Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, oko
Panthermedia
Zdrowie

Kłopoty z oczkami

Oczy niemowlęcia są wrażliwe i skłonne do podrażnień. Jak powinno się je pielęgnować? Kiedy trzeba iść do specjalisty? Rozwiewamy wątpliwości.

Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu, spływają wąskimi kanalikami do wewnętrznego kącika oka i nosa. Im młodsze dziecko, tym kanaliki łzowe są węższe.

Zatkany kanalik
- Objawy. Maluszek, choć zadowolony i spokojny, wygląda tak, jakby płakał. To dlatego, że jego oczy są wypełnione łzami, które nie mogą znaleźć ujścia (skóra wokół oczu jest często zaczerwieniona). Gdy oczko przepełni się łzami, płyn spływa po policzku wielkimi kroplami. Czasem dziecko budzi się ze sklejonymi powiekami, a w kącikach oczu gromadzi się żółta wydzielina.
- Pomoże masaż... Na początku okulista zapewne zaleci delikatny masaż oka (lekkie uciskanie palcem miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka). Uzbrój się w cierpliwość: efekt zwykle nie pojawia się od razu. Często jest tak, że masaż chorego oka pomaga dopiero po kilku tygodniach.
- ...albo operacja. Jeśli domowy masaż nie da efektów, konieczne jest dalsze leczenie. Okulista może przepisać krople z antybiotykiem albo zalecić sondowanie kanalika za pomocą cieniutkiej sondy. Ostatecznością jest laserowe udrożnianie kanalika.
- Uwaga! Ponieważ oko z zatkanym kanalikiem nie jest oczyszczane, u malucha mogą często występować infekcje albo zapalenia spojówek.

Ciemne podkówki
Czasem zdarza się, że maluch ma cienie pod oczami, bo po prostu taka jest jego uroda. Czasem jednak może to być sygnał, że dziecko jest chore.
- Objawy. Nawet po przespanej nocy smyk wygląda na zmęczony i niewyspany. Cienie pod oczami mają równe kolory: od żółtawozielonego po fioletowe albo bordowe.
- Mało snu. Cienie pod oczami czasem są oznaką niewyspania. Niemowlę potrzebuje około 17–20 godzin snu na dobę.
- Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli cieniom towarzyszy brak apetytu, osłabienie, apatia. Te objawy mogą świadczyć np. o anemii.
- Uwaga! Podkrążone oczy mogą być oznaką np. zakażenia dróg moczowych lub zarażenia pasożytami. Często też związane są z alergią na pyłki (lekarze nazywają je wtedy „okularami alergicznymi”).

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Zdrowie
Kłopoty z oczkami
Zobacz jakie kłopoty z oczkami mogą wystąpić u niemowlaka i jak sobie z nimi poradzić.

Zobacz jakie kłopoty z oczkami mogą wystąpić u niemowlaka i jak sobie z nimi poradzić. Zez i wydzielina U noworodka mięśnie wokół gałki ocznej są jeszcze dość słabe i czasami oczka mogą zezować. To w pierwszych tygodniach życia normalne. Jeśli jednak zezowanie będzie się powtarzało, gdy malec skończy trzy miesiące, powinnaś zabrać go do okulisty. Biaława wydzielina lub zaczerwienienie oczu może być wywołane podrażnieniem, zatarciem, działaniem alergenów, infekcją wirusową lub zaczynającym się zakażeniem bakteryjnym. Przemywaj podrażnione oczko solą fizjologiczną, naparem z rumianku lub świetlika. Gdy to nie pomoże albo jeśli wydzielina stanie się ropna (żółtawa, obfitsza) zabierz dziecko do lekarza, który przepisze krople z antybiotykiem. Zatkany kanalik W okresie płodowym kanalik łzowy jest zamknięty błoną – powinna ona pęknąć przy porodzie lub wkrótce po nim. W przeciwnym razie łzy nie mogą wypływać, tworzy się wydzielina sklejająca powieki. U 90. procent dzieci ta dolegliwość ustępuje sama między 6. a 14. miesiącem życia. Zanim to nastąpi, często przemywaj oczka jałową gazą nasączoną naparem z rumianku lub solą fizjologiczną. W udrożnieniu kanalika pomaga też masaż: delikatnie uciskaj palcem kącik oka, wolno przesuwając palec w dół. Jeśli maluszek ma z powodu zatkanego kanalika częste stany zapalne oka, okulista może zlecić jego chirurgiczne udrożnienie.          

Zdrowie
Oczy (podrażnione, chore)
Problem z oczami może wystąpić w wyniku choroby lub podrażnienia mechanicznego.

Przyczyną podrażnionych oczu może być: – zapalenie spojówek, – alergia, – mechaniczne podrażnienie rogówki, – jęczmień na oku, – problemy z kanalikami łzowymi, – podrażnienie oczu szkodliwymi substancjami – obecność ciała obcego w oku. Skontaktuj się z lekarzem jeśli: – oczy są zaczerwienione i łzawią, – powieki i okolice oczu są spuchnięte, – dziecko ma zaropiałe oczy; – zauważysz, że dziecko jest nadwrażliwe na światło. – zauważysz, że dziecko ma w oku ciało obce, którego nie można wypłukać (nie próbuj go wyciąć na własną rękę), – jeśli do oka dziecka dostały się substancje chemiczne (zanim pojedziesz do lekarza przemyj dziecku oczy dużą ilością zimnej wody), – jeżeli w wyniku urazu pogorszyło się widzenie dziecka.

choroby oczu u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Choroby oczu u dzieci: jęczmień, gradówka, zatkany kanalik. Objawy i leczenie
Choroby oczu u dzieci zdarzają się dość często, dlatego rodzice powinni znać ich objawy, by w porę je rozpoznać. U małego dziecka może pojawić się jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek albo niedrożny kanalik. Wyjaśniamy, jak zapobiegać chorobom oka i co robić, kiedy okulista potwierdzi twoje podejrzenia.

Choroby oczu u dzieci są coraz częstsze. Okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku alarmują: kłopoty z widzeniem ma co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat. Wiele schorzeń narządu wzroku jest dziedzicznych. Choroby oka takie jak astygmatyzm czy zaćma powstają na skutek nieprawidłowości w budowie gałek ocznych. Inne choroby oczu u dzieci to np. jęczmień, zapalenie spojówek i gradówka – opisujemy objawy i sposoby leczenia. Gradówka u dzieci Gradówka jest przewlekłym stanem zapalnym gruczołu łojowego spojówki tarczkowej.  Gradówka wygląda jak twardy guzek przy linii rzęs dolnej lub górnej powieki, zwykle ma od kilku do kilkunastu milimetrów. Zmiana może znajdować się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie powieki, może być pojedyncza lub dotyczyć jednego lub więcej gruczołów łojowych (tzw. gradówki mnogie). Leczenie gradówki najczęściej wymaga podania antybiotyku lub chirurgicznego usunięcia. Jęczmień u dzieci Jęczmień u dziecka to ostre bakteryjne, gronkowcowe zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych i tarczkowych. Jęczmień jest bolesny, swędzący i wymaga leczenia, bo jego zaniedbanie może prowadzić do powikłań. Taka zmiana u dziecka zazwyczaj   po kilku dniach pęka, wycieka z niej ropa, po czym goi się i znika. Czasami konieczne jest zastosowanie antybiotykowej maści na jęczmień. Niedrożny kanalik łzowy u dzieci U noworodków występuje czasem wrodzona niedrożność dróg łzowych: dziecko będzie wyglądać, jakby ciągle płakało, bo jego oczy cały czas wypełnione są łzami. Nie w wyglądzie jednak tkwi problem. Oko z zatkanym kanalikiem łzowym nie jest wystarczająco oczyszczane, dlatego może się w nim wywiązać infekcja. Łzy, które nie odpływają z worka spojówkowego mogą ulec zakażeniu i powodować ropne zapalenie spojówek. Ten stan zapalny wymaga...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak