Kolka jelitowa
Fotolia
Zdrowie

Kolka jelitowa

Maluszek płacze, jest niespokojny, pręży się, a ty nie wiesz, co robić? To może być kolka jelitowa. Sprawdź, jak pomóc maluszkowi ją pokonać.

Jestem, wiec płaczę

Płacz dziecka ma wiele znaczeń. Może być sposobem na zredukowanie napięcia. Układ nerwowy dziecka przez cały dzień jest „atakowany” różnymi bodźcami zewnętrznymi, to ogrom informacji, z którymi musi sobie poradzić. Niektóre niemowlęta codziennie (często wieczorami) zaczynają „sesje płakania”. Dzięki temu się odprężają, wyciszają się i mogą odreagować „stres”. Możesz pomóc swojemu dziecku przytulając je, mówiąc cicho, spokojnym tonem. Ono potrzebuje zrozumienia i ukojenia. Sprawdź, co będzie najlepiej skutkowało.

Bo świat jest zbyt piękny, by oglądać karuzelę z misiami

Dzieci płaczą również, gdy są znudzone i osamotnione. Może ci się wtedy wydawać, że maleństwo płacze bez powodu. Zaczynasz sprawdzać gorączkowo, czy dziecko jest głodne, może ma mokrą pieluszkę, a ono po prostu się nudzi. Maluszki lubią, gdy wokół nich coś się dzieje, kręcą się ludzie, przesuwają obrazy rozbrzmiewają dźwięki, uwielbiają „wycieczki krajoznawcze” w ramionach dorosłych. Świat jest zbyt interesujący, żeby po prostu leżeć w łóżeczku i oglądać karuzelę z misiami. W takich sytuacjach, zależnie od wieku maleństwa, świetnie sprawdzi się nosidełko lub leżaczek-bujaczek.  Dzięki temu dziecko obserwuje i poznaje otoczenie, będąc blisko ciebie.
 
Niemowlę bardzo szybko odkrywa, że płacz ma wręcz „magiczną” moc i mama lub tata nadchodzą z pomocą. Początkowo rodzice czują się zagubieni i zestresowani, kiedy ich maleństwo rozpacza, ale po pewnym czasie potrafią rozróżnić, na przykład: płacz skargę od płaczu żądania. Dlatego warto obserwować dziecko i jego reakcje. Jednym z powodów płaczu jest głód.

Głodny Maluch

Jak rozpoznać, kiedy dziecko płacze z głodu? Po regularności, po sile krzyku i po tym, z jaką łapczywością rzuca się na pierś lub butelkę. Dziecko często przekręca wtedy główkę w jedną stronę tak, jakby szukało piersi, wkłada piąstki do buzi i jego płacz przybiera formę łkania. Zanim podasz pierś lub butelkę upewnij się, że jest naprawdę głodne, może po prostu pragnie bliskości.

To kolka!

Płacz spowodowany kolką można łatwo rozpoznać.  Pojawia się około 3 tygodnia życia. Dziecko, dotychczas spokojne, zazwyczaj wieczorem nagle zaczyna bardzo mocno krzyczeć. Całe ciałko wygina się, rączki i nóżki są podkurczone, a brzuszek jest twardy. Na kolkę cierpią zarówno dzieci karmione piersią, jak i te, które karmione są sztucznie.

Jeśli karmisz swoje maleństwo piersią, a przyczyną płaczu jest kolka, wyeliminuj ze swojego jadłospisu mleko krowie, wszelkie bawarki, zrezygnuj z jedzenia cytrusów, ostrych przypraw, czekolady, picia mocnej herbaty, kawy, itp. Możesz spróbować pić dwa razy dziennie herbatę z kopru włoskiego, rumianku, czy anyżku.

Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby, takie jak:

  • ciepłe okłady na brzuszek,
  • delikatny masaż brzuszka,
  • kąpiele w wanience,
  • łagodne kołysanie,
  • noszenie na rękach.

Informacje o produkcie:

Viburcol compositum
Produkt złożony
Postać farmaceutyczna: czopki
Wskazania: wspomagająco w stanach niepokoju u niemowląt i małych dzieci przebiegających z gorączką lub bez gorączki, występujących w przebiegu np.: ząbkowania, kolki niemowlęcej lub przeziębienia.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pozostałe składniki leku.
Nadwrażliwość na rumianek (Chamomilla recutita) lub rośliny z rodziny złożonych (Compositae/ Asteraceae).
Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
 

Dowiedz się więcej: Kolka jelitowa objawy

niemowlę, zmysły
fotolia
Zdrowie
17 powodów do płaczu
Chciałabyś, aby Twoje dziecko spało, jadło i nigdy, ale to nigdy nie płakało? Nic z tego, dzieci mają mnóstwo powodów, by to robić. Oto najważniejsze...

Chciałabyś, aby Twoje cudowne dziecko spało, jadło i nigdy, ale to nigdy nie płakało? Nic z tego, tak już jest, że wszystkie zdrowe maluszki płaczą, choć nie tyle samo. Mają mnóstwo powodów, by to robić. Oto najważniejsze: Jestem głodny jak wilk. To właśnie z tego powodu maleństwo płacze najczęściej. Uczucie głodu trudno znieść nawet dorosłemu. Maleństwo jest wobec niego bezradne: nie potrafi czekać ani zrozumieć, że mama musi dokończyć wyparzanie butelek . „Podręcznikowe” dziecko chce jeść mniej więcej co trzy godziny, z prawdziwymi bywa różnie. Niektóre domagają się mleka nawet co godzinę albo częściej. Przytulcie mnie! Maleństwo potrzebuje bliskości jeszcze bardziej niż pokarmu. Karmiłaś je przed kwadransem, a ono znów płacze? Przytul je i pokołysz , może po prostu chce pobyć blisko ciebie. Nie daj sobie wmówić, że nosząc maluszka na rękach, wychowasz małego tyrana. Mam brudną pieluszkę. Tkwienie w zapaskudzonej pieluszce to żadna przyjemność. W dodatku skóra niemowlęcia łatwo się odparza . Malec chroni się przed kłopotami, włączając "syrenę alarmową”. Przewiń szkraba, by znajdujące się w kupce bakterie nie zdążyły zawędrować do cewki moczowej. Auć, coś mnie uwiera. Niektóre bobaski są wrażliwsze niż inne. Takim malcom może przeszkadzać niemal wszystko: fałdka na prześcieradle, drapiąca metka, falbanka przy koszulce. Nakarmiony i przewinięty brzdąc płacze wniebogłosy, nie pomaga przytulanie ani szeptanie na uszko, że jest bardzo fajny? Pobaw się w detektywa, może uda ci się odnaleźć "ziarenko”. Gorąco mi! Zdaniem pediatrów młode mamy często przegrzewają swoje pociechy. Bywa, że w mieszkaniach jest gorąco, a czerwony jak pomidor malec poci się w dwóch koszulkach i śpioszkach. Gdy zaczyna płakać, robi mu się jeszcze cieplej! Jeśli chcesz sprawdzić, czy w tym rzecz, dotknij...

noworodek płacze, płacz dziecka, co oznacza płacz noworodka, głodny noworodek, uspokajanie dziecka
Fotolia
Zdrowie
7 rzeczy, które musisz wiedzieć o płaczu noworodka
Dziecko płacze, a ty nie wiesz o co chodzi. To naturalne uczucie dla świeżo upieczonego rodzica. Choć na początku nie łatwo domyślić się, co jest przyczyną płaczu noworodka i w jaki sposób można mu pomóc, z każdym dniem będziesz radzić sobie coraz lepiej. Co w tym pomoże?

Noworodek nie umie powiedzieć, że czegoś potrzebuje, nie umie zmienić pozycji, gdy jest mu niewygodnie. Może tylko płakać, aby ogłosić całemu światu: „Halo, potrzebuję pomocy”. Sprawdź, co warto wiedzieć, o dziecięcym płaczu , który jest źródłem największego rodzicielskiego stresu. Tylko na początku, oczywiście. 1. To nie twoja wina, że dziecko płacze „Nie umiem się nim zająć, nie wiem, czego ono chce, co ze mnie za matka" – płacz noworodka wzbudza w młodych rodzicach ogromne poczucie winy . Niepotrzebnie. To swoisty paradoks – dziecko płacze, ponieważ wie, że może na kogoś liczyć. Noworodki, które nie płaczą, być może już przekonały się, że nikt nie zareaguje na ich wołanie.  2. Głośny krzyk nie oznacza tragedii  Dramatycznie płacząc, noworodek obwieszcza światu, że jest głodny. Pusty brzuszek to dla niego bolesne doznanie. Głodne dziecko sprawia wrażenie, jakby przeżywało atak złości. Wystarczy podać pierś, by ucichło.  Polecamy: Salwy armatnie na cześć noworodków 3. Ma wiele znaczeń  Na początku trzeba trochę się nagłowić. Płacze, bo: ma mokro? Chce jeść? Jest mu za zimno? Za gorąco? Choć powodów, dla których dziecko wszczyna alarm, może być wiele, to z każdym dniem odgadywanie przyczyny będzie łatwiejsze. W każdym przypadku dziecko zachowuje się trochę inaczej, nauczysz się wyciągać wnioski zarówno z dźwięków, jakie wydaje (marudzenie czy tylko krzyk), sposobu, w jaki się porusza (pręży się czy tylko wkłada piąstki do buzi), pory dnia, gdy zaczyna być niespokojne (np.  każdego dnia wieczorem). Czytaj też: Co znaczy płacz noworodka? 4. Wymaga reakcji Kiedy maluch płacze, chce, by pomoc nadeszła szybko. Nie znaczy to jednak, że masz wszystko rzucić i natychmiast stawić się przy nim. Podejdź tak prędko, jak to możliwe. Kiedyś istniała teoria, że biorąc...

Zdrowie
Jak radzić sobie z płaczem dziecka?
Twoje dziecko męczy ciągły długotrwały płacz i nie wiesz już co zrobić, by dziecko przestało płakać? Trafiłaś idealnie - podpowiadamy, jak radzić sobie z płaczem niemowlaka.

Płacz dziecka to dla niego jedyny sposób, aby zakomunikować ci swoje potrzeby i problemy. Sprawdź, jakie sygnały wysyła szkrab i jak ukoić jego łzy. Być może pragnie powiedzieć ci... ...jestem głodny Maleństwo marudzi, pociera buzią o kołderkę, wkłada piąstkę do ust lub rusza nimi tak, jakby ssało. Możesz usłyszeć mlaskanie. Zaraz potem zaczyna płakać. Płacz jest wysoki, krótki, krzykliwy, słychać w nim „błagalny” ton. Rada dla ciebie: Niemowlę nie gromadzi dostatecznych zapasów energii, dlatego musi być karmione bardzo często. W pierwszych miesiącach życia karm dziecko na żądanie. Nie wprowadzaj stałych pór posiłków, bo głodne maleństwo będzie płakać godzinami. Szkrab sam dojrzeje do tego, by jadać rzadziej i o w miarę stałych porach. ...za gorąco mi! Napady płaczu maluszka przerywane są szybkim oddechem przypominającym dyszenie. Dziecko jest czerwone i spocone. Rada dla ciebie: W pokoju, w którym przebywa malec, nie musi być cieplej niż w innych pomieszczeniach (chyba że jest wcześniakiem). Najlepsza temperatura to 21–22°C. Gdy ubranko jest wilgotne od potu, przebierz maleństwo w suche, ale załóż o jedną warstwę mniej. Ubieraj szkraba w przewiewne, bawełniane ciuszki, unikaj tych z weluru. ...mam mokro Smyk wierci się, zmienia pozycję, jego płacz jest uporczywy i ciągły. Rada dla ciebie: Gdy dziecko zrobi kupę , natychmiast je przewiń. Jednorazowe pieluszki zmieniaj mniej więcej co trzy godziny. Tetrowe zdejmuj po każdym siusiu! ...coś mnie uwiera Maluch płacze narastającym nosowym płaczem i marudzi. Jest niespokojny, wygina się podczas płaczu, jakby chciał uciec od tego, co mu przeszkadza. Możliwe, że pozycja na pleckach zmęczyła go albo mu się znudziła. Rada dla ciebie: Połóż czasem smyka na kocu rozłożonym na podłodze. Kilka razy dziennie na parę minut kładź go też na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj