Kolka u dziecka
Twój maluch głośno płacze, pręży się i ma twardy brzuszek? Możliwe, że cierpi z powodu kolki. Sprawdź, kiedy występuje kolka niemowlęca i jak sobie z nią radzić.
Kolka u niemowlaka to trudne doświadczenie w życiu rodziców. Choć nie jest to choroba, to gdy się pojawi, maluszek wydaje się bardzo cierpieć z powodu tej dolegliwości, co odbija się na samopoczuciu całej rodziny.
Czym jest kolka i jak ją rozpoznać?
Kolka niemowlęca to dość powszechna i dokuczliwa przypadłość u dzieci. Pojawia się nagle, najczęściej między 1. a 3. miesiącem życia, a znika najczęściej w 4. miesiącu. Można pomylić ją ze zwykłym bólem brzuszka, ale jej objawy są nieco inne. Jeżeli zauważysz, że maluszek zaczyna płakać o stałych porach dnia, najczęściej wieczorami, a przy tym pręży się i gwałtownie podkurcza nóżki, to może być właśnie kolka. Charakterystyczne dla kolki niemowlęcej jest również to, że dotychczasowe sposoby na ukojenie płaczącego maluszka, nie działają. Płacz i dyskomfort pojawiają się regularnie, przynajmniej 3 dni w tygodniu, a często codziennie, stan ten może trwać kilka tygodni. W przypadku braku pewności, czy mamy do czynienia z kolką, warto skonsultować się z pediatrą, który wykluczy inne przyczyny bólu brzucha.
Przyczyny kolki niemowlęcej
Nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych niemowląt pojawia się kolka. Naukowcy mają jednak kilka teorii na temat jej przyczyn. Najczęściej wymienia się niedojrzałość układu pokarmowego. Organizm niemowlęcia ma trudności z trawieniem laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. Jeżeli maluch oddaje luźne stolce lub ma gazy, ich przyczyną może być właśnie nietolerancja laktozy. Powietrze zalegające w brzuchu dziecka powoduje uczucie wzdęcia i nieuchronnie prowadzi do dyskomfortu oraz złego samopoczucia malucha. Kolejną potencjalną przyczyną pojawienia się kolki jest niedojrzałość układu nerwowego. Maluch nie radzi sobie z dużą liczbą bodźców docierających do niego z otoczenia, co powoduje silny niepokój, a nawet problemy z oddawaniem gazów.
Przyczyn kolki u dziecka można również doszukiwać się w nieprawidłowej technice ssania niemowlęcia (maluch połyka podczas jedzenia za dużo powietrza, którego obecność w jelitach, powoduje ból brzucha) lub zbyt szybkim wypływie mleka z piersi, co powoduje krztuszenie się. Jeśli z ważnych powodów dziecko nie jest karmione wyłącznie mlekiem mamy, może zdarzyć się, że źle zareaguje na mieszankę, którą otrzymuje w butelce. Kluczowe jest w tej sytuacji znalezienie takiego mleka modyfikowanego, które brzuszek maluszka będzie dobrze tolerować. Wybór odpowiedniej butelki w tym przypadku jest również ważny, aby zminimalizować połykanie powietrza podczas jedzenia.
Jak łagodzić objawy kolki?
Kłopot z kolką polega na tym, że nie ma uniwersalnej metody radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością. Można spróbować złagodzić objawy kolki m.in. poprzez stosowanie odpowiednich technik karmienia.
- Odciągnij trochę mleka, zanim przystawisz maluszka do piersi - dzięki temu spowolnisz proces wypływania pokarmu.
- Karm dziecko jedną piersią aż do całkowitego opróżnienia, aby maluszek dostał także mleko bogate w tłuszcze (początkowe mleko zawiera więcej laktozy).
- Upewnij się, że dziecko obejmuje ustami całą brodawkę.
- Po zakończeniu karmienia podnieś dziecko do odbicia, żeby usunąć nagromadzone w trakcie jedzenia powietrze.
Gdy dojdzie do ataku kolki, przede wszystkim postaraj się uzbroić w cierpliwość. Jeśli będziesz poddenerwowana, twój nastrój może udzielić się maluszkowi. Możesz spróbować delikatnie dociskać nóżki niemowlęcia do jego brzuszka (raz jedną nóżkę, raz drugą, jak w „rowerku”), aby pomóc mu pozbyć się gazów. Popularną metodą na uśmierzenie bólu spowodowanego kolką jelitową jest również masaż brzucha – przesuwaj dłoń po brzuszku zgodnie z ruchem wskazówek zegara, robiąc koliste ruchy. To wspomoże pracę jelit i może przynieść dziecku ulgę. Przyjemne dla maluszka mogą się okazać również ciepłe (ale nie gorące!) okłady na brzuszek – użyj np. świeżo wyprasowanej pieluszki bawełnianej lub tetrowej.
Pamiętaj, że mimo iż nie ma jedynego skutecznego sposobu na kolkę u dziecka, nie jesteś całkiem bez szans. Poza tym, mimo że teraz jest ci ciężko, nie zapominaj, że ataki kolki nie trwają wiecznie. Pewnego dnia, w niedalekiej przyszłości, zauważysz, że są już tylko wspomnieniem!
Więcej na temat kolki możesz dowiedzieć się też na stronie programu edukacyjnego Zdrowy Start w Przyszłość
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.