Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Kiedy trzeba zbadać słuch?

Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa.



Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa. Są metody, które pozwalają wykryć zaburzenia nawet u najmłodszych dzieci.



Skierowanie do laryngologa otrzymasz od pediatry. Postaraj się zapisać dziecko do takiego lekarza, który specjalizuje się w problemach związanych ze słuchem.

Maluch u lekarza
Otolaryngolog zaczyna od wywiadu. Pyta, na co dziecko chorowało, kiedy zauważyłaś, że gorzej słyszy, czy ktoś w rodzinie miał kłopoty ze słuchem. Potem zbada malca. Za pomocą specjalnego przyrządu (wideootoskopu lub mikroskopu) obejrzy błonę bębenkową, sprawdzi, czy uszko jest prawidłowo zbudowane, czy nie zalega w nim nadmierna ilość woskowiny lub czy na skutek infekcji nie doszło do pęknięcia błony bębenkowej. To badanie jest całkowicie bezbolesne, może jednak sprawić lekarzowi spore kłopoty, jeśli dziecko ze strachu broni się przed oglądaniem ucha. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz zdecyduje o konieczności wykonania specjalistycznych badań i da Ci na nie skierowanie.

Słuch malutkich dzieci sprawdza się, stosując tzw. metody obiektywne – nie wymagające aktywnego udziału pacjenta (odpowiadania na pytania, reagowania na polecenia). Polegają one na komputerowej analizie reakcji narządu słuchu na określony poziom dźwięku i pokazują, jak duża jest utrata słuchu. Badania takie nie bolą i są bezpieczne. Niekiedy robi się je, kiedy dziecko śpi. Chodzi o to, by pomiary słuchu mogły być wykonane w bezruchu.

Najczęstsze metody to:
1. Badanie fotoemisji akustycznej. Umożliwia określenie stanu ślimaka. Polega na rejestracji reakcji ucha wewnętrznego na ciche dźwięki. Służy do tego mała sonda z miniaturowym mikrofonem i słuchawką, którą wkłada się do ucha.
2. Tympanometria. Pozwala ocenić stan ucha środkowego (pomaga w rozpoznaniu wysiękowego zapalenia, niedrożności trąbki słuchowej, przerwania łańcucha kosteczek). Rejestruje odruch obronny ucha przed zbyt głośnymi dźwiękami, co pomaga w wyborze aparatu słuchowego. Badanie polega na włożeniu do ucha sondy akustycznej połączonej ze źródłem dźwięku, mikrofonem i pompą zmieniającą ciśnienie w przewodzie słuchowym. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębenkowej, które są rejestrowane przez urządzenie i przedstawiane w postaci wykresu.
3. ABR, czyli rejestracja słuchowych potencjałów pnia mózgu. Dziecku wkłada się słuchawki, a na głowie umieszcza elektrody, rejestrujące możliwości odbioru dźwięku przez mózg. Można dzięki temu określić próg słyszenia dla różnych częstotliwości i miejsce uszkodzenia słuchu – np. czy jest to uszkodzenie ucha wewnętrznego czy też nerwu słuchowego.

Pokaż, co słyszysz
Kiedy dziecko skończy sześć miesięcy, pozwala na to jego stan zdrowia i stopień rozwoju, można ocenić słuch subiektywnie – tzn. obserwując reakcje malucha na różne odgłosy. Jest to tzw. audiometria behawioralna.
Malec siada na kolanach mamy, a osoba przeprowadzająca badanie naprzeciw. Badający przygląda się, jak zachowuje się dziecko, gdy zza jego główki i z boku dobiegają dźwięki: czy odwraca się w ich stronę, czy interesuje się tym, co się wokół dzieje. Do badań używa się np. głosów zwierząt i innych dźwięków z otoczenia. Dziecko starsze może wykonywać polecenia wydawane przez osobę badającą, np. podawać przedmioty, pokazywać części ciała. Dzieci lubią te badania i traktują je jak zabawę.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Zdrowie
Zapalenie ucha
Jeśli infekcje często się powtarzają, mogą źle wpływać na zdolność słyszenia.

Bolące uszko to przypadłość wielu małych dzieci. Jeśli infekcje się powtarzają, mogą źle wpływać na zdolność słyszenia. U małego dziecka nos, gardło, a także ucho środkowe są położone bardzo blisko siebie. Nawet zwykły katar może więc spowodować infekcję uszu. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji poziomej, wydzielina z noska ma więc ułatwiony dostęp do uszu. Spływa tam trąbką Eustachiusza (przewodem łączącym jamę ustną z uchem). Dlatego przy katarze najważniejsze jest oczyszczanie noska. Zapalenia uszu mogą też być skutkiem przerostu tzw. trzeciego migdała. Wtedy czasem trzeba go usunąć. Nie obawiaj się tego zabiegu, jeśli jest konieczny. Zwykle po nim infekcje dróg oddechowych, a w konsekwencji także zapalenia uszu, pojawiają się rzadziej. A to, między innymi, chroni przed kłopotami ze słuchem. Przebieg choroby Pierwszym sygnałem infekcji ucha jest wysoka, dochodząca do 40°C gorączka. Pojawia się silny ból. Niemowlę odmawia ssania, bo ruch szczęk uruchamia mięśnie, które naciskają na bolące uszko. Częstym objawem u najmłodszych jest też ból brzuszka, biegunka, wymioty – bo zainfekowany jest cały organizm. Dziecko może pocierać główką o poduszkę, chwytać się za bolące uszko lub skarżyć na szum w uszach. Pęknięta błona Zalegająca w uchu ropna wydzielina szuka ujścia. Pod wpływem wytworzonego w uchu ciśnienia może dojść do przerwania błony bębenkowej, czyli perforacji. Czasem jednak laryngolog musi ją naciąć i usunąć zalegającą wydzielinę. Przerwana błona zwykle zarasta samoistnie i prawidłowo przewodzi dźwięki. Gdy jednak pęknie przy brzegu lub sama nie zarośnie, trzeba wykonać zabieg jej zamknięcia lub rekonstrukcji. Przez pękniętą błonę bębenkową do ucha środkowego może dostać się złuszczony nabłonek z kanału słuchowego. Tam jego warstwy odkładają się wraz z zaschniętą...

Tympanometria: badanie słuchu
AdobeStock
Zdrowie
Tympanometria: metoda badania ucha środkowego. Na czym polega?
Tympanometria jest jedną z metod badania słuchu dziecka. Pomaga w rozpoznaniu chorób ucha lub wad w jego budowie. Jak wygląda badanie?

Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa. Skierowanie do lekarza otrzymasz od pediatry. Postaraj się zapisać dziecko do takiego laryngologa, który specjalizuje się w problemach związanych ze słuchem. Jednym z najczęstszych badań, jakie się wykonuje w celu zbadania słuchu dziecka, jest tympanometria. Co musisz o niej wiedzieć? Tympanometria: jak wygląda badanie? Badanie polega na włożeniu do ucha sondy akustycznej połączonej ze źródłem dźwięku, mikrofonem i pompą zmieniającą ciśnienie w przewodzie słuchowym. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębenkowej, które są rejestrowane przez urządzenie i przedstawiane w postaci wykresu. Ocena badania metodą tympanometrii Badanie to pozwala ocenić stan ucha środkowego. Pomaga w rozpoznaniu różnych chorób ucha lub wad w jego budowie, takich jak: wysiękowe zapalenie ucha, niedrożność trąbki słuchowej, przerwanie łańcucha kosteczek. Tympanometria rejestruje odruch obronny ucha przed zbyt głośnymi dźwiękami , co pomaga w wyborze aparatu słuchowego, w przypadku gdy diagnoza wskazuje na konieczność jego zastosowania. Zobacz też: Metody badania słuchu u dzieci Co powinno skłonić rodzica do wizyty u laryngologa? W zależności od wieku dziecka, niepokojące mogą być następujące objawy: Miesięczne niemowlę nie reaguje, gdy do niego mówisz, nie budzi się, nawet jeśli w pokoju jest hałas. Półroczy brzdąc nie odpowiada gaworzeniem, kiedy go zagadujesz. Kilkumiesięczny malec zwykle przestaje gaworzyć i cichnie wtedy, gdy nie słyszy siebie ani odgłosów z otoczenia. Roczne dziecko nie wymawia sylab i pierwszych słów. Być może nie słyszy, jak mówią inni, i dlatego nie może ich naśladować. Dziecko słucha jednym uchem, nadstawia głowę zawsze z jednej strony, przechyla ją. Dziecko przeszło kilka infekcji ucha. Mogą one,...

dziecko, lekarz, badanie, słuch
Zdrowie
Czy malec dobrze słyszy
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma kłopoty ze słuchem, idź z nim do lekarza. Wadę tę łatwo wykryć i często można szybko ją wyleczyć.

Każdego roku w Polsce rodzi się kilkaset dzieci z poważną wadą słuchu. Na szczęście już niemowlęciu można zbadać słuch, dobrać aparat i nauczyć je słyszeć. Dlaczego sprawdza się słuch już u noworodków? Chodzi o to, by wady wykryć jak najwcześniej. Dlatego w Polsce wszystkie dzieci mają robione badanie słuchu tuż po urodzeniu, w szpitalu. Są maluszki, które od początku znacznie gorzej słyszą albo nawet nie słyszą wcale. Jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane i będą leczone, w przyszłości mają szansę mówić i normalnie się rozwijać. Jak się przekonać, czy dziecko słyszy? Badanie polega na sprawdzeniu poziomu tzw. otoemisji akustycznej. W przewodzie słuchowym umieszcza się czułą sondę. Rejestruje ona cichy sygnał, który powstaje w tzw. ślimaku (w uchu wewnętrznym). Jeżeli badanie wypada pozytywnie, oznacza to, że dziecko słyszy. Czy to jedyny sposób zbadania słuchu niemowlęciu? Nie. Niemowlęta i młodsze dzieci są diagnozowane za pomocą tzw. metod obiektywnych. Dziecko nie musi przy nich pomagać ani współpracować z osobą badającą. Oprócz otoemisji stosuje się niekiedy tzw. audiometrię impedancyjną oraz metodę słuchowych potencjałów wywołanych. Każda z tych metod sprawdza nieco inną część układu słuchowego maluszka. Audiometria umożliwia ocenę ucha środkowego, otoemisja – ślimaka, natomiast słuchowe potencjały wywołane pokazują pracę pnia mózgu dziecka oraz ośrodków podkorowych. Czy problemy mogą pojawić się u przedszkolaka? Tak. Pozytywny wynik noworodkowego badania przesiewowego oznacza, że dziecko, które się urodziło, słyszy. Niestety, może się zdarzyć, że dopiero po czasie pojawi się niedosłuch czy głęboka wada słuchu. Co wywołuje te kłopoty? Najczęściej przyczyną są poważne infekcje, np. zapalenie opon mózgowych , świnka . Mogą one prowadzić nawet do głębokiego niedosłuchu. Dlatego warto...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak