maść rozgrzewająca dla dzieck
Zdrowie

Maść rozgrzewająca dla dzieci na przeziębienie – kiedy stosować?

Maść rozgrzewająca dla dzieci może zawierać różne składniki i to właśnie od nich zależy, kiedy możemy zastosować ją u dziecka. Najlepiej nie robić tego bez porozumienia z lekarzem. Wyjaśniamy dlaczego.

Maści rozgrzewające dla dzieci zwykle są stosowane przy przeziębieniu połączonym z katarem lub kaszlem. Rodzice często sięgają po nie, żeby ułatwić choremu maluchowi oddychanie i przyspieszyć zdrowienie. Używają ich do smarowania różnych części ciała – klatki piersiowej, pleców, a także stóp. Skład maści rozgrzewających jest bardzo różny i ma duży wpływ na to, od jakiego wieku można je stosować. Niektórych maści nie należy używać u niemowląt i maluchów, które nie skończyły 3. roku życia.

Maść rozgrzewająca – jak wybierać?

W składzie maści rozgrzewających dla dzieci występują różne substancje. Można znaleźć w nich mentol, olejek eukaliptusowy, sosnowy, rozmarynowy, rumiankowy, lipowy, balsam peruwiański, kamforę. Maści zawierających kamforę i mentol nie można stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. W przypadku pozostałych składników też należy zachować ostrożność – wiele z nich może uczulać. Ostrożni powinni być rodzice nie tylko dzieci z objawami alergii, ale również ci, którzy sami się z nią zmagają. Alergia u dzieci bardzo często jest dziedziczna, a jej objawy u malucha mogą się dopiero ujawnić.

Jaka maść dla niemowlaka?

Informacje o wieku dziecka, od którego można stosować maść rozgrzewającą, zwykle znajdują się na opakowaniu (nigdy nie smaruj malucha maścią rozgrzewającą przeznaczoną dla dorosłych!). Przed zastosowaniem konkretnego środka najlepiej zapytaj o opinię lekarza. Pediatrzy zwykle odradzają stosowanie maści rozgrzewających u niemowląt, szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia – najmłodsze dzieci mają niedojrzałą skórę, która silniej absorbuje naniesione na nią maści, kremy, żele. To sprawia, że działanie preparatu może być silniejsze, może doprowadzić też do podrażnienia skóry.

Ostrożność należy zachować przy sięganiu po wszelkie domowe sposoby leczenia przeziębienia u niemowląt. Małe dzieci mogą reagować inaczej na popularne i sprawdzone u starszych osób tradycyjne metody.

Plasterki na katar dla dzieci

Dla niemowląt i dzieci produkuje się również specjalne plasterki ułatwiające oddychanie. Można umieścić je w pobliżu łóżeczka. Poleca się je również do przyklejenia na ubranko lub na pościel, jednak nie mamy pewności, czy nie będą stanowiły zagrożenia dla niemowlaka, jeśli maluch odklei je i np. weźmie do buzi.

Jak stosować maść rozgrzewającą u dziecka?

Działanie maści rozgrzewających polega na ułatwieniu dziecku oddychania (udrażniają nos przy katarze) i prowadzi do odkrztuszania wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych (pobudza odruch kaszlu). Ze względu na to lepiej nie stosować ich wieczorem, gdyż mogą prowokować kaszel i sprawiać tym samym, że dziecko będzie gorzej spało. Rodzice często smarują maściami zakatarzonego malucha na noc właśnie po to, aby podczas snu lepiej mu się oddychało.

Maścią rozgrzewającą lepiej nacierać dziecko rano, po obudzeniu. Wtedy wskazane jest odkrztuszenie wydzieliny, która zebrała się w drogach oddechowych przez całą noc. Po naniesieniu maści można pomasować dziecko, zastosować oklepywanie plecków, aby dodatkowo zwiększyć odruch kaszlu.

Maści rozgrzewające – przeciwwskazania

  • wiek niemowlęcy (tylko po konsultacji z lekarzem), w przypadku niektórych składników (np. kamfory), wiek poniżej 3 lat
  • alergia lub podejrzenie alergii u dziecka
  • astma, atopowe zapalenie skóry
  • uszkodzona lub podrażniona skóra


Zobacz też:

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

przeziębione dziecko
Fotolia
Zdrowie
Nie lekceważ przeziębienia dziecka!
Przeziębienie to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych. Nie wolno go jednak u dziecka lekceważyć, bo szybko może się zamienić w anginę czy zapalenie oskrzeli, a nawet płuc.

Typowe objawy przeziębienia u dziecka Dziecko przeziębia się znacznie częściej, gdy na dworze jest zimno i mokro. Pojawia się wtedy: Katar . To pierwszy sygnał infekcji. Początkowo jest wodnisty, dopiero później gęstnieje i zmienia się w śluzowy. Niemowlęciu utrudnia ssanie, wszystkim dzieciom przeszkadza w spaniu. Kaszel. Najpierw suchy kaszel , po kilku dniach zmienia się w mokry kaszel (dzieje się tak zwykle z powodu wydzieliny z nosa, która spływa po gardle). Ból gardła . Przeszkadza podczas przełykania, maluch może więc nie chcieć jeść i pić. Gorączka. Zwykle temperatura sięga około 38–39 stopni Celsjusza. Jest niższa niż w przypadku grypy . Złe samopoczucie. Dziecko jest apatyczne, gorzej śpi, więcej płacze, nie ma ochoty na zabawę. Zobacz też: Angina u dzieci Domowe leczenie przeziębienia Jeśli objawy przeziębienia występują u niemowlęcia, szybko skontaktuj się z lekarzem. U tak małych dzieci nawet niewinny katar błyskawicznie może się zamienić w poważne zapalenie oskrzeli u dziecka , a nawet płuc. Kilkulatkowi możesz spróbować pomóc sama (na wszelki wypadek lepiej jednak także pokazać go pediatrze). Krople do nosa . Aerozole z wody morskiej nawilżą śluzówkę, krople obkurczające ułatwią oddychanie i usuwanie wydzieliny. Tych drugich nie stosuj jednak bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 3–4 dni, bo działają wysuszająco na śluzówki. Maść majerankowa. Posmaruj nią skórę pod noskiem. Maść ułatwia oddychanie i łagodzi podrażnienia naskórka. Aspirator. Gdy dziecko jest zbyt małe, by samo wydmuchać nos, do usunięcia wydzieliny użyj specjalnego aspiratora. Syrop na kaszel. W zależności od rodzaju kaszlu podaj syrop przeciwkaszlowy (na suchy kaszel) lub wykrztuśny (przy mokrym kaszlu). Leki przeciwgorączkowe. Gdy maluch ma wysoką temperaturę , podaj mu paracetamol lub ibuprofen....

inhalacje z soli fizjologicznej
Adobe Stock
Zdrowie
Inhalacje z soli fizjologicznej: na co, proporcje, dla kogo
Inhalacje z soli fizjologicznej wykonuje się z roztworu chlorku sodu (NaCl). Stosuje się je u dzieci i dorosłych podczas kaszlu, kataru i innych chorób dróg oddechowych.

Inhalacje z soli fizjologicznej zmniejszają obrzęk błony śluzowej i ułatwiają usuwanie wydzieliny w przebiegu kaszlu i kataru. Wykonuje się je z izotonicznego roztworu chlorku sodu w ampułkach (NaCl 0,9 proc.). Do inhalowania można też używać roztworu hipertonicznego, czyli 0,3-0,5 proc. NaCl. Inhalacje z soli fizjologicznej można wykonywać u niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, dorosłych. Co dają inhalacje z soli fizjologicznej? Inhalacje z roztworu NaCl przy użyciu nebulizatora stosuje się w przebiegu chorób dróg oddechowych, m.in: oczyszczają nos w przypadku kataru; nawilżają drogi oddechowe; zmniejszają gęstość śluzu w drogach oddechowych. Sprawdź, co jeszcze można leczyć inhalacjami . Uwaga! Badania wykazały, że skuteczniejsze w rozrzedzaniu i odkrztuszaniu wydzieliny są 3-5 proc. roztwory NaCl (hipertoniczne). Natomiast sól fizjologiczna (0,9 proc. roztwór NaCl) sprawdza się świetnie do nawilżania śluzówki. Jaka sól fizjologiczna do inhalacji? Roztwór chlorku sodu kupisz w aptece. Jest sprzedawany w ampułkach, w stężeniu 0,9 proc. NaCl (sól fizjologiczna) lub wyższym np. 3 proc. Stosuj: izotoniczny roztwór NaCl , czyli sól fizjologiczna – kiedy chcesz nawilżyć drogi oddechowe. Idealnie nadaje się na wieczorną inhalację; hipertoniczny roztwór NaCl (3-5 proc.) - do rozrzedzenia i odkrztuszania gęstej wydzieliny (kaszel, zapalenie oskrzeli , zapalenie zatok). Taką inhalację wykonuj rano i w środku dnia, nie rób jej przed snem (może zakłócić sen poprzez konieczność odkrztuszania). Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel Sól fizjologiczna ma działanie mukolityczne, czyli zmniejsza gęstość i lepkość śluzu. To poprawia odkrztuszanie wydzieliny w przypadku kaszlu. Roztwór NaCl działa też bakteriobójczo, a inhalacje podczas kaszlu nawilżają drogi oddechowe, co zmniejsza odruch kasłania u dzieci i dorosłych....

kaszel
Fotolia
Zdrowie
Kaszel to.. odruch obronny! Inaczej leczy się go u dziecka, inaczej u kobiety w ciąży
Przyczyną kaszlu nie zawsze jest infekcja. Inaczej kaszel leczy się u dziecka, inaczej u kobiety w ciąży, inaczej u starszej osoby. Kaszlu nie można lekceważyć.

Kaszel może być spowodowany ciałem obcym, które znalazło się w drogach oddechowych albo wydzieliną zapalną . Jest odruchem obronnym organizmu, ale czasem trzeba go hamować, a innym razem robić wszystko, by wykasłać wydzielinę. Rodzaje kaszlu Ze względu na rodzaj wydzieliny , jaka się pojawia, kaszel dzieli się na suchy (nieproduktywny) i mokry (produktywny).  Ze względu na czas trwania kaszlu, wyróżnia się: kaszel ostry (trwający krócej niż 3 tygodnie), kaszel podostry (trwa 3–8 tygodni), kaszel przewlekły (trwa ponad 8 tygodni). W zależności od przyczyny oraz rodzaju kaszlu, leczy się go inaczej. Inaczej leczy się też kaszel u noworodka i niemowlęcia, kaszel u dziecka , kaszel u osoby dorosłej, kaszel u kobiety w ciąży czy u osoby w starszym wieku. Przyczyny kaszlu Przyczyny kaszlu mogą być różne: ciało obce w drogach oddechowych, infekcja wirusowa układu oddechowego (np. spowodowana przeziębieniem). Kaszel ostry jest najczęściej objawem wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych – zapalenie gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli; zakażenie bakteryjne . Kaszel często towarzyszy infekcjom bakteryjnym, np. spowodowanym przez pneumokoki (choć nie zawsze). Bardzo silny, charakterystyczny kaszel występuje w krztuścu (przypomina pianie koguta); zapalenie krtani (charakterystyczny jest wtedy szczekający kaszel ; alergia (kaszel może towarzyszyć alergicznemu nieżytowi nosa – wydzieliny kataralnej jest tak dużo, że podrażnia drogi oddechowe); astma (kaszel w astmie zwykle jest suchy, nie przynosi ulgi podrażnienie dróg oddechowych zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, np. smogiem; infekcja pasożytnicza przewodu pokarmowego; mukowiscydoza, nowotwór (jednym z objawów może być przewlekły kaszel).  U starszych dzieci, a także u osób dorosłych, kaszel może być...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz