Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, oczy
Zdrowie

Kłopoty z oczkami

Twój maluszek trze oczka, po policzkach płyną mu łzy albo zdarza mu się zezować? Może powinien go zbadać okulista. Sprawdź, kiedy jest to konieczne.

 

Swędzenie i pieczenieSpojówka jest bardzo delikatna i łatwo ją można podrażnić. Nigdy nie lekceważ zapalenia spojówek, bo niewyleczona do końca infekcja najpewniej powróci po kilku tygodniach.
Objawy. Najczęściej zapalenie pojawia się w jednym oczku, a po kilku dniach obejmuje również drugie. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera oczy rączką, próbując zmniejszyć dolegliwości. Spojówki są przekrwione, rzęsy często zlepia wydzielina. W zapaleniu bakteryjnym jest ona gęsta i ropna, w wirusowym – wodnista.
Przyczyny. Zapalenie spojówek może być wywołane brakiem higieny albo podrażnieniem oka, np. przez dym papierosowy, drobinki kurzu, piasek albo ostre słońce. Często też zdarza się, że oczko jest zaatakowane przez bakterie, wirusy albo grzyby. Zapalenie spojówek bywa również następstwem alergii.
Czas trwania. Najczęściej choroba trwa od trzech dni do dwóch tygodni.
Leczenie. Przemywaj oczko 0,9% NaCl, to pomaga złagodzić dolegliwości. Choroń oczy maluszka przed silnym światłem (w domu możesz zasunąć zasłony, na spacerze postaw w wózku budkę) i postaraj się powstrzymać go od pocierania oka. Jeśli rzęsy są sklejone po śnie, przyłóż okład z jałowego gazika namoczonego w soli fizjologicznej.
Zapobiegaj! Często sama myj ręce, a już koniecznie zrób to, gdy skończysz zmianiać dziecku pieluszkę i po powrocie ze spaceru. Nie używaj cudzych ręczników, często zmieniaj pościel. Ucz malca, by nie dotykał oczu.
Kiedy do lekarza?
Jeśli zapalenie pojawi się u niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej. Zrób to także, jeśli zapalenie spojówek nie mija po 3–4 dniach, gdy malec skarży się na ból pod powieką albo swędzenie. Okulista przepisze właściwe leki i problem minie.

Zez, czyli uciekające oczka
Mięśnie dziecięcych oczu są jeszcze zbyt słabe, aby w pełni kontrolować widzenie. To częsty problem małych dzieci. Najczęściej nie jest oznaką niczego groźnego, ale nie czekaj, aż maluch „wyrośnie” z zeza. Nieleczony może doprowadzić do poważnej wady wzroku.
Objawy. Malec nie może ustawić oczu równolegle, kierują się do wewnątrz (zez zbieżny) lub na zewnątrz (zez rozbieżny). Rzadziej zdarza się, że oko kieruje się w górę lub w dół. Zezujące oko nie uczestniczy w widzeniu, czego skutkiem jest pogorszenie ostrości wzroku dziecka. Smyk, usiłując skupić wzrok, charakterystycznie przekrzywia głowę, pociera oczka, boli go główka, widzi podwójnie.
Przyczyny. Zwykle zez jest spowodowany wadą wzroku, rzadziej to skutek nieprawidłowej pracy mięśni gałki ocznej, urazów, chorób oczu lub problemów neurologicznych.
Leczenie. Nigdy nie przeprowadzaj go na własną rękę – zez zawsze jest powodem do jak najszybszej wizyty u okulisty. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli uchronić dziecko przed niedowidzeniem. Być może potrzebne będzie noszenie okularów, ćwiczenia z zasłonką (jedno oczku musi być wtedy zakryte). Niekiedy konieczne jest również leczenie oparacyjne.
Fałszywy alarm? Często zdarza się, że zdrowy noworodek wygląda tak, jakby miał zeza. W pierwszych 2. miesiącach życia dziecko może nie panować nad ustawieniem oczu, po tym czasie jednak każdy zez jest nieprawidłowością i wymaga badania okulistycznego. Zazwyczaj rodzice czują się po nim uspokojeni, ale zdarza się – na szczęście bardzo rzadko – że lekarz wykrywa poważne schorzenia.

Niedrożny kanalik
Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu, spływają wąskimi kanalikami w okolicy wewnętrznego kącika oka w kierunku nosa. Jeśli kanaliki te są niedrożne, ropieją spojówki, malec łzawi. Ta dolegliwość spotyka wiele niemowląt. Prawidłowo leczona, często znika bez śladu.
Objawy. Malec, choć zadowolony i spokojny, wygląda tak, jakby płakał. Jego oczka są wypełnione łzami, które nie mogą znaleźć ujścia, a skóra wokół oczu jest zaczerwieniona. Gdy oczko przepełni się łzami, płyn spływa po policzku wielkimi kroplami. Czasem dziecko budzi się ze sklejonymi powiekami, a w kącikach oczu gromadzi się żółtawa wydzielina.
Leczenie. Okulista najpewniej zaleci delikatny masaż wewnętrznego kącika oka (wytłumaczy ci, jak go wykonywać). Jeśli to nie przyniesie poprawy, być może przepisze krople z antybiotykiem. Zdarza się, że konieczne bywa udrożnienie dróg łzowych sondą. Zabieg – choć czasem związany z pobytem dziecka w szpitalu – przyniesie ulgę. Wykonuje się go w drugim półroczu życia.
Komplikacje. Ponieważ oko z zatkanym kanalikiem nie jest wystarczająco przemywane, u malucha może wystąpić infekcja albo zapalenie spojówek.

Cienie pod oczami
Przyczyn ich powstania może być bardzo dużo. Najczęstszą jest uczulenie.
Objawy. Dziecko wygląda na zmęczone nawet po przespanej nocy. Cienie mają różne kolory: od żółtawozielonego po fioletowe albo bordowe. Plamy mogą sięgać do połowy twarzy.
Przyczyny. Podkrążone oczy bywają oznaką anemii, złego krążenia krwi, obecności w organizmie pasożytów, niewydolności nerek lub krążenai krwi. Często też związane są z alergią na pyłki (lekarze nazywają je wtedy „okularami alergicznymi”). Czasem jednak zdarza się, że maluch ma cienie pod oczami, bo po prostu „taka jest jego uroda”. Zanim pójdziesz do lekarza, sprawdź, czy twój maluch śpi wystarczająco długo. Pamiętaj, że niemowlę potrzebuje około 14–16 godzin snu na dobę.
Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli cieniom towarzyszy brak apetytu, osłabienie, apatia. Dodatkowe objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie.


Konsultacja: lek. med. Małgorzata Seroczyńska, specjalista chorób oczu, przyjmuje małych pacjentów w warszawskim Centrum Medycznym Arka.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Zdrowie
Kłopoty z oczkami
Zobacz jakie kłopoty z oczkami mogą wystąpić u niemowlaka i jak sobie z nimi poradzić.

Zobacz jakie kłopoty z oczkami mogą wystąpić u niemowlaka i jak sobie z nimi poradzić. Zez i wydzielina U noworodka mięśnie wokół gałki ocznej są jeszcze dość słabe i czasami oczka mogą zezować. To w pierwszych tygodniach życia normalne. Jeśli jednak zezowanie będzie się powtarzało, gdy malec skończy trzy miesiące, powinnaś zabrać go do okulisty. Biaława wydzielina lub zaczerwienienie oczu może być wywołane podrażnieniem, zatarciem, działaniem alergenów, infekcją wirusową lub zaczynającym się zakażeniem bakteryjnym. Przemywaj podrażnione oczko solą fizjologiczną, naparem z rumianku lub świetlika. Gdy to nie pomoże albo jeśli wydzielina stanie się ropna (żółtawa, obfitsza) zabierz dziecko do lekarza, który przepisze krople z antybiotykiem. Zatkany kanalik W okresie płodowym kanalik łzowy jest zamknięty błoną – powinna ona pęknąć przy porodzie lub wkrótce po nim. W przeciwnym razie łzy nie mogą wypływać, tworzy się wydzielina sklejająca powieki. U 90. procent dzieci ta dolegliwość ustępuje sama między 6. a 14. miesiącem życia. Zanim to nastąpi, często przemywaj oczka jałową gazą nasączoną naparem z rumianku lub solą fizjologiczną. W udrożnieniu kanalika pomaga też masaż: delikatnie uciskaj palcem kącik oka, wolno przesuwając palec w dół. Jeśli maluszek ma z powodu zatkanego kanalika częste stany zapalne oka, okulista może zlecić jego chirurgiczne udrożnienie.          

choroby oczu u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Choroby oczu u dzieci: jęczmień, gradówka, zatkany kanalik. Objawy i leczenie
Choroby oczu u dzieci zdarzają się dość często, dlatego rodzice powinni znać ich objawy, by w porę je rozpoznać. U małego dziecka może pojawić się jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek albo niedrożny kanalik. Wyjaśniamy, jak zapobiegać chorobom oka i co robić, kiedy okulista potwierdzi twoje podejrzenia.

Choroby oczu u dzieci są coraz częstsze. Okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku alarmują: kłopoty z widzeniem ma co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat. Wiele schorzeń narządu wzroku jest dziedzicznych. Choroby oka takie jak astygmatyzm czy zaćma powstają na skutek nieprawidłowości w budowie gałek ocznych. Inne choroby oczu u dzieci to np. jęczmień, zapalenie spojówek i gradówka – opisujemy objawy i sposoby leczenia. Gradówka u dzieci Gradówka jest przewlekłym stanem zapalnym gruczołu łojowego spojówki tarczkowej.  Gradówka wygląda jak twardy guzek przy linii rzęs dolnej lub górnej powieki, zwykle ma od kilku do kilkunastu milimetrów. Zmiana może znajdować się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie powieki, może być pojedyncza lub dotyczyć jednego lub więcej gruczołów łojowych (tzw. gradówki mnogie). Leczenie gradówki najczęściej wymaga podania antybiotyku lub chirurgicznego usunięcia. Jęczmień u dzieci Jęczmień u dziecka to ostre bakteryjne, gronkowcowe zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych i tarczkowych. Jęczmień jest bolesny, swędzący i wymaga leczenia, bo jego zaniedbanie może prowadzić do powikłań. Taka zmiana u dziecka zazwyczaj   po kilku dniach pęka, wycieka z niej ropa, po czym goi się i znika. Czasami konieczne jest zastosowanie antybiotykowej maści na jęczmień. Niedrożny kanalik łzowy u dzieci U noworodków występuje czasem wrodzona niedrożność dróg łzowych: dziecko będzie wyglądać, jakby ciągle płakało, bo jego oczy cały czas wypełnione są łzami. Nie w wyglądzie jednak tkwi problem. Oko z zatkanym kanalikiem łzowym nie jest wystarczająco oczyszczane, dlatego może się w nim wywiązać infekcja. Łzy, które nie odpływają z worka spojówkowego mogą ulec zakażeniu i powodować ropne zapalenie spojówek. Ten stan zapalny wymaga...

niemowlę w okularach
Fotolia
Zdrowie
Niemowlę w okularach? Kiedy trzeba iść do okulisty
Jeśli dziecko źle widzi, ma zeza, jak najszybciej musisz leczyć jego wzrok, by nauczyło się widzieć stereoskopowo. Co to jest widzenie stereoskopowe i dlaczego niemowlę nie powinno zezować - pytamy okulistę.

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty? Jak najszybciej, gdy tylko zauważasz cokolwiek niepokojącego, jeśli chodzi o wzrok dziecka . Jakie objawy są niepokojące objawy, kiedy iść do okulisty i jak leczy się wady wzroku u niemowląt i małych dzieci - wyjaśnia dr n. med. Ewa Oleszczyńska-Prost, okulista. Kiedy z niemowlęciem trzeba iść do okulisty? Jeżeli rodzice lub lekarz zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie, wielkości czy też wyglądzie obu oczu. Nierównoległe ustawienie oczu, czyli naprzemienne lub jednostronne ustawianie się oczu w zezie , drobne drżenia lub szybkie ruchy wahadłowe gałek ocznych mogą wskazywać na występowanie oczopląsu . Brak czerwonego odblasku z jednego lub obu oczu podczas oświetlenia oczu zogniskowanym światłem (np. przy robieniu zdjęć) może wskazywać na chorobę oczu, taką jak zaćma wrodzona czy nowotwór wewnątrzgałkowy. Zaraz po urodzeniu dziecka rodzice powinni także zwrócić uwagę na wygląd oczu i okolicznych tkanek: czy gałki oczne są prawidłowo osadzone w oczodołach, czy nie ma nieprawidłowej i nadmiernej wydzieliny ropnej lub śluzowej, czy noworodek stara się otwierać oczy. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, świadczy to o stanie zapalnym spojówek, powiek lub niedrożności dróg łzowych. Czytaj też: Co widzi noworodek? Zobacz sama Jeśli rodzice mają krótkowzroczność, warto zbadać wzrok niemowlęciu? Jeśli  rodzice, rodzeństwo  lub najbliższa rodzina ma wady wzroku lub inne schorzenia oczu, warto iść już z niemowlęciem do okulisty. Wiele schorzeń oczu wrodzonych lub występujących od urodzenia można skutecznie wyleczyć, ale jedynie pod warunkiem wczesnego zgłoszenia się do okulisty. Jak sprawdza się wzrok u wcześniaków? Dzieci urodzone przedwcześnie, że względu na niedojrzałość układu wzrokowego, badane są w 4., 8., 12. tygodniu życia. Jeżeli nie rozwinie się u nich...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak