Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, pieluszka
Zdrowie

Kłopoty pod pieluszką

Także twoje dziecko może ją mieć. Wystarczy przestrzegać kilku zasad podczas przewijania. A jeśli już się zdarzą kłopoty, to po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedziała, co robić.


WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA I OCHRONA
Są bardzo ważne, bo niedojrzała skóra niemowlęcia jest cienka i delikatna, zwłaszcza jeśli twoje dziecko ma skłonność do podrażnień. Choć maluszek nosi pieluszkę 24 godziny na dobę, wcale nie musi mieć problemów ze skórą na pupie. Wystarczy tylko odpowiednio ją pielęgnować i chronić.
- Często przewijaj. Co jakiś czas kontroluj, czy pieluszka nie jest pełna. Najlepiej używaj tylko pieluch jednorazowych.
- Po zdjęciu pieluszki umyj pupę. Po kupce zawsze wodą i mydłem, a jeśli karmiony wyłącznie piersią malec robi ją raz na kilka dni, to co najmniej raz dziennie. Dokładnie osusz skórę ręcznikiem. Po siusiu wystarczy użyć chusteczek nawilżanych.
- Smaruj kremem ochronnym. Za każdym razem po oczyszczeniu pupy, gdy zmieniasz pieluszkę.
- Wietrz pośladki. Nawet kilka razy dziennie. Połóż malca bez pieluszki na kilka minut, później luźno ją zapnij.

DOKUCZLIWE OTARCIA
Nie trzeba wiele czasu, by z powodu mocno zapiętej pieluszki lub za ciasnego ubranka na delikatnym ciele maluszka powstała czerwona, bolesna pręga.
- Łatwo je rozpoznasz. Miejsca te są zaczerwienione, czasem podbiegłe krwią lub ze startym naskórkiem. Szczególnie narażone są na to pachwiny. Za wąskie body, zbyt ciasno zapięta pieluszka mogą w ciągu godziny doprowadzić do otarcia skóry czy powstania małych ranek.
- Możesz im zapobiec. W pierwszych miesiącach życia ubieraj malca w ubranka o rozmiar większe. Kupując je, sprawdzaj opuszką palca, czy szwy nie są sztywne lub ostre. Jednorazową pieluszkę zapinaj luźno. Gdy jest mocno zaciśnięta, wrzyna się w ciało.
- Sama je wyleczysz. Dwa, trzy razy dziennie przemywaj miejsce otarcia środkiem odkażającym. Używaj do tego roztworu nadmanganianu potasu. Odrobinę proszku (kupisz go w aptece bez recepty) wymieszaj z przegotowaną, wystudzoną wodą, by uzyskać różową barwę. Na koniec posmaruj skórę tłustym kremem lub maścią (ale nie oliwką).

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

081-02.jpg
Pielęgnacja
Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Co będzie Ci potrzebne? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.       Chusteczki pielęgnacyjne Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną Gdzie przewijać Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to...

Noworodek
Zmiana pieluchy u noworodka
Noworodka powinnaś przewijać przynajmniej co trzy godziny, a także po każdej kupie. Skóra na pupie jest wrażliwa i łatwo może ulec odparzeniu.

Zmiana pieluchy u noworodka płci męskiej Do przewijania potrzebne ci będą: gaziki, waciki, wilgotne chusteczki do pielęgnacji niemowląt, krem albo oliwka do posmarowania pupy. Pieluszki powinny być dobrane do wielkości dziecka. W za dużych będzie mu niewygodnie, za małe mogą obcierać delikatną skórkę na nóżkach. Możesz też zdecydować się na pieluchy tetrowe albo pieluchomajteczki do prania. Dokładnie wytrzyj zanieczyszczenia z zakamarków wokół worka mosznowego oraz pod siusiaczkiem. Przetrzyj siusiaka, ale nie odciągaj napletka. Odchyl go delikatnie i oczyść wacikiem. Przemyj skórę na pupie, brzuszku i udkach dziecka. Po kupce – użyj do tego ciepłej wody i delikatnego mydełka lub płynu albo chusteczek, po siusiu – zrób to samą wodą lub chusteczkami. Posmaruj pupę i zagłębienia wokół worka mosznowego kremem lub maścią przeciw odparzeniom. Zmiana pieluchy u noworodka płci żeńskiej Zanim zaczniesz przewijać córeczkę, przygotuj te same rzeczy, które są potrzebne dla chłopca. Pupę przemywaj od przodu ku tyłowi, aby nie przenosić zanieczyszczeń z okolic odbytu. Przy każdym ruchu używaj nowego wacika, czystego gazika albo czystej wilgotnej chusteczki do pielęgnacji. Wyczyść dokładnie wszystkie zagłębienia i fałdki. Jeśli malutka zrobiła kupkę, usuń zabrudzenia brzegiem pieluszki, potem umyj pupę i okolice wodą z delikatnym mydłem lub chusteczkami. Po siusiu użyj przegotowanej wody lub chusteczek. Po obmyciu pamiętaj, żeby dokładnie osuszyć skórę. Pośladki i fałdki ud posmaruj cienką warstwą kremu lub maści przeciw odparzeniom. Jakie pieluszki dla noworodka - sprawdź opinie! Odparzona skóra pupy noworodka Odparzenie w pierwszym stadium objawia się zaróżowieniem skóry. Chore miejsce jest gorące i piecze. Działaj szybko, by stan skóry się nie pogorszył: - posmaruj pupę noworodka odpowiednim preparatem  (Sudocrem, Linomag,...

przewijanie noworodka, jak przewinąć dziecko, zmiana pieluchy
Fotolia
Pielęgnacja
Kurs przewijania noworodka
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki. Co będzie potrzebne do przewijania noworodka Materac, na którym położysz dziecko. Miska z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). Oliwka albo krem przeciw odparzeniom . Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa. Gdzie przewijać noworodka Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Jakie pieluchy dla noworodka - sprawdź ranking! Noworodek i zmiana pieluchy Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu . Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak