Jak przebiega wizyta szczepienna w przychodni? Odpowiada ekspert
Podczas kolejnego spotkania w ramach Warsztatów Mamo, To Ja rozmawialiśmy m.in. o tym, jak wygląda szczepienie i o czym najczęściej zapominają rodzice podczas takiej wizyty. Wątpliwości rozwiewała nasza ekspertka – dr Justyna Tymińska. Zobacz nasze wideo!
Szczepienie zwykle przeprowadzane jest w pomieszczeniu odizolowanym od reszty przychodni. Poprzedza je badanie lekarskie, które powszechnie nazywane jest kwalifikacją do szczepienia. Czy wiesz, jak krok po kroku przebiega procedura szczepienia? W rozmowie ze specjalistką odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców, które pojawiają się w związku z nimi.
Jak dobrze przygotować się do szczepienia?
Ekspertka podkreśliła, że ważnym elementem jest książeczka zdrowia, gdyż to właśnie w niej znajdują się informacje na temat: wykonanych wcześniej szczepionek, dat szczepień oraz preparatów, jakimi zostały one wykonane.
– Każdy preparat ma swój schemat, czyli ustaloną przez producenta liczbę dawek szczepionki, ale też odstępy między tymi dawkami. Więc aby móc prawidłowo zakwalifikować dziecko do szczepienia, ta wiedza jest nam niezbędna. Bez książeczki zdrowia nie jesteśmy w stanie zaszczepić. To, co jeszcze trzeba zrobić przed wizytą, to zastanowić się i podjąć decyzję, jakim preparatem chcemy zaszczepić dziecko – podkreśliła dr Tymińska.
W jaki sposób finansowane są szczepienia?
Ponadto specjalistka przypomniała, że w Polsce mamy 3 sposoby realizacji programu szczepień ochronnych. Po pierwsze — rodzice mogą wszystkie szczepienia wykonać bezpłatnie, preparatami finansowanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Mogą też część preparatów wybrać z tych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, a za część zapłacić, czyli wybrać wariant częściowo bezpłatny i płatny. Opiekunowie mogą podjąć decyzję o samodzielnym finansowaniu szczepienia.
Czy szczepienia u niemowląt i starszych dzieci wyglądają tak samo? Jakich szczepionek rodzice obawiają się najbardziej? Dowiedz się więcej – zobacz nasze wideo!