Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Vivomixx kolka
Adobe Stock
Zdrowie

Kolka niemowlęca okiem eksperta – co warto o niej wiedzieć?

Bolący malucha brzuszek to czas próby dla cierpliwości rodziców. Niezwykle ważne w tym czasie jest jednak nie tylko zachowanie spokoju, ale przede wszystkim znalezienie sposobów na ulżenie dziecku w trudnych momentach. Nie istnieje jedno uniwersalne i zawsze skuteczne rozwiązanie, ale nie jesteście wobec kolki bez szans!

Na kolkę niemowlęcą cierpi nawet co drugie niemowlę do 3. miesiąca życia. Jej objawy są charakterystyczne – to nagły i przeraźliwy płacz, trwający nawet do 3 godzin, twardy i napięty brzuszek, intensywnie podkurczane nóżki i zaczerwieniona buzia. Choć nie do końca wiadomo, co ją wywołuje, to dolegliwość, która mija samoistnie i nie pozostawia po sobie śladów. O tym, jak się uporać z emocjami i ulżyć maluchowi podczas fizycznego dyskomfortu mówi Joanna Mróz, fizjoterapeutka  uroginekologiczna, wieloletnia wykładowczyni Szkoły Rodzenia, doula, a także ratownik medyczny.
 
Redakcja: Nie każdy płacz oznacza kolkę niemowlęcą. Proszę powiedzieć, jak ją rozpoznać?
Joanna Mróz: Na początku swojej drogi rodzicielskiej większość świadomych rodziców bardzo czujnie obserwuje dziecko. Uczy się jego reakcji, sygnałów, dźwięków, ruchów – każde z tych zachowań jest drogą, poprzez którą dziecko komunikuje się ze światem. Do takich komunikatów należy również płacz dziecka. W ten sposób wyraża ono swoje potrzeby takie jak  głód, potrzeba bliskości, ciepła i przytulenia, czy najprostsze, fizjologiczne: żeby zmienić mu pieluszkę. Rodzice po pewnym czasie są w stanie samodzielnie odróżnić, co oznacza dany gest i rozszyfrowują kod komunikacyjny dziecka. To, na co powinni zwrócić szczególną uwagę, to długi, uciążliwy płacz przed ukończeniem 3–4. miesiąca życia, który bardzo trudno ukoić. Dziecko płacze intensywnie, na twarzy robi się czerwone, brzuszek jest twardy i napięty. Maluch często przyciąga nóżki do brzuszka. Płacz zwykle zaczyna się bez konkretnej przyczyny, często o tej samej porze w ciągu dnia. Zazwyczaj w godzinach późno popołudniowych. Warto też zwrócić uwagę, że przy rozpoznaniu kolki dziecko prawidłowo przybiera i rozwija się. Ostateczną diagnozę stawia jednak lekarz pediatra lub położna.

Joanna Mróz Vivomixx
zdjęcie prywatne


Redakcja: Jakie są przyczyny kolki? I co sprawia, że tylko część maluchów nie doświadcza tego typu „brzuszkowych” problemów?
Joanna Mróz: Mnie osobiście bardzo bliska jest teoria amerykańskiego pediatry Harveya Karpa, która mówi o podłożu kolki na tle emocjonalnym. Kolka to też oczywiście niedojrzałość układu pokarmowego. Dziś wiemy również o bardzo ubogiej mikrobiocie jelit ludzi, w tym także u noworodków, która również może być przyczyną kolki. Uważam, że niektóre dzieci nie doświadczają kolki jelitowej ze względu na optymalne warunki psychologiczno-środowiskowe i dobrą umiejętność radzenia sobie z czynnikami zewnętrznymi. Mówię tutaj o sytuacji w rodzinie i stanie psychicznym matki. Nie bez przyczyny dzieci matek o wysokim napięciu emocjonalnym płaczą częściej i częściej doświadczają kolek.

Redakcja: Rodzice czasem obwiniają się, że przyczyniają się do powstawania objawów, np. nieprawidłowo karmiąc lub w przypadku mam, nie dbając o dietę. Czy to ma znaczenie?
Joanna Mróz: To prawda, że rodzice się obwiniają, bo każdy chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Warto popracować nad techniką karmienia. Mówię tutaj głównie o zbyt płytkim dostawieniu dziecka do piersi – wtedy łapie ono zbyt dużo powietrza, które dostaje się do układu pokarmowego i może powodować ból u tak małego człowieka. W przypadku karmienia butelką nieprawidłowe dobranie smoczka lub niekorzystanie z butelek antykolkowych może działać niekorzystnie. Warto pamiętać o odbiciu dziecka, zwłaszcza po karmieniu butelką, i częstym układaniu dziecka na brzuszku. Samo to powoduje naturalne pozbywanie się przez dziecko gazów i dużą ulgę dla maluszka. Natomiast dieta matki karmiącej nie istnieje. Czasami w  przypadku łagodzenia dolegliwości kolkowych lekarz pediatra może zalecić odstawienie produktów z dużą zawartością laktozy.

Jedną ze skutecznych metod w walce z kolką niemowlęcą jest masaż. O czym pamiętać, wykonując go?
Joanna Mróz: Przede wszystkim o tym, że matka jest najważniejsza – parents first. Jeśli mama jest spokojna i jej potrzeby są zaspokojone, to będzie łagodniej i spokojniej wykonywała masaż i podchodziła do dziecka. Dziecko natychmiast wyczuwa napięcie emocjonalne u matki i nawet masaż wykonywany z największą dbałością, ale w napięciu, może nie przynieść zamierzonego skutku. Ważne jest też przećwiczenie masażu wcześniej w szkole rodzenia, np. na lalce. Zapewnienie bardzo ciepłego pomieszczenia, jeśli masaż ma być wykonywany bezpośrednio na skórę. Dzień przed masażem warto nanieść na ciało dziecka kroplę oleju, którym mamy zamiar masować i upewnić się, że dziecko nie ma na niego uczulenia. Dziecko nie powinno być głodne, nie powinno gorączkować. Nie wykonujemy też masażu podczas już trwającego napadu kolki.

Czy inne naturalne metody mogą być skuteczne? Istnieją jakieś uniwersalne rozwiązania?
Joanna Mróz: Skuteczne jest wzbogacenie mikrobioty jelit poprzez podawanie przebadanych preparatów probiotycznych np. takich jak Vivomixx. Warto pamiętać o zasadzie: karmienie tylko z jednej piersi na jedno karmienie. Nieprzekładanie dziecka od piersi do piersi. Mleko, które wypływa na samym początku karmienia ma dużą zawartość laktozy. Podając dziecko raz jedną pierś, a raz drugą w krótkich odstępach powodujemy, że dziecko ma dużą zawartość laktozy w jelitach – u dzieci z problemami trawiennymi tylko pogarszamy sytuację.

Jak jeszcze można ulżyć maluchom zmagającym się z kolką niemowlęcą?
Joanna Mróz: Ważne jest również zadbanie o wzbogacenie mikrobioty jelit matki, wprowadzenie rytuałów pielęgnacyjnych u dziecka, aby zbudować w nim cykliczność i rytm dnia. Ciepłe kąpiele z zasłonięciem przez wodę całego brzuszka, ciepłe okłady na brzuszek, otulanie, słuchanie białego szumu. Ale najważniejsze jest zadbanie o dobre relacje w domu.

My, jako rodzice, musimy też pamiętać w tym czasie o sobie. Zadbać o odpoczynek i regenerację. Co jest tu najważniejsze?
Joanna Mróz: To, żeby naprawdę o tym pamiętać. Każdy z nas żyje, pracuje w innym rytmie, każdy ma inne zasoby finansowe i środowiskowe. Podstawą jest rozmowa i wygospodarowanie czasu na regenerację dla matki i ojca. Dzielenie się obowiązkami domowymi po równo. Dla jednych to będzie dieta pudełkowa minimalizująca czas spędzany w kuchni, a dla innych spacer po lesie. Ważne, żeby znaleźć rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony.


Vivomixx kolka
materiały prasowe

Materiał powstał przy udziale firmy Pharmabest
 

kolki u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie
Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?
Kolki u niemowląt pojawiają się około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet przez 3 miesiące. Podczas ataku kolki dziecko pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze – to najczęstsze objawy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą jest masaż brzucha. Pomóc mogą również krople i rurki doodbytnicze. Warto wypróbować także metody zapobiegania kolkom u dzieci,

Kolki u niemowląt to naturalne zjawisko, najprawdopodobniej spowodowane niedojrzałością układu trawiennego malucha. Kolka niemowlęca nazywana jest  koszmarem 100 dni. Nazwa związana jest z przybliżonym czasem występowania ataków kolki. Pierwsze kolki pojawia się u noworodka już pod koniec 3. lub 4. tygodnia życia i mogą utrzymywać się do 3. miesiąca (rzadziej dłużej). Spis treści: Kolka u niemowląt – co to jest? Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Przyczyny kolek u niemowląt Kolka u niemowlaka a karmienie piersią Kolka u niemowlaka – leczenie Kolka u niemowląt – co to jest? Kolka niemowlęca jest jedną z częstszych dolegliwości u dzieci w pierwszym półroczu życia. Występuje u 33-43 proc. niemowląt. Atak kolki jest uciążliwy dla niemowlęcia i trudny do zniesienia dla jego opiekunów z powodu płaczu dziecka. Nie świadczy jednak o kłopotach ze zdrowiem – skurcze jelit występujące w trakcie kolki wynikają najprawdopodobniej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Ataki kolki niemowlęcej najczęściej zdarzają się wieczorami. Niemowlę, które ma kolki, wydaje się bardzo cierpieć, a wraz z nim cierpią rodzice. Rozdzierający płacz dziecka jest trudny do utulenia i stanowi duże obciążenie dla psychiki osoby opiekującej się dzieckiem. Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Nie każdy płacz i ból brzucha u młodszego niemowlęcia jest spowodowany kolką. Ważne, aby umieć odróżnić objawy kolki od innych przyczyn niepokoju dziecka. Lekarze mówią o kolce u niemowlęcia, gdy dziecko nadmiernie krzyczy i nie daje się uspokoić. Specjaliści uznali, że o nadmiernym krzyku możemy mówić gdy: trwa co najmniej 3 godziny dziennie powtarza się co najmniej 3 razy w tygodniu przez minimum 3 tygodnie. Napadom krzyku podczas ataku kolki mogą towarzyszyć takie objawy jak:...

Vivomixx kolka
Adobe Stock
Zdrowie
Fakty i mity na temat kolki niemowlęcej
Kolka niemowlęca znana jest nie od dziś i choć nawet w tym momencie zmagają się z nią tysiące dzieci na świecie, wciąż nie jest dolegliwością w pełni poznaną. Jak przerwać napad nieutulonego płaczu, co powoduje kolkę i czy niesie ona konsekwencje dla zdrowia? Czas rozwiać wątpliwości! Poznaj fakty i mity na temat kolki niemowlęcej.

Kolka niemowlęca charakteryzuje się napadowym płaczem, który najczęściej pojawia się wieczorami bez możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Rodzice, których dziecko zmagało się z kolką niemowlęcą mówią czasem, że dziecko dosłownie „płacze wniebogłosy”. Istnieje wiele definicji kolki, ale najpowszechniej stosowana jest ta którą stworzył w 1954 roku Morris Wessel, amerykański pediatra: to napady nadmiernego płaczu u zdrowego dziecka, trwające dłużej niż 3 godziny dziennie, występujące powyżej 3 dni w każdym tygodniu przez 3 tygodnie, w wieku od 2 tygodni do 4 miesięcy. Ponieważ kolka niemowlęca bardzo często spędza rodzicom sen z powiek i jest przyczyną wizyt u lekarza, warto poznać fakty i mity na jej temat. FAKT: Nie wiadomo, co tak naprawdę powoduje kolkę To może nie być zbyt pocieszające, ale taka jest prawda – lekarze nie potrafią wskazać jednego winowajcy. Przyczyn upatruje się m.in. w niedojrzałości układu pokarmowego czy nerwowego, nadmiernej ilości połykanego w trakcie jedzenia powietrza, złych technikach karmienia, zaburzeniach mikroflory jelitowej, a nawet niepokoju rodziców, który udziela się maluszkowi. MIT: Jeśli dziecko ma kolkę, ma też nietolerancję na białko Zmiany w diecie, takie jak eliminacja białek mleka krowiego, są wskazane tylko w przypadku podejrzenia nietolerancji białka (np. historia rodzinna, zmiany skórne, powiązanie z innymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak wymioty lub biegunka). FAKT: Ataki kolki są charakterystyczne Można wskazać kilka charakterystycznych elementów. Ataki na ogół pojawiają się popołudniu lub wieczorami. Maluch nagle zaczyna bardzo mocno płakać bez żadnej przyczyny – jest nakarmiony, ma suchą pieluszkę. Zaciska piąstki, macha rączkami, ma wzdęty brzuch i podkurcza nóżki. Usilne próby uspokojenia go często nie przynoszą rezultatów. MIT: Kolka...

Vivomixx kolka
Adobe Stock
Mama
Techniki relaksacyjne dla zestresowanych rodziców
W trakcie ataku kolki niemowlęcej męczy się nie tylko dziecko, ale także jego opiekunowie. Kto choć raz bezskutecznie próbował ulżyć w cierpieniu swojemu dziecku, ten doskonale zna to frustrujące uczucie bezsilności. Dobra wiadomość? To wszystko naprawdę w końcu minie!

Z kolkami nie jest jak z porodem – po czasie nie zapomina się, jak ciężkie były to chwile. Owszem, kolka występuje u wielu dzieci, jest powszechną dolegliwością wieku niemowlęcego, ale nie oznacza to, że możesz bagatelizować problem. Pierwszy atak kolki i nieutulonego płaczu to moment, w którym nieoceniony staje się cierpliwy, empatyczny pediatra. Wielu rodziców jest tak przestraszonych pierwszym atakiem kolki, że bez namysłu szuka pomocy – nawet jeśli wcześniej przeczytali mnóstwo artykułów na ten temat. Co innego czytać, a co innego doświadczyć. Nagły wybuch płaczu, prężenie się, niemożność uspokojenia dziecka? Nic dziwnego, że chcemy przynieść maluszkowi ulgę, a przede wszystkim potrzebujemy pilnego potwierdzenia, że wszystko jest w porządku i dziecku nic poważnego nie dolega. To dlatego wizyta u lekarza może być bardzo pomocna. Specjalista wyjaśni, czym jest kolka niemowlęca, jak przebiega, jak długo może się utrzymywać. Jeśli spodziewasz się dziecka lub jesteś już świeżo upieczoną mamą, koniecznie musisz poznać nasze techniki relaksacyjne dla zestresowanych rodziców. Przyniosą ulgę maluszkowi i wam: Po pierwsze: Zachowaj spokój To absolutnie normalne, że jesteś zaniepokojona, zdenerwowana i bezradna. Pamiętaj jednak, że dzieci wyczuwają nasze emocje, przez co zdecydowanie trudniej je uspokoić. Skoro tulenie i kołysanie nie pomaga, wypróbuj kangurowanie. Zdejmij bluzkę, a maluszka rozbierz do samej pieluszki. Usiądź wygodnie w pozycji półsiedzącej i połóż malca na sobie skórą do skóry. Niech poczuje bicie twojego serca, spokojny, równomierny oddech. W tle możesz puścić tzw. biały szum, np. włączając suszarkę  lub specjalną zabawkę, która go emituje. Ważne, by dźwięk był monotonny – maluszki go uwielbiają. Zadbaj, by każdego dnia mieć chwilę dla siebie. Opieka nad małym dzieckiem, które w dodatku zmaga się z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz