katar przy ząbkowaniu: ile trwa, jak wygląda
adobe stock
Zdrowie

Katar przy ząbkowaniu: ile trwa, jak wygląda

Katar przy ząbkowaniu niekoniecznie oznacza przeziębienie. Jest wodnisty i nie towarzyszy mu gorączka. Katar przy ząbkowaniu zwykle nie wymaga wizyty u lekarza, jeśli nie trwa długo i nie towarzyszą mu objawy infekcji.

Katar przy ząbkowaniu ma związek z pojawianiem się pierwszych zębów (mleczaków). Zęby mleczne pojawiają się u dziecka już w trzecim i czwartym miesiącu życia — dziąsła stają się wtedy obrzęknięte i bolesne. Dziecko obficie się ślini i nie ma apetytu, może pojawić się także stan podgorączkowy. Oprócz tych najbardziej charakterystycznych dla ząbkowania u dziecka objawów, pojawiają się także te mniej oczywiste, do których zaliczamy właśnie katar przy ząbkowaniu – obfity i wodnisty. 
Spis treści:

 1. Katar przy ząbkowaniu: czy to normalne?
 2. Ile trwa katar przy ząbkowaniu?
 3. Jak wygląda katar przy ząbkowaniu?
 4. Katar od ząbkowania czy przeziębienie?
 5. Jak pomóc dziecku?

Katar przy ząbkowaniu

O ile katar przy ząbkowaniu jest wodnisty i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy (silny kaszel, wysoka gorączka, duszności), wydzielina nie zmienia koloru na żółty lub zielony, raczej nie ma powodów do niepokoju. Katar może być jednym z objawów ząbkowania - do takiego właśnie wniosku doszli naukowcy z Brazylii, którzy przez 8 miesięcy prowadzili obserwacje 47 dzieci w wieku od 5 do 15 miesięcy. Także lekarze przyznają, że kiedy dziecko ząbkuje, może pojawić się u niego wydzielina z nosa, lekki kaszel spowodowany spływającą do gardła śliną, a nawet stan podgorączkowy. Temperatura nie powinna jednak przekraczać 37 stopni, a powyższe objawy mają łagodne natężenie. Wysiłek związany z przebijaniem się mleczaków przez dziąsła jest na tyle duży, że organizm niemowlęcia jest osłabiony, a co za tym idzie: bardziej podatny na infekcje, w tym katar.

Ile trwa katar przy ząbkowaniu?

Katar przy ząbkowaniu trwa przeważnie kilka dni (od 3 do 5), natomiast kończy się wtedy, gdy pojawia się wyrzynający się ząb. Mimo że taki nieżyt nosa nie jest objawem przeziębienia, jest dla dziecka równie uciążliwy, przeszkadza mu w jedzeniu, oddychaniu i spaniu.

Jak wygląda katar przy ząbkowaniu?

Katarowi przy ząbkowaniu nie towarzyszą objawy charakterystyczne dla kataru bakteryjnego czy wirusowego. U dziecka mogą pojawić się za to kłopoty ze snem oraz rozdrażnienie. Katar przy ząbkowaniu zazwyczaj nie wymaga konsultacji u specjalisty. Pamiętaj jednak, żeby bacznie obserwować dziecko – w przypadku, gdy katar przy ząbkowaniu będzie utrzymywać się dłużej niż tydzień oraz kiedy dodatkowo pojawi się gorączka (ok. 38 stopni), konieczna będzie wizyta u lekarza.

Katar przy ząbkowaniu czy przeziębienie?

Jeśli twoje dziecko ząbkuje i ma katar, musisz uważnie przyglądać się jego samopoczuciu i obserwować, czy nie ma innych niepokojących objawów. Naukowcy z Jordanii przeprowadzili badanie, z którego jednoznacznie wynika, że 75 proc. rodziców mylnie interpretuje symptomy chorobowe jako objawy towarzyszące ząbkowaniu:

 • biegunka,
 • gorączka,
 • problemy ze snem.

Może się zdarzyć, że powyższe problemy oznaczają infekcję lub chorobę, a nie są związane z wyrzynaniem się zębów, szczególnie kiedy w tym samym czasie zaobserwujesz więcej niż jeden z tych symptomów. Powodem do niepokoju zawsze powinna być gorączka u dziecka, ponieważ ząbkowanie nie wywołuje mocno podwyższonej temperatury ciała.

Katar a ząbkowanie. Jak pomóc dziecku?

Ząbkowanie to trudny okres dla niemowlaka (i jego rodziców), dlatego jesli dodatkowo towarzyszy mu zatkany nosek, warto sięgnąć po sposoby na katar, które przyniosą dziecku ulgę w oddychaniu:

 • Inhalacja


Inhalacja na katar to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych metod na zatkany nos.Jeżeli twój niemowlak zmaga się z katarem przy ząbkowaniu, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór nebulizatora, czyli takiego inhalatora, który zmienia substancję ciekłą w delikatną mgiełkę. Przy katarze najczęściej robi się inhalacje z soli fizjologicznej, które doskonale nawilżają błonę śluzową nosa. 

 

 • Aspirator


Jeżeli twoje dziecko zmaga się z katarem przy ząbkowaniu oraz zauważasz u niego problemy z oddychaniem, sięgnij po aspirator do nosa, czyli urządzenie, które zastępuje chusteczkę. Niemowlęta nie umieją samodzielnie pozbyć się wydzieliny z nosa, więc początkowo używano w tym celu gumowych gruszek, które teraz zamieniono na tzw. odciągacze wydzieliny. 

 

 • Leki przeciwbólowe


Chociaż rodzice bardzo często stronią od podawania leków przeciwbólowych, pamiętaj, że są takie sytuacje, kiedy mogą być one najskuteczniejszym rozwiązaniem, przynoszącym maluchom ulgę. Leki przeciwbólowe nie pomogą na katar, ale chwilowo zmniejszą ból przy ząbkowaniu. W przypadku, kiedy mimo stosowania żelu na ząbkowanie na dziąsła, dziecko nadal nie odczuwa ulgi, podaj mu lek przeciwbólowy. Nie stosuj go jednak dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Oczywiście musi to być to preparat przeciwbólowy dla niemowląt. Pamiętaj, by przed podaniem dokładnie przeczytać ulotkę i stosować się do wymienionych na niej zaleceń. 

Bibliografia:

 • Owais AI, Zawaideh  F., Bataineh O., Challenging parents’ myths regarding their children’s teething, International Journal of Dental Hygiene, Vol. 15, Issue 3, str.: 258-258 online: onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1601-5037.2009.00412.x [dostęp 24.02.2020]
 • Joana Ramos-Jorge, Isabela A. Pordeus, Maria L. Ramos-Jorge and Saul M. Paiva, Prospective Longitudinal Study of Signs and Symptoms Associated With Primary Tooth Eruption, Pediatrics, 2011, 128 (3) 471-476; online: pediatrics.aappublications.org/content/128/3/471 [dostęp 24.02.2020]


Zobacz także:

Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]

Koronawirus i nauka z domu: zadawanie lekcji na ocenę bezprawne
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus i nauka: nauczyciele nie mają prawa zadawać do domu
Zdawanie dzieciom lekcji do domu na czas i wystawianie za to ocen nie jest zgodne z prawem - mówi kurator. Zobacz, co można, a czego nie i jakie masz prawa!

Walka z epidemią koronawirusa wymusiła zamknięcie szkół i przejście placówek na nauczanie internetowe. Ostatni tydzień pokazał, jak wygląda to w praktyce. Dzieci chwilami wręcz puchną od ilości zadawanego materiału. Wygląda to trochę tak, jakoby nauczyciele chcieli w ten sposób nadrobić wszystkie zaległości programowe. Fora internetowe aż huczą od komentarzy zdenerwowanych rodziców . Okazuje się, że nauczyciele nie mają do tego prawa. Koronawirus zawiesił naukę w Polsce W związku z pandemią koronawirusa nauczanie w Polsce zostało zawieszone do 25 marca . To oznacza, że zlecanie uczniom przez nauczycieli obowiązkowych zadań do domu i ich ocenianie jest niezgodne z prawem. Nauczyciele nie powinni wymagać od uczniów nauki nowego materiału, wykonania zadań w określonym czasie i wystawiać za to ocen. Jeżeli tak się stanie, uczeń może domagać się anulowania oceny. - Nie ma w tej chwili żadnego nauczania zdalnego - powiedział kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Podkreślił, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z epidemią koronawirusa ich wszelka działalność dydaktyczna została zawieszona. A taką działalnością jest m.in. zadawanie obowiązkowych zadań uczniom do domu i ich ocenianie. Nauczyciele mogą zachęcać dzieci do nauki - Obecne przepisy nie wykluczają prowadzenia zajęć przez nauczyciela zdalnie, na przykład w formie wykładów. Nauczyciele mają zachęcać uczniów do poszerzania wiedzy , uzupełniania braków, ale nie zlecać im opanowanie nowego materiału - tłumaczy kujawsko-pomorski kurator. Dlatego też przesłał w tej sprawie pismo do dyrektorów szkół. MEN szykuje rozporządzenie w spawie zdalnego nauczania Sytuacja może zmienić się w przyszłym tygodniu, ponieważ zgodnie z zapowiedziami rządu w najbliższych dniach wejdzie w życie...

Koronawirus: co wolno, a czego nie rodzicom z dziećmi w czasach pandemii?
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: co wolno, a czego nie rodzicom z dziećmi w czasach pandemii?
Zewsząd dobiegają nas informacje o tym, aby niepotrzebnie nie wychodzić z domu. Co jednak ze spacerami czy przejażdżką na świeżym powietrzu? Czy każde wyjście na dwór, zwłaszcza z dzieckiem, powinno być kategorycznie zabronione?

Wiadomym jest, że podczas trwania pandemii należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ z dnia na dzień zakażonych przybywa. Warto przypomnieć, że koronawirus przedostaje się do organizmu drogą kropelkową, a także poprzez kontakt z powierzchniami, na których może się utrzymywać. Warto jednak wiedzieć, że wszelkie spacery rodziców z dziećmi wcale nie są zakazane. Jak zatem postępować, aby mimo opuszczenia domu, nie zakazić koronawirusem siebie i dziecka? Spacery tak, ale nie wszędzie Spacery nie tylko nie są zakazane, lecz wręcz wskazane. Pod warunkiem, że wybierzecie się z dziećmi do miejsc, w których nie ma tłumów. Pediatrzy zalecają, aby unikać również dotykania klamek czy poręczy. Dziecko ma tendencje do odruchowego wkładania rączek do buzi, a to może przyspieszyć, przedostanie się wirusa do organizmu. Dobrym pomysłem na spacer według pediatrów  są lasy, łąki czy mniej uczęszczane przestrzenie w twojej okolicy. Pamiętaj także, aby dziecko spacerowało w jak najmniejszych grupach — np. z mamą lub tatą. Przejażdżka rowerowa Zarówno spacer, jak i przejażdżka rowerowa jest dobrym rozwiązaniem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Warto, aby przejażdżki odbywały się w miejscach, gdzie nie ma ludzi. Pamiętaj, aby nie wypożyczać rowerów z wypożyczalni miejskiej, ponieważ nie wiadomo czy sprzęt jest tam dezynfekowany. Na klamkach mogą czyhać siedliska bakterii, dlatego na czas trwania koronawirusa, wypożyczalni rowerów należy unikać. Zakupy z dzieckiem Jeśli musisz zrobić podstawowe zakupy, lepiej, abyś nie zabierała na nie dziecka . W sklepach nie powinno przebywać w tym samym czasie wiele osób. Pamiętaj, by unikać tłoku, ale i by go nie tworzyć. Jak chronić się przed wirusem w sklepie? Zamiast wózka, weź swoją torbę lub koszyk, a zamiast gotówką zapłać kartą, ponieważ banknoty także mogą rozprzestrzeniać wirusa ....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj