Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mycie zębów u dziecka, łazienka, szczoteczka do zębów
Zdrowie

7 ważnych rad, jak dbać o zęby u dziecka

Mądra mama wie, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku tylko kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo troskliwie jak o zęby stałe. Czyli jak? Oto 7 najważniejszych wskazówek.

1. Mycie zębów u dziecka zacznij jak najwcześniej

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl


Oswajaj dziecko z myciem ząbków już w pierwszych tygodniach życia. Gdy nakarmisz niemowlę, odczekaj dwadzieścia minut (w przeciwnym wypadku zwykle dziecko ulewa mleko) i dokładnie przemyj mu dziąsła i języczek przegotowaną wodą. Najlepiej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Delikatnie przesuwaj ją po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie, przynajmniej dwa razy dziennie – zwłaszcza po wieczornym karmieniu.

Zwyczajne mycie ząbków jest dla niemowlaka nudne. Zmień je w fantastyczną zabawę, wykorzystaj jako okazję do pieszczot. To całkiem proste. Może przemywanie dziąseł gazikiem połączysz z masażem buzi (delikatnie ją głaszcz, najlepiej od czoła i brwi w dół), a także masażem dziąseł na bolesne ząbkowanie, a pacynka smok zaśpiewa dziecku wymyśloną na tę okazję piosenkę? 

2.  Kup dobrą szczoteczkę do mycia zębów dziecka

Gdy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Wygodna jest ta, którą można nałożyć na palec. Ale gdy pojawią się kolejne mleczaki – zastąp ją zwykłą (oznaczoną symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po każdej chorobie dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, np. poliże ją pies lub dziecko uzna, że doskonale nadaje się do... sprzątania podłogi.

Sprawdź, jak wygląda dobra szczoteczka do zębów dla dziecka

3. Myj zęby dziecka prawidłowo

Pierwsze próby mycia ząbków nie zawsze są łatwe, uzbrój się więc w cierpliwość. Przygotuj się na to, że dziecko będzie zlizywać pastę, gryźć szczoteczkę. Gdy już oswoisz dziecko ze szczoteczką:

  • Zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścić ruchem kolistym.
  • Zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym.
  • Powierzchnie żujące i tylne czyść ruchami w przód i tył.
  • Ząbki przednie myj ruchami pionowymi: góra–dół, góra–dół.

Nie przyzwyczajaj dziecka do mycia zębów w wannie, gdy jest zajęte zabawą gumową kaczką. W ten sposób, po pierwsze, nie będzie zainteresowane samym myciem. Po drugie zaś, nie nauczy się prawidłowej techniki mycia. Najlepiej postaw dziecko przed lustrem lub weź je na ręce, tak by mogło wszystko widzieć, a potem naśladować.

Zobacz też: Ząbkowanie u dzieci

Zobacz także
kubek+opakowanie-360.jpg

Aby ząbki malca były proste

dziecko, ząbki, szczoteczka do zębów

Jak dbać o ząbki małego dziecka?

ząbkowanie

Kiedy zacząć dbać o pierwsze ząbki niemowlaka i jak to robić?

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]


4. Starannie wybierz pastę do zębów dla dziecka

Do mycia możesz używać samej wody albo z odrobiną (mniej więcej wielkości pół ziarenka groszku) pasty dla dzieci. Pastę z fluorem możesz kupić, kiedy zobaczysz u dziecka pierwszy ząbek. Szkliwo ząbków jest wówczas bardzo cienkie i delikatne, a fluor znajdujący się w paście wnika w szkliwo i chroni je przed próchnicą. Pamiętaj, by zawsze po wyszczotkowaniu przetrzeć ząbki czystą gazą, by zetrzeć z nich resztkę pasty. Kilkakrotnie przeciągnij też czystą mokrą szczoteczką po dziecięcym języku. Jeśli twoje dziecko nie pozwala ci na takie zabiegi, wprowadź pastę, dopiero gdy nauczy się pluć.

Sprawdź, jak wygląda dobra pasta do zębów dla dzieci

5. Chroń zęby dziecka przed próchnicą


Czyli nie zostawiaj na dłużej dziecka z butelką pełną słodkiej herbatki czy kaszki (nie pozwalaj, by z nią zasypiało!). Nie wytrzyma tego nawet najmocniejsze szkliwo i pojawi się próchnica butelkowa. Unikaj też podawania dziecku przekąsek. Żeby tkanki zęba miały szansę na ponowne zmineralizowanie, czyli naprawiły mikroskopijne uszkodzenia powstałe podczas ataku kwasów, musi minąć trochę czasu. Ślina wypłukuje wówczas spomiędzy zębów resztki pożywienia i atak kwasów zostaje zatrzymany. I jeszcze jedno... Oblizywanie smoczka czy łyżeczki, którą karmisz dziecko, jest zakazane! Sama tego nie rób i oducz tego innych. W ten sposób przekazuje się dziecku bakterie wywołujące próchnicę.

Przeczytaj, jak wygrać z próchnicą

6. Chodź z dzieckiem do dentysty

Im wcześniej zaczniesz to robić, tym lepiej. Na pierwszą wizytę zabierz dziecko, gdy pojawi się pierwszy ząbek (lekarz sprawdzi jego ustawienie, ustali z tobą, kiedy polakierować mleczaki). Ponieważ dziecko nie jest takim samym pacjentem jak dorosły, postaraj się, by trafiło do stomatologa, który potrafi pracować z dziećmi, czyli pedodonty.

Przeczytaj, jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty

7. Wyrób u dziecka nawyk mycia zębów

Przede wszystkim zacznij tę edukację jak najwcześniej i bądź konsekwentna – nie poddawaj się nawet wtedy, gdy dziecko jest zmęczone albo protestuje. A poza tym:

  • Postaraj się, aby mycie ząbków było przyjemnością. Pozwól dziecku wybrać szczoteczkę i nie traktuj zabiegów ze śmiertelną powagą. Śmieszne domowe zwyczaje (np. tupanie w drodze do łazienki, śpiewanie ulubionych piosenek, robienie śmiesznych min przed lustrem) sprawią, że nawet całkiem małe dziecko przypomni ci o myciu ząbków.
  • Spróbuj odwrócić uwagę protestującego dziecka. Jeśli na pralce usiądzie tłumek pluszaków, by obserwować je, dziecko zapomni, że nie miało ochoty myć zębów. Bawcie się też w mycie ząbków np. lalkom.
  • Sama myj zęby przy dziecku. Dzięki temu będzie wiedziało, że ten zabieg jest czymś oczywistym.
  • Pozwól dziecku na samodzielne mycie zębów. Ale uwaga: potem umyj mu ząbki sama. Na razie nie jest w stanie dokładnie ich wyczyścić. Brak mu wprawy w posługiwaniu się szczoteczką.

Sprawdź, jakie są 4 ważne powody, by dbać o mleczaki

Konsultacja: dr n. med. Aleksander Remiszewski, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej AM w Warszawie, konsultant wojewódzki do spraw stomatologii dziecięcej.
 

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

dziecko, szczoteczka do zębów, zęby
Panthermedia
Zdrowie
Zasady szczotkowania ząbków u malucha
Poznaj siedem zasad pielęgnacji ząbków u dziecka.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi? Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha . Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą? Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę . Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki. Jak myć ząbki niemowlakowi? Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten...

dziecko, uśmiech, ząbki
Pielęgnacja
Jak wygrać z próchnicą u dziecka?
Nic tak nie dodaje urody jak piękny biały uśmiech. I to w każdym wieku. Każdy z nas, rodziców, pracuje na to, jakie zęby będzie miało jego dziecko.

Janek będzie miał próchnicę butelkową, Zosia w wieku trzech lat dostanie pierwszą plombę, a czteroletniemu Adasiowi dentysta usunie zepsute jedynki. Nie trzeba chodzić do wróżki, by poznać takie przepowiednie. Dane statystyczne o stanie zębów polskich dzieci mówią same za siebie. Nie czekaj, aż te słowa się wypełnią. Twoje dziecko może mieć piękny uśmiech! Nic tak nie dodaje urody jak piękny biały uśmiech. I to w każdym wieku. Ale to tylko walor estetyczny zdrowych zębów, a są jeszcze inne – zdrowotne. Zepsute zęby przyczyniają się do rozwoju chorób serca , dróg oddechowych czy cukrzycy . A tego przecież nikt nie życzy własnemu dziecku. Każdy chciałby mu też zaoszczędzić bólu i stresu spowodowanego zabiegami w gabinecie stomatologicznym. Straszymy? Tak. Bo mamy świadomość, że każdy z nas, rodziców, pracuje na to, jakie zęby będzie miało jego dziecko. Przepowiednie Wróżki Zębuszki wcale nie muszą się spełnić, jeśli nie będziesz mieć na swoim sumieniu drobnych grzeszków, które opisujemy. Lepiej zaliczyć je tylko w lekturze. Całuję dziecko w usta Tak przekazujesz dziecku bakterie , które masz we własnych ustach, a próchnica jest bardzo zaraźliwa. Bakterie próchnicowe , które pojawiają się w buzi dziecka, w większości pokrywają się ze szczepami z jamy ustnej mamy. Chcesz dać buziaka, wybierz czółko lub policzek. Z tego względu nie oblizuj smoczka dziecka ani łyżeczki, którą podajesz mu jedzenie. Czekam z myciem, aż pojawią się pierwsze zęby Z higieną jamy ustnej warto zacząć oswajać dziecko, jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząbek . Wtedy można delikatnie przemywać mu dziąsła. Używaj do tego wyjałowionych kawałków gazy nawiniętych na palec i zwilżonych w przegotowanej ciepłej wodzie. Delikatnie przesuwaj nimi po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie dwa razy dziennie, zwłaszcza po wieczornym...

niemowlę, ząbki
Pielęgnacja
Jak wygrać z próchnicą u dzieci
Wiele osób sądzi, że nie warto dbać o mleczaki, „bo przecież i tak wypadną”. To bzdura – nie tylko warto, ale trzeba! I to wyjątkowo troskliwie.

Na początek zagadka: dlaczego Polska jest tak atrakcyjna dla zagranicznych studentów stomatologii? Ze względu na Wawel? Naszą słynną gościnność? Plaże z wydmami? Nie. Przyszli dentyści przyjeżdżają do nas, by na własne oczy zobaczyć… próchnicę . I niestety mają na co popatrzeć, bo statystyczne polskie dziecko ma aż pięć zepsutych zębów (jego rówieśnik w innych krajach europejskich – tylko jeden). Problem zaczyna się już bardzo wcześnie: dziury w mleczakach ma: ponad połowa trzylatków ponad 80 proc. sześciolatków. Ba! Mają zepsute ząbki mają nawet niemowlęta! Przeczytaj koniecznie: Stop próchnicy butelkowej Nie ma sensu owijać w bawełnę: jest źle. Naprawdę! Ale jest także dobra wiadomość: wcale nie musi tak być. To, czy twoje dziecko będzie miało piękne, zdrowe zęby , zależy nie tylko od genów czy przebiegu ciąży, ale również od ciebie i twojej systematyczności. Podpowiadamy, co robić (a czego nie), by dziecko mogło w przyszłości cieszyć się pięknym uśmiechem. Nie zarażaj próchnicą: nie całuj dziecka w usta, nie oblizuj łyżeczki Bakterie powodujące próchnicę zasiedlają buzię dziecka stopniowo, m.in. przez kontakt ze śliną osoby, która już je ma. Całując dziecko w usta, można więc niechcący podarować mu niezbyt miły prezent, i to na całe życie. Chcesz dać swojemu słoneczku buziaka? Wybierz czółko lub policzek. Żeby nie ułatwiać bakteriom „transferu”, nie oblizuj także smoczka ani łyżeczki. I nigdy nie pij z tego samego kubeczka. Zapobiegaj próchnicy: jak najwcześniej zacznij przyzwyczajać dziecko do szorowania zębów Czyli zacznij to robić, ZANIM wyrośnie mu pierwszy mleczak. Delikatnie przemywaj dziąsła nawiniętymi na palec jałowymi gazikami zwilżonymi ciepłą przegotowaną wodą. Rób to dwa razy dziennie, zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Gdy ząbki już się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz