
Bobaski, które ledwo co się urodziły, i dzieci niewiele od nich starsze są niezwykle delikatne. Dlatego zawsze, gdy dzieje się coś niepokojącego, warto (a nawet trzeba) poradzić się lekarza. Przeczytaj, jakich objawów nie wolno ci lekceważyć.
Gorączka
Jeśli jest wysoka (powyżej 38ºC), skontaktuj się z pediatrą jak najszybciej. Zrób to natychmiast, jeżeli gorączka szybko narasta, maluszek wymiotuje, jest apatyczny, ma objawy odwodnienia. Dzwoń po pogotowie, gdy dziecko ma drgawki lub problemy z oddychaniem.
Katar
Noworodki i niemowlęta oddychają przez nos, więc katar to dla nich katastrofa – nie mogą jeść, spać, swobodnie zaczerpnąć powietrza, są więc niespokojne. Co gorsza, infekcja może szybko się rozszerzyć – następstwem kataru może być zapalenie gardła, krtani, oskrzeli, płuc. Dlatego zacznij działać od razu. Nawilżaj śluzówki (sól fizjologiczna, preparaty z wody morskiej) i idź z maluszkiem do lekarza. Nie zwlekaj z tym, jeśli katar jest zielony (to znak, że do akcji wkroczyły bakterie) albo dołączają inne objawy (np. podwyższona temperatura).
Wymioty
Jeśli bobas ulewa niewielkie ilości mleka i prawidłowo przybiera na wadze, nie trzeba się tym przejmować. Wymiotów jednak nie lekceważ. Jak je odróżnić od ulewania? Podczas ulewania z buzi dziecka wycieka niewielka ilość pokarmu. Maluch wypluwa go jakby mimochodem, a wymioty wiążą się z wysiłkiem. Zwróconego pokarmu jest więcej i zdarza się, że wydobywa się z buzi pod sporym ciśnieniem.
Biegunka
U karmionego piersią niemowlęcia częste i luźne kupy są normą. O biegunce mówi się więc wtedy, gdy są obfitsze i bardziej wodniste czy pieniste niż zwykle i mają kwaśny zapach, a maluch jest apatyczny albo przeciwnie: pobudzony, niechętnie je, pije, ma podwyższoną temperaturę. Jeśli maluch ma mniej niż pół roku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeżeli więcej – zrób to, gdy niepokojące objawy nie mijają w ciągu kilku godzin. Wezwij pediatrę zawsze, jeśli objawy się nasilają, w kupie widać śluz lub krew, podejrzewasz, że maluch się czymś zatruł, także gdy do biegunki dołączają wymioty, maluch ma objawy odwodnienia (nie siusia, płacze bez łez), ma gorączkę.
Problemy z oddychaniem
U donoszonego noworodka i niemowlęcia zaburzenia oddychania najczęściej są objawem zapalenia płuc lub kłopotów z krążeniem. Przerwy w dostawie powietrza są niebezpieczne, dlatego wymagają błyskawicznej pomocy medycznej.
Zmiany skórne
Ciemnosinawe albo czerwone plamki, które pojawiają się podczas gorączki i nie znikają po uciśnięciu skóry szklanką, to coś, czego nie wolno zlekceważyć! Mogą świadczyć o sepsie, dlatego malucha zawieź szybko do szpitala.
Konsultacja: dr n. med. Małgorzata Czyżewska, Klinika Neonatologii AM.
