chłopiec-na-nocniku
Fotolia
Zdrowie

Męskie sprawy – stulejka i inne problemy

U maleńkich chłopców zdarzają się czasem pewne nieprawidłowości w budowie genitaliów. Sprawdź, co to jest stulejka i kiedy jeszcze potrzebna jest pomoc medycyny. Jakie problemy z genitaliami mogą mieć niemowlęta?

Stulejka fizjologiczna - jak rozpoznać stulejkę u dziecka?

Na czym polega stulejka u dziecka? U 90% chłopców w pierwszym roku życia napletek (fałd skórny pokrywający zakończenie prącia, tzw. żołądź) jest przyklejony do żołędzi, więc nie można jej odsłonić. Dziecko nie ma jednak kłopotów z oddawaniem moczu, bo ujście cewki moczowej nie jest zasłonięte. To tzw. stulejka fizjologiczna i nie stanowi problemu - to normalne. Gdy malec rośnie, napletek oddziela się od żołędzi – w drugim roku życia tylko u 50% chłopców nie można go zsunąć.

Stulejka właściwa - kiedy udać się do lekarza?

Kiedy mówimy o stulejce właściwej, takiej którą należy leczyć? Jeśli chłopiec ma powyżej 3 lat i napletek nadal nie daje się zsunąć z żołędzi, albo jest to bolesne, powinnaś zgłosić się z nim do pediatry lub urologa dziecięcego, albo chirurga (skierowanie dostaniesz od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry). Lekarz przepisze maść sterydową. Jeśli okaże się nieskuteczna, wtedy w znieczuleniu miejscowym, chirurg spróbuje zsunąć napletek. Jeżeli i to się nie uda, potrzebna będzie operacja (tzw. plastyka napletka) lub obrzezanie.

Dlaczego stulejkę trzeba leczyć?

Na początku życia dziecka napletek jest nieelastyczny i przyklejony do żołędzi tzw. mastką. Mastka w naturalny sposób ulega rozpuszczeniu - jeśli do tego nie dochodzi mówimy właśnie o stulejce kwalifikującej się do leczenia. Stulejka może być związana także z drobnymi urazami, bliznami powstałymi w wyniku nieumiejętnego ściągania przyklejonego napletka - to tzw. stulejka nabyta. Jeśli z powodu stulejki zasłonięte jest ujście cewki, dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką lub po kropelce gromadzi się pod skórą, tworząc mały balonik. Może to być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych.

Jak dbać o prącie małego chłopca?

Stulejki u małego chłopca nie należy lekceważyć, mimo że to dość powszechna wada. Ważna jest więc tutaj profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja genitaliów niemowlęcia. Jak to robić prawidłowo?

  1. W kąpieli delikatnie myj prącie, nie musisz nic robić z napletkiem.
  2. Nie próbuj odwodzić napletka na siłę. Takie próby prowadzą czasem do uszkodzeń i blizn, a to z kolei może być bezpośrednią przyczyną stulejki.
  3. Gdy masz wątpliwości, jak malec siusia, połóż go bez pieluszki na pleckach. Upewnisz się, czy ujście cewki nie jest zasłonięte, a mocz wypływa prawidłowo.
  4. Jeśli podejrzewasz stulejkę, poproś pediatrę o skierowanie do chirurga dziecięcego.

Obrzezanie - na czym polega i kiedy je się wykonuje?

Zabieg obrzezania polega na usunięciu części napletka i odsłonięciu żołędzi. Jest praktykowany w niektórych kulturach (żydowskiej, muzułmańskiej), do niedawna był rozpowszechniony w USA. Usunięcie napletka u noworodka traktuje się jako zabieg „higieniczny”, ułatwiający utrzymanie czystości i zapobiegający infekcjom. Badania medyczne nie potwierdziły jednak, że obrzezanie zmniejsza ryzyko stanów zapalnych w okolicach prącia. Być może w przeszłości, gdy mniej dbano o higienę, ratowało ono chłopców i mężczyzn przed powikłaniami wynikającymi z namnażania się bakterii pod napletkiem. Jednak regularne mycie tak samo zapobiega problemom jak obrzezanie.

Wnętrostwo - niezstąpione jądro

Na czym polega wnętrostwo u chłopców? Pod koniec życia płodowego jądra powinny przemieścić się z jamy brzusznej do worka mosznowego. Czasami jednak ten proces nie zostaje zakończony przed narodzinami. Częściej dotyczy to chłopców urodzonych przedwcześnie.

Niezstąpione jądra znajdują się w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej. U chłopców w pierwszych latach życia zdarzają się tzw. jądra wędrujące (wymagają jedynie obserwacji i kontroli u lekarza, leczenie nie jest potrzebne). W sprzyjających warunkach (w czasie snu, w ciepłej kąpieli) jądro samo schodzi do worka mosznowego. Inne bodźce (np. zimno, strach) powodują, że „chowa się” do pachwiny. Z czasem takie „uciekanie” zdarza się rzadziej i w końcu jądra na stałe lokalizują się w mosznie.

Wnętrostwo zaś to sytuacja, gdy jednego lub obu jąder nigdy nie można zlokalizować w mosznie. Musisz wtedy skonsultować się z chirurgiem dziecięcym – prawdopodobnie trzeba będzie je sprowadzić do moszny operacyjnie. Zabieg wykonuje się w drugim roku życia. Dłuższe czekanie może spowodować nieprawidłowy rozwój jądra.

Wodniak jądra - na czym polega i jak rozpoznać?

Wodniak jądra powstaje w okresie rozwoju płodu, gdy wewnątrz otoczki jądra zgromadzi się nadmiar płynu. W efekcie po narodzinach jest ono powiększone. Nim chłopiec skończy roczek, wodniak jądra prawdopodobnie sam zaniknie. Stanie się tak, gdy zarośnie wyrostek pochwowy otrzewnej i zostanie zamknięta droga, którą płyn z otrzewnej spływa i gromadzi się w osłonkach jądra. Jak rozpoznać wodniaka jądra i jak pielęgnować malucha z takim problemem?

  1. Przy zmianie pieluszki układaj jądra malca ku górze, co pomaga płynowi przemieszczać się w dół.
  2. Zapinaj pieluszkę dość luźno, żeby jądra nie były ściśnięte.
  3. Jeśli dziecko jest niespokojne, płaczliwe, moszna obrzmiała i zaczerwieniona, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem (najlepiej z chirurgiem dziecięcym).

Przepuklina mosznowa - jak rozpoznać i kiedy na ostry dyżur?

Przepuklinę mosznową widać jako miękkie uwypuklenie na mosznie. Tak jak wodniak jądra, jest spowodowana drożnym (niezarośniętym) wyrostkiem pochwowym otrzewnej. W przeciwieństwie do wodniaka, rzadko zarasta sama, na ogół trzeba ją operować na przełomie pierwszego i drugiego roku życia.

Niebezpiecznym powikłaniem przepukliny jest jej uwięźnięcie, gdy dostają się do niej narządy jamy brzusznej. Dziecko staje się niespokojne, płacze, a uwypuklenie twardnieje. Skóra nad nim jest obrzęknięta, zaczerwieniona. W takiej sytuacji musisz z malcem prędko pojechać na ostry dyżur chirurgii dziecięcej.

Przeczytaj także:


Konsultacja: dr n. med. Andrzej Kowal, chirurg dziecięcy z Kliniki Chirurgii Dzieci i Młodzieży IMiD.

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

napletek u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Napletek u dzieci – co to jest napletek i co robić, gdy nie schodzi
Napletek u dzieci to fałd skórny okrywający końcówkę męskiego penisa. Najprawdopodobniej pełni rolę ochronną, ale nie jest niezbędny, aby penis mógł spełniać swoje funkcje. Sprawdź, czy odciągać napletek u dziecka i kiedy skonsultować się z lekarzem.

Napletek u dzieci przykrywa czubek prącia, czyli żołądź, gdy penis jest w spoczynku. U niemowląt i małych chłopców są one najczęściej ze sobą sklejone. Nie powoduje to jednak kłopotów z oddawaniem moczu. Możliwość dociągnięcia napletka u dziecka może pojawić się w drugim roku życia lub nawet później. O tym, czy nieodklejony napletek operować, decyduje lekarz. Spis treści: Napletek u dzieci Kiedy odciągać napletek u dziecka Odklejenie napletka u dziecka A może to stulejka? Stan zapalny napletka Napletek u dzieci Napletek u najmłodszych niemowląt często jest połączony z prąciem i nie sposób go odsunąć poza żołądź. Jeśli udaje się napletek u dziecka odsunąć tyle, że widać ujście cewki moczowej, wszystko jest w porządku i nie wolno na siłę odsuwać napletka dalej. Siłowe jego zsunięcie z żołędzi może skończyć się uszkodzeniem skóry napletka lub może powstać tzw. załupek . Podczas kąpieli dziecka należy delikatnie myć skórę moszny i prącie bez siłowego odsuwania napletka. Warto natomiast zwrócić uwagę, aby regularnie usuwać z końcówki penisa tzw. mastkę , czyli złuszczone komórki skóry napletka i żołędzi, które mogą stać się pożywką dla bakterii lub grzybów. Napletek u dzieci może być połączony z żołędzią aż do ukończenia 3 roku życia. Po tym czasie napletek powinien dać się odsunąć dalej. Kiedy odciągać napletek u dziecka U malutkich chłopców nie należy odciągać napletka. Możesz jednak spotkać się z radami, aby już od pierwszych tygodni życia chłopca próbować odsunąć napletek z żołędzi, najlepiej podczas kąpieli niemowlaka . Lepiej jednak nie próbować tego robić. Odsuwany nieumiejętnie lub na siłę może popękać. Drobne ranki, gojąc się, tworzą blizny, które zwężają napletek. Tak powstaje tzw. stulejka wtórna. Jeśli nie dochodzi do stanów zapalnych w obrębie...

mama, maluch, lekarz
Zdrowie
Kiedy potrzebny jest drobny zabieg...
Podcięcie wędzidełka, udrożnienie kanalika łzowego czy zoperowanie stulejki – takie drobne zabiegi niekiedy są konieczne. Zwykle towarzyszy im duży strach rodziców, a często także dziecka. Łatwiej go oswoić, jeśli wiesz, co czeka twoje dziecko na sali zabiegowej.

Niepohamowana ciekawość to najczęstszy powód obecności małych dzieci na oddziale chirurgii urazowej . Ale nie tylko. Badania, jakie maluch przechodzi w ciągu pierwszych trzech lat życia, pozwalają wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu małego organizmu. Zazwyczaj wtedy jest najlepszy czas na ich usunięcie. Jeśli lekarz doradza lub zaleca zabieg chirurgiczny, posłuchaj go. Od tego może zależeć prawidłowy rozwój dziecka . Podcięcie wędzidełka Wskazania do zabiegu: Przy bardzo krótkim wędzidełku (język jest jakby przyrośnięty) niemowlęciu trudno ssać, podcięcie trzeba wykonać jak najszybciej. Jeśli wędzidełko jest trochę za krótkie (dziecko dobrze ssie), można poczekać. Ale skonsultuj się też z logopedą. Na czym polega? Ten niemal kosmetyczny zabieg, u maluchów powinien być wykonany w płytkiej narkozie. Udrożnienie kanalika łzowego Wskazania do zabiegu: Jeśli mimo leczenia zachowawczego kanalik łzowy nadal nie jest drożny, należy wykonać zabieg. Na czym polega? W znieczuleniu kanalik przetyka się bardzo cienką żyłką. Zajmuje to kilka minut. Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Zobacz też: 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka Drenaż błony bębenkowej Wskazania do zabiegu: Zapalenie ucha środkowego u dzieci do 3. miesiąca, a u starszych – nawracające zapalenia o burzliwym przebiegu, które grożą pęknięciem błony bębenkowej. Leczenie antybiotykami nie przynosi skutku. Na czym polega? Zabieg w narkozie. Lekarz nacina błonę bębenkową . Umieszcza w niej dren, dzięki któremu płyn zebrany w uchu może wypłynąć. Pobyt w szpitalu: 1–2 dni. Jak długo nie można moczyć uszu? Po zabiegu dziecko może kąpać się w wannie i brać prysznic. Przez pierwszy miesiąc przed myciem głowy uszy trzeba zabezpieczać wacikami nasączonymi oliwką dla dzieci lub stoperami (do kupienia w aptece). Na basen można zabrać...

załupek
Adobe Stock
Zdrowie
Operacja stulejki: przygotowanie i przebieg zabiegu
Operacja stulejki przeprowadzana jest u mężczyzn w znieczuleniu miejscowym, a u dzieci w narkozie. Zabieg służy poprawie funkcjonowania prącia.

Operację stulejki przeprowadza się wtedy, gdy budowa napletka utrudnia zsunięcie go z żołędzi penisa. Dolegliwość ta może być wrodzona lub nabyta i dotyka mężczyzn w każdym wieku. Do powstania konieczności przeprowadzenia operacji stulejki może prowadzić nieprawidłowa higiena (nieodciąganie napletka podczas mycia penisa lub oddawania moczu), stany zapalne, cukrzyca. Jak pozbyć się stulejki – przebieg zabiegu U dzieci zabieg wymaga krótkiego pobytu w szpitalu ze względu na to, że wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. U dorosłych zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i w związku z tym może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych. Operacja stulejki wykonywana jest najczęściej przez urologa, czasami przez chirurga ogólnego. W czasie jej trwania przeprowadza się tzw. plastykę napletka . Zabieg może polegać na nacięciu napletka i jego poszerzeniu, usunięciu części napletka lub usunięciu go w całości (obrzezanie). Decyzja o tym, co zostanie zrobione podczas operacji, należy do lekarza, który ocenia stan napletka (np. czy są na nim blizny) i nasilenie stulejki. Cała procedura trwa zwykle do godziny. Przy obrzezaniu stosuje się dwie techniki: low and tight – cięcie blisko żołędzi, co sprawia, że blizna jest mniej widoczna, high and tight – cięcie prowadzone dalej od żołędzi. Zobacz też: Synechia – intymny problem dziewczynek Do operacji wykorzystuje się tradycyjny skalpel, nóż elektryczny lub laserowy – wykorzystane instrumentarium zależy od lekarza i tego, czym dysponuje szpital czy ambulatorium. Postępowanie po operacji stulejki Po operacji na prącie zakłada się opatrunek. Gojenie się ran trwa ok. dwóch tygodni , a w tym czasie należy dbać o higienę intymną zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasami leczenie wspomaga się farmakologicznie. Mężczyźni po operacji powinni powstrzymać się od współżycia przez ok. 4...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj