Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Mój maluch bardzo się ślini

Twój maluch bardzo się ślini? Wyjaśniamy, czym to może być spowodowane i jak pomóc maluszkowi.


Twój maluch bardzo się ślini? Ma przez to podrażnioną brudkę? Wyjaśniamy, czym to może być spowodowane i jak pomóc maluszkowi.




Obfite ślinienie wcale nie musi być związane z ząbkowaniem. Pojawia się zazwyczaj około trzeciego miesiąca życia, na długo przed ząbkowaniem. Wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych.

• Po co dziecku ślina?
– Nawilża śluzówkę jamy ustnej.
– Zawarte w niej przeciwciała (IgA) utrudniają wnikanie bakterii.
– Bierze udział w procesie trawienia, za sprawą zawartych w niej enzymów.

• Kiedy robi się jej więcej?
Od trzeciego miesiąca życia malca gruczoły ślinowe pracują intensywniej i wydzielają więcej śliny. Dziecko nie umie jeszcze skoordynować ruchów języka, policzków i gardła, żeby połykać jej nadmiar, więc ślina ścieka po bródce.

• Czemu to służy?
Pięciomiesięczne maluszki bawią się językiem, wargami i śliną, robią z niej bańki – ćwiczą w ten sposób buzię i szykują do nauki mówienia.

• Potrzebna przy ząbkowaniu?
Około szóstego miesiąca zaczynają rosnąć ząbki. Zawiązek zęba powoduje obrzmienie dziąsła (a nawet lekki stan zapalny). W rezultacie maluch ślini się dużo bardziej.

Co możesz zrobić?
1. Smaruj brodę i szyję kremem ochronnym lub maścią (np. Linomag, Bepanthen, Alantan), by zabezpieczyć ją przed drażniącym działaniem enzymów trawiennych.
2. Pamiętaj o zabezpieczeniu buzi kremem przed wyjściem na dwór. Mokra (zaśliniona) skóra pod wpływem chłodu łatwiej ulega spierzchnięciu.
3. zakładaj śliniaczek (nie tylko do jedzenia) i często go zmieniaj. Dzięki temu zabezpieczysz ubranko maluszka.
4. Porozmawiaj z lekarzem. Obfite, nie uzasadnione niczym ślinienie może być objawem zapalenia nagłośni.

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska
Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-CHazan Pediatra neonatolog; od 26 lat leczy najmłodszych pacjentów. Przez wiele lat pracowała w Klinice Neonatologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Zdrowie
Ciągle się ślini
Czy nadmierne ślinienie u 3-miesięcznego dziecka świadczy o tym, że niedługo zacznie ząbkować? A może to jest objaw jakiejś choroby?

Mój trzymiesięczny synek zaczął się ślinić. Często zmieniam mu śliniaczki, bo inaczej ubranko jest stale mokre. Czy takie ślinienie świadczy o tym, że dziecko niedługo zacznie ząbkować? Chyba na pierwsze ząbki  jeszcze za wcześnie... A może to jest objaw jakiejś choroby? Wiesława z Krynicy Nasilone ślinienie nie musi być objawem choroby ani też ząbkowania. Pojawienie się większej ilości śliny bywa spowodowane np. dojrzewaniem gruczołów ślinowych. Poza tym jej wydzielanie może się wzmagać wówczas, gdy niemowlę wkłada rączki lub zabawki do buzi. Ślina odgrywa w jamie ustnej ważną rolę. Nie tylko nawilża śluzówki – zawarte w niej przeciwciała mają duże znaczenie w tzw. ochronie miejscowej, bowiem utrudniają wnikanie do organizmu bakterii. W ślinie znajdują się także enzymy trawienne, dzięki którym już w ustach rozpoczyna się proces trawienia pokarmów. Jeśli gruczoły ślinowe produkują jej zbyt dużo, a niemowlę nie potrafi jeszcze skoordynować połykania z ruchami mięśni, broda i ubranka są stale wilgotne. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko często zmieniać śliniaczki i smarować skórę na bródce tłustym kremem ochronnym, by nie uległa podrażnieniom (spierzchnięciu, zaczerwienieniu). To ważne zarówno w  domu, jak i przed każdym spacerem. Odpowiada ekspert: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz. leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Kliniką Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.    

Rozwój
Rączki czyli narzędzia doskonałe
Gdy dziecko nauczy się panować nad dużymi grupami mięśni: szyi, pleców, barków, ramion i tułowia, przychodzi kolej na precyzyjne ruchy dłoni i paluszków.

  Aby dziecko samodzielnie posługiwało się sztućcami czy wchodziło po schodach, potrzebuje wzorców i wielu okazji do ćwiczeń. Pierwszy rok życia Poznajmy się! Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlę nie potrafi sięgać i świadomie chwytać przedmiotów. Do tego potrzebna jest współpraca oczu i rączek oraz ciekawość świata i motywacja. Maluszek potrząsa włożoną do rączki grzechotką, ale nie zatrzymuje na niej wzroku. To ważne: Dostarczaj dziecku bodźców (ale niezbyt wielu). Na początek wystarczą duże, poruszające się, kolorowe przedmioty, które zawiesisz w polu widzenia maluszka. Łapię i sięgam Kiedy w czwartym miesiącu dziecko widzi ciekawy przedmiot, przygląda mu się i próbuje dotknąć. Starszy o miesiąc maluch sięga po przedmioty, posługując się dość prymitywnym chwytem (mocno zaciska dłoń na zabawce). Dopiero w szóstym miesiącu jego kciuk ustawi się przeciwstawnie. To ważne: Aby zachęcić do chwytania, wkładaj dziecku do rączki lekkie grzechotki, zawieś nad łóżeczkiem zabawki, które potrącane grają, grzechoczą.Układaj przed maluchem leżącym na brzuszku zabawki o różnorodnej fakturze. Rzucam i zbieram Między siódmym a dziewiątym miesiącem dziecko próbuje dotknąć czy zrzucić wszystko, po co sięgnie. Przekłada zabawki z rączki do rączki. Dotyka je, ślini, nasłuchuje dźwięków, jakie wydają. Najlepszą zabawą jest wyrzucanie wszystkiego z łóżeczka. Około dziewiątego miesiąca dziecko opanowuje chwyt „pęsetowy”. Unosi w ten sposób z podłogi drobiny i wkłada je do buzi. To ważne: Pokazuj dziecku zabawy paluszkami, np. „Idzie rak nieborak”. Daj mu kubeczki wkładane jeden w drugi, pudełka z elementami do wrzucania. Przydadzą się zabawki z pokrętłami, suwakami i klawiszami. Naukowiec czy niszczyciel? W ostatnim kwartale pierwszego roku ręce dziecka stają się głównym narzędziem...

mama, niemowlę, pielęgnacja ciała
Pielęgnacja
Wszystko dla skóry
Twoje dziecko jest jeszcze za małe, by samo dbało o higienę. Teraz to ty musisz zadbać, by skóra noworodka była w dobrej kondycji. Zobacz, jak to osiągnąć.

  GŁADKA BUZIA Na buzi często zostają resztki mleka, a znajdujące się w nim substancje mogą podrażniać skórę. • Czym myć? Najlepiej przegotowaną wodą, a raz dziennie kostką mydlaną dla dzieci. • Pielęgnacja? Wszystko zależy od stanu skóry: jeśli jest dobrze nawilżona, a nie wybierasz się akurat z maluchem na spacer – nie smaruj jej niczym. Przesuszoną skórę, łuszczącą się posmaruj kremem nawilżającym (np. Nivea Baby), a jeśli wybierasz się na spacer zimą – zabezpieczaj buzię tłustymi maściami dla dzieci typu cold cream. Są to bazy tłuszczowe bez dodatków. Ma je w ofercie większość firm kosmetycznych (np. Avene, La Roche Posay). • Co musisz wiedzieć? Nie używaj naparu z rumianku, bo może uczulać. ZADBANA PUPA Skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa i najbardziej narażona na zaczerwienienia i odparzenia. Podczas codziennej pielęgnacji zwróć na nią szczególną uwagę. • Czym myć? Przy zmianie pieluchy (min. pięć–sześć razy dziennie) umyj pupę ciepłą wodą (z kranu) z mydłem dla dzieci. Delikatnie osusz. Poza domem użyj chusteczek pielęgnacyjnych. • Jak pielęgnować? Jeśli po umyciu pośladki są jasne i nawilżone profilaktycznie smaruj je preparatami z cynkiem. Występują w postaci pośredniej między kremem a maścią, tworzą na skórze ochronny film (np. Sudocrem, kremy z tlenkiem cynku firmy Ocerin, z serii Nivea Baby). Należy uważać na niektóre recepturowe kremy robione w aptece, które zawierają eucerynę, lanolinę (mogą uczulać) i kwas borny (w dużych dawkach powoduje niekorzystne zmiany w organizmie dziecka). • Co musisz wiedzieć? 1. Przy zaczerwienieniu możesz radzić sobie sama. Nałóż grubą warstwę kremu, (np. maść Bepanthen), częściej zmieniaj pieluchy. Wietrzenie chorej skóry to najlepsze lekarstwo na rumień. Jeśli nic nie pomaga, idź do lekarza. 2. Przy mocnym zaczerwienieniu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak