Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Zdrowie

Nie chce być gładka

Jak rozpoznać i radzić sobie ze zmianami skórnymi u maluszka?

 

Na skórze noworodka dość często pojawiają się różne krostki i podrażnienia.

Pielęgnacja wcześniaczka
Takie maleństwo ma szczególnie wrażliwe ciałko. Ostrożnie dobieraj ubranka (bez szwów, koronek, guzików) i kosmetyki (tylko te do wrażliwej skóry).
Dbaj o pupę. Może się szybko odparzać! Zmieniaj pieluszkę co dwie godziny. Dokładnie oczyszczaj skórę i używaj kremu ochronnego.
Kąp codziennie. Jeśli płacze, zacznij od mycia na materacyku. Nie trzyj skóry ręcznikiem (delikatnie nim dotykaj). Posmaruj ciałko oliwką (główkę też). Na noc zakładaj dziecku czapeczkę i rękawiczki – bo wcześniak łatwo się wychładza.

Potówki
Te malutkie czerwone grudki lub pęcherzyki są zwykle skutkiem przegrzania i spocenia. Występują na szyi, klatce piersiowej, pleckach, w pachwinkach, w okolicy krocza i wszędzie tam, gdzie parowanie potu jest utrudnione.
Zakładaj dziecku przewiewne ubranka z naturalnych tkanin. Pozwól mu poleżeć trochę bez ubrania.
Do kąpieli możesz dodać napar z rumianku (jeśli twoje maleństwo nie jest alergikiem).
Nie stosuj oliwki i innych preparatów natłuszczających na miejsca pokryte potówkami. Hamują one dostęp powietrza i utrudniają wysuszanie potówek.

Trądzik i prosaki
Trądzik niemowlęcy objawia się w postaci czerwonych lub ropnych krostek – na brodzie, policzkach
i nosku – pod wpływem hormonów płciowych mamy. W tych samych miejscach tworzą się prosaki – małe, białe wypryski. Powstają one pod koniec życia płodowego wskutek zaczopowania gruczołów łojowych. Oba rodzaje zmian najlepiej zostawić w spokoju! Znikną same po kilku dniach lub tygodniach.

Alergia
Pierwszą oznaką są zaczerwienione policzki, a na nich grudki i rozlewające się pęcherzyki z płynem. Swędzące zmiany pojawiają się na pośladkach, tułowiu, kończynach. Koniecznie skontaktuj się z pediatrą! Trzeba znaleźć przyczynę uczulenia. Po wyeliminowaniu winowajcy stan skóry się poprawi, choć czasem potrzebne są też specjalne maści (na receptę). Malucha z atopowym zapaleniem skóry (AZS) kąp w letniej wodzie, z dodatkiem emulsji leczniczych (np. Oilatum, Topialyse). Kilka razy na dzień smaruj go preparatami nawilżająco-zmiękczającymi, tzw. emolientami, bez substancji zapachowych i barwników. Dziecko powinno mieć zawsze krótko obcięte paznokietki, aby się nie drapało.

 

 

 

Bede mama

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Zdrowie
Krostki, wysypka, zaczerwienienie: skąd te zmiany na skórze niemowlęcia?
Plamki, krostki, grudki, zaczerwienienie, wysypka: skąd te problemy u niemowlęcia?

Czasem widać je tuż po porodzie, czasem dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach. Pojawiają się nagle i bardzo niepokoją rodziców. Są białe, różowe albo czerwone. Mowa o przeróżnych plamkach, grudkach, krostkach... Co robić, gdy je zobaczysz? Skóra maleństwa bardzo różni się od twojej. Jest cieniutka i wrażliwa, a także bardzo delikatna. Zaszkodzić jej może coś, co Tobie wydaje się miłe – na przykład pachnące mydełko, krem czy balsam. Niedobra jest też zbyt wysoka temperatura otoczenia. Skóra łatwo się wtedy wysusza, pojawiają się na niej różne plamki, grudki, krostki. Wielu z nich łatwo się pozbyć: wystarczy... poczekać, zmienić mydło, krem czy proszek do prania. Są jednak i takie, które trzeba jak najszybciej pokazać lekarzowi. Jeśli krostka wygląda podejrzanie, nigdy nie próbuj leczyć jej sama. Dzięki naszemu przewodnikowi nauczysz się odróżniać te zmiany, które wyleczysz w domu, od tych, jakie musisz pokazać lekarzowi. Zaskórniki i ropne krostki To może być: trądzik niemowlęcy. Trądzikowe grudki pojawiają się u co piątego niemowlęcia. Najczęściej na buzi i klatce piersiowej. Przyczyną tego jest zazwyczaj nadmiar hormonów, które maleństwo otrzymało w łonie mamy. U niektórych dzieci trądzik występuje także z powodu nieprawidłowej pielęgnacji – najczęściej po prostu używamy zdecydowanie za dużo oliwki. Jak pomóc? Kilka razy dziennie przemywaj dziecku skórę wodą z dodatkiem specjalnych płynów do mycia, natłuszczających skórę, np. Oilatum, Mustela, Hascosan, Lipikar. Nie używaj mydła, bo za mocno wysusza ono skórę. Jeśli to nie pomaga, idź z malcem do dermatologa. Zaczerwienienie skóry To może być: Rumień toksyczny noworodków. W drugie,-trzeciej dobie po porodzie na skórze mogą się pojawić plamy rumieniowe, a czasem również krostki. Przyczyna dokładnie nie jest znana. Najprawdopodobniej to pozostałość po...

mama, niemowlę
Pielęgnacja
Skórka jak marzenie
Pod wpływem słońca i upału skóra maleństwa może się buntować. Pojawiają się rumienie, grudki, krostki. Zobacz, jak ją dobrze pielęgnować.

Cieniutki naskórek niemowlęcia jest bezbronny wobec letnich temperatur. Dlatego mogą pojawić się kłopoty. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić. Potówki To drobne grudki, zwykle umiejscowione na karku, szyi, brzuszku i na plecach. Potówki są spowodowane przegrzewaniem i poceniem się maleństwa, dlatego w upalne dni dziecko jest na nie szczególnie narażone. Zwykle tego typu krostki nie są groźne, ale nieleczone mogą zmienić się w ropne zmiany. Dlatego nie dopuszczaj do ich powstania. W upalne dni ubieraj malca jak najlżej: niemowlęciu wystarczy cienkie bawełniane body. Jak leczyć? Jeśli krostki już się pojawiły, wykąp malca w chłodnej wodzie (możesz dodać do niej 2–3 kryształki nadmanganianu potasu, tak aby woda była lekko różowa). Nie smaruj potówek żadnym kremem. Krostki z ropnymi czubkami dezynfekuj raz dziennie spirytusem. Odparzenia Czerwone i gorące zmiany na skórze najczęściej zdarzają się w miejscach, gdzie skóra nie ma dostępu do powietrza i jest narażona na tarcie: pod paszkami, w pachwinach, na karku i na pupie (tam dochodzi do podrażnień także z powodu siusiu i kupki). Aby im przeciwdziałać, pozwalaj malcowi często leżeć bez pieluszki. Smaruj kremem z cynkiem wszystkie miejsca narażone na odparzenia. Jak leczyć? Mimo twoich starań skóra pod pieluszką aż pali? Wietrz ją jak najczęściej i smaruj ochronnym kremem. Jeśli jednak odparzenie się pogłębia: tworzą się krwawiące nadżerki i grudki, pokaż malca lekarzowi. Sucha skóra Częściej zdarza się zimą, ale latem, zwłaszcza po wakacjach na plaży, skóra też może być wysuszona. Szorstkie i łuszczące się placki pojawiają się szczególnie tam, gdzie powłoka tłuszczowa naskórka jest najcieńsza: na przedramionach, brzuszku, łydkach i bokach tułowia. Jak leczyć? Kąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem emolientów, czyli preparatów leczniczych, które...

lekarz, dermatolog, niemowlę
Panthermedia
Zdrowie
Kiedy do dermatologa
Zobacz, jak odróżnić takie zmiany na skórze, które wymagają jedynie starannej pielęgnacji i... przeczekania, od tych, przy których konieczna jest pomoc lekarza.

Skóra niemowlęcia jest delikatna, cienka, a gruczoły łojowe nie pracują jeszcze dobrze. Wystarczy za ciepłe ubranko, nieodpowiedni kosmetyk i już widać zaczerwienienia. Jeśli zmiany skórne utrzymują się i wzbudzają twój niepokój, zapytaj o radę pediatrę. Gdy przepisana przez niego kuracja nie pomaga, najlepiej iść z malcem do dermatologa dziecięcego. Skierowania się nie wymaga, ale w ramach NFZ na wizytę możesz poczekać nawet kilka miesięcy. Dermatologów dziecięcych jest... jak na lekarstwo (adresy poradni znajdziesz na stronie: www.sluzbazdrowia.pl). Jeśli dziecko ma poważne problemy, nie ma wyjścia: trzeba iść na wizytę prywatną (koszt: 80–160 zł). Rumienie i znamiona W pierwszych dniach po porodzie skóra maluszka może się łuszczyć, pojawiają się na niej zaczerwienienia. Przyczyny bywają różne. Rumień noworodków. Powodem zaczerwienień jest to, że organizm maluszka nie potrafi jeszcze dostosować temperatury ciała do temperatury otoczenia. Gdy dziecku jest ciepło, jego skóra może się lekko zarumienić. Nie musisz nic robić; rumień sam zniknie po 7–10 dniach. Łuszczenie się naskórka . Może się pojawić w pierwszych dniach po porodzie. Nie trzeba iść z malcem do lekarza; wystarczy po kąpieli smarować suche miejsca delikatnym kremem natłuszczającym. Znamiona. Mogą występować już po urodzeniu lub pojawić się potem. Przyczyną powstawania znamion bywają nieprawidłowości rozwoju skóry: zarówno naskórka, jak i jej głębszych warstw. Mogą one być płaskie (wtedy znajdują się tylko w naskórku) lub bardziej wypukłe (te, które są położone głębiej). Każde znamię, jakie zobaczysz u dziecka, koniecznie pokaż lekarzowi. On zdecyduje, czy trzeba je czymś posmarować, usunąć czy też zostawić w spokoju. Sama na własną rękę nie próbuj malca niczym leczyć! Uwaga: koniecznie idź z dzieckiem jak najszybciej do dermatologa, gdy zobaczysz,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak