Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę
Fotolia
Zdrowie

Prof. Maciej Kaczmarski: jak rozpoznać i leczyć alergię pokarmową

Dziecko ma bóle brzucha, kolki, wysypkę, często ulewa... ale czy przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego, czy alergia? Jak sprawdzić, czy dziecko ma alergię pokarmową i jak ją skutecznie leczyć?

Dziecko sprawdzić, czy przyczyną kolki, bólów brzucha, wysypki, częstego ulewania jest na pewno to, że dziecko jest uczulone na krowie mleko, wyjaśnia prof. Maciej Kaczmarski, pediatra i alergolog.

Jakie objawy u niemowlęcia mogą świadczyć o alergii pokarmowej?

Najczęściej dotyczą nie tylko jednego narządu. Zwykle są to problemy skórne: atopowe zapalenie skóry, wysypki alergiczne, pokrzywka. Często dołączają też objawy ze strony przewodu pokarmowego: uporczywe kolki, biegunki z dodatkiem śluzu albo nawet krwi. Dziecko może mieć też objawy refluksu żołądkowo-przełykowego: drażliwość, niepokój, uporczywe ulewanie pokarmu.
Objawy alergii pokarmowej mogą też dotyczyć układu oddechowego: są to obturacyjne zmiany w oskrzelach. W wyjątkowych przypadkach po wypiciu przez dziecko mleka mogą nawet pojawić się reakcje wstrząsu anafilaktycznego: dziecko gwałtownie blednie, sinieje, słabnie, czasem może stracić przytomność. Mogą też rozwinąć się objawy niewydolności oddechowej, krążeniowej – to objawy zagrażające życiu.
Sprawdź koniecznie: Test dla mamy: sprawdź, czy dziecko ma alergię

Jak można zdiagnozować alergię pokarmową u niemowlęcia?

Złożoność mechanizmów, jakie prowadzą do pojawienia się objawów alergii, powoduje, że nie ma jednego uniwersalnego i prostego testu diagnostycznego dotyczącego alergii pokarmowej – i takiego testu nigdy nie będzie. Możemy tylko zdiagnozować alergie pokarmowe tzw. IgE-zależne, polegające na tym, że gdy organizm zetknie się z alergenem, produkuje przeciwciała w klasie IgE. Dzięki badaniu krwi oraz testom skórnym możemy sprawdzić tę formę alergii.

Jeśli testy nie potwierdzą alergii, to znaczy, że niemowlę nie ma alergii pokarmowej?  

Niekoniecznie. Testem rozstrzygającym, czy dziecko ma alergię, czy nie, jest tzw. test eliminacji i prowokacji. Polega on na tym, że próbujemy na jakiś czas wyeliminować podejrzany produkt z diety niemowlęcia, a potem go wprowadzamy.
Jeśli chodzi o niemowlę, to wycofujemy na pewien czas podawanie mieszanki mlecznej i czekamy, czy objawy alergii znikną.
Zrób test i sprawdź, czy dziecko jest uczulone.

Jak długo trzeba czekać, aż podejrzane objawy alergii znikną?

2-3 tygodnie. W tym czasie dziecko powinno dostawać mieszankę mlekozastępczą. Jeśli stan zdrowia poprawi się, po jakimś czasie wracamy do podawania tej samej mieszanki, którą podejrzewaliśmy o alergię. To jest właśnie test eliminacji i prowokacji. Oczywiście, trzeba go wykonywać pod nadzorem lekarza. Jeśli objawy alergii znów się pojawią, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że dziecko ma alergię.

Zobacz także
dlaczego coraz więcej dzieci ma alergię

Dlaczego przybywa alergików? Dr Wojciech Feleszko wyjaśnia [WIDEO]

Kaszel alergiczny u dziecka

Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]

Co uczula najczęściej?

Czy wmawiamy dzieciom alergie pokarmowe?

czy dziecko ma alergię test

Czy twoje dziecko ma alergię? - test


Około 50 proc. małych alergików ma objawy kliniczne uczulenia po spożyciu mleka, chociaż testy IgE są u nich ujemne. Niestety, często rodzice, a zdarza się, że też lekarze, uważają, że jeśli teksty są ujemnie, to dziecko nie ma alergii. To błędna interpretacja. Dziecko nie ma alergii, ale alergii IgE-zależnej. Może jednak mieć alergię IgE-niezależną, która daje takie same objawy.

Jakie mleko modyfikowane dla alergika - sprawdź opinie!

W jaki sposób leczy się alergię pokarmową?

Podstawą leczenia każdego typu alergii jest eliminacja szkodliwego alergenu. Jeśli jest to białko mleka krowiego, to eliminując je z diety dziecka, trzeba dostarczyć mu inny rodzaj białka, w formie mniej alergizującej.
Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, to zamiast mleka modyfikowanego podaje mu się mieszanki mlekozastępcze, czyli hydrolizaty określonych frakcji białek mleka krowiego, które najczęściej alergizuja: kazeiny albo białek serwatkowych.
 

Lekarze zwykle proponują alergikowi najpierw Bebilon Pepti, a jeśli nie pomaga – Nutramigen. Tak powinno być?

To nie jest wybór losowy, lekarz kieruje się rodzajem objawów, jakie ma dziecko. Gdy dominują objawy żołądkowo-jelitowe, to można przypuszczać, że alergii towarzyszy nietolerancja cukru mlecznego, czyli laktozy. Dlatego podaje się preparat, który go nie zawiera, czyli Nutramigen.
Zdarza się też, że dziecko uczula się także na stosowany hydrolizat białek mleka krowiego i konieczne jest wówczas podawanie tzw. mieszanek elementarnych, zawierające syntetyczne aminokwasy. To narastający problem na całym świecie.
Zobacz też: Jak zapobiec alergii.

Niedawno pojawiły się badania świadczące o tym, że dzieci, które piły Nutramigen wzbogacony probiotykami LGG szybciej wyrastały z alergii pokarmowej.

Rzeczywiście, są dowody, które nie budzą wątpliwości: badania przeprowadzano we Włoszech. Badania wykazały, że dzieci, które dostawały hydrolizat kazeiny wzbogacony bakteriami probiotycznymi, szybciej nabywały tolerancji na białko mleka krowiego, niż dzieci pijące inne mieszanki mlekozastępcze, w tym hydrolizat kazeiny bez probiotyków.

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Fotolia
Zdrowie
Lista produktów zakazanych dla dziecka z alergią na mleko
Jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie, nie tylko nie może pić mleka, ale też jeść serów, jogurtów, masła. Ale białka mleka mogą być też w nadziewanych bułkach, pizzy, a nawet w kiełbasie. Zobacz listę produktów, których twoje dziecko nie może jeść.

Często dziecko nie pije mleka, nie je jogurtów, serów, a i tak ma wysypkę, bóle brzucha i inne objawy alergii pokarmowej . Rodzice wykluczają z jego diety kolejne produkty: jajka, ryby, pomarańcze, truskawki, ale to wcale nie pomaga, a w dodatku dieta dziecka staje się coraz bardziej uboga. Powód: rodzice niechcący podają dziecku produkty zawierające mleko krowie lub białko mleka krowiego .   Gdzie jest mleko: szukaj produktów z mlekiem Białka mleka znajdują się nie tylko w mleku, ale też we wszystkich produktach mlecznych: twarogu, śmietance, serwatce, maślance, jogurcie, kefirze, napojach mlecznych, maśle. Mleko znajduje się też w wielu produktach gotowych, dlatego trzeba dokładnie czytać etykiety , sprawdzając, co znajduje się w środku: czy nie ma tam uczulających białek mleka. Mleko (lub białka krowiego mleka) są często dodawane do produktów gotowych, takich jak: budyń owsianka nadziewane bułki, ciasta, chleby makarony, solone przekąski wyroby cukiernicze ze śmietaną pizza czekolada, czekoladowe wyroby cukiernicze kiełbasy i wędliny zupki z proszku ciastka, herbatniki ciasta pakowane lody kremy czekoladowe pierogi Czytaj też: Prof. Maciej Kaczmarski wyjaśnia, jak rozpoznać alergię pokarmową i jak ją leczyć Sprawdzaj etykiety Zawsze czytaj etykiety, sprawdzaj skład produktów gotowych, które kupujesz dla dziecka. Wydrukuj listę produktów , których twoje dziecko nie może jeść, jeśli ma alergię na białko mleka krowiego:   Czytaj też: Rodzice nie wiedzą, jak radzić sobie z alergią na mleko  

Fotolia
Karmienie
Wiemy, jak wybrać najlepsze mleko dla alergika
Dla alergika najlepsze jest mleko mamy lub specjalistyczna mieszanka, gdy nie karmisz go piersią. Jeśli wybierzesz dobrą mieszankę, dziecko ma szansę wyleczyć się z alergii.

Gdy rodzice lub rodzeństwo dziecka mają alergię, a mama nie karmi piersią, lekarz zaleca podawanie tzw. mleka hypoalergicznego (HA).  Białko zostało tu częściowo zhydrolizowane, czyli rozbite na mniejsze cząstki, dzięki czemu w mniejszym stopniu powoduje one uczulenie. Mleka HA można też podawać przez cały pierwszy rok życia, a nawet dłużej. Kupuje się je w sklepie lub w aptece ale bez recepty. Mleko modyfikowane dla alergików - sprawdź opinie rodziców! Dieta czy lek Jeśli lekarz podejrzewa alergię, zaleci dziecku specjalistyczną mieszankę o wysokim stopniu hydrolizy . Po 2-3 tygodniach stosowania takiej diety powinna być już widoczna poprawa: to znak, że dietę warto nadal stosować. Jeśli poprawy nie ma, być może przyczyna problemów dziecka jest zupełnie inna. Jeśli lekarz potwierdzi alergię, dziecko musi pić specjalistyczną mieszankę co najmniej do końca pierwszego roku życia. Dzięki temu błona śluzowa przewodu pokarmowego ma szansę dojrzeć, dzięki czemu dziecko może wyleczyć się z alergii. Dlatego "mleka" zaleconego przez lekarza nie można traktować tylko jak jedzenie, ale też jak lek. Rodzaje mieszanek dla alergików Są dwa rodzaje mieszanek o wysokim stopniu hydrolizy , w zależności od rodzaju białka, które zostało rozbite na mniejsze cząstki. Są to mieszanki: serwatkowe (Bebilon Pepti), kazeinowe (Nutramigen, Pregestimil – hydrolizat kazeiny z dodatkiem tłuszczów MCT)). Nutramigen dodatkowo nie zawiera laktozy (cukru mlecznego): dlatego nie jest tak słodki jak mleko modyfikowane czy mieszanki serwatkowe. Jest on polecany dzieciom, które oprócz alergii na mleko mają też nietolerancję laktozy, zespół zaburzeń wchłaniania. Rodzaj mieszanki leczniczej, którą lekarz zaleca dziecku, zależy od objawów, jakie ma dziecko. Jeśli są to tylko wysypki na skórze, jako pierwszy raczej zaproponuje Bebilon Pepti. Jeśli dziecko ma...

mama, lekarz, badanie, noworodek
Zdrowie
Czy to alergia pokarmowa?
Uczulenie kojarzy ci się tylko z wysypką na ciałku smyka? Niesłusznie! To choroba, która daje wiele różnych objawów. Z nami nie przegapisz żadnego.

Maluchy do drugiego roku życia najczęściej cierpią na alergię pokarmową. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w drugim miesiącu życia, nawet jeśli karmisz malca wyłącznie piersią (wtedy uczula go to, co sama zjadłaś). Dziecku możesz pomóc tylko w jeden sposób: jak najszybciej rozpoznając alergię i zaczynając leczenie. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza, jeśli zauważysz poniższe objawy. Swędząca wysypka U najmłodszych maluchów są to zwykle rumiane policzki , a także zaczerwienione, suche i łuszczące się owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach, pupie. Ponadroczne dzieci miewają bardzo podrażnioną zaczerwienioną i szorstką skórę w zgięciach łokci, pod kolankami, wokół nadgarstków. W cięższych przypadkach wysypka ma postać pęcherzyków, z których sączy się zasychająca w strupy wydzielina. Smyka może obsypać od razu po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale też nawet dwie doby po! Nawracająca ciemieniucha Główkę młodszych niemowląt często pokrywają tłuste, żółte łuski, które trzeba rozmiękczać kompresami z oliwką i usuwać. Ciemieniucha nie jest groźna, a jej przyczyną jest zwykle niedojrzałość gruczołów łojowych. Jeśli jednak mimo odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje się przez wiele miesięcy lub nawraca, może świadczyć o alergii. Częste bóle brzuszka Malec ulewa, męczą go gazy, kolki . Objawem alergii mogą być też wymioty, biegunki. Ale nie zawsze! Być może to objaw infekcji wirusowej. Kłopoty z noskiem Kiedy malec wciąga powietrze, słychać poświstywanie. Nosek jest zapchany, ale nie ma kataru. Jest to tak zwana sapka. Najczęściej zdarza się u niemowląt. U starszych maluchów objawem alergii (również pokarmowej!) może być wodnisty katar , podrażnienie spojówek i kichanie, które pojawia się bez innych oznak przeziębienia. Sprawdź: Czy twoje dziecko ma alergię? - test [CMS_PAGE_BREAK] Ciągłe...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz