
Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu, spływają wąskimi kanalikami do wewnętrznego kącika oka i nosa. Im młodsze dziecko, tym kanaliki łzowe są węższe.
Zatkany kanalik
- Objawy. Maluszek, choć zadowolony i spokojny, wygląda tak, jakby płakał. To dlatego, że jego oczy są wypełnione łzami, które nie mogą znaleźć ujścia (skóra wokół oczu jest często zaczerwieniona). Gdy oczko przepełni się łzami, płyn spływa po policzku wielkimi kroplami. Czasem dziecko budzi się ze sklejonymi powiekami, a w kącikach oczu gromadzi się żółta wydzielina.
- Pomoże masaż... Na początku okulista zapewne zaleci delikatny masaż oka (lekkie uciskanie palcem miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka). Uzbrój się w cierpliwość: efekt zwykle nie pojawia się od razu. Często jest tak, że masaż chorego oka pomaga dopiero po kilku tygodniach.
- ...albo operacja. Jeśli domowy masaż nie da efektów, konieczne jest dalsze leczenie. Okulista może przepisać krople z antybiotykiem albo zalecić sondowanie kanalika za pomocą cieniutkiej sondy. Ostatecznością jest laserowe udrożnianie kanalika.
- Uwaga! Ponieważ oko z zatkanym kanalikiem nie jest oczyszczane, u malucha mogą często występować infekcje albo zapalenia spojówek.
Ciemne podkówki
Czasem zdarza się, że maluch ma cienie pod oczami, bo po prostu taka jest jego uroda. Czasem jednak może to być sygnał, że dziecko jest chore.
- Objawy. Nawet po przespanej nocy smyk wygląda na zmęczony i niewyspany. Cienie pod oczami mają równe kolory: od żółtawozielonego po fioletowe albo bordowe.
- Mało snu. Cienie pod oczami czasem są oznaką niewyspania. Niemowlę potrzebuje około 17–20 godzin snu na dobę.
- Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli cieniom towarzyszy brak apetytu, osłabienie, apatia. Te objawy mogą świadczyć np. o anemii.
- Uwaga! Podkrążone oczy mogą być oznaką np. zakażenia dróg moczowych lub zarażenia pasożytami. Często też związane są z alergią na pyłki (lekarze nazywają je wtedy „okularami alergicznymi”).