeśli maluch bardzo cierpi. Pamiętaj! Idź do lekarza, gdy maluch nadal cierpi. Kiedy iść do dentysty? Najlepiej, gdy wyrżnie się pierwszy ząbek. Stomatolog (najlepiej pedodonta, lekarz ze specjalizacją dziecięcą) oceni kształt i ustawienie mleczaka. Pokaże Ci też, jak czyścić dziąsłka i język malucha. Od kiedy myć ząbki? Zanim się pojawią, trzeba myć bezzębne dziąsła. Po każdym karmieniu, także piersią, odczekaj 20 minut (wcześniej mogłabyś sprowokować wymioty) i dokładnie przemyj dziąsła i języczek maluszka przegotowaną wodą lub lekkim naparem z rumianku. Użyj owiniętej wokół palca gazy lub tamponu z gazy. Jaką szczoteczkę i pastę wybrać? Gdy pojawią się pierwsze ząbki, używaj szczotki nakładanej na palec. Kiedy wyrosną kolejne, zastąp ją „zwykłą”, oznaczoną symbolem 1+ lub 0-2. Do mycia pierwszych zębów możesz używać wody albo odrobiny pasty bez fluoru, np. Nenedent. Pamiętaj! Po szczotkowaniu przetrzyj ząbki gazą, by zetrzeć z nich pastę. Przeciągnij też czystą, mokrą szczoteczką po języku. Jeśli maluch nie pozwala Ci na to, wprowadź pastę, gdy nauczy się pluć. Tekst: Bożena Czerwińska Konsultacja: dr n. med. Aleksander Remiszewski, stomatolog; Od 7 lat kieruje...

mycie zębów u dziecka, łazienka, szczoteczka do zębów
Zdrowie
7 ważnych rad, jak dbać o zęby u dziecka
Mądra mama wie, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku tylko kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo troskliwie jak o zęby stałe. Czyli jak? Oto 7 najważniejszych wskazówek.

1. Mycie zębów u dziecka zacznij jak najwcześniej Oswajaj dziecko z myciem ząbków już w pierwszych tygodniach życia. Gdy nakarmisz niemowlę, odczekaj dwadzieścia minut (w przeciwnym wypadku zwykle dziecko ulewa mleko ) i dokładnie przemyj mu dziąsła i języczek przegotowaną wodą. Najlepiej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Delikatnie przesuwaj ją po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie, przynajmniej dwa razy dziennie – zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Zwyczajne mycie ząbków jest dla niemowlaka nudne. Zmień je w fantastyczną zabawę, wykorzystaj jako okazję do pieszczot. To całkiem proste. Może przemywanie dziąseł gazikiem połączysz z masażem buzi (delikatnie ją głaszcz, najlepiej od czoła i brwi w dół), a także masażem dziąseł na bolesne ząbkowanie , a pacynka smok zaśpiewa dziecku wymyśloną na tę okazję piosenkę?  2.  Kup dobrą szczoteczkę do mycia zębów dziecka Gdy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Wygodna jest ta, którą można nałożyć na palec. Ale gdy pojawią się kolejne mleczaki – zastąp ją zwykłą (oznaczoną symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po każdej chorobie dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, np. poliże ją pies lub dziecko uzna, że doskonale nadaje się do... sprzątania podłogi. Sprawdź, jak wygląda dobra szczoteczka do zębów dla dziecka 3. Myj zęby dziecka prawidłowo Pierwsze próby mycia ząbków nie zawsze są łatwe, uzbrój się więc w cierpliwość. Przygotuj się na to, że dziecko będzie zlizywać pastę, gryźć szczoteczkę. Gdy już oswoisz dziecko ze szczoteczką: Zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścić ruchem kolistym. Zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym....

41807715.jpg
Pielęgnacja
Mleczaki i próchnica? Można tego uniknąć!
Niby to całkiem proste: aby ząbki twojego dziecka były zdrowe, trzeba o nie dbać. Ale gdy zastanowisz się nad tym głębiej, zaczynasz zadawać pytania. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania troskliwych rodziców.

Bakterie próchnicze znajdują się w dziecięcej buzi, jeszcze zanim pojawią się w niej ząbki. Resztki pożywienia gromadzące się po posiłku powodują rozmnażanie się tych bakterii. Na szczęście jest mnóstwo sposobów na to, by dziecięce mleczaki rosły zdrowo. Jak czyścić dziąsła niemowlaka? Najpierw wystarczy przecieranie dziąsełek i języka gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie. Trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie. Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę? Gdy pojawi się pierwszy ząbek . Na początek najlepsza będzie zakładana na palec, bo dzięki niej dotrzesz do wszystkich zakamarków dziecięcej buzi. Pod koniec 1. roku życia malca można już kupić „prawdziwą” szczoteczkę – koniecznie dostosowaną rozmiarem i miękkością włosia do wieku smyka. Jak namówić dziecko do mycia ząbków? Przede wszystkim trzeba dać dobry przykład. Jeśli myjesz zęby jedynie raz dziennie, trudno, by twój malec robił to częściej. Możesz również zachęcić dziecko poprzez zabawę, np. powiedzieć, że ulubiona lala od dziś także będzie myła ząbki. Poza tym warto pozwalać maluchowi na samodzielne szczotkowanie, ale poprawiać po nim niedociągnięcia. Zobacz też: Jak wygrać z próchnicą u dziecka? W jaki sposób szczotkować? Wykonuj ruchy pionowe i okrężne, docieraj do najmniejszych zakamarków także z tyłu. Gdy dziecko nauczy się myć zęby, może robić to samo. Ale do 7. roku życia malucha kontroluj, czy rzeczywiście ząbki zostały dobrze umyte. Poznaj: 5 zasad prawidłowego szczotkowania Maluch może używać pasty? Póki dziecko nie umie wypłukać buzi, lepiej nie dawać mu pasty do zębów. Dobrze jednak wprowadzić ją już w 2. roku życia i jak najszybciej nauczyć malca płukania. Pasta ułatwia wymycie zanieczyszczeń i zawiera substancje ochraniające szkliwo zęba. A zawarta w niej dawka fluoru jest tak dobrana, by nie zaszkodziła...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz