
Katar u niemowląt jest męczący nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Przezroczysta na początku wydzielina po kilku dniach może zmienić kolor, zgęstnieć, a gdy do tego dojdzie jeszcze gorączka u niemowlaka konieczne może być podanie antybiotyku. Diagnoza lekarza: zapalenie ucha albo zapalenie oskrzeli. Zatkany nos u niemowlaka będzie przeszkadzał mu w jedzeniu, więc straci ochotę nawet na ulubione mleko. W dodatku po antybiotyku dostanie biegunki i będziesz myślała tylko o tym, aby malec się nie odwodnił. Stop! Dość tego czarnego scenariusza – na szczęście wcale nie musi być tak źle.
Jak postępować, gdy dziecko ma katar?
Wystarczy, że w porę zauważysz katar i pomożesz dziecku się z nim uporać. Zadbaj o to, aby oddychało świeżym powietrzem – katar nie jest przeciwwskazaniem do spaceru. Wprost przeciwnie. Chłodne powietrze obkurczy nieco śluzówkę, dzięki czemu maluchowi będzie trochę łatwiej oddychać. Podawaj mu też dużo picia, aby rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszenie. Pod nogi łóżeczka podłóż kilka książek, tak aby główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa. W pobliżu łóżeczka rozwieś mokre pieluchy tetrowe – to nawilży powietrze.
No i najważniejsze: regularnie oczyszczaj nosek. Zalegająca wydzielina to pożywka dla bakterii. Gdy wycieka na zewnątrz, możesz ją wykatartrzeć gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Nie wkładaj do środka patyczków! Oczyszczanie noska to nie jest łatwy ani przyjemny zabieg. Ale jeśli podejdziesz do tego zadania ze spokojem, na pewno ci się uda. Powodzenia!
Zobacz także: Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka
Noś malca w pionowej pozycji
Dzięki temu wydzielina nie będzie spływała do uszu, ale wypłynie z noska. Taki sam skutek przyniesie układanie malca na brzuszku (na krótko). Podczas karmienia staraj się, aby malec nie leżał płasko na plecach, tylko tak, aby jego główka była wyżej niż reszta ciała. Możesz też spróbować udrożniających nos inhalacji – do garnka wlej gorącą wodę, dodaj dwie łyżki soli kuchennej i postaw w pobliżu łóżeczka malca.
Wpuść do nosa roztwór wody morskiej
Roztwór soli morskiej rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usunięcie. Jeśli chcesz wpuścić roztwór wody morskiej do lewej dziurki, przekręć główkę malca w prawo (i odwrotnie). Poczekaj chwilę, aby roztwór spłynął w głąb noska.
Oczyść nosek specjalnym aspiratorem (kupisz go w aptece). Jest bezpieczniejszy i bardziej higieniczny od tradycyjnej gruszki i tak skonstruowany, że nie uszkodzi błony śluzowej w nosie, nawet kiedy malec poruszy się podczas zabiegu. Przyłóż końcówkę aspiratora do noska, a ustnik do swoich ust. Przytrzymaj główkę malca i wciągnij powietrze, tak aby odessać wydzielinę. Zatkanie drugiej dziurki noska zwiększy podciśnienie i ułatwi odessanie.
Przekręć maluszka na brzuszek
Dzięki temu resztka wydzieliny spłynie sama. Posmaruj miejsce między nosem a górną wargą maścią majerankową (kupisz w aptece bez recepty) – nie tylko natłuszcza podrażnioną skórę, ale też działa przeciwbakteryjnie i dzięki olejkom aromatycznym ułatwia maluszkowi oddychanie.
Polecamy: (Nie)zbędnik rodziców niemowlaka