
Gorączka u dziecka zazwyczaj nie wymaga wizyty w szpitalu, jednak są sytuacje, kiedy wizyta na SOR-ze jest konieczna. Dotyczy to m.in. noworodków, dzieci z wysoką gorączką, u których doszło do odwodnienia lub pojawiły się wybroczyny albo drgawki gorączkowe.
Spis treści:
- Wysoka gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?
- Drgawki gorączkowe
- Wybroczyny przy gorączce
- Gdy dziecko „leje się przez ręce”
- Kiedy jeszcze trzeba jechać z dzieckiem do szpitala?
Wysoka gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?
O gorączce u dziecka mówimy, kiedy temperatura jego ciała sięga powyżej 38 st. C. Wysoka gorączka to u niemowlęcia powyżej 39°C, u starszego dziecka powyżej 39,5°C. Może być objawem poważnej infekcji bakteryjnej, np. wywołanej bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków.
Zostań z dzieckiem w domu, jeśli: dziecko mimo gorączki dobrze się czuje, je, pije, jest z nim dobry kontakt.
Idź do lekarza, jeśli: gorączkuje małe dziecko poniżej 1. roku życia, a także ma inne objawy infekcji: nie chce jeść, ma biegunkę, boli je gardło, infekcja trwa dłużej niż 2-3 dni.
Jedź do szpitala, jeśli: wysoką gorączkę ma noworodek oraz niemowlę w pierwszych sześciu miesiącach życia. To też konieczne, jeśli starsze niemowlę i małe dziecko ma gorączkę, której towarzyszą inne niepokojące objawy, jak:
- odmowa jedzenia i picia
- wymioty
- biegunka
- drgawki gorączkowe
- apatia
- duże pobudzenie
- wybroczyny na skórze.
Te objawy są szczególnie niebezpieczne:
Drgawki gorączkowe - jedź z dzieckiem do szpitala
Jeśli dziecko ma drgawki gorączkowe, podaj mu środek przeciwgorączkowy (paracetamol, ibuprofen) i jedź z nim do szpitala. Wizyta w szpitalu jest konieczna, ponieważ dziecko musi mieć wykonane badania. Przyczyną drgawek może być np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Wybroczyny przy gorączce - natychmiast do szpitala
Wybroczyny na skórze wyglądają inaczej niż typowa wysypka, taka jak przy alergii czy ospie wietrznej. Wybroczyny to drobne punkciki, które później zaczynają się zlewać w duże plamy. Zwykle pojawiają się przy wysokiej gorączce. Ich obecność może świadczyć o sepsie (groźnym dla życia uogólnionym zakażeniu organizmu), dlatego natychmiast jedź z dzieckiem do szpitala.
Gdy dziecko „leje się przez ręce”
Gdy dziecko ma wysoką gorączkę, ale oprócz „normalnych” objawów infekcji, zachowuje się inaczej niż zwykle, nie ma z nim kontaktu, wydaje się nieobecne, „leje się przez ręce”: jak najszybciej jedź do szpitala.
Kiedy do szpitala z dzieckiem?
Dziecko wymaga wizyty w szpitalu także kiedy ma:
- silną biegunkę - jeśli biegunkę ma niemowlę w pierwszych trzech miesiącach życia, jak najszybciej zadzwoń do lekarza: dziecko może szybko się odwodnić. O odwodnieniu świadczy: zapadnięte ciemiączko, senność, przesuszenie śluzówek, płacz bez łez, ciemny kolor moczu, rzadkie susianie, mała elastyczność skóry (po lekkim uszczypnięciu fałd od razu nie opada).
- intensywne wymioty - jeśli dziecko zwymiotowało raz, a przy tym czuje się dobrze, zostań w domu. Wymioty zdarzają się nawet noworodkom. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wymioty u dziecka powtarzają się. Być może będzie konieczne przeprowadzenie badań lub sprawdzenie, czy dziecko nie ma alergii.
- silny kaszel, problemy ze złapaniem powietrza - jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko kaszle tak intensywnie, że sinieją mu usta, oddycha szybko, z dużym wysiłkiem. Niemowlę zwykle wtedy porusza skrzydełkami nosa, starsze dziecko wciąga przestrzenie międzyżebrowe. Gdy kaszel jest suchy, szczekający, może być spowodowany ostrym zapaleniem krtani lub atakiem astmy. Jedź z dzieckiem do szpitala, jeśli dziecko oprócz silnego kaszlu ma inne objawy: gorączkę, silne osłabienie.
- uraz głowy, który powoduje dziwne zachowanie - jeśli dziecko uderzyło się w głowę, ale poza tym czuje się dobrze, jest z nim kontakt, nie straciło przytomności, zostań z nim w domu. Na bolesne miejsce zrób zimny okład.
- silną reakcję alergiczną - pokrzywka obejmująca całe ciało, obrzęk krtani, duszność - jeśli dziecko ma takie objawy, jak najszybciej jedź z nim do szpitala lub wezwij pogotowie. Taka reakcja może się zdarzyć po kontakcie z alergenem, na który malec jest silnie uczulony, a szczególnie po ugryzieniu przez pszczołę lub osę (jeśli dziecko jest uczulone na jej jad).
Zobacz też: