ząbkowanie
Fotolia
Zdrowie

Kiedy dziecko zacznie ząbkować?

Zastanawiasz się, kiedy twój maluszek błyśnie w uśmiechu swoim pierwszym ząbkiem? Dowiedz się, kiedy możesz się tego spodziewać i w jakiej kolejności wychodzą dziecku ząbki.

Już niedługo Twój brzdąc będzie mógł pochwalić się swoim pierwszym ząbkiem. Kiedy możesz się go spodziewać i który ząbek pojawi się najpierw? Poniżej znajdziesz plan ząbkowania, według którego zazwyczaj u większości dzieci pojawiają się mleczaki. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego kolejność wyrzynania się poszczególnych zębów może być nieco inna.

Ząbkowanie niemowlaka miesiąc po miesiącu

  • 6–10 miesiąc – wtedy powinien pojawić się pierwszy ząbek i zazwyczaj jest to dolna jedynka.
  • 8–12 miesiąc – pojawiają się górne jedynki.
  • 9–13 miesiąc – najpierw wyrzynają się górne dwójki, a wkrótce po ukończeniu przez dziecko roku – ich dolne odpowiedniki.
  • 12–18 miesiąc – pojawiają się górne i dolne czwórki.
  • 15–20 miesiąc – najpierw wyrastają trójki górne, a nieco później  dolne, czyli tzw. kły.
  • 2–3 rok – wtedy pojawiają się ostatnie zęby mleczne, czyli górne i dolne piątki.

 
Ponieważ ząb, aby wydostać się na wierzch, musi przebić dziąsło, może to być bolesne dla dziecka, zwłaszcza przy większych mleczakach, takich jak trójki i czwórki. Dlatego zanim twoja pociecha zacznie ząbkować, warto zaopatrzyć się w preparat, który szybko ukoi ból i przyniesie maluchowi ulgę. Warto sięgnąć po wygodny w użyciu żel, taki jak Dentinox N, który zawiera składniki przeciwbólowe w stężeniu odpowiednim dla dzieci, dzięki czemu szybko łagodzi ból. Wyciąg z kwiatów rumianku działa natomiast przeciwzapalnie i stymuluje gojenie się ran, co sprawi, że brzdąc będzie odczuwał mniejszy dyskomfort i częściej prezentował swoje nowe ząbki w szerokim uśmiechu.

niemowlę, ząbkowanie
Zdrowie
Ząbkowanie
Gdy maluch skończy 12–14. miesiąc życia, zaprowadź go dentysty, który sprawdzi, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo. Zwykle trzylatek ma już pełne uzębienie mleczne, czyli 20 ząbków.

Moja sześciomiesięczna córeczka nie ma jeszcze ząbków. Czy powinnam się tym niepokoić? Odpowiedź: Nie. Pierwsze mleczaki zwykle pojawiają się pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem życia. Ale są maluchy, które mają ząbki już w czwartym miesiącu, inne czekają znacznie dłużej. Tempo ząbkowania jest zawsze zapisane w genach. Mniej więcej u co czwartego dziecka ząbkowanie jest opóźnione: pierwsze 4–6 mleczaków pojawia się, gdy maluch skończy rok. Opóźnione ząbkowanie obserwuje się także przy niektórych chorobach (celiakia, mukowiscydoza). Jeśli jednak roczne dziecko nie będzie miało jeszcze ani jednego mleczaka, lub ząbkowanie zatrzyma się, radzę skontaktować się z pediatrą lub stomatologiem. Lekarz sprawdzi, czy w dziąsłach w ogóle są jakiekolwiek zawiązki zębów. Ich brak może być objawem niedoboru witaminy D, krzywicy, niedoczynności tarczycy lub zaburzeń metabolicznych. Warto też pamiętać, że dzieci urodzone przedwcześnie ząbkują zazwyczaj miesiąc później niż te urodzone w terminie. Kolejność ząbkowania Przedstawiamy typową kolejność ząbkowania u niemowlaków. Najczęściej jako pierwsze wyrzynają się dolne potem górne ząbki. 1. Dolne siekacze środkowe (6–11. miesiąc) 2. Górne siekacze środkowe (6–12. miesiąc) 3. Górne siekacze boczne (6–16. miesiąc) 4. Dolne siekacze boczne (7–16. miesiąc) 5. Górne i dolne pierwsze trzonowce (10–19. miesiąc) 6. Górne i dolne kły (15–24. miesiąc) 7. Górne i dolne drugie trzonowce (21–31. miesiąc) Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

Ząbkowanie dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Ząbkowanie u dziecka nie musi być bolesne. Trzeba się jednak do niego dobrze przygotować. Warto też wiedzieć, że niektóre z symptomów ząbkowania nie są związane z wyrzynaniem się zębów, ale mogą wskazywać na inny problem, który występuje równolegle.

Pierwszy ząbek pojawia się najczęściej między 6-11 miesiącem życia, a objawy ząbkowania mogą być czasami zaskakujące dla rodziców: dziecko nie tylko ślini się i płacze, ale może być rozdrażnione, mieć biegunkę lub stan podgorączkowy. Jak przebiega ząbkowanie u dzieci? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na temat ząbkowania! Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Kolejność ząbkowania Objawy ząbkowania u niemowlaka Nietypowe objawy ząbkowania Bolesne ząbkowanie – co na ząbkowanie u niemowlaka? Domowe sposoby na ból przy ząbkowaniu Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Dzień, w którym w buzi niemowlaka pojawia się pierwszy ząbek, to prawdziwe święto. Niektóre rodziny utrzymują nawet stary zwyczaj: mama dostaje wtedy prezent, czyli „ząbkowe”. Pierwszy mleczak pojawia się zwykle między 6. a 11. miesiącem życia, a ostatni wyrzyna się ok. 21-31 miesiąca życia. Ząbkowanie kończy się, gdy u malucha pojawia się „garnitur” 20 zębów mlecznych. Lekarze zauważyli, że szybciej zaczynają ząbkować dzieci, które są zdrowe, przyszły na świat z dużą wagą i są karmione piersią. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy twojemu dziecku wyrośnie pierwszy ząbek, zapytaj swoich rodziców, kiedy sama ząbkowałaś – geny mają duży wpływ na wyrzynanie zębów mlecznych ! Kolejność ząbkowania Jako pierwsze zęby mleczne zazwyczaj pojawiają się jedynki dolne, potem górne i dalsze. Pamiętaj jednak, że kolejność wychodzenia zębów może ulec zmianie i tak naprawdę zależy od indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Zwykle jednak kalendarz ząbkowania niemowlęcia wygląda tak: Jako pierwsze pojawiają się zwykle dolne jedynki (6-11 miesiąc), jako drugie górne jedynki (6-12 miesiąc). Po nich wyrzynają się dwójki górne (6-16. miesiąc) i dolne (7-16. miesiąc). Pierwsze zęby...

niemowlę, ząbki, mycie zębów, szczoteczka do zębów
Panthermedia
Zdrowie
To musisz wiedzieć, zanim dziecko zacznie ząbkować
Już się boisz, że niedługo skończą się spokojne noce i apetyt bobaska? Sprawdź, jak ulżyć ząbkującemu dziecku.

Są maluchy, które zaczęły ząbkować w wieku 4. miesięcy , i są takie, u których pierwszy ząbek pojawił się dopiero w 12. albo 13. miesiącu życia. I jedne, i drugie mieszczą się w normie. Czas ząbkowania zapisany jest w genach i ani żadna dieta, ani masaże dziąseł na pewno nie będą miały na niego wpływu. Generalna zasada brzmi: im później, tym lepiej: zęby, które wyrżnęły się  w 3–5. miesiącu życia dziecka, mogą być słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę niż mleczaki, które pojawiły w okolicy pierwszych urodzin dziecka.   Objawy ząbkowania – jak poznać, że dziecko ząbkuje? Ząbkujące dziecko ślini się bardziej niż zwykle. Bo wydzielina nawilża śluzówkę i zawiera przeciwciała, które utrudniają wnikanie bakterii (rozpulchnione i podrażnione dziąsła są dla nich świetną pożywką). Wkłada piąstki do buzi. Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego ustach. Marudzi więcej niż zazwyczaj. Np. podczas karmienia maluch odwraca głowę, przerywa jedzenie po kilku łykach, puszcza pierś, płacze. Chociaż są też dzieci, które z powodu swędzących dziąseł mogłyby ssać pierś lub smoczek bez końca. Może też się zdarzyć, że podczas karmienia poczujesz moc zaciśniętych dziąseł na swoich piersiach – dziecko nie robi tego na złość, ale dlatego, że bolą go dziąsła. Uwaga! Od pierwszych objawów ząbkowania do ukazania się białego ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy). Ząbkowanie może boleć – jak pomóc dziecku? Przeciskanie się zębów przez otwory kostne przypomina przepychanie jabłka przez dziurkę wielkości... cytryny. Korona zęba jest szersza niż szczelina w szczęce, kiedy więc ząbek zaczyna rosnąć, dziecko może odczuwać rozpierający ból. Do tego napór...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj