
WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA I OCHRONA
Są bardzo ważne, bo niedojrzała skóra niemowlęcia jest cienka i delikatna, zwłaszcza jeśli twoje dziecko ma skłonność do podrażnień. Choć maluszek nosi pieluszkę 24 godziny na dobę, wcale nie musi mieć problemów ze skórą na pupie. Wystarczy tylko odpowiednio ją pielęgnować i chronić.
- Często przewijaj. Co jakiś czas kontroluj, czy pieluszka nie jest pełna. Najlepiej używaj tylko pieluch jednorazowych.
- Po zdjęciu pieluszki umyj pupę. Po kupce zawsze wodą i mydłem, a jeśli karmiony wyłącznie piersią malec robi ją raz na kilka dni, to co najmniej raz dziennie. Dokładnie osusz skórę ręcznikiem. Po siusiu wystarczy użyć chusteczek nawilżanych.
- Smaruj kremem ochronnym. Za każdym razem po oczyszczeniu pupy, gdy zmieniasz pieluszkę.
- Wietrz pośladki. Nawet kilka razy dziennie. Połóż malca bez pieluszki na kilka minut, później luźno ją zapnij.
DOKUCZLIWE OTARCIA
Nie trzeba wiele czasu, by z powodu mocno zapiętej pieluszki lub za ciasnego ubranka na delikatnym ciele maluszka powstała czerwona, bolesna pręga.
- Łatwo je rozpoznasz. Miejsca te są zaczerwienione, czasem podbiegłe krwią lub ze startym naskórkiem. Szczególnie narażone są na to pachwiny. Za wąskie body, zbyt ciasno zapięta pieluszka mogą w ciągu godziny doprowadzić do otarcia skóry czy powstania małych ranek.
- Możesz im zapobiec. W pierwszych miesiącach życia ubieraj malca w ubranka o rozmiar większe. Kupując je, sprawdzaj opuszką palca, czy szwy nie są sztywne lub ostre. Jednorazową pieluszkę zapinaj luźno. Gdy jest mocno zaciśnięta, wrzyna się w ciało.
- Sama je wyleczysz. Dwa, trzy razy dziennie przemywaj miejsce otarcia środkiem odkażającym. Używaj do tego roztworu nadmanganianu potasu. Odrobinę proszku (kupisz go w aptece bez recepty) wymieszaj z przegotowaną, wystudzoną wodą, by uzyskać różową barwę. Na koniec posmaruj skórę tłustym kremem lub maścią (ale nie oliwką).