niemowlę
Fotolia
Zdrowie

10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź z dzieckiem do lekarza

Nie muszą one oznaczać poważnej choroby, ale koniecznie trzeba ją wykluczyć. Jeśli zauważysz u dziecka chociaż jeden z tych objawów, koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Lepiej iść z dzieckiem do lekarza niż przeoczyć poważną chorobę, która może zacząć się rozwijać u dziecka. Jakie objawy u dziecka powinny zaniepokoić rodziców i skłonić ich do szybkiej wizyty u lekarza?

Dziecko choruje inaczej niż dorosły

Dziecko może boleć brzuszek, mieć gorączkę, ból gardła, kaszel, biegunkę i wymioty: zwykle są to typowe objawy infekcji. Zwykle te objawy mijają, gdy tylko dziecko wyzdrowieje. Jeśli jednak nie widzisz u dziecka typowych cech infekcji, albo mimo tego, że dziecko dostaje leki, niepokojące objawy nie mijają, koniecznie idź z dzieckiem do lekarza. Być może trzeba tylko zmienić leki i dziecko wyzdrowieje.
Jeśli jednak dziecko ma nietypowe objawy, które nie mijają, trzeba wykluczyć poważną chorobę, także nowotworową.
- Nowotworów u dzieci nie trzeba się bać, to takie same choroby, jak każde inne. Ważne jest jednak, by szybko je zdiagnozować i szybko zacząć leczenie, bo wtedy dziecko ma szansę na całkowite wyleczenie - mówi prof. Alicja Chybicka, pediatra onkolog. - Rodzic nie może się bać, nie może czekać, aż podejrzana zmiana sama zniknie, bo wtedy zmniejsza u dziecka szanse na wyleczenie.

Zobacz też: Nowotwory u dzieci można pokonać.

10 objawów, których nie możesz przeoczyć

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli zauważysz nawet jeden z tych objawów:

  1. Powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Może to być objaw infekcji, jeśli jednak dziecko nie jest przeziębione, a powiększenie węzłów chłonnych na szyi utrzymuje się, koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.
  2. Gorączka, stan podgorączkowy, który utrzymuje się powyżej 2 tygodni (i nie jest ona związana z typową infkcją).
  3. Poranne wymioty połączone z silnymi bólami głowy.
  4. Dziecko ma nietypowe obrzęki, bóle kości, stawów.
  5. Dziecko jest blade, osłabione, szybko się męczy.
  6. Dziecko ma dużo siniaków, które tworzą się pomimo tego, że dziecko się nie uderzyło.
  7. Dziecko w ostatnim czasie schudło.
  8. Dziecko ma kaszel, który trwa ponad 2 tygodnie.
  9. W moczu, stolcu pojawiła się krew.
  10. Wyczuwasz guzek, który pojawił się pod skórą.


Kliknij na planszę, by ją wydrukować.

 

 

schemat żywienia niemowląt, rozszerzanie diety niemowlaka, karmienie niemowlaka

 

 

Czy szczepionki mogą powodować raka? [WIDEO]

Onko-Olimpiada
Materiały prasowe
Zdrowie
Dzieci chorują coraz częściej! Zamiast się bać, szybko diagnozuj!
Grają w piłkę, biegają, pływają - nikt by nie poznał, że te dzieci miały raka. Na Onko-Olimpiadzie udowadniają, że nowotwór można pokonać: pod warunkiem, że szybko go się zdiagnozuje i zacznie leczyć. Zobacz, na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę.

Dzieci w Polsce coraz częściej chorują na nowotwory - alarmują onkolodzy. Ale jest i dobra wiadomość: nowotwory u dzieci są coraz lepiej wyleczalne - pod warunkiem, że szybko się je diagnozuje i leczy. Boimy się myśleć o raku u dziecka , ale tu liczy się czas: szybko rozpoznany nowotwór u dziecka może być w 100 proc. wyleczalny.  - Tylko świadomość zagrożenia da nam szansę na szybką reakcję i skuteczną walkę z wrogiem, jakim jest rak - przypomina Fundacja Spełnionych Marzeń , która pomaga dzieciom pokonać raka i organizuje Onko-Olimpiadę. Sygnały do niepokoju Nowotwory u dzieci i młodzieży to inne nowotwory niż u dorosłych i inny jest ich przebieg. W dużej mierze zależą od wieku, w którym dziecko zachorowało. W 1. roku życia najczęściej pojawiają się guzy pochodzenia embrionalnego: neuroblastoma , nerczak zarodkowy, siatkówczak. Pomiędzy 2. a 3. rokiem życia przypada szczyt zachorowań na białaczkę. U starszych dzieci mogą pojawiać się chłoniaki , guzy kości i nowotwory tkanek miękkich. Co może wzbudzić niepokój? Objawy towarzyszące zmianom nowotworowym mogą przypominać infekcję . To: przewlekły ból, długotrwała gorączka lub stany podgorączkowe, długotrwały kaszel, osłabienie, wymioty, utrata przytomności, powiększenie wątroby i śledziony. Objawy bardziej charakterystyczne to: powiększenie węzłów chłonnych, narastająca niedokrwistość, skłonność do krwawień, wyczuwalna obecność guza, powiększenie obwodu brzucha. Dziecko zaczyna inaczej się zachowywać: jest bardziej drażliwe, płaczliwe, nie ma apetytu, ma mniejszą aktywność. Zobacz: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź z dzieckiem do lekarza! Najważniejsze: szybkie leczenie Pomimo tego, że liczba zachorowań u dzieci na nowotwory rośnie, to wyniki leczenia nowotworów u dzieci są coraz lepsze. Dlatego tak ważne...

maluch, lekarz, badanie
Zdrowie
Lek na ospę wietrzną
Ospa wietrzna jest wirusową chorobą zakaźną, która przenosi się bardzo szybko i łatwo się nią zarazić. W pierwszych dwóch dobach można podać dziecku szczepionkę.

W przedszkolu mojej córki panuje ospa. Ponoć jest lek, który łagodzi objawy, jeśli zostanie podany na początku choroby. Czy to prawda? Ospa wietrzna jest wirusową chorobą zakaźną, która przenosi się bardzo szybko i łatwo się nią zarazić. W pierwszych dwóch dobach od kontaktu z wirusem można podać dziecku szczepionkę przeciw ospie wietrznej. W niektórych przypadkach chroni to przez zachorowaniem lub łagodzi przebieg zakażenia. Jeśli ospa rozwija się mimo zastosowania szczepionki, można rozpocząć podawanie przeciwwirusowego „antybiotyku” (Acyklowir). Jest to lek na receptę, który przepisuje lekarz po zbadaniu dziecka. Podany szybko, w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów choroby może złagodzić przebieg i skrócić czas jej trwania. Jest również specjalna surowica ochronna tzw. immunoglobulina, ale podaje się ją w przypadku kontaktu z ospą wietrzną wyłącznie dzieciom z obniżoną odpornością i przewlekle chorym, np. cierpiących na białaczkę. Nasza rada: jeśli dziecko zachoruje, krosty i strupki należy dezynfekować, gdy są zaczerwienione, najlepiej wodą utlenioną lub oktenidyną (np. Octenisept). Dziecko trzeba codziennie umyć pod prysznicem, a krosty wietrzyć, by nie zaropiały. Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.     CHOROBA OBJAWY OKRES WYLĘGANIA Ospa wietrzna Wysoka gorączka, bóle głowy, złe samopoczucie, osłabienie, swędząca wysypka (krostki, pęcherze i strupy). 10 –21 dni Różyczka Drobna, różowa wysypka obejmująca całe ciało, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. 14–21 dni Mononukleoza Ból głowy, złe samopoczucie, zmęczenie, brak apetytu, gorączka,...

szczepienie na różyczkę
Adobe Stock
Zdrowie
Szczepienie na różyczkę - kiedy i dlaczego warto szczepić dzieci
Szczepienie na różyczkę sprawia, że liczba zachorowań na tę chorobę spada. Najczęściej na różyczkę chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale chorować mogą także osoby dorosłe.

  Szczepienie na różyczkę jest obecnie obowiązkowe dla dzieci. Pierwszą dawkę podaje się w 13-15. miesiącu życia, natomiast drugą w 6. roku życia. U dziecka różyczka może powodować poważne powikłania, np. zapalenie mózgu. Różyczka najbardziej niebezpieczna jest, gdy zachoruje kobieta w ciąży. Może to prowadzić do poważnych i nieodwracalnych wad wrodzonych u dziecka, dlatego tak ważne jest szczepienie dzieci już w dzieciństwie, by w przyszłości nie doszło do komplikacji u ciężarnych. Spis treści :  Szczepienie na różyczkę - dostępne szczepionki Szczepienie na różyczkę - w jakim wieku? Szczepienie na różyczkę - przeciwwskazania Niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw różyczce Co to jest różyczka? Jakie są objawy różyczki? Różyczka - możliwe powikłania Szczepienie na różyczkę - dostępne szczepionki Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki przeciw różyczce zawierają żywy, atenuowany (osłabiony) szczep wirusa. Nie ma dostępnych szczepionek jednoskładnikowych przeciw różyczce - dzieci w Polsce szczepione są skojarzonymi szczepionkami przeciwko różyczce, odrze i śwince  ( szczepionka MMR ).  Szczepienie na różyczkę - w jakim wieku? Zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień, szczepienie przeciw różyczce, odrze, śwince jest szczepieniem obowiązkowym . Zgodnie z kalendarzem szczepień , MMR szczepione są dzieci w 13-15. miesiącu życia, a następnie w 6. roku życia otrzymują dawkę przypominającą. Szczepienie na różyczkę - przeciwwskazania Nie powinno się szczepić przeciw różyczce dzieci , które są uczulone na którykolwiek ze składników szczepionki, w tym neomycynę. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest też: reakcja nadwrażliwości po wcześniejszym szczepieniu, przyjmowanie leków zmniejszających aktywność...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj