pediatra
Fotolia
Zdrowie

Pediatra czy lekarz rodzinny: jak wybrać lekarza dla dziecka

Pediatra czy lekarz rodzinny – kto będzie lepiej leczył dzieci? Tylko co drugie dziecko w Polsce ma szansę być pod opieką pediatry. Prawie 8% rodziców zapytanych przez CBOS twierdzi, że gdyby mieli wybór, leczyliby dzieci u pediatry. Również Polskie Towarzystwo Pediatryczne jest za tym, żeby to pediatrzy opiekowali się dziećmi.

– Dzieci chorują inaczej niż dorośli, choroba postępuje u nich znacznie szybciej. W 4 godziny dziecko, które ma biegunkę, gorączkę, wymioty, może zginąć, jeśli nie będzie mu udzielona specjalistyczna pomoc, bo odwodni się. Dlatego dzieci powinny być pod opieką pediatrów, którzy znają się na chorobach dzieci i potrafią je leczyć, a nie lekarzy rodzinnych – mówi senator prof. Alicja Chybicka, pediatra i onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Zobacz także: Kiedy dzwonić do lekarza, kiedy jechać do szpitala

Tylko połowa dzieci jest pod opieką pediatry

Tylko połowa dzieci w Polsce jest pod opieką pediatry: pozostali są pod opieką lekarzy rodzinnych,  którzy nie zawsze tak dobrze jak pediatrzy znają się na chorobach dzieci. Są co prawda przychodnie, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie dzieci są badane przez pediatrów, jednak w większości przychodni pediatry nie ma, a opiekę nad dziećmi lekarze rodzinni, którzy w trakcie swojej specjalizacji odbywają jedynie 6-miesięczne szkolenie z zakresu pediatrii.
Są miejsca w Polsce, gdzie rodzice z dziećmi muszą jechać po 100 km, by dziecko było zbadane przez pediatrę.
Zobacz także: Czy dzieci są dziś pod dobrą opieką lekarzy

Pediatra lepszy niż lekarz rodzinny?

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że zdecydowana większość rodziców, prawie 80% twierdzi, że gdyby miała możliwość wyboru, chciałaby, żeby dzieckiem opiekował się pediatra, a nie lekarz rodzinny. Również Polskie Towarzystwo Pediatryczne zdecydowanie popiera, żeby pediatrzy sprawowali opiekę nad dziećmi. W Sejmie znajduje się już projekt poprawek do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w która umożliwi powrót pediatrów do podstawowej opieki zdrowotnej.
Obecnie w przychodniach mogą pracować tylko lekarze po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej oraz pediatrzy, którzy od lat pracują w przychodniach. Młodzi lekarze pediatrzy głównie pracują w szpitalu albo prywatnie. Polskie Towarzystwo Pediatryczne wystąpiło do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, oraz do sejmowej komisji zdrowia o to, by przyspieszyć pracę nad zmianą ustawy.
– Lekarze rodzinni zajmują się głównie leczeniem stanów ostrych: gorączki, byt mało czasu poświęcają prowadzeniu profilaktyki u dzieci, np. nie przywiązują uwagi do tego, jak dziecko jest żywione, a odpowiedni sposób żywienia dziecka to jest profilaktyka chorób w przyszłości – mówi prof. Alicja Chybicka.
Zdaniem pediatrów, nie ma potrzeby, by dziecko z podejrzeniem zakażenia układu moczowego było leczone przez nefrologa dziecięcego, a dziecko z problemami żołądkowymi – przez gastroenterologa dziecięcego. W większości przypadków w tych problemach pomoże pediatra.

Brak empatii może kosztować życie dziecka

– Zawsze mam przy sobie teczkę, w której są zdjęcia dzieci, które niepotrzebnie zmarły, bo nie zostały przyjęte do szpitala, zostały źle zdiagnozowane, karetka pogotowia nie przyjechała na czas do dziecka. Nie mnie oceniać, kto w tych sprawach jest winny, wszystkie sprawy bada prokurator. Jednak tak podskórnie wszyscy czujemy, że komuś zabrakło empatii: czasem lekarzowi, czasem pani w rejestracji. Brak empatii w przypadku małego dziecka może skończyć się śmiercią. Może się zdarzyć, że komuś zabraknie empatii w stosunki do dziecka, ale jeśli system opieki nad dziećmi będzie dobry, to takie sytuacje nie będą się zdarzać, bo dobry system wymusi dobrą opiekę nad dziećmi – uważa prof. Alicja Chybicka.
Dlatego tak ważne jest, by dziecko było pod opieką dobrego lekarza, najlepiej pediatry.
Czytaj także: Czy szczepionka skojarzona mogła być przyczyną śmierci Basi z Kutna?

 

Szczepienia ochronne wcześniaków – dlaczego są tak ważne? [WIDEO]

Materiały prasowe
Zdrowie
Znamy wyjątkowych lekarzy pediatrów w Polsce!
Nawet w najcięższej chorobie dziecko ma szczęście, jeśli trafi na lekarza, który odda choremu dziecku nie tylko swoją wiedzę, ale i serce. Dzieci, ich rodzice oraz fundacja Zdążyć z Pomocą nagrodzili wyjątkowych lekarzy i wyjątkowe placówki medyczne dla dzieci w Polsce.

Każdy rodzic szuka dla swojego dziecka najlepszego pediatry, bo to lekarz jest najlepszym doradcą w pierwszych latach życia dziecka. Taki lekarz to skarb – szczególnie, jeśli dziecko ma poważną chorobę, nawet zagrażającą życiu.  Dobry lekarz nie tylko leczy dziecko, ale też oddaje mu swój czas i serce. Są tacy lekarze: dziecko nawet w najcięższej chorobie ma szczęście, jeśli trafi pod opiekę takiego wyjątkowego lekarza.    Lekarze nagrodzeni Nagrodą im. Zbigniewa Religi Za empatię, szacunek i oddanie, które okazują chorym dzieciom, nieustannie niosąc im pomoc – trzej wyjątkowi lekarze: prof. Maciej Bagłaj, chirurg onkolog i urolog dziecięcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Piotr Kaliciński, transplantolog z Centrum Zdrowia Dziecka oraz prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka i współzałożyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, otrzymali wyjątkową nagrodę – nagrodę im. Zbigniewa Religi.  Nagrodzeni lekarze nie tylko walczą o życie dzieci, ale też współdziałają z rodziną chorego dziecka, pomagają we wszelkich trudnościach, wynikających nie tylko bezpośrednio z choroby, ale także z ubóstwa, osamotnienia, konfliktów. Wszyscy trzej nagrodzeni wyjątkowi lekarze podkreślali, że to jedna z najważniejszych nagród w ich życiu , gdyż kandydatów do tej nagrody zgłaszają mali pacjenci, ich rodzice oraz Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą. W kapitule Nagrody zasiadają wybitni przedstawiciele środowiska lekarskiego: senator prof. dr hab. med. Alicja Chybicka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prof. dr hab. med. Bibiana Mossakowska, konsultant chirurgii dziecięcej, dr. n. med. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, dr n. med. Anna Wajszczuk-Religa oraz Beata Tyszkiewicz.   Tu warto leczyć dziecko: najlepsze placówki dla dzieci...

Prof. Alicja Chybicka
ONS/ Krzysztof Swiezak
Aktualności
O każde z dzieci trzeba walczyć z Panem Bogiem - wywiad z prof. Alicją Chybicką
Walczy o dzieci jak lwica. Żaden dyrektor szpitala ani polityk nie jest jej straszny. Wszystko dla dobra dzieci, by miały szansę wyzdrowieć. Przeczytaj wywiad z prof. Alicję Chybicką, pediatrą, onkologiem.

Czy  żałuje pani wejścia do polityki? Ależ skąd! Poznałam fantastycznych ludzi z różnych opcji. Udało nam się rozwiązać kilka ważnych spraw. Zaraz jadę do prezydenta zobaczyć, jak podpisuje poprawki do ustawy o świadczeniach zdrowotnych . Pediatra wreszcie wróci do podstawowej opieki zdrowotnej. Co to zmieni? Skończy się sytuacja, że w kolejce trzeba stać dwa razy: raz po skierowanie od lekarza rodzinnego i drugi raz – do pediatry. Nie mogę pojąć, dlaczego przed laty uczyniono z pediatry specjalistę. Jedyny skutek jest taki, że wiele osób zaczęło u pediatry leczyć się prywatnie. A przecież każdy z nas, pediatrów, potrafi poprowadzić dziecko z cukrzycą , dziecko z nowotworem, z chorobą układu krwiotwórczego... Znów pani komuś podpadnie. Teraz będę mieć wrogów wśród pediatrów, bo wrócą na pierwszą linię, ale i wśród lekarzy z prywatnych ośrodków zdrowia , bo oni boją się konkurencji. Dla mnie liczy się dobro dziecka. Korporacyjne straty nie mogą mieć na to wpływu. Zgodziłam się startować w wyborach, bo wcześniej jako prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego widziałam, jak niewiele mogę. Dla dzieci zniosłabym wszystko . Jest bardzo wielu lekarzy, którzy dobro pacjenta stawiają na pierwszym miejscu, ale są i tacy, dla których wszystko zamyka się w obrębie procedur, liczb i limitów. A ja, gdy walczę o życie dzieck a, a ktoś mi powie, że się skończyły pieniądze, to tego nie rozumiem! Pamiętam, że się pani potrafi zbuntować. I to nie raz! Ciekawie było, gdy dostałam polecenie na piśmie, że mam wstrzymać przyjęcia na oddział . A ja miałam pacjentów na chemioterapii, transplantacji szpiku... To by zagroziło ich życiu! Więc odpisałam w bezczelnych słowach i przyjęcia szły pełną parą. Dyrektor zwołał konferencję prasową , pokazał mój list dziennikarzom i pytał, co powinien z tym zrobić. No co to za pytanie?...

Dziecko u lekarza
Fotolia
Zdrowie
Czy dzieci w Polsce są dobrze leczone? Co na to pani minister?
Każde dziecko raz w roku miało być na wizycie u lekarza, dentysta miał być w każdej szkole. Czy dzieci w Polsce są pod dobrą opieką medyczną? Co na to wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która odpowiada za opiekę nad dziećmi?

Pani minister*, czy uważa pani, że dzieci są w Polsce pod dobrą opieką medyczną? Udoskonalamy opiekę nad dziećmi, wprowadziliśmy opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży . Wcześnie diagnozujemy też problemy u płodu . Muszę z dumą powiedzieć, że niektóre bardzo skomplikowane operacje u dzieci wykonujemy jako jedyni na świecie. Uważam, że mamy dobrą opiekę specjalistyczną nad dziećmi: bardzo dobrze funkcjonują instytuty: Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka , Instytut Zdrowia Matki Polki.  Prof. Alicja Chybicka od lat postuluje, żeby każde dziecko raz w roku było badane przez lekarza. Czy uda się to wprowadzić? Wiele lat temu wyprowadzono lekarzy i pielęgniarki ze szkół. To było bardzo niedobre dla zdrowia dzieci . Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem ustaw dotyczących zdrowia dzieci i młodzieży. Chcemy m.in. przywrócić gabinety lekarskie w szkołach . Zobacz także: Polska kocha dzieci, ale tylko na sztandarach - mówi prof. Alicja Chybicka Rząd obiecywał, że w każdej szkole pojawi się gabinet dentystyczny... Rzeczywiście, jeśli chodzi o próchnicę u dzieci , to Polska wypada bardzo źle. 16 proc. dzieci, które ukończyły 15. rok życia ma już usunięte zęby stałe . Świadczy to tym, że nie prowadzimy profilaktyki stomatologicznej. Przygotowujemy program dla samorządów - samorządy będą mogły wystąpić o środki na wyposażenie gabinetu stomatologicznego . Jeśli chodzi o gabinet stomatologiczny w szkole, to wszystko zależy od sytuacji. Bywa, że obok szkoły znajduje się gabinet stomatologiczny. Nie ma sensu, by kolejny był w szkole. Trzeba dofinansować ten już istniejący, by dzieci mogły z niego korzystać.  W małych szkołach, gdzie nie ma sensu tworzyć gabinetu stomatologicznego, chcemy wykorzystywać dentobusy - na wzór krwiobusów.  Zobacz także: Gabinety stomatologiczne wrócą do szkół? * Józefa...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz