koronawirus otwiera drzwi odrze
Adobe Stock
Zdrowie

Koronawirus otwiera drzwi groźnej chorobie. Ponad 117 milionów dzieci zagrożonych!

Światowe organizacje alarmują: pandemia koronawirusa spowodowała wstrzymanie szczepień dzieci. Największym problemem może być zaniechanie podawania szczepionki MMR.

Z powodu rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa i zachorowań na COVID-19 co najmniej 117 milionów dzieci z 37 krajów może nie otrzymać szczepionki przeciwko odrze. To może oznaczać gwałtowny wzrost zachorowań na tę chorobę i sprawić, że część dzieci straci życie w wyniku jej powikłań.

Rekomendacje WHO w sprawie szczepień przeciwko odrze

Początkowo zalecano wstrzymanie szczepień, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zgodnie z zaleceniami Strategic Advisory Group of Experts on Immunization (grupa doradcza naukowców zajmujących się immunizacją, czyli uodparnianiem) zaleca, aby z zasady tego nie robić. Każdy kraj powinien rozważyć, czy odkładanie podawania szczepionek jest w aktualnej sytuacji epidemicznej niezbędne. Jeśli sytuacja pozwala, szczepienia powinny się odbywać.

„Jeśli podjęta zostanie decyzja o wstrzymaniu szczepień ze względu na rozprzestrzenianie się COVID-19, wzywamy liderów państw do zintensyfikowania wysiłków w celu śledzenia nieszczepionych dzieci, tak aby najbardziej wrażliwe populacje mogły otrzymać szczepionki przeciw odrze, gdy tylko będzie to możliwe. [...] Świadczenie wszystkich usług immunizacyjnych, w tym szczepionek przeciw odrze, jest niezbędne do ratowania życia, które w przeciwnym razie może zostać stracone w wyniku chorób, którym można zapobiegać" czytamy na stronach WHO.

Trzeba działań na szczeblu lokalnym i globalnym

Naukowcy apelują, aby podjąć pilne działania na szczeblu lokalnym, krajowym, regionalnym i globalnym, tak aby przerwa w podawaniu szczepień, dzieciom była jak najkrótsza.

Pomimo tego, że od 50 lat posiadamy bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko odrze, liczba przypadków tej choroby wzrosła w ostatnich latach. Odra i jej powikłania pochłonęły w 2018 roku ponad 140 000 istnień ludzkich, głównie dzieci i niemowląt. Tym śmierciom można było zapobiec!
W Polsce w ramach walki z odrą dzieciom podaje się szczepionkę MMR, która jest w aktualnym kalendarzu szczepień.

Poniżej mapka, jaką opublikowało WHO (who.int), pokazująca liczbę zachorowań na odrę na świecie na przestrzeni 12 miesięcy. Niestety widać na niej, że Polska jest wśród krajów, w których notuje się od 10 do 50 przypadków odry na każdy milion mieszkańców (kolor pomarańczowy).

koronawirus otwiera drzwi odrze mapa
who.int

Koronawirus utrudnia zwalczanie odry

W związku z sytuacją na świecie związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w 24 krajach wstrzymano trwające kampanie na rzecz szczepień. W kolejnych 13 państwach kampanie propagujące szczepienia nawet się nie rozpoczęły. Skutkiem tego ponad 117 milionów dzieci w 37 krajach może nie otrzymać szczepionki. Liczby te NIE obejmują dzieci w krajach, w których zostały wstrzymane rutynowe programy szczepień. Polski rząd zadecydował o przywróceniu szczepień profilaktycznych od 18 kwietnia.

"Dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy częściej umierają z powodu powikłań odry. Jeśli nie zatrzyma się krążenia wirusa tej choroby, ryzyko zakażenia nim będzie rosło z dnia na dzień" czytamy w komunikacie WHO.

Źródło: who.int/immunization

Więcej o odrze i szczepieniach:

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

koronawirus i zakazy: pytania i odpowiedzi
Adobe Stock
Aktualności
23 najczęstsze pytania rodziców dot. życia codziennego w dobie koronawirusa: ty pytasz, my odpowiadamy
Zastanawiasz się, czy twoje dziecko musi mieć maseczkę i rękawiczki jednorazowe? Czy musisz nosić maseczkę w samochodzie? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące rodziców pytania w związku koronawirusem.

Lista ograniczeń podczas walki z epidemią koronawirusa jest już tak długa, że coraz trudniej wszystkie je spamiętać. Dodatkowo od czwartku musimy w miejscach publicznych obowiązkowo zasłaniać usta i nos . To rodzi kolejne pytania, jak ma to wyglądać w praktyce. Dlatego przygotowałyśmy dla was odpowiedzi na wasze najczęstsze wątpliwości. Spis treści: Czy maseczkę musi nosić niemowlę? Dziecko z astmą musi nosić maseczkę? Czy po każdym spacerze trzeba dezynfekować maseczkę? Czy zakładać dziecku rękawiczki jednorazowe? Ile godzin można nosić maseczkę jednorazową? Czy maseczkę i rękawiczki ochronne można wyrzucać do domowego kosza na śmieci? Jak prać maseczkę wielorazową, aby nadal chroniła? Gdzie kupić maseczki? Czy śmieci wynosimy w maseczce, czy bez? We własnym ogródku trzeba nosić maseczkę? Czy trzeba nosić maseczkę w samochodzie? Można z małym dzieckiem wejść do sklepu? Czy można wejść na osiedlowy pusty plac zabaw? Czy tata, który nie mieszka z dziećmi, może je odwiedzić w domu, jeżeli będzie w maseczce? Trzeba dezynfekować klamki i stół w domu? Jak zorganizować dziecku urodziny w czasie epidemii? Jak obciąć dziecku włosy w czasie epidemii? Co to jest ważna potrzeba życiowa? Co to jest miejsce publiczne? Czy trzeba przyjąć mandat za wyjście z domu bez ważnej potrzeby życiowej? Można jechać na działkę podczas epidemii? Czy można jeździć na rowerze podczas epidemii? Zamawianie jedzenia na wynos podczas epidemii jest bezpieczne? Czy maseczkę musi nosić niemowlę? Rządowe rozporządzenie dotyczące obowiązku noszenia maseczek lub innych części garderoby, tak aby zakryć nos i usta ustala, że małe dzieci do 4 lat nie muszą mieć zasłoniętych tych części twarzy (takie było stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii)....

odra
Adobe Stock
Zdrowie
Odra – rośnie liczba zachorowań w Polsce
Ponad 1000 przypadków odry zanotowano w Polsce do połowy listopada tego roku. Tak wielu chorych dawno u nas nie było. Czas się niepokoić?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH poinformował o 1381 przypadkach odry w Polsce zanotowanych do 15 listopada 2019 roku. To gwałtowny wzrost liczby zachorowań. W zeszłym roku w tym czasie zdiagnozowano tylko 187 przypadków. Co się dzieje? Liczba przypadków odry w poprzednich latach Przez ostatnie 14 lat liczba zachorowań utrzymywała się rocznie na podobnym poziomie – ok. 100 przypadków rocznie. Sytuacja zaczęła się zmieniać w zeszłym roku. Pokazują to statystyki Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: rok 2005 – 13 przypadków rok 2006 – 120 przypadków rok 2007 – 40 przypadków rok 2008 – 100 przypadków rok 2009 – 115 przypadków rok 2010 – 13 przypadków rok 2011 – 38 przypadków rok 2012 – 70 przypadków rok 2013 – 84 przypadki rok 2014 – 110 przypadków rok 2015 – 48 przypadków rok 2016 – 133 przypadki rok 2017 – 63 przypadki rok 2018 – 339 przypadków rok 2019 do 15 listopada – 1381 przypadków. Na świecie odra jest główną przyczyną zgonów dzieci – każdego roku w wyniku jej powikłań umiera około 160 000 najmłodszych. Statystyki pokazują, że na każde 1000 przypadków odry przypada 1-3 zgonów. Kto może zachorować na odrę? Ryzyko jest największe u osób nieszczepionych i tych, które nie chorowały w przeszłości. Na odrę najczęściej zapadają dzieci w wieku 5-7 lat , ale zachorować mogą także młodsze dzieci, niemowlęta i dorośli. Szczególnie ciężki przebieg odra ma u osób niedożywionych oraz tych, których układ odpornościowy jest osłabiony inną chorobą. Zobacz: Objawy i leczenie odry u dzieci Wzrost przypadków odry: przypadek? Najlepszą znaną ochroną przed zachorowaniem na odrę jest szczepionka – w Polsce to szczepionka MMR . Przy wysokim poziomie zaszczepienia w społeczeństwie uzyskuje się tzw....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz