Reklama

Na skórze noworodka dość często pojawiają się różne krostki i podrażnienia.

Pielęgnacja wcześniaczka Takie maleństwo ma szczególnie wrażliwe ciałko. Ostrożnie dobieraj ubranka (bez szwów, koronek, guzików) i kosmetyki (tylko te do wrażliwej skóry).
Dbaj o pupę. Może się szybko odparzać! Zmieniaj pieluszkę co dwie godziny. Dokładnie oczyszczaj skórę i używaj kremu ochronnego.
Kąp codziennie. Jeśli płacze, zacznij od mycia na materacyku. Nie trzyj skóry ręcznikiem (delikatnie nim dotykaj). Posmaruj ciałko oliwką (główkę też). Na noc zakładaj dziecku czapeczkę i rękawiczki – bo wcześniak łatwo się wychładza.

Potówki
Te malutkie czerwone grudki lub pęcherzyki są zwykle skutkiem przegrzania i spocenia. Występują na szyi, klatce piersiowej, pleckach, w pachwinkach, w okolicy krocza i wszędzie tam, gdzie parowanie potu jest utrudnione.
Zakładaj dziecku przewiewne ubranka z naturalnych tkanin. Pozwól mu poleżeć trochę bez ubrania.
Do kąpieli możesz dodać napar z rumianku (jeśli twoje maleństwo nie jest alergikiem).
Nie stosuj oliwki i innych preparatów natłuszczających na miejsca pokryte potówkami. Hamują one dostęp powietrza i utrudniają wysuszanie potówek.

Trądzik i prosaki
Trądzik niemowlęcy objawia się w postaci czerwonych lub ropnych krostek – na brodzie, policzkach
i nosku – pod wpływem hormonów płciowych mamy. W tych samych miejscach tworzą się prosaki – małe, białe wypryski. Powstają one pod koniec życia płodowego wskutek zaczopowania gruczołów łojowych. Oba rodzaje zmian najlepiej zostawić w spokoju! Znikną same po kilku dniach lub tygodniach.

Zobacz także

Alergia
Pierwszą oznaką są zaczerwienione policzki, a na nich grudki i rozlewające się pęcherzyki z płynem. Swędzące zmiany pojawiają się na pośladkach, tułowiu, kończynach. Koniecznie skontaktuj się z pediatrą! Trzeba znaleźć przyczynę uczulenia. Po wyeliminowaniu winowajcy stan skóry się poprawi, choć czasem potrzebne są też specjalne maści (na receptę). Malucha z atopowym zapaleniem skóry (AZS) kąp w letniej wodzie, z dodatkiem emulsji leczniczych (np. Oilatum, Topialyse). Kilka razy na dzień smaruj go preparatami nawilżająco-zmiękczającymi, tzw. emolientami, bez substancji zapachowych i barwników. Dziecko powinno mieć zawsze krótko obcięte paznokietki, aby się nie drapało.

Bede mama

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama