Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. W ten sposób śluzówka oskrzeli może reagować na kurz, który z powietrzem dostał się do dróg oddechowych. Ale kaszel staje się problemem dopiero wtedy, gdy jest uporczywy, drażni gardło i towarzyszą mu inne objawy.

Reklama

Kaszel alergiczny

Gdy nic innego malcowi nie dolega, kaszel może być oznaką alergii. Jeśli dziecko kaszle na dworze, wiosną w czasie kwitnienia traw – pewnie reaguje tak na pyłki. Jeżeli podczas zabaw z kotem – przyczyną może być sierść. Gdy budzi się w nocy z atakami kaszlu, ma krótki i świszczący oddech, mogą to być początki astmy. Takie napady kaszlu to sygnał, że dziecko musi zostać zbadane przez lekarza.

Kaszel towarzyszący infekcji

Jeśli oprócz kaszlu dziecko ma katar, podwyższoną temperaturę, oznacza to infekcję górnych dróg oddechowych lub którąś z dziecięcych chorób zakaźnych, np. odrę czy koklusz. Niemowlę zabierz do lekarza od razu, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub płuc. Ze starszym malcem poczekaj dwa-trzy dni. Gdyby kaszel nie minął i dołączyły się inne objawy (np. gorączka, ból główki), zabierz go do pediatry.

Jak się leczy?

Kaszel, który jest wynikiem zwykłego przeziębienia, możesz leczyć w domu. Domowe kuracje można stosować, gdy dziecko skończyło trzy latka i nic poza przeziębieniem mu nie dolega. Malec kaszle, bo ma wysuszoną śluzówkę, którą podrażnia spływająca do gardła wydzielina z nosa.

Najpierw kaszel jest suchy: dziecko nie odkasłuje wydzieliny. Jeśli jest bardzo dokuczliwy, sięgnij po syrop ziołowy lub homeopatyczny, zwiększający ilość naturalnej wydzieliny, nawilżający i osłaniający drogi oddechowe (prawoślazowy, z liści podbiału, szyszkowy).

Zobacz także

Nawilżaj powietrze, często wietrz pokój i utrzymuj w nim niezbyt wysoką temperaturę. Możesz też nalać do wanny gorącej wody i przez 5-10 minut posiedzieć z malcem w łazience. Wilgotne powietrze nawilży gardło i złagodzi suchy kaszel.

Gdy po dwóch-trzech dniach dziecko zacznie kasłać na „mokro”, podawaj mu syrop wykrztuśny (np. syropy z tymiankiem, macierzanką). Takie preparaty zawierają składniki, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Możesz też zrobić wykrztuśny syropek z cebuli. Podawaj go dziecku kilka razy w ciągu dnia.
W łóżeczku podkładaj malcowi pod główkę dodatkową poduszkę. Będzie mu łatwiej odkrztuszać wydzielinę.

Zapobiegaj!

Ważne jest wzmacnianie odporności malucha, chronienie go przed dymem tytoniowym oraz leczenie alergii i astmy.

Rodzice pytają

Czy to możliwe, żeby dziecko zachorowało na koklusz?
Niemowlęta są szczepione na tę chorobę (zwaną także krztuścem) , mimo to czasem chorują. Na szczęście zaszczepiony malec przechodzi koklusz dużo łagodniej i zazwyczaj nie stanowi to zagrożenia. Bardzo groźne są jedynie takie sytuacje, gdy niemowlę zachoruje, zanim dostanie szczepionkę. Maleńkie dziecko wymaga wtedy szybkiej interwencji medycznej i musi być leczone w szpitalu. Ale są to rzadkie przypadki.

Reklama

Dlaczego mokrego kasłania nie można uśmierzać?
Odkrztuszanie wydzieliny to reakcja obronna organizmu i raczej należy ją pobudzać, a nie hamować. Jeśli dziecko kaszle „mokro”, powinno dostawać syrop, który pomaga pozbywać się wydzieliny. Środek hamujący kaszel sprawi, że flegma będzie zalegała w drogach oddechowych.

Reklama
Reklama
Reklama