Jak zwalczyć kolkę niemowlęcą?
Adobe Stock
Zdrowie

Kolka u dziecka

Twój maluch głośno płacze, pręży się i ma twardy brzuszek? Możliwe, że cierpi z powodu kolki. Sprawdź, kiedy występuje kolka niemowlęca i jak sobie z nią radzić.

 


Kolka u niemowlaka to trudne doświadczenie w życiu rodziców. Choć nie jest to choroba, to gdy się pojawi, maluszek wydaje się bardzo cierpieć z powodu tej dolegliwości, co odbija się na samopoczuciu całej rodziny.

 

Czym jest kolka i jak ją rozpoznać?

Kolka niemowlęca to dość powszechna i dokuczliwa przypadłość u dzieci. Pojawia się nagle, najczęściej  między 1. a 3. miesiącem życia, a znika najczęściej w 4. miesiącu. Można pomylić ją ze zwykłym bólem brzuszka, ale jej objawy są nieco inne. Jeżeli zauważysz, że maluszek zaczyna płakać o stałych porach dnia, najczęściej wieczorami, a przy tym pręży się i gwałtownie podkurcza nóżki, to może być właśnie kolka. Charakterystyczne dla kolki niemowlęcej jest również to, że dotychczasowe sposoby na ukojenie płaczącego maluszka, nie działają. Płacz i dyskomfort pojawiają się regularnie, przynajmniej 3 dni w tygodniu, a często codziennie, stan ten może trwać kilka tygodni. W przypadku braku pewności, czy mamy do czynienia z kolką, warto skonsultować się z pediatrą, który wykluczy inne przyczyny bólu brzucha. 
 

Jak zwalczyć kolkę niemowlęcą?
Nestle

Przyczyny kolki niemowlęcej

Nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych niemowląt pojawia się kolka. Naukowcy mają jednak kilka teorii na temat jej przyczyn. Najczęściej wymienia się niedojrzałość układu pokarmowego. Organizm niemowlęcia ma trudności z trawieniem laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. Jeżeli maluch oddaje luźne stolce lub ma gazy, ich przyczyną może być właśnie nietolerancja laktozy. Powietrze zalegające w brzuchu dziecka powoduje uczucie wzdęcia i nieuchronnie prowadzi do dyskomfortu oraz złego samopoczucia malucha. Kolejną potencjalną przyczyną pojawienia się kolki jest niedojrzałość układu nerwowego. Maluch nie radzi sobie z dużą liczbą bodźców docierających do niego z otoczenia, co powoduje silny niepokój, a nawet problemy z oddawaniem gazów. 

Przyczyn kolki u dziecka można również doszukiwać się w nieprawidłowej technice ssania niemowlęcia (maluch połyka podczas jedzenia za dużo powietrza, którego obecność w jelitach, powoduje ból brzucha) lub zbyt szybkim wypływie mleka z piersi, co powoduje krztuszenie się. Jeśli z ważnych powodów dziecko nie jest karmione wyłącznie mlekiem mamy, może zdarzyć się, że źle zareaguje na mieszankę, którą otrzymuje w butelce. Kluczowe jest w tej sytuacji znalezienie takiego mleka modyfikowanego, które brzuszek maluszka będzie dobrze tolerować. Wybór odpowiedniej butelki w tym przypadku jest również ważny, aby zminimalizować połykanie powietrza podczas jedzenia.

Jak łagodzić objawy kolki?

Kłopot z kolką polega na tym, że nie ma uniwersalnej metody radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością. Można spróbować złagodzić objawy kolki m.in. poprzez stosowanie odpowiednich technik karmienia. 
 

  • Odciągnij trochę mleka, zanim przystawisz maluszka do piersi - dzięki temu spowolnisz proces wypływania pokarmu. 

 

  • Karm dziecko jedną piersią aż do całkowitego opróżnienia, aby maluszek dostał także mleko bogate w  tłuszcze (początkowe mleko zawiera więcej laktozy). 

 

  • Upewnij się, że dziecko obejmuje ustami całą brodawkę. 

 

  • Po zakończeniu karmienia podnieś dziecko do odbicia, żeby usunąć nagromadzone w trakcie jedzenia powietrze. 


Gdy dojdzie do ataku kolki, przede wszystkim postaraj się uzbroić w cierpliwość. Jeśli będziesz poddenerwowana, twój nastrój może udzielić się maluszkowi. Możesz spróbować delikatnie dociskać nóżki niemowlęcia do jego brzuszka (raz jedną nóżkę, raz drugą, jak w „rowerku”), aby pomóc mu pozbyć się gazów. Popularną metodą na uśmierzenie bólu spowodowanego kolką jelitową jest również masaż brzucha – przesuwaj dłoń po brzuszku zgodnie z ruchem wskazówek zegara, robiąc koliste ruchy. To wspomoże pracę jelit i może przynieść dziecku ulgę. Przyjemne dla maluszka mogą się okazać również ciepłe (ale nie gorące!) okłady na brzuszek – użyj np. świeżo wyprasowanej pieluszki bawełnianej lub tetrowej.

Pamiętaj, że mimo iż nie ma jedynego skutecznego sposobu na kolkę u dziecka, nie jesteś całkiem bez szans. Poza tym, mimo że teraz jest ci ciężko, nie zapominaj, że ataki kolki nie trwają wiecznie. Pewnego dnia, w niedalekiej przyszłości, zauważysz, że są już tylko wspomnieniem!
 


Więcej na temat kolki możesz dowiedzieć się też na stronie programu edukacyjnego Zdrowy Start w Przyszłość

Nestle Zdrowy start w przyszłość
Nestle


Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.
 

ból brzucha u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Ból brzucha u niemowlaka – najczęstsze przyczyny, jak pomóc dziecku
Ból brzucha u niemowlaka może być spowodowany dolegliwościami ze strony układu pokarmowego lub nadmiernym napięciem emocjonalnym. Najczęstszą przyczyną jest kolka, którą można łagodzić, odpowiednio karmiąc niemowlę lub podając mu krople łagodzące ból brzucha.

Ból brzucha u niemowlaka objawia się płaczem, prężeniem się dziecka i jego nerwowością. Czasami słychać też w jego brzuszku bulgotanie, przelewanie się, a same powłoki brzuszne są napięte. Przyczyn tych dolegliwości może być kilka. Bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka: prawidłowe karmienie piersią lub butelką i spokojna atmosfera w domu.  Spis treści: Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u niemowlaka Ból brzucha u niemowlaka karmionego piersią Ból brzucha po mleku modyfikowanym Ból brzucha u niemowlaka w nocy Sposoby na ból brzucha u niemowlaka Masaż na ból brzucha u niemowlęcia Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u niemowlaka Znalezienie przyczyn, które wywołują dolegliwości u dziecka jest kluczowe, aby ulżyć niemowlęciu i złagodzić jego bóle brzucha. Najczęstszymi przyczynami cierpienia dziecka są te, wymienione poniżej. Warto do tej listy dodać jeszcze jedną: zaparcia niemowląt . Te na  szczęście zdarzają się rzadziej i dopiero wtedy, gdy maluszek zaczyna jeść stałe pokarmy. Kolka jelitowa Najczęstszą przyczyną kłopotów z brzuszkiem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest kolka jelitowa spowodowana zaburzeniem perystaltyki jelit i powstawaniem nadmiernej ilości gazów – mówi pediatra i gastroenterolog, doktor Grażyna Rowicka. Do problemów z kolką przyczynia się także niedojrzałość układu nerwowego maleństwa.  Ból brzucha spowodowany kolką objawia się nagłym płaczem, a właściwie krzykiem dziecka. Niemowlę, które ma kolkę trudno uspokoić (czytaj więcej, jak objawia się kolka u dziecka ). Bóle brzuszka, wymioty i biegunka mogą towarzyszyć także chorobom nie związanym z przewodem pokarmowym (zapalenie ucha, gardła, oskrzeli, zakażenie układu moczowego). Alergia na mleko Niekiedy napady bólowe są spowodowane uczuleniem na białko mleka krowiego. U niemowląt taka...

gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie
Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. Spis treści: Gazy u noworodka Gazy u noworodka – objawy Gazy u noworodka – przyczyny Leczenie gazów u noworodka Gazy u noworodka karmionego piersią Gazy u noworodka Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach . W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha. Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową. Gazy u noworodka – objawy Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy . Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na...

kolka u noworodka objawy
Fotolia
Zdrowie
Kolka u noworodka – jak rozpoznać objawy?
Kolki u niemowlaka pojawiają się około 2-3 tygodnia życia. Kiedy niemowlę jest zdenerwowane, płacze i podkurcza nóżki, prawdopodobnie zmaga się z kolką. Objawy kolki u noworodka ustępują po ukończeniu przez dziecko 3-4 miesiąca życia.

Kolka jelitowa to jeden z częstszych powodów płaczu u noworodka. Jeśli niemowlę głośno płacze, zaciska piąstki i ma wzdęty brzuszek - prawdopodobnie zmaga się z bolesną kolką jelitową. Spis treści: Kolka u noworodka: objawy Kolki u noworodka - czas trwania Czy wszystkie niemowlaki mają kolkę? Sposoby na kolkę u niemowlaka Z czym można pomylić kolkę u noworodka? Marudzenie fizjologiczne - objawy Pierwsze objawy kolki u noworodka Atak kolki u dziecka objawia się w charakterystyczny sposób: niemowlę nagle zaczyna płakać ma wzdęty brzuszek kurczowo zaciska piąstki próbuje podnieść nóżki do klatki piersiowej gwałtownie porusza rączkami. Kolki u niemowlaka pojawiają się zwykle wieczorami, po karmieniu, czasami także w trakcie ssania piersi. Dziecko przestaje jeść, wypuszcza brodawkę, odwraca główkę - na ogół w tej sytuację   ulgę przynosi odejście gazów. Gazy u niemowlaka  przy kolce mogą być wypychane z impetem. Dzieje się tak, ponieważ układ trawienny kilkutygodniowego dziecka jest jeszcze niedojrzały. Takie odgłosy mogą towarzyszyć też wypróżnieniom. Staną się cichsze i rzadsze, kiedy dziecko rozpocznie drugi miesiąc życia lub później.   wstaw_reklame('ad_srodtekst_01') Kolki u noworodka - ile trwają? Kolki przeważnie pojawiają się nie wcześniej niż około 2-3. tygodnia życia i ustępują około 3–4. miesiąca. Kolka trwa mniej więcej 3 miesiące. Stąd jej potoczna nazwa „koszmar 100 dni”. Czy wszystkie niemowlaki mają kolkę? Kolka to bardzo częsty problem niemowląt. Do tej pory nie udało się ustalić jej przyczyny. Znawcy tematu wymieniają kilka czynników, które mogą mieć na nią wpływ, między innymi jest to niedojrzały układ pokarmowy i nerwowy dziecka. Najczęściej kolka dokucza niemowlętom które: nieprawidłowo chwytają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz