leukocyty w moczu dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Po co bada się poziom leukocytów w moczu dziecka?

Co oznacza podwyższona liczba leukocytów w moczu lub krwi dziecka i kiedy mówi się o zbyt wysokiej liczbie białych krwinek? Sprawdź!

Leukocyty, czyli białe krwinki, oznaczane w badaniach skrótem WBC (white blood cells) są jednym ze składników krwi. Są właściwie bezbarwne, jest ich we krwi mniej niż krwinek czerwonych, ale w przeciwieństwie do nich, mają zdolność poruszania się. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami i bakteriami.

Spis treści:

Rodzaje leukocytów

Dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje: granulocyty i agranulocyty. W ramach granulocytów wyróżnia się:

  • neutrofile – żyją 2-4 dni i namnażają się podczas stanów zapalnych. Wytwarzają ropę.
  • eozynofile – niszczą obce białka, np. alergeny. Namnażają się przy zarażeniu pasożytami.
  • bazofile – m.in. wytwarzają substancję pobudzającą limfocyty B.


Z kolei do agranulocytów należą: limfocyty i monocyty. Limfocyty dzieli się jeszcze na:
limfocyty B oraz limfocyty T. Wszystkie one wytwarzają przeciwciała.

Leukocyty we krwi – norma

Poziom białych krwinek we krwi bada się licząc, ile ich znajduje się w 1 mm sześciennym krwi. Zatem do wykonania badania potrzebna jest próbka krwi osoby badanej. Normalna, prawidłowa liczba WBC wynosi 4-9 tysięcy/mm3 krwi.

Leukocytoza

Podwyższona liczba białych krwinek we krwi nosi nazwę leukocytozy i może świadczyć o toczącej się lub niedawno przebytej infekcji. Określenie, z jakim patogenem walczy, czy walczył organizm, odbywa się na podstawie zbadania liczby poszczególnych typów leukocytów.

Leukopenia

Obniżona liczba białych krwinek nazywana jest leukopenią. Pojawia się najczęściej wskutek chorób szpiku kostnego (w tym białaczki), nadczynności tarczycy, chorób autoimmunologicznych, czy zakażenia wirusem HIV.

Leukocyty w moczu dziecka – badanie

Aby określić ich poziom w moczu, wykonuje się jego ogólne badanie. Ważne jest, aby pobrana próbka pochodziła z pierwszego danego dnia oddawania moczu. Ideałem jest także, gdy uda się ją pobrać ze środkowego strumienia, czyli nie z początkowej ani ostatniej fazy oddawania moczu. Warto też podmyć dziecko przed pobraniem próbki.

Normy WBC w moczu

Niepokoju nie powinien budzić wynik u dziecka w granicach:

  • 0-5 leukocytów w polu widzenia w moczu nieodwirowanym,
  • 0-10 leukocytów w polu widzenia w moczu odwirowanym,
  • 8-10 leukocytów w 1 mm3 świeżego moczu.


Zobacz także: Szczegółowe omówienie wyników WBC

Podwyższone leukocyty w moczu dziecka

Stan taki nosi nazwę leukocyturii i najczęściej świadczy o ostrym lub przewlekłym zakażeniu układu moczowego. W tej sytuacji najczęściej, choć nie zawsze, wykrywa się zwiększoną obecność bakterii w moczu (bakteriuria).
Leukocyturia i bakteriuria mogą być sygnałem zapalenia cewki moczowej, pęcherza moczowego lub odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Uwaga! Nie zawsze podwyższony poziom leukocytów w moczu świadczy o chorobie układu moczowego. Stan taki może być też wynikiem wyczerpania fizycznego, odwodnienia, gorączki czy stanu zapalnego toczącego się w układzie pokarmowym.
Zobacz także
Odwodnienie u dziecka

Co grozi dzieciom latem? 3 główne przyczyny wizyt na SOR-ze

bostonka u dzieci

Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, czas trwania, zdjecia

W co się bawić z dzieckiem podpowiada psycholog [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Najczęstsze problemy zdrowotne kilkulatków - film

badania dziecka
Panthermedia
Zdrowie
Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka
Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?

Jeśli dziecko jest zdrowe, świetnie się rozwija, pediatra często nie zleca wykonywania mu żadnych dodatkowych badań . Warto jednak na ten temat porozmawiać z lekarzem, a jeśli cokolwiek cię niepokoi, poprosić o skierowanie.    Morfologia  To podstawowe badanie krwi. Pozwala wykryć stan zapalny, ocenić, czy dziecko nie ma anemii. Określa się ilość i wielkość czerwonych krwinek czyli erytrocytów, białych krwinek (leukocytów), hemoglobiny i hematokrytu. Dodatkowo lekarz może zalecić, by sprawdzić:  poziom żelaza . Pozwala stwierdzić, czy przyczyną niedokrwistości (anemii) nie jest niedobór żelaza. OB (opad Biernackiego). Badanie wykonuje się, jeśli lekarz podejrzewa ukrytą infekcję. ASO (poziom antystreptolizyny). Badanie jest zlecane dzieciom, które chorowały na anginę oraz szkarlatynę . Chodzi o wykluczenie możliwych powikłań reumatologicznych. CRP (tzw. białko ostrej fazy). Badanie wykonuje się dzieci, u których podejrzewa się ukrytą infekcję bakteryjną.   Mocz Badanie trzeba wykonać, gdy lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego. Badanie moczu pomaga wykryć infekcję, która u dzieci może przebiegać bez gorączki, a objawiać się brakiem apetytu, luźniejszymi stolcami. O infekcji może świadczyć pojawienie się w moczu białka, cukru, krwi. Lekarz może też zalecić wykonanie posiewu moczu (badanie świadczy o obecności bakterii). Dzięki temu może lepiej dobrać antybiotyk.   Ciśnienie krwi Warto zmierzyć ciśnienie chociaż raz każdemu dziecku, które skończyło 2 lata: zwłaszcza jeśli rodzice mają nadciśnienie. Ciśnienie można zmierzyć podczas każdej wizyty lekarskiej. Nadciśnienie u małych dzieci występuje rzadko: zwykle jeśli dziecko ma rodzinne skłonności do nadciśnienia.    Badanie cholesterolu Badanie jest zalecane przez Amerykańską Akademię...

badanie moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie moczu w ciąży
Lekarz zleca badanie moczu podczas każdej wizyty w czasie ciąży. To ważne, ponieważ niektóre zakażenia układu moczowego w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo.

Badania moczu robi się na początku ciąży, potem między 16. a 18., 28. a 30., 36. a 38. i ok. 40. tygodnia, aby stwierdzić, czy nerki pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny, ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu . Wyniki badań Badanie moczu pozwala wykryć poważne choroby : przy cukrzycy wystąpi w nim cukier, a przy tzw. zatruciu ciążowym (gestozie) – białko. W obu przypadkach najważniejsze jest wczesne rozpoznanie i leczenie, które nie dopuszcza do rozwoju choroby.Wyniki mieszczące się w normie to: odczyn kwaśny; bilirubina – nieobecna; urobilinogen – śladowa ilość; ciała ketonowe – nieobecne; Ciężar właściwy Norma: 1,005-1,030 g/cm3 . Niski wynik świadczy o rozcieńczeniu moczu, np. po wypiciu dużej ilości płynów albo o chorobie nerek. Na skutek biegunki lub wymiotów mocz może się zagęścić i wtedy wynik nieznacznie przekroczy normę. Białko, cukier Tych składników w moczu nie powinno być. zatem ich obecność może sugerować różne nieprawidłowości lub choroby. Osad - Nabłonki – pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Liczne mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych. - Leukocyty – dopuszczalna ilość to 1-5 w polu widzenia. Liczba powyżej 10 jest sygnałem stanu zapalnego dróg moczowych albo nerek. - Erytrocyty w moczu w ciąży – pojedyncze w polu widzenia to jeszcze nic złego. Większa ilość może być symptomem np. kamicy. Jeśli lekarz będzie podejrzewał stan zapalny, skieruje Cię na badanie moczu na posiew , będziesz też musiała zrobić badanie wymazu z szyjki macicy, ponieważ zakażenie układu moczowego zwykle idzie w parze...

Badania moczu w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badania moczu w ciąży: jak się przygotować i jak odczytywać wyniki?
Badanie moczu w ciąży będziesz wykonywać dość często. Choć cała procedura jest prosta, na pewno chcesz wiedzieć, jak przygotować się do badania i jak samodzielnie interpretować wyniki. Wyjaśniamy, czym różni się badanie ogólne moczu w ciąży od badania z posiewem.

Badanie moczu w ciąży pozwala stwierdzić, czy nerki przyszłej mamy pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny ani ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Interpretacja wyników to jednak zadanie dla specjalisty! Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu. Kiedy i po co robić badania moczu w ciąży? Badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane praktycznie co miesiąc aż do porodu . To jedno z najważniejszych badań w ciąży . Informuje ono o ogólnym stanie zdrowia przyszłej mamy. Mocz dostarcza informacji o pracy nerek, o ewentualnym zakażeniu dróg moczowych , infekcjach organizmu, cukrzycy, problemach z wątrobą. Pozwala też wykryć stan przedrzucawkowy . Jak się przygotować do badania moczu w ciąży? Aby wykonać badanie moczu, najpierw kup w aptece jałowy pojemnik (nigdy nie zbieraj moczu do słoika po produktach spożywczych czy pojemniku po lekach!). Dzień przed badaniem lepiej nie uprawiać seksu, a także nie spożywać produktów, które mogą zabarwić mocz na inny kolor (buraki, marchewka, jagody itp.). Należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Przed oddaniem moczu podmyj się letnią wodą i osusz miejsca intymnie jednorazowym ręcznikiem.  Pamiętaj, że najlepszy do badania jest mocz środkowy. Do laboratorium najlepiej oddać próbkę w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania.  Badanie moczu wymaga pobrania odpowiedniej jego ilości. Ile mililitrów wystarczy? 20-50 ml moczu to właściwa objętość, warto przy tym kierować się podziałką zaznaczaną na pojemniku.  Na czym polega badanie ogólne moczu w ciąży? Podczas badania moczu sprawdza się jego cechy fizyczne i biochemiczne, m.in.: przejrzystość moczu, barwę,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj