Rumiana buzia często uznawana jest za oznakę zdrowia. Gdy jednak rumieńce nie znikają, a skóra na policzkach staje się coraz bardziej czerwona, sucha, chropowata i swędząca, to znak, że maluszek prawdopodobnie cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS). Oto, co powinnaś o nim wiedzieć.

Reklama

Jak rozpoznać AZS
Maluch ma zaczerwienione nie tylko policzki, ale też okolice za uszami, w zgięciach pod łokciami i kolanami oraz kark. Ponieważ w tych miejscach skóra zaczyna mocno swędzieć, smyk drapie się, co wywołuje często wtórne zakażenia. Taki przedłużający się stan sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe.

Co jest przyczyną podrażnienia skóry
Atopowe zapalenie skóry często wiąże się z alergią. Najpierw zwykle jest to uczulenie na pokarmy, głównie białko mleka krowiego, białko jaja i mąkę pszenną. Pamiętaj, że nawet dziecko karmione wyłącznie piersią, może być uczulone, bo alergeny przedostają się do jego organizmu razem z mlekiem! W miarę rozszerzania diety malec może nie tolerować coraz większej gamy produktów, np. miodu, ryb, kakao.

Jakich kosmetyków może używać maluch
W skórze atopowej uszkodzona zostaje bariera ochronna, a to prowadzi do szybkiej utraty przez nią wody. Pielęgnacja polega więc na używaniu kosmetyków, które zapobiegają przesuszaniu, odbudowują barierę ochronną i mają działanie łagodzące podrażnienia. Najlepiej wybierać preparaty dla skóry alergicznej, emolienty.

W jaki sposób działają emolienty
Preparaty te nie zawierają substancji zapachowych ani barwników – dzięki temu nie podrażniają i nie uczulają. Mają lekko kwaśne pH – nie niszczą więc warstwy lipidowej, która chroni przed wysuszeniem. Nie tylko sprawiają, że skóra jest doskonale nawilżona, ale także działają łagodząco, przyspieszają regenerację naskórka i zmniejszają świąd.

Zobacz także

Jak powinna wyglądać kąpiel takiego malca
Przede wszystkim smyk powinien się kąpać wyłącznie w letniej wodzie i niezbyt długo (im kąpiel cieplejsza i dłuższa, tym bardziej wysusza skórę). Do mycia ciała i włosków używaj emolientów. Po umyciu nie wycieraj dziecka do sucha i nie trzyj ręcznikiem skóry, bo zetrzesz wówczas warstwę ochronną, która powstała po kąpieli z emolientami. Najlepiej przytykaj delikatnie ręcznik do dziecięcego ciała. Po wytarciu posmaruj skórę smyka nawilżającym kosmetykiem.

Dlaczego konieczna jest wizyta u lekarza
Gdy atopowe zapalenie skóry zostanie u malucha zdiagnozowane szybko, ma on większą szansę na uniknięcie ostrej postaci AZS i stosowania maści sterydowych. Pediatra dokładnie obejrzy skórę dziecka, oceni stopień zmian i ewentualnie zaleci odpowiedni lek, np. krem niesterydowy, który złagodzi skutki pierwszych objawów atopii. Można go bezpiecznie stosować – skutecznie bowiem likwiduje zaczerwienienie, podrażnienia i wysypkę, nie uszkadzając przy tym delikatnej skóry maluszka. Po zastosowaniu kremu dziecko bardzo szybko przestaje odczuwać świąd. Taki preparat znacznie też wydłuża okresy między kolejnymi zaostrzeniami choroby, więc zmniejsza częstotliwość stosowania sterydów.

Kiedy sterydy są naprawdę niezbędne
Maści sterydowe są konieczne przy nasileniu się objawów atopowego zapalenia skóry. Ich stosowanie może zlecić jedynie lekarz. Pamiętaj, że sterydami nie można smarować niektórych części ciała (np. twarzy, powiek, okolic krocza) i używać ich zbyt długo (najczęściej do 5–7 dni). Po długotrwałym lub intensywnym używaniu bowiem skóra staje się bardzo cienka (więc znacznie łatwiejsza do uszkodzenia).

tm_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama