Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, mama, sen
Zdrowie

Niemowlę pod nadzorem

Im młodsze dziecko, tym bardziej trzeba być czujnym. To nie przesada, bo dla noworodka czy niemowlęcia nawet zwykły katar może być poważnym problemem.

Bobaski, które ledwo co się urodziły, i dzieci niewiele od nich starsze są niezwykle delikatne. Dlatego zawsze, gdy dzieje się coś niepokojącego, warto (a nawet trzeba) poradzić się lekarza. Przeczytaj, jakich objawów nie wolno ci lekceważyć.

Gorączka
Jeśli jest wysoka (powyżej 38ºC), skontaktuj się z pediatrą jak najszybciej. Zrób to natychmiast, jeżeli gorączka szybko narasta, maluszek wymiotuje, jest apatyczny, ma objawy odwodnienia. Dzwoń po pogotowie, gdy dziecko ma drgawki lub problemy z oddychaniem.

Katar
Noworodki i niemowlęta oddychają przez nos, więc katar to dla nich katastrofa – nie mogą jeść, spać, swobodnie zaczerpnąć powietrza, są więc niespokojne. Co gorsza, infekcja może szybko się rozszerzyć – następstwem kataru może być zapalenie gardła, krtani, oskrzeli,  płuc. Dlatego zacznij działać od razu. Nawilżaj śluzówki (sól fizjologiczna, preparaty z wody morskiej) i idź z maluszkiem do lekarza. Nie zwlekaj z tym, jeśli katar jest zielony (to znak, że do akcji wkroczyły bakterie) albo dołączają inne objawy (np. podwyższona temperatura).

Wymioty
Jeśli bobas ulewa niewielkie ilości mleka i prawidłowo przybiera na wadze, nie trzeba się tym przejmować. Wymiotów jednak nie lekceważ. Jak je odróżnić od ulewania? Podczas ulewania z buzi dziecka wycieka niewielka ilość pokarmu. Maluch wypluwa go jakby mimochodem, a wymioty wiążą się z wysiłkiem. Zwróconego pokarmu jest więcej i zdarza się, że wydobywa się z buzi pod sporym ciśnieniem.

Biegunka
U karmionego piersią niemowlęcia częste i luźne kupy są normą. O biegunce mówi się więc wtedy, gdy są obfitsze i bardziej wodniste czy pieniste niż zwykle i mają kwaśny zapach, a maluch jest apatyczny albo przeciwnie: pobudzony, niechętnie je, pije, ma podwyższoną temperaturę. Jeśli maluch ma mniej niż pół roku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeżeli więcej – zrób to, gdy niepokojące objawy nie mijają w ciągu kilku godzin. Wezwij pediatrę zawsze, jeśli objawy się nasilają, w kupie widać śluz lub krew, podejrzewasz, że maluch się czymś zatruł, także gdy do biegunki dołączają wymioty, maluch ma objawy odwodnienia (nie siusia, płacze bez łez), ma gorączkę.

Problemy z oddychaniem
U donoszonego noworodka i niemowlęcia zaburzenia oddychania najczęściej są objawem zapalenia płuc lub kłopotów z krążeniem. Przerwy w dostawie powietrza są niebezpieczne, dlatego wymagają błyskawicznej pomocy medycznej.

Zmiany skórne
Ciemnosinawe albo czerwone plamki, które pojawiają się podczas gorączki i nie znikają po uciśnięciu skóry szklanką, to coś, czego nie wolno zlekceważyć! Mogą świadczyć o sepsie, dlatego malucha zawieź szybko do szpitala.


Konsultacja: dr n. med. Małgorzata Czyżewska, Klinika Neonatologii AM.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Nie lekceważ biegunki - może być groźna!
Biegunka może być niebezpieczna, zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci. Bywa, że trzeba leczyć ją w szpitalu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć.

Biegunka to sposób, w jaki organizm próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Może być groźna, bo robiąc rzadkie kupy dziecko traci także wodę i sole mineralne, co może prowadzić do niebezpiecznego, a czasem nawet zagrażającego życiu  odwodnienia .    Przyczyny biegunki Biegunka  może mieć wiele przyczyn. Główne to: - Infekcja wirusowa lub bakteryjna. Przyczyną bardzo ciężkich biegunek są najczęściej rotawirusy .     -  Alergia pokarmowa .  Mogą ją mmieć także niemowlęta karmione piersią.  - Błędy dietetyczne . W przypadku niemowląt chodzi najczęściej o nadmiar soków owocowych. -  Nietolerancja pokarmowa . Najczęściej chodzi o gluten lub laktozę.    Rzadsze kupy mogą pojawić się także podczas kuracji antybiotykiem  lub innymi lekami, zdarza się, że towarzyszą ząbkowaniu  lub różnym chorobom (np. zapaleniu ucha   albo zakażeniom układu moczowego ).     Objawy biegunki Biegunkę diagnozuje się wówczas, gdy: Dziecko robi więcej niż trzy płynne kupy w ciągu dnia. Kupa  dziecka  (nawet tylko jedna) zawiera śluz albo krew.  Kupa karmionego piersią dziecka jest bardziej obfita i wodnista niż zazwyczaj, ma wyjątkowo przykry, kwaśny zapach.  Dziecko, które ma biegunkę, źle się czuje, nie ma apetytu, nie chce pić,  jest apatyczne albo nienaturalnie pobudzone. Może także mieć podwyższoną temperaturę.   Kiedy biegunka wymaga kontaktu z lekarzem? Skontaktuj się z pediatrą,  jeśli: Dziecko ma mniej niż sześć miesięcy . W przypadku małych niemowląt bardzo szybko może dojść do odwodnienia, dlatego zrób to natychmiast.   Objawy biegunki nie mijają  w ciągu kilku godzin (nawet jeśli dziecko ma więcej niż sześć miesięcy). Biegunka się...

szpital, dziecko, choroba, rotawirusy
Zdrowie
Podstępne rotawirusy
Atakują głównie zimą. Dziecko ma biegunkę, wymiotuje i ma gorączkę. Podpowiadamy, jak ulżyć cierpiącemu dziecku.

Kiedy maluch nagle zaczyna wymiotować, ma gorączkę i biegunkę, najpierw myślisz, że zaszkodziło mu jakieś jedzenie lub picie. Tymczasem przyczyną takich dolegliwości zazwyczaj są zakażenia rotawirusami . Jak dziecko zaraża się rotawirusami? Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową – podobnie jak wirus przeziębienia czy grypy. Wystarczy, że ktoś chory kichnie albo dziecko weźmie do buzi zabawkę, na której znajdzie się kropelka płynu zawierającego rotawirusy. Gdy zachoruje ktoś w domu, dolegliwości pojawiają się zwykle i u reszty rodziny. Od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów mijają 2–4 dni. Jakie są objawy? Najpierw malec wymiotuje, potem dołącza się gorączka i biegunka . Dziecko źle się czuje, jest bardzo osłabione, apatyczne, nie interesuje się tym, co się dzieje wokół. Wymioty mogą być bardzo gwałtowne, trwają zazwyczaj nie dłużej niż dwie doby. Chory maluch ma silną biegunkę, bardzo wodnistą, „strzelającą”, trudną do zahamowania. Dokucza ona nawet przez tydzień. Mogą jej towarzyszyć bóle brzucha, a także katar i kaszel. Czy to groźna choroba? Tak, zwłaszcza u najmłodszych niemowląt. Kiedy dziecko dużo wymiotuje, ma biegunkę i do tego gorączkę, organizm traci dużo wody, a wraz z nią sole mineralne. To grozi niebezpiecznym dla zdrowia odwodnieniem. Jak pomóc choremu? Jeżeli biegunkę i wymioty ma maluch w pierwszym półroczu życia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Malec może być odwodniony. Często konieczny jest pobyt w szpitalu . W przypadku starszego dziecka możesz spróbować zahamować biegunkę domowymi sposobami, czyli dietą (kleik ryżowy, marchwianka). Choremu smykowi powinny także pomóc preparaty probiotyczne (np. Lakcid, Lacidofil) oraz Smecta. Pilnuj też, by dziecko dużo piło. Gdy maluch wymiotuje, ale nie ma biegunki, powinien dostawać środki antywymiotne w czopkach. Jeśli jednak stan...

tata, niemowlę
Zdrowie
Instrukcja na czas choroby
Maluszki często chorują w najmniej odpowiednich momentach (np. gdy nie ma mamy). Musisz wiedzieć, co wtedy trzeba robić.

  Kaszel Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje. Co możesz zrobić? - Suchy kaszel – podawaj dziecku do picia wodę mineralną, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty. Jeśli masz inhalator (nebulizator), zrób maluchowi inhalacje z soli fizjologicznej. W pierwszym roku życia nie stosuj bez konsultacji z lekarzem żadnych ziołowych syropów łagodzących suchy kaszel. - Mokry kaszel – ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że maluch nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka. Może ją potem zwymiotować. Zachęcaj go, by dużo pił – wtedy wydzielina będzie rzadsza i łatwiej ją odkrztusi. Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem (nebulizatorem). Często noś dziecko na rękach, oklepuj mu plecki kilka razy dziennie, by ułatwić odkrztuszanie. Pod materacyk w łóżku podłóż książki, by główka malca w tym czasie, gdy leży, była nieco uniesiona (patrz: postępowanie w przypadku kataru). Za zgodą lekarza możesz podawać syropy rozrzedzające wydzielinę – ale nie dawaj na własną rękę żadnych leków. To ważne! Jeśli kaszel dziecka przypomina szczekanie i maluch ma kłopot z oddychaniem, otwórz szeroko okno lub zabierz malca na balkon. To może być zapalenie krtani. Dzwoń po lekarza. Katar Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach. Jeśli jednak jesteś tatą noworodka, niech cię nie zmyli kichanie. U takiego maleństwa to zazwyczaj odruch oczyszczający nosek. Pierwszym objawem kataru jest sapka – to znak, że śluzówka nosa jest obrzęknięta, pojawił się stan zapalny....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak