Reklama

Leukocyty, czyli białe krwinki, oznaczane w badaniach skrótem WBC (white blood cells) są jednym ze składników krwi. Są właściwie bezbarwne, jest ich we krwi mniej niż krwinek czerwonych, ale w przeciwieństwie do nich, mają zdolność poruszania się. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami i bakteriami.

Reklama

Spis treści:

Rodzaje leukocytów

Dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje: granulocyty i agranulocyty. W ramach granulocytów wyróżnia się:

  • neutrofile – żyją 2-4 dni i namnażają się podczas stanów zapalnych. Wytwarzają ropę.
  • eozynofile – niszczą obce białka, np. alergeny. Namnażają się przy zarażeniu pasożytami.
  • bazofile – m.in. wytwarzają substancję pobudzającą limfocyty B.

Z kolei do agranulocytów należą: limfocyty i monocyty. Limfocyty dzieli się jeszcze na:
limfocyty B oraz limfocyty T. Wszystkie one wytwarzają przeciwciała.

Leukocyty we krwi – norma

Poziom białych krwinek we krwi bada się licząc, ile ich znajduje się w 1 mm sześciennym krwi. Zatem do wykonania badania potrzebna jest próbka krwi osoby badanej. Normalna, prawidłowa liczba WBC wynosi 4-9 tysięcy/mm3 krwi.

Leukocytoza

Podwyższona liczba białych krwinek we krwi nosi nazwę leukocytozy i może świadczyć o toczącej się lub niedawno przebytej infekcji. Określenie, z jakim patogenem walczy, czy walczył organizm, odbywa się na podstawie zbadania liczby poszczególnych typów leukocytów.

Leukopenia

Obniżona liczba białych krwinek nazywana jest leukopenią. Pojawia się najczęściej wskutek chorób szpiku kostnego (w tym białaczki), nadczynności tarczycy, chorób autoimmunologicznych, czy zakażenia wirusem HIV.

Leukocyty w moczu dziecka – badanie

Aby określić ich poziom w moczu, wykonuje się jego ogólne badanie. Ważne jest, aby pobrana próbka pochodziła z pierwszego danego dnia oddawania moczu. Ideałem jest także, gdy uda się ją pobrać ze środkowego strumienia, czyli nie z początkowej ani ostatniej fazy oddawania moczu. Warto też podmyć dziecko przed pobraniem próbki.

Normy WBC w moczu

Niepokoju nie powinien budzić wynik u dziecka w granicach:

  • 0-5 leukocytów w polu widzenia w moczu nieodwirowanym,
  • 0-10 leukocytów w polu widzenia w moczu odwirowanym,
  • 8-10 leukocytów w 1 mm3 świeżego moczu.

Zobacz także: Szczegółowe omówienie wyników WBC

Podwyższone leukocyty w moczu dziecka

Stan taki nosi nazwę leukocyturii i najczęściej świadczy o ostrym lub przewlekłym zakażeniu układu moczowego. W tej sytuacji najczęściej, choć nie zawsze, wykrywa się zwiększoną obecność bakterii w moczu (bakteriuria).
Leukocyturia i bakteriuria mogą być sygnałem zapalenia cewki moczowej, pęcherza moczowego lub odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Reklama

Uwaga! Nie zawsze podwyższony poziom leukocytów w moczu świadczy o chorobie układu moczowego. Stan taki może być też wynikiem wyczerpania fizycznego, odwodnienia, gorączki czy stanu zapalnego toczącego się w układzie pokarmowym.

Reklama
Reklama
Reklama