Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czyszczenie noska u niemowlaka
Fotolia
Zdrowie

Czyszczenie noska u niemowlaka: 3 bezpieczne sposoby [PRZETESTOWANE]

Czyszczenie noska niemowlakowi to bardzo ważna czynność, bo tylko drożny nos spełnia swoje zadanie. Gdy nosek u niemowlaka jest zatkany, trzeba go często i dokładnie oczyszczać. Można to zrobić skutecznie, sprawnie i bez stresu, warto jednak wybrać odpowiednią metodę czyszczenia. Rodzice szczególnie chwalą czyszczenie nosa odkurzaczem i płukanie solą fizjologiczną.
dr n. med. Alicja Karney
Konsultacja merytoryczna

Czyszczenie noska u niemowlaka trzeba przeprowadzać delikatnie, ale dokładnie. Tylko czysty nosek sprawia, że powietrze, które wdycha dziecko, jest czyste, ciepłe i nawilżone. Jeśli nos niemowlaka jest zatkany, na przykład z powodu kataru, łatwo może dojść do zapalenia gardła, a nawet oskrzeli czy uszu. Wszystko przez to, że do gardła trafia zimne i zanieczyszczone powietrze. W dodatku zalegająca w nosku wydzielina jest świetną pożywką dla wirusów i bakterii. Instrukcja bezpiecznego czyszczenia noska niemowlaka bez wątpienia przyda się każdemu rodzicowi.

Czyszczenie noska niemowlaka:


Do oczyszczania nosa niemowlaka i starszego dziecka przyda się kilka gadżetów – na wszelki wypadek powinny zawsze znajdować się w domowej apteczce. Oto sposoby na bezpieczne i skuteczne czyszczenie nosa dziecka:

1. Płukanie noska niemowlaka solą fizjologiczną   

Nos niemowlaka można płukać izotonicznym roztworem wody morskiej w spreju lub solą fizjologiczną. Ten pierwszy jest znacznie wygodniejszy w użyciu – wystarczy rozpylić po jednej dawce do każdej dziurki nosa kilka razy dziennie. Preparat (np. Marimer, Sterimar, spray Nivea Baby) rozrzedzi wydzielinę znajdującą się w nosku. To samo zadanie spełni również zwykła sól fizjologiczna, która świetnie nadaje się do czyszczenia nosa niemowlaka. Można ją aplikować w trakcie porannej toalety dziecka, a w czasie infekcji kilka razy dziennie po kilka kropel do każdego otworu nosowego, pamiętając przy tym, by odczekać chwilę i pozwolić jej spłynąć w głąb nosa. 

Uwaga: nigdy nie oczyszczaj wnętrza dziecięcego noska patyczkami higienicznymi. Bardzo łatwo uszkodzić w ten sposób delikatną śluzówkę, która je wyściela. 

2. Czyszczenie nosa niemowlaka aspiratorem i odkurzaczem

Aspirator do nosa to proste urządzenie, które zastąpiło tradycyjną gruszkę. Nie bez powodu – jest od niej bezpieczniejsze (nie uszkodzi delikatnej błony śluzowej, która wyściela wnętrze nosa, nawet kiedy dziecko poruszy się w trakcie zabiegu) i bardziej higieniczne. W dodatku aspirator do odciągania kataru jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy włożyć końcówkę aspiratora do dziurki w nosie dziecka, a ustnik do swoich ust i delikatnie wciągnąć powietrze. W ten sposób wydzielina, która jeszcze przed chwilą zalegała w małym nosie, trafi do specjalnego zbiorniczka w aspiratorze. Warto wypróbować także wygodne aspiratory elektryczne.

 

Tylko teraz mamy dla ciebie kupon rabatowy 4$ dla zamówień o wartości powyżej 5$! W koszyku wpisz kod MAMOTOJA, a cena twoich produktów automatycznie się obniży (kod działa tylko u osób, które robią zakupy na AliExpress po raz pierwszy).

Czyszczenie nosa odkurzaczem: czy to bezpieczne?

Wśród rodziców małych dzieci popularne są także aspiratory w kształcie rurki z wężykiem podłączane do odkurzacza. Bez obaw, czyszczenie noska niemowlaka przy użyciu odkurzacza jest całkiem bezpieczne, bo siła ssania w końcówce aspiratora jest o wiele mniejsza niż w rurze odkurzacza. Poza tym czyszczenie noska odkurzaczem często okazuje się skuteczniejsze ze względu na stały, równomierny ciąg powietrza, za pomocą którego odciąga się wydzielinę.

Uwaga: czyszczenie noska niemowlaka aspiratorem jest zalecane tylko w czasie infekcji, gdy dziecko ma gęstą, zalegającą w nosie wydzielinę. Można go wówczas używać 2–3 razy na dobę przez kilka dni. Pediatrzy przestrzegają jednak, by nie robić tego zbyt często i przez wiele dni. Drażniąc błonę śluzową nosa, można bowiem uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego – katar nie będzie ustępował.

3. Czyszczenie noska chusteczkami higienicznymi       

Chusteczki higieniczne przydadzą się, kiedy dziecko umie już samodzielnie wydmuchiwać nos. Jak nauczyć je tego nauczyć? Najlepiej dobrze się przy tym wspólnie bawiąc. I koniecznie wtedy, gdy malec nie ma kataru! Naukę można rozpocząć, kiedy dziecko ma mniej więcej 1,5 roku. Można wykorzystać w tym celu np. dwa piórka. Mama dmucha przez nos na swoje, a maluch na swoje, zatykając przy tym drugą dziurkę palcem. 

Nawet jeśli lekcje nie poszły w las i dziecko umie już samodzielnie wydmuchiwać nos, musisz mu o tym często przypominać, kiedy ma katar. No i od początku ucz je, że miejsce zużytych chusteczek jest w koszu na śmieci.      

Uwaga: częste wydmuchiwanie nosa podrażnia jego skrzydełka oraz skórę pod nosem. Dlatego smaruj regularnie te miejsca maścią majerankową, która nie tylko łagodzi podrażnienia, ale działa także przeciwbakteryjnie i ułatwia oddychanie.


Zobacz też:

Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]

prg090500003.jpg
Panthermedia
Zdrowie
Skąd ten katar? Rodzaje kataru i sposoby leczenia
Czy wiesz, jak rozróżnić katar bakteryjny od wirusowego? Poznaj objawy i sposoby leczenia kataru u dziecka.

Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, najczęściej wywołują wirusy, bakterie albo alergeny. Przebieg choroby bywa różny, bo zależy m.in. od jej przyczyny, wieku dziecka i indywidualnej podatności na infekcje , a także od tego, czy przed katarem dziecko było zdrowe. Duże znaczenie ma również sposób leczenia i pielęgnacji dziecka. Aby wiedzieć, jak postępować w przypadku kataru bakteryjnego , wirusowego czy kataru alergicznego , naucz się go rozpoznawać. Oto pomocna ściągawka. Katar wirusowy Objawy kataru wirusowego: Wydzielina jest początkowo wodnista, potem śluzowa (biała). Nosek jest spuchnięty i zaczerwieniony. Dziecko może mieć zapalenie spojówek i gardła, a także wysoką temperaturę (nawet do 40°C). Obrzęk śluzówki blokuje oddychanie. Dziecko zwykle jest niespokojne , nie ma apetytu i nie chce spać. Taki katar dokucza każdemu, i to nawet kilka razy w roku. Jak pomóc dziecku z katarem wirusowym ? Starannie oczyszczaj nosek malca, szczególnie przed snem i karmieniem. Sięgnij po paracetamol, kwiat lipy i sok z malin. Łagodzą one dolegliwości, ale nie skracają choroby. Możesz też zaaplikować kropelki obkurczające śluzówkę noska, np. Nasivin, Otrivin. Ale uwaga, wolno je stosować góra trzy dni – dłuższa kuracja może uszkodzić delikatną śluzówkę noska. Ściśle też przestrzegaj zalecanych dawek. Jeśli dziecko jest malutkie (noworodek, niemowlę), idź z nim do pediatry. W przypadku starszego dziecka wizyta u lekarza jest konieczna wówczas, gdyby katar zmienił się na ropny lub od początku przebiegał z wysoką gorączką. Katar bakteryjny Objawy kataru bakteryjnego: Katar wywołany przez bakterie zwany jest też ropnym . Wydzielina jest biało-żółta lub zielonkawa. Dziecko ma zatkany nos, gorączkuje, jest niespokojny, nie ma też apetytu. Jak pomóc dziecku z katarem bakteryjnym ? Z dzieckiem, które ma objawy ropnego kataru , powinnaś...

niemowlę i inhalacje
Adobe Stock
Zdrowie
Inhalacja niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru
Inhalacje pomogą niemowlakowi na katar. Zatkany nosek przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Ulgę przynosi odpowiednie nawilżanie. Inhalacje niemowlakowi można robić nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze sprawdzają się też w przypadku astmy.

Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz. Spis treści :  Inhalacja niemowlaka krok po kroku Jak robić inhalacje niemowlakowi? Inhalacja dla niemowlaka - kiedy? Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka? Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka? Smoczek do inhalacji czy maseczka? Inne metody nawilżania noska Nawilżanie powietrza podczas kataru Inhalacja niemowlaka krok po kroku Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora . Jest to elektryczny inhalator , który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol). Jak robić inhalacje niemowlakowi? Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie: umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej, możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry, uruchom nebulizator, włóż dziecku maseczkę, inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.   Lek do nebulizacji powinien być w...

inhalacje z soli fizjologicznej
Adobe Stock
Zdrowie
Inhalacje z soli fizjologicznej: na co, proporcje, dla kogo
Inhalacje z soli fizjologicznej wykonuje się z roztworu chlorku sodu (NaCl). Stosuje się je u dzieci i dorosłych podczas kaszlu, kataru i innych chorób dróg oddechowych.

Inhalacje z soli fizjologicznej zmniejszają obrzęk błony śluzowej i ułatwiają usuwanie wydzieliny w przebiegu kaszlu i kataru. Wykonuje się je z izotonicznego roztworu chlorku sodu w ampułkach (NaCl 0,9 proc.). Do inhalowania można też używać roztworu hipertonicznego, czyli 0,3-0,5 proc. NaCl. Inhalacje z soli fizjologicznej można wykonywać u niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, dorosłych. Co dają inhalacje z soli fizjologicznej? Inhalacje z roztworu NaCl przy użyciu nebulizatora stosuje się w przebiegu chorób dróg oddechowych, m.in: oczyszczają nos w przypadku kataru; nawilżają drogi oddechowe; zmniejszają gęstość śluzu w drogach oddechowych. Sprawdź, co jeszcze można leczyć inhalacjami . Uwaga! Badania wykazały, że skuteczniejsze w rozrzedzaniu i odkrztuszaniu wydzieliny są 3-5 proc. roztwory NaCl (hipertoniczne). Natomiast sól fizjologiczna (0,9 proc. roztwór NaCl) sprawdza się świetnie do nawilżania śluzówki. Jaka sól fizjologiczna do inhalacji? Roztwór chlorku sodu kupisz w aptece. Jest sprzedawany w ampułkach, w stężeniu 0,9 proc. NaCl (sól fizjologiczna) lub wyższym np. 3 proc. Stosuj: izotoniczny roztwór NaCl , czyli sól fizjologiczna – kiedy chcesz nawilżyć drogi oddechowe. Idealnie nadaje się na wieczorną inhalację; hipertoniczny roztwór NaCl (3-5 proc.) - do rozrzedzenia i odkrztuszania gęstej wydzieliny (kaszel, zapalenie oskrzeli , zapalenie zatok). Taką inhalację wykonuj rano i w środku dnia, nie rób jej przed snem (może zakłócić sen poprzez konieczność odkrztuszania). Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel Sól fizjologiczna ma działanie mukolityczne, czyli zmniejsza gęstość i lepkość śluzu. To poprawia odkrztuszanie wydzieliny w przypadku kaszlu. Roztwór NaCl działa też bakteriobójczo, a inhalacje podczas kaszlu nawilżają drogi oddechowe, co zmniejsza odruch kasłania u dzieci i dorosłych....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz