Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Padaczka
Fotolia
Zdrowie

Padaczka to nie tylko napad drgawek! Jakie są objawy padaczki u dziecka?

Zwykle z padaczką kojarzy nam się sytuacja, kiedy dziecko leży na podłodze i ma drgawki. Jednak u małego dziecka napad padaczki może wyglądać zupełnie inaczej - wyjaśnia dr Marek Bachański, neurolog

Dr Marek Bachański jest neurologiem, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przez wiele lat zajmował się m.in. leczeniem padaczki u dzieci. Zwraca uwagę na to, że objawy padaczki u dzieci często są inne niż typowy napad padaczkowy u dorosłego. 

Jakie są objawy padaczki u dziecka?

Zwykle, gdy myślimy o padaczce, to wyobrażamy sobie, że ktoś traci przytomność, upada na podłogę i ma drgawki. Padaczka u dziecka może właśnie tak wyglądać, jednak bardzo często objawy wyglądają zupełnie inaczej.
Inny objaw: dziecko sztywnieje, sinieje, ma wzrok utkwiony do góry.
Jeszcze innym objawem mogą być krótkie, sekundowe szarpnięcia rękami lub nogami  - to tzw. napady miokloniczne.
Bywa też tak, że dziecko bawi się, potem wstaje, idzie i nagle upada. To tzw. napady atoniczne, związane z nagłym zanikiem napięcia mięśniowego.
U noworodków napad padaczki wygląda tak, jakby dziecko pedałowało: rusza w określony sposób nóżkami, jakby jechało na rowerku. 

Niektóre dzieci czasem się zamyślają, wydają się nieobecne. To także może być atak padaczki?

Tak, to jeszcze inny typ napadów, zwykle pojawiający się u dziecka 6-8-letniego. Potocznie mówi się, że dziecko zamyśla się, wyłącza świadomość. Trwa to 5, 10, 15 sekund. Np. dziecko w pierwszej klasie pisze i na chwilę zastyga. Dochodzi do wyłączenia świadomości na ok. 10 sekund. Po tym czasie dziecko znów podejmuje aktywność. To jest właśnie napad padaczki.
Dziecko może mieć 20-40 napadów takich zapatrzeń w ciągu dnia. To jedna z postaci padaczki (tzw. dziecięca padaczka z napadami nieświadomości). Akurat ten typ padaczki dosyć łatwo poddaje się leczeniu.
Zobacz także: Jak leczy się padaczkę u dzieci? Kiedy pomaga marihuana lecznicza?

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Padaczka
Fotolia
Zdrowie
Skąd się bierze padaczka u dziecka? Wyjaśnia "doktor od padaczek"
Padaczka to jeden z częściej występujących problemów neurologicznych u dziecka. Skąd się bierze? Jakie są przyczyny pojawienia się padaczki u dziecka - wyjaśnia dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka

Zasłynął pan z leczenia dzieci chorych na padaczkę lekooporną marihuaną medyczną. Skąd bierze się padaczka u dziecka? Jakie są jej przyczyny? Jest wiele powodów wystąpienia padaczki . Może to być związane z tym, że w czasie ciąży lub porodu doszło do dużego niedotlenienia dziecka . Inną przyczyną są infekcje - np. wrodzona infekcja wirusem cytomegalii. Może ona - choć nie musi – spowodować pojawienie się u dziecka padaczki. Są też przyczyny genetyczne - coraz więcej mówi się obecnie o zespole Dravet . Jest on spowodowany zmianami w genie SCN1A. Pierwsze objawy padaczki występują wtedy już u kilkumiesięcznego dziecka. Kiedyś wiązano wystąpienie zespołu Dravet ze szczepieniami , obecnie już wiadomo, że to nie one są przyczyną pojawienia się zespołu Dravet. Rzeczywiście, jeśli podamy szczepionkę dziecku, które ma zmiany w genie SCN1A, to napady padaczki pojawią się kilka miesięcy wcześniej. Szczepienie przyspiesza wystąpienie napadów , które i tak by się pojawiły. Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny padaczek? Tak. Mogą to być np. wady wrodzone mózgu - często jest to padaczka trudno lecząca się, np. w wadzie o nazwie drobnozakrętowość. Również poważniejsze urazy głowy mogą prowadzić do padaczki. Zdarza się, że niemowlę spada z przewijaka. Czy to może spowodować tak silny uraz, że spowoduje padaczkę? Na pewno trzeba chronić niemowlęta przed urazami . A jeśli już dojdzie do upadku, rodzic powinien zwrócić uwagę, czy dziecko upadło na głowę, czy jednak raczej na rękę, bok. Jeśli upadło na głowę, to ważne jest to, czy dziecko straciło przytomność . Jeśli tak, albo występują nudności, wymioty, dziecko zmieniło swoje zachowanie – stało się ospałe lub nadmiernie pobudzone – konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli uzna, że to konieczne, zaleci wykonanie zdjęcia RTG czaszki.    Dr Marek...

Niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Zmiany na skórze, guzki – może to rzadka choroba genetyczna?
Zmiany na skórze niemowlęcia zwykle są spowodowane alergią albo łojotokowym zapaleniem skóry. Bardzo rzadko bywa, że przyczyną jest rzadka choroba genetyczna. Nie trzeba się bać: trzeba za to szybko dziecko zdiagnozować i zacząć leczyć. Od tego zależy jego zdrowie.

15 maja to Światowy Dzień Stwardnienia Guzowatego . Ustanowiono go po to, by jak najwięcej osób usłyszało o tej chorobie. Stwardnienie guzowate to rzadka choroba genetyczna . Pierwsze zmiany widać już w życiu płodowym i u noworodków, ale nie zawsze zostają wtedy zauważone. Tymczasem od wczesnego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia zależy zdrowie dziecka. Najważniejsze jest to, że dzięki szybkiej diagnozie można zapobiec padaczce i opóźnieniu umysłowemu dziecka. Czytaj też: 10 objawów, których nie można przeoczyć . Plamy odbarwieniowe na skórze Jedna czy nawet dwie plamy odbarwieniowe, które zauważysz na skórze dziecka, nie muszą świadczyć o tym, że dziecko ma stwardnienie guzowate . Plamy odbarwieniowe ma wiele osób zdrowych. Jeśli jednak zauważysz trzy takie plamy lub więcej – albo wokół nosa i na policzkach widać zmiany przypominające kaszę manną – koniecznie pokaż te zmiany lekarzowi. To nie musi być żadna poważna choroba – jednak warto o tym wiedzieć i nie bać się diagnozy, gdyż to właśnie od niej i od szybko podjętego leczenia zależy to, jak dziecko będzie się rozwijać. Chore osoby mają wiele guzkowatych, łagodnych zmian nowotworowych w różnych narządach, zwłaszcza w mózgu, na skórze i w nerkach, rzadziej w płucach, sercu, oczach, wątrobie, trzustce, narządach rozrodczych i kościach. Zaczyna się od guzków w sercu Pierwszym objawem świadczącym o tym, że dziecko może mieć stwardnienie guzowate, są guzki serca . Można je zauważyć w badaniu echokardiograficznym płodu między 20. a 22. tygodniem ciąży. Jeśli lekarz stwierdzi obecność takich guzków, może skierować kobietę w ciąży na rezonans magnetyczny główki płodu. To badanie jest nieszkodliwe dla dziecka. Nawet jednak, jeśli takie badanie nie zostanie wykonane, bardzo ważne jest, by każda kobieta w ciąży , u której dziecka w badaniu stwierdzono obecność guzków...

atak padaczki
Adobe Stock
Mama
Atak padaczki: pierwsza pomoc. Jak postępować?
Atak padaczki może zdarzyć się nagle. Towarzyszą mu drgawki, sztywnienie ciała, czasami utrata przytomności. Pomoc podczas napadu padaczki ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa choremu.

Ataki padaczki mogą mieć różny przebieg, nie zawsze są to drgawki i utrata przytomności. Wszystko zależy od rodzaju epilepsji, na którą cierpi chory. Napadem padaczkowym mogą być np. nagłe i gwałtowne symetryczne ruchy rąk albo chwilowa utrata kontaktu z otoczeniem, przypominająca zamyślenie się. Najważniejsze to wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy podczas ataku padaczki, tak aby chory nie ucierpiał. Atak padaczki Charakterystycznym objawem epilepsji są ataki padaczki, które zazwyczaj trwają od kilku sekund do ok. 3 minut. Widok chorego, który doświadcza napadu padaczkowego, jest niepokojący, ponieważ najczęściej towarzyszą mu: drgawki sztywnienie ciała utrata przytomności zasinienie toczenie piany z ust przygryzanie języka bezwiedne oddawanie moczu. Inne rodzaje epilepsji mogą jednak objawiać się zupełnie inaczej. Jednak takie duże ataki padaczki wymagają umiejętnego udzielania pomocy, by chory nie doznał urazu mózgu, uderzając głową o twarde podłoże, a także dlatego, że podczas napadu może dojść do zatrzymania oddychania. Padaczka: pierwsza pomoc Jeśli jesteś świadkiem ataku padaczki, przede wszystkim: zachowaj spokój, zabezpiecz otoczenie tak, by choremu nic się nie stało, ułóż chorego w bezpiecznej pozycji, najlepiej na boku, podłóż coś miękkiego pod głowę, kontroluj oddech chorego, nie przytrzymuj siłą kończyn, nie otwieraj szczęk i nie wkładaj niczego do ust chorego, rozluźnij ubranie w okolicy szyi, bu ułatwić oddychanie, zostań do czasu odzyskania świadomości, jeśli atak się przedłuża (ponad 3 minuty) lub wystąpi kolejny w ciągu godziny, wezwij pogotowie . Pierwsza pomoc podczas ataku padaczki Ważne: Po napadzie padaczki chory jest zmęczony, zdezorientowany, senny, odczuwa ból mięśni i głowy. Miewa zaburzenia mowy. Okres ponapadowy trwa od kilku minut do kilku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz