Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Zdrowie

Nagłe malucha przypadki

Wymioty, biegunka. Tym maluch może cię zaskoczyć w każdej chwili. Oto krótki kurs szybkiej pomocy przy tych dolegliwościach.

 

Tak się składa, że małe dziecko zaczyna chorować zwykle w nocy albo w czasie weekendu. W jednej chwili zdrowe i wesołe, nagle wymiotuje lub robi wodniste kupki. Sama musisz ocenić sytuację i zareagować, bo wtedy zwykle trudniej skontaktować się z pediatrą. Sprawdź więc, co należy zrobić.
Biegunka
Świadczą o niej ponad trzy duże, wodniste kupki w ciągu 12 godzin lub jedna, w której jest krew, ropa lub śluz. U noworodków i niemowląt karmionych piersią biegunka objawia się zwykle większą niż zazwyczaj liczbą kupek oraz zmianą ich konsystencji. Maluszek może wtedy gorączkować, może też boleć go brzuch. Biegunka jest groźna, bo szybko może prowadzić do odwodnienia organizmu.
Dlaczego się pojawia:
Przyczyną może być zapalenie jelit wywołane przez bakterie lub wirusy (np. biegunki rotawirusowe). Stan zapalny przewodu pokarmowego może mieć związek z zapaleniem ucha środkowego lub zakażeniem dróg moczowych. Bywa też objawem nietolerancji mleka krowiego lub innych pokarmów, np. ryb, jajek, truskawek. Biegunka pojawia się
u przekarmianego lub ząbkującego dziecka, bywa skutkiem stosowania niektórych leków, np. antybiotyków.
Jak możesz pomóc:
Dopilnuj, by dziecko dużo piło. Nie rezygnuj z karmienia piersią. Niemowlęciu, które dostaje butelkę, możesz zrobić sześciogodzinną przerwę w jedzeniu. Potem podaj pierwszy bezmleczny posiłek, np. papkę ryżową, pieczone jabłko bez skórki, zmiksowaną marchew lub marchwiankę z kleikiem ryżowym HiPP ORS 2000 (kupisz go w aptece).
Wezwij lekarza, gdy:
- oprócz biegunki jest gorączka, która nie daje się obniżyć;
- malec dodatkowo zwymiotował kilka razy, nie chce pić;
- pojawiły się sygnały odwodnienia (dziecko ma suche usta i język, mniej siusia);
- zauważyłaś w kupce śluz, ropę lub krew.


Wymioty
Wymiotujący maluch może płakać, bo odczuwa skurcze żołądka, ale sporadyczne wymioty nie muszą cię martwić. Jeśli jednak nie ustają lub nawracają (np. pojawiają się zawsze nad ranem), to jest to powód, by odwiedzić lekarza.
Dlaczego się pojawiają:
Do wymiotów prowadzi zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez wirusy lub bakterie. Mogą się też one pojawić u przeziębionego malucha lub dziecka z zapaleniem pęcherza moczowego. Bywa, że wywołuje je odruch kaszlowy, przegrzanie organizmu,
a nawet zdenerwowanie albo strach. Dziecko czasem reaguje w ten sposób po zjedzeniu niektórych pokarmów lub przyjęciu leków, np. antybiotyków. Musisz pamiętać, że wymioty są też objawem bardzo poważnych chorób układu nerwowego, np. urazu czaszki, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Na szczęście zdarza się to rzadko.
Jak możesz pomóc:
By praca żołądka wróciła do normy, zrób sześciogodzinną przerwę w karmieniu. W tym czasie często podawaj dziecku jedynie picie – słabe, letnie herbatki dla niemowląt lub lekko osłodzone napoje. Ale uwaga, muszą to być małe porcje,
1–2 łyżeczki, by nie sprowokować kolejnych wymiotów. Potem ugotuj kleik ryżowy na wodzie, kisiel owocowy lub wywar z jarzyn (podawaj je letnie, małymi porcjami)
Wezwij lekarza, gdy:
- wymioty nie ustają po kilku godzinach lub są chlustające;
- dziecko odgina głowę do tyłu, nie chce siadać (to objawy sztywności karku);
- malec na wysoką gorączkę;
- podejrzewasz, że wymiociny mogły się dostać do dróg oddechowych.

Mama i tata na ratunek
W nocy łatwiej przeoczyć sygnały świadczące o tym, że z malcem dzieje się coś niedobrego. Dlatego oboje bądźcie czujni, gdy zaczyna częściej płakać, wierci się, ma napięty brzuszek, zachowuje się inaczej niż zwykle – jest rozdrażnione bądź apatyczne.


Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, od 25 lat zajmuje się małymi pacjentami, do niedawna w IMiD, a teraz prowadzi prywatny gabinet.

 

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

biegunka u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Biegunka u dziecka to poważna dolegliwość! Jak sobie z nią radzić?
Biegunka u dziecka najczęściej spowodowana jest chorobotwórczymi drobnoustrojami, które wywołują zatrucie lub infekcję. Może szybko doprowadzić do odwodnienia, dlatego ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu i monitorowanie stanu malucha.

Biegunka u dziecka to dolegliwość, która nie powinna być bagatelizowana. Poprzez częste oddawanie luźnego stolca organizm dziecka próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Jednak robiąc rzadkie kupy, dziecko traci wodę i cenne sole mineralne. A to jest niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie, jeśli utrata wody spotęgowana jest jednoczesnymi wymiotami. Spis treści: Biegunka u dziecka – przyczyny Ile trwa biegunka u dziecka? Co na biegunkę u dziecka – jakie leki? Domowe sposoby na biegunkę Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza? Dieta przy biegunce u dziecka Przyczyny biegunki u dziecka Biegunkę u dziecka powodują czynniki zewnętrzne – bakterie, wirusy, alergeny , które wnikają do organizmu najczęściej z pokarmem lub z brudnych rąk. Najczęstszymi przyczynami biegunek u dzieci są: infekcje wirusowe (np. rotawirusy), infekcje bakteryjne (np. salmonella), alergie pokarmowe, błędy dietetyczne, np. za dużo soków owocowych w diecie dziecka, nietolerancja glutenu, nietolerancja laktozy, zatrucie pokarmowe.   Dziecko może też mieć biegunkę podczas kuracji lekami i w trakcie różnych chorób, np. podczas zapalenia ucha czy zakażenia układu moczowego. Ile trwa biegunka u dziecka? Biegunka bywa ostra (trwa krótko – 1 do 2 dni) lub przewlekła (trwa dłużej niż 10 do 14 dni), może także mieć różny przebieg. Najczęściej jest łagodna, ale zdarza się, że przez chorego maluszka wszystko „przelatuje’’ – taka sytuacja bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem. Aby mówić o biegunce u dziecka, trzeba zaobserwować częste wypróżnienia o rzadkiej konsystencji, którym mogą towarzyszyć inne symptomy zatrucia lub alergii. Najczęstsze objawy biegunki u dziecka:  częste, płynne kupy (powyżej 3 w ciągu dnia) jedna luźna kupa, jeśli jest w niej...

Zdrowie
Uwaga! Odwodnienie!
Im młodsze dziecko, tym szybciej do niego dochodzi i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie.

Im młodsze dziecko, tym szybciej do niego dochodzi i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie. Maluch potrzebuje około 1–1,5 litra płynów dziennie. Co nie znaczy, że każdego dnia tyle musi wypić! Woda znajduje się przecież także w jedzeniu, a więc w owocach, warzywach, zupach itp. Organizm zazwyczaj doskonale zawiaduje swoją gospodarką wodną: kiedy potrzebuje płynów, po prostu wysyła sygnał, że chce pić. Woda potrzebna jak powietrze Organizmowi woda jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jest składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry itd., bierze udział w różnych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów. Jeśli wody brakuje, organizm zaczyna szwankować: następuje groźny niedobór potasu, magnezu, sodu, niebezpiecznie podnosi się ciśnienie krwi... Na szczęście poważne konsekwencje odwodnienia nie zdarzają często. Z drugiej jednak strony czasem odwodnienie następuje w błyskawicznym tempie. Kiedy tak się dzieje? I co wtedy możesz zrobić? Nie tylko winny brzuszek Odwodnienie najczęściej kojarzone jest z biegunką i wymiotami. Rzeczywiście, podczas kłopotów z brzuszkiem wody w organizmie ubywa najszybciej. A to dlatego, że jest ona „ściągana” z całego organizmu do jelit i wydalana razem z kupą (stąd biegunka). Podczas torsji woda nie ma szansy dostać się do jelit i zostać wchłonięta do organizmu, bo malec wymiotuje ją razem z pozostałą treścią żołądka. Jednak do odwodnienia może dojść także z innych powodów: np. przez bardzo wysoką gorączkę. Maluch poci się przy niej i organizm traci sporo płynów oraz soli mineralnych. Do odwodnienia może dojść także podczas dużych upałów, szczególnie jeśli dziecko mało pije, długo przebywa na słońcu, a przy tym biega lub bawi się bardzo żywiołowo. Jak to wygląda? Pierwszym...

Biegunka u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Co podać dziecku, gdy ma biegunkę?
W walce z biegunką pomocne mogą być zarówno środki farmakologiczne z apteki, jak i domowe sposoby. Nie wiesz, jak pomóc dziecku, gdy męczy je biegunka? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Kto z nas choć raz w życiu miał problemy z jelitami , objawiające się biegunką, ten doskonale wie, jak uciążliwa jest to dolegliwość. Zwłaszcza dzieci mogą ją trudno znosić. Objawy towarzyszące biegunce, takie jak wymioty, gorączka, mocno osłabiają organizm. Musisz zatem działać szybko, żeby dziecko wróciło do pełni sił i uniknęło dodatkowego zagrożenia, jakie pojawia się przy biegunkach – odwodnienia organizmu. Radzimy, jak zwalczyć biegunkę u dziecka . Przeczytaj! Przyczyny biegunki u dziecka Dlaczego tak się dzieje, że nagle organizm reaguje biegunką? Przyczyny biegunek mogą być różne. Najczęściej wiążą się z zatruciami pokarmowymi , ale mogą też towarzyszyć chorobom. Jeśli twoje dziecko ma biegunkę, może to  być wynikiem: infekcji bakteryjnej (np. salmonellą); infekcji  wirusowej (np. rotawirusem ); infekcji pasożytniczej; nietolerancji pokarmowej po spożyciu jakiegoś produktu; anginy; powikłań po leczeniu antybiotykiem; zapalenia ucha środkowego ; zapaleniem wyrostka robaczkowego ; zapalenia płuc; zatrucia lekiem; zatrucia metalami ciężkimi, toksynami. Objawy biegunki O biegunce mówimy, gdy dziecko nagle zaczyna wypróżniać się dużo częściej niż zwykle (powyżej pięciu razy dziennie), a do tego stolce mają bardziej luźną, płynną konsystencję i może pojawiać się z nich śluz, krew lub ropa. Biegunce często towarzyszą: wymioty; ból głowy; ból brzucha; gorączka; apatia; brak apetytu; osłabienie organizmu; kaszel i katar (przy grypie żołądkowej ). Jak leczyć biegunkę u dziecka? W leczeniu biegunki u dziecka możesz połączyć domowe sposoby z preparatami dostępnymi w aptece. Ważne jest podawanie w tym czasie maluchowi probiotyków , które regulują pracę przewodu pokarmowego i zawierają dobre dla organizmu bakterie. Probiotyki najlepiej jest dawać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak