Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Błędy w obniżaniu gorączki u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Gorączkowe błędy, czyli jak nie obniżać gorączki u dziecka?

Po pierwsze nie szkodzić – ta złota lekarska zasada znakomicie sprawdza się podczas zwalczania gorączki u dziecka. Ponieważ gorączkującemu dziecku łatwo możemy zaszkodzić. Jak? Możliwości jest sporo!

Gorączka u dziecka łatwo wyprowadza nas z równowagi, a w tej gorączkowej (nomen omen) panice możemy sięgać po najdziwniejsze pomysły. Tymczasem niektóre zabiegi mogą nasilić kłopoty gorączkującego dziecka! Sprawdź więc, czego nie robić, gdy u dziecka pojawi się gorączka.

1. Nie wkładaj do zimnej kąpieli

Nagła zmiana temperatury może wywołać szok organizmu i drgawki gorączkowe. Jeżeli gorączka nie mija po godzinie od podania leków przeciwgorączkowych, możesz włożyć dziecko do wody, ale o temperaturze takiej samej jak jego ciało. Kiedy będzie się powoli ochładzać, jednocześnie łagodnie ochłodzi gorączkujące niemowlę.

2. Nie podawaj napotnych herbatek

Herbatki napotne, np. herbatka z malin czy lipy mogą pomóc dziecku, kiedy gorączka jest niewielka. Jeżeli jednak temperatura przekracza 380C, picie ziołowych naparów może jeszcze ją zwiększyć (sprawdź, jak mierzyć dziecku temperaturę).

3. Nie wychodź z dzieckiem na spacer

Gorączkujące niemowlę jest osłabione i bardziej niż zwykle podatne na zarazki. Nawet jeśli na dworze jest taka sama temperatura jak w domu, ruch powietrza może ochładzać za szybko ciało dziecka. Nie wychodź z dzieckiem nawet po obniżeniu mu gorączki – zwykle lek sprawia, że dziecko się poci, a wtedy byle wietrzyk wystarczy, by zmarzło.

4. Nie otulaj za ciepło!

Nie słuchaj intuicji: otulanie rozpalonego dziecka, „aby się wypocił” nie pomoże mu, za to może doprowadzić do wzrostu temperatury. Dziecko z gorączką powinno być ubrane w lekkie, przewiewne śpioszki, najlepiej z naturalnych materiałów. Jeśli ubranko się przepoci, koniecznie je zmień.

Uwaga: gorączka bez dodatkowych objawów (kataru, kaszlu, bólu ucha itd) może być symptomem zakażenia układu moczowego – tę infekcję trzeba leczyć antybiotykami.

5. Nie kombinuj z dawką leku

Jeżeli lekarz ustali dawkowanie leku przeciwgorączkowego, trzymaj się ściśle jego zaleceń. Nie zwiększaj porcji lekarstwa, bo to nadmiernie obciążyłoby wątrobę dziecka albo nawet doprowadziło do zatrucia organizmu, ale też nigdy jej nie zmniejszaj – bo lek nie poskutkuje. Tak samo ściśle trzymaj się też godzin podawania leku. Zbyt rzadkie podawanie leku może doprowadzić do tego, że gorączka rozbuja się za bardzo i trudno ją będzie obniżyć. Zbyt częste – grozi kumulowaniem się skutków ubocznych leku, np. podrażnieniem układu pokarmowego u dziecka.

Sprawdź, jaki termometr wybrać dla dziecka:
 


 

Jak mierzyć temperaturę dziecku: przez te 3 błędy wynik jest fałszywy!

dziecko, zdrowie dziecka, choroba, łóżko, maskotka
Panthermedia
Zdrowie
Temperatura rośnie? Wiemy, jak ją obniżyć!
Gorączka u małych dzieci zdarza się bardzo często. Co robić, gdy przekracza 38,5 stopnia Celsjusza? Sprawdź!

Zioła na temperaturę Jeżeli starsze dziecko jest przeziębione i ma tylko lekką gorączkę (około 38 stopnia Celsjusza), możesz podać mu herbatki : lipową, malinową, z czarnego bzu. Działają napotnie i dzięki temu trochę obniżą temperaturę ciała. Ale kiedy gorączka jest wysoka – na pewno same nie dadzą sobie z nią rady! Nawadniaj, to gorączka szybciej spadnie Kiedy temperatura rośnie , bardzo szybko zaczyna brakować wody w organizmie . A to z kolei napędza gorączkę i tak kółko się zamyka. Dlatego gorączkujące dziecko powinno dużo i często pić (młodsze niemowlę – twoje mleko lub mieszankę, starsze – przede wszystkim wodę, lekkie soczki). Zimne okłady, by obniżyć gorączkę Zamocz kilka pieluszek lub ręczników w chłodnej wodzie i połóż je na czoło, szyję, w okolice pach i pachwin. Mokre pieluszki zmieniaj co kilka minut, bo szybko przestają chłodzić rozgrzane ciałko smyka. Takie okłady powinny delikatnie obniżyć temperaturę .  Zobacz też: Nie lekceważ przeziębienia dziecka! Chłodna kąpiel na zbicie gorączki Do wanienki nalej wodę o temperaturze ciała dziecka , włóż malucha i stopniowo dolewaj wody tak, by temperatura kąpieli obniżyła się o dwa stopnie . To znaczy, że jeśli smyk ma 39 stopni gorączki, przygotuj wodę o tej temperaturze, włóż dziecko do wanienki i ochładzaj wodę do temperatury 37 stopni. Aby gorączka spadła , kąpiel powinna trwać 10–15 minut. Jeśli jednak smyk protestuje w wanience, nie trzymaj go na siłę, tylko zakończ kąpiel wcześniej. Sprawdź: Ważne objawy zapalenia ucha   Leki przeciwgorączkowe Bez konsultacji z lekarzem możesz podać dziecku (powyżej 3. miesiąca życia ) paracetamol lub ibuprofen. Tego typu leki dla dzieci są dostępne w formie syropów i czopków. Jaką formę wybrać? To zależy od dziecka (są takie maluchy, którym bardzo trudno jest...

Gorączka u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Gorączka u dziecka: przyczyny, obniżanie
Podpowiadamy, kiedy mówimy o gorączce i co robić, gdy dziecko ma podniesioną temperaturę ciała.

Gorączka to zwiększenie temperatury ciała, które pojawia się, gdy organizm próbuje się bronić m.in. przed atakiem bakterii, wirusów. O gorączce mówimy wtedy, gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 38°C. Gorączka czy stan podgorączkowy? Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 39 stopni C, to znaczy, że dziecko ma  wysoką gorączkę . Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C. Przyczyny gorączki u dziecka Gorączka pojawia się jako objaw obronnej reakcji organizmu na stan chorobowy. Organizm podwyższa swoją temperaturę, bo w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych organizmu m.in. wytwarzanie przeciwciał. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać leków przeciwgorączkowych zbyt wcześnie. Stan gorączkowy może być spowodowany: infekcją bakteryjną, infekcją wirusową, pasożytami, choroba autoimmunologiczną, reakcją alergiczną, odczynem zapalnym, nowotworem. Jaki lek na gorączkę u dziecka? Na wszelki wypadek w domowej apteczce zawsze powinnas miec lek na zbicie gorączki . Możesz podać dziecku: paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci; ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia). Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny! Lek można podać w formie syropu lub czopka. Bardzo ważne jest dawkowanie, które zależy od wagi dziecka, a nie jego wieku...

gorączka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka u dziecka: przyczyny, objawy, jak zbić temperaturę u dziecka
Gorączka u dziecka nie musi oznaczać poważnej choroby, jednak nigdy nie należy jej lekceważyć. Możesz samodzielnie spróbować zbić dziecku podwyższoną temperaturę, ale nie rób tego od razu. Sprawdź, od ilu stopni obniżać gorączkę u dziecka i jak to robić. Jeśli lekarstwa nie pomagają, a gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni – koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza.  

Gorączka u dziecka, choć często rzeczywiście jest pierwszym objawem zbliżającej się infekcji, bywa także efektem zmęczenia, przegrzania albo... nadmiaru wrażeń. Gorączka może jednak doprowadzić np. do odwodnienia, dlatego należy ją stale kontrolować i obniżać, kiedy wzrośnie ponad bezpieczny poziom. Wyjątkowo niebezpieczna jest u niemowląt i noworodków, zwłaszcza gdy towarzyszy jej silna biegunka i wymioty. Jeśli gorączce u dziecka towarzyszą inne chorobowe objawy, należy iść do lekarza, by przepisał odpowiednie leczenie. Spis treści:  Gorączka u dziecka: od ilu stopni   Gorączka u dziecka: przyczyny Inne objawy gorączki u dziecka Jak mierzyć gorączkę u dziecka Kiedy zbijać gorączkę u dziecka Kiedy do lekarza? Co na gorączkę u dziecka? Sposoby na gorączkę u dziecka Gorączka u dziecka: od ilu stopni? O gorączce u dzieci mówimy, kiedy temperatura ciała przekroczy 38,5ºC. Jak odczytywać wyniki na termometrze? 36-37ºC - normalna temperatura ciała 37-38ºC - stan podgorączkowy 38,5-39ºC - gorączka (u niemowląt od 38ºC) >39ºC - wysoka gorączka Co oznacza gorączka u dziecka? Wyższa niż normalnie temperatura ciała jest sygnałem, że organizm działa prawidłowo: atakowany przez wirusy lub bakterie układ odpornościowy wysyła do mózgu informację, że trzeba zwiększyć temperaturę ciała, bo w ten sposób rośnie metabolizm i ukrwienie tkanek oraz ich zapotrzebowanie na tlen, produkowanych jest także więcej przeciwciał. Krótko mówiąc: podwyższona temperatura pomaga zwalczać infekcję . Z drugiej strony zbyt wysoka gorączka u dziecka może doprowadzić do odwodnienia lub spowodować drgawki albo nadmiernie obciążyć serce czy nerki. I dlatego trzeba ją kontrolować, by – gdy to konieczne – móc ją obniżać.  Gorączka u dziecka:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz