Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Naczyniak

Martwisz się, bo twoje dziecko urodziło się z malutkim, wypukłym naczyniakiem? Do jakiego specjalisty możesz się zwrócić o radę?

Martwię się, bo moja niespełna dwumiesięczna córeczka urodziła się z malutkim, wypukłym naczyniakiem na szyjce. Wydaje mi się, że przez ostatnie tygodnie troszkę się on powiększył. Nasz pediatra twierdzi, że nie ma się czym przejmować. To prawda? Nie chciałabym niczego zaniedbać. Jakiemu specjaliście powinnam pokazać małą? Iza z Płońska

Niewielkie naczyniaki to nieprawidłowo ukształtowane drobne naczynia krwionośne. Różnią się między sobą wyglądem, wielkością i umiejscowieniem. Mogą być wypukłe albo płaskie. Płaskie, o ciemnoróżowym, czerwonym lub fioletowym zabarwieniu, niestety nie mają tendencji do ustępowania.

Wypukłe zaś mogą się nieco powiększać, ale potem zaczynają zwykle stopniowo zanikać. To, że rosną, zawsze niepokoi rodziców, choć niepotrzebnie. Z biegiem czasu stają się bledsze, bardziej wiotkie i coraz mniej widoczne. Prawdopodobnie naczyniak na szyjce Pani córeczki w końcu zniknie samoistnie, bez żadnego leczenia. Jeśli jednak chciałaby Pani porozmawiać o tym ze specjalistą, proponuję zwrócić się do dermatologa dziecięcego.


Odpowiada ekspert: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz. leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Kliniką Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Tata Tadzika - Maciej Stuhr
mat. prasowe
Patronaty
Ujmująca lekkość pióra, której nie można się oprzeć
Maciej Stuhr, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i kabaretowy, na stałe związany z miesięcznikiem Zwierciadło, stworzył niezwykły cykl felietonów, inspirowanych narodzinami swojego syna Tadzika. Od 2016 r. co miesiąc na łamach Zwierciadła, pojawiał się kolejny epizod bawiącego do łez tekstu, z czego łącznie powstały 24 anegdoty zebrane w książkę.

Przedstawię Państwu teraz kilka wybranych przykładów żywieniowych i zaistniałych sytuacji w okresie badawczym. Rzucą one pewne światło na rozwój dziecka w wyniku stosowanej diety. DOBA 389., godz. 9:11. Badany T. z talerza rodziców podbiera następujące produkty: chleb razowy 1/8 kromki, keczup 3 ml, cytryna 1 kęs, chusteczka higieniczna 2 kęsy, parówka l/8 szt. Wszystkie produkty badany wrzucił do szklanki z wodą. Następnie wypił i częściowo zwrócił pod stół. Efekt: ogólne zadowolenie. DOBA 411., godz. 13:17. Badany zjada ok. 80 g piasku. Zapach: Jastarnia w październiku. Efekt: chwilowa konsternacja. Wykrzywienie ust. Odruch plucia. Poszukiwanie wzrokiem matki. Wzięcie do ust kolejnej porcji piasku. Książka Macieja Stuhra "Tata Tadzika" Felietony zebrane w książkę Tata Tadzika kipią inteligencją, humorem, autoironią, czasem wzruszają, czasem zaskakują, a za każdym razem wciągają czytelnika w inny wymiar rzeczywistości, pokazując ją z innej perspektywy. Nie można się im oprzeć. Codziennym, zwykłym wydarzeniom autor nadaje głębokiego znaczenia, wplatając w nie lub wyodrębniając z nich najważniejsze wartości, jak tolerancja czy miłość. Proszę cię tylko o jedno! Nie oducz się kochać ludzi. Bo jak zapomnimy, jak się kocha innych, to będziemy kochać wyłącznie siebie. Spotkanie 4. To jest wujek Krzyś. Wujek ma białą skórę. I jest Polakiem. I nie jest panią. I jest najwspanialszym wujkiem na świecie, prawda? I ma płaską klatę jak tatuś i Tadzio. Ale nie ogląda się za dziewczynami jak Tadzio, gdyż akurat wujek Krzyś ogląda się za chłopakami. Bo lubi płaskie klaty. I nie ma to żadnego wpływu na to, jakim wujkiem jest wujek Krzyś. I jakim Polakiem jest Krzyś. A Tadzio jeszcze nie wie, czy woli płaskie, czy wypukłe klaty, ale na razie kocha Krzysia. No i super! Stuhra listy do syna Większość epizodów adresowanych...

Maja Bohosiewicz i Ania Lewandowska karmią piersią
Instagram/majabohosiewicz/annalewandowskahpba
Aktualności
Karmienie piersią to nie motylki – pisze Maja Bohosiewicz. Nie zgadza się z Lewandowską?
Maja Bohosiewicz szczerze przyznała, że karmienie piersią to nie tylko motylki, kwiatki i kokardki. Jej wpis na Instagramie robi furorę wśród młodych mam!

Ania Lewandowska zaskoczyła fanów zdjęciem, na którym karmi Klarę piersią. Przy zdjęciu napisała, że karmienie piersią to coś więcej niż żywienie, to budowanie relacji z dzieckiem i dawanie mu poczucia bezpieczeństwa. To również "czułe oczy wpatrzone we mnie pełne miłości i wdzięczności". Maja Bohosiewicz, która kilka dni temu urodziła córeczkę Leonię, ma nieco inne zdanie na temat karmienia piersią. Nie jest tak kolorowo, jak pisze Lewandowska? "Na początku to koszmar i załamka" O korzyściach płynących z karmienia piersią nie trzeba nikogo przekonywać. Podobnie jak Ania Lewandowska, z okazji Międzynarodowego Tygodnia Karmienia Piersią Maja Bohosiewicz opublikowała na Instagramie zdjęcie, na którym karmi Leonię. "Nie będzie słodzenia w piernik, nie będzie motylków" – napisała przy opublikowanym zdjęciu. Co jest zamiast słodkości? Prawda. Prawda Mai, jak sama podkreśliła. Karmienie piersią to coś więcej niż uśmiechnięta mama i bobas wpatrzony w nią jak w obrazek. To popękane sutki, bolesne piersi, wątpliwości. "Koszmar i załamka" – jak pisze Maja. "Kiedy mówią o karmieniu, wszyscy, jak w jakiejś zmowie, zaczynają przypinać temu wydarzeniu kokardki i sypać kwiatki. Wiecie, czego nie widziałam nigdzie? Nie widziałam zdjęcia, jak babka zgina się w pół i zezuje, bo myśli, że zaraz odpadnie jej sutek. Nie widziałam nigdzie opisów, że po porodzie przykładamy dziecko do piersi i, uwaga spoiler, pewnie wam się to nie uda. Macie za płaskie/grube/wypukłe/czarne/szalone sutki, dziecko nie ssie, dziecko za płytko łapie, nie macie jeszcze pokarmu, macie za dużo pokarmu , macie nawał, macie zastój" – pisze Maja. Zobaczcie zdjęcie i przeczytajcie, co napisała o karmieniu piersią:     Międzynarodowy tydzień karmienia piersią. Damn. Ale mnie trafili. Długo myślałam nad tym...

Małe, wklęsłe, odstające sutki
AdobeStock
Mama
Czy moje sutki są normalne? 7 prawidłowych typów i 1 niepokojący [INFOGRAFIKA]
Panie często mają wątpliwości, czy nietypowy wygląd sutków może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Rozwiewamy wątpliwości.

Są wypukłe, wklęsłe, małe, nieco większych rozmiarów, krótkie i dłuższe. U każdej z nas mogą być różne. Wygląd może niepokoić, gdy dojdziemy do wniosku, że są inne niż te, które zazwyczaj widujemy. Nie powinnaś jednak popadać w kompleksy lub panikować. Na to, jak prezentują się sutki, wpływ ma ciąża, kamienie piersią, a także genetyka. 8 wątpliwości dotyczących sutków Tak jak i piersi, tak i sutki u każdej kobiety są trochę inne. Mogą mieć przeróżne kształty, rozmiary i kolory, a także różne poziomy wrażliwości. W naturze idealnie symetryczne i okrągłe brodawki sutkowe praktycznie nie występują, jednak wiele kobiet zmaga się z kompleksami. Oto 8 najczęstszych obaw: Odstające sutki Rozciągnięcie brodawki i otoczki sutkowej może być też cechą nabytą, będącą skutkiem ciąży i karmienia piersią oraz zmian hormonalnych. U niektórych kobiet może to powodować dyskomfort szczególnie przy wyborze odzieży. Jeśli ci to przeszkadza, wypróbuj staniki z wypełnieniem. Możesz też poddać się korekcie brodawki sutkowej. Najczęściej nie ma zdrowotnych wskazań do korekty, jest to zabieg z dziedziny medycyny estetycznej i ma na celu efekt wizualny, nie jest więc refundowany przez NFZ. ​ Bardzo małe i...   ... bardzo duże sutki Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak zbyt duże lub zbyt małe sutki. Możesz czuć dyskomfort, szczególnie jeśli są bardzo duże lub bardzo małe w stosunku do wielkości całych piersi, jednak nie ma to wpływu na twoje zdrowie. Możliwy jest zabieg plastyki brodawek sutkowych zmieniający ich wielkość. Owłosione sutki U niektórych kobiet wokół miejsca zwanego otoczką sutków rosną ciemne włoski . Czasem znaczenie ma pochodzenie etniczne (u kobiet z ciemną karnacją może być ich więcej lub mogą być grubsze). Panie takie zmiany często...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak