niskorosłość
fotolia.com
Zdrowie

Dziecko jest za niskie? Niskorosłość u dzieci

Niskorosłość u dziecka jest trudna do zdiagnozowania. Bywa, że rodzice latami szukają przyczyny niedoboru wzrostu u swoich dzieci. Często sami muszą płacić za leczenie. Czytaj, kiedy niskorosłość wynika z choroby, a kiedy jest stanem fizjologicznym!

Co to jest niskorosłość?

Niskorosłość to inaczej niedobór wzrostu. Jest to stan, w którym wysokość ciała dziecka znajduje się poniżej 3. centyla na siatce centylowej. Niskorosłość dotyczy 3 proc. dzieci i najczęściej nie wynika z choroby. Jednak dla rodziców jest to bardzo często powód do niepokoju.

Przyczyny niskorosłości

Najprostszą przyczyną niskorosłości jest dziedziczenie, czyli genetyczny spadek po którymś z niewysokich przodków. Może zdarzyć się tak, że niski wzrost dziedziczy się tylko po jednym przodku, podczas gdy pozostali są średniego lub wysokiego wzrostu, a dziecko z niskorosłością może mieć wysokie rodzeństwo.

Niskorosłość występuje także w szeregu zespołów genetycznych, takich jak np. zespół Downa, zespół Turnera. Może być także wynikiem przewlekłych chorób nerek, wątroby, przewodu pokarmowego, schorzeń reumatycznych.  

U mniej niż 5 proc.  dzieci z niskorosłością przyczyną choroby są zaburzenia hormonalne, najczęściej niedoczynność tarczycy lub zaburzenia osi somatotropinowej. Te przypadki mogą być skutecznie leczone przez endokrynologa dziecięcego. Stosunkowo najrzadszy jest wrodzony niedobór hormonu wzrostu - występuje u 1 na 6-10 tys. urodzonych dzieci.

W wielu sytuacjach jednak nie udaje się postawić trafnej diagnozy lub nawet żadnej diagnozy. Wyniki badań są prawidłowe i lekarze nie mają podstawy do leczenia dziecka. Wtedy rodzice zostają z problemem sami i na własną rękę próbują szukać rozwiązania. 

Niskorosłość w praktyce 

Renata Gliszczyńska, założycielka Fundacji "Chcę urosnąć" przez niemal 8 lat pracy na rzecz rodzin dzieci z niskorosłością poznała tysiące historii, w których dziecko w ogóle nie rosło lub nagle przestawało. Jej zdaniem największy problem w przypadku tej choroby stanowi postawienie właściwej diagnozy. Jedną z przyczyn jest jej niska świadomość wśród lekarzy pierwszego kontaktu:

Największy żal mam do lekarzy pediatrów. Bilanse są w Polsce obowiązkowe, ale bardzo często dzieci są ważone i mierzone pośpiesznie, w czapkach, butach, niedokładnie. Lekarze, zamiast zwracać uwagę na niski wzrost lub zatrzymanie wzrostu, często bagatelizują sprawę. Rodzic nie musi wiedzieć, co robić, gdy wzrost dziecka jest poniżej 3. centyla, ale lekarz powinien i powinien takie dziecko odesłać na dalsze badania – mówi Gliszczyńska.

Bardzo często jednak tak się nie dzieje. Tymczasem wraz z upływem lat szanse na wyleczenie, zwłaszcza u dziewcząt, maleją. Kiedy wchodzą one w okres dojrzewania, a zdarza się to już między 11. a 13. rokiem życia, jest już za późno. Chłopcy są w lepszej sytuacji, bo ich leczenie ma sens do ok. 17 roku życia. 

Terapia niskorosłości

Niskorosłość wynikającą z choroby zazwyczaj można wyleczyć. Jeżeli jest spowodowana niedoborem hormonu wzrostu, podaje się go do momentu, w którym dziecko naturalnie kończy rosnąć. Jeżeli natomiast jest spowodowana niedoczynnością tarczycy, do końca życia podaje się preparat tyroksyny.  
 
Nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do otrzymania refundowanych leków. Aktualnie w Polsce jest on przepisywany pacjentom z udokumentowanym niedoborem wzrostu, zespołem Turnera, zespołem Williego-Pradera, ciężkim niedoborem ludzkiego insulinopodobnego czynnika wzrostowego-1 i przewlekłą niedoczynnością nerek. 

Nietypowe objawy zaburzeń hormonalnych (pewnie ich nie zauważyłaś!)

achondroplazja
Adobe Stock
Zdrowie
Wszystko, co trzeba wiedzieć o achondroplazji
Achondroplazja, inaczej zwana chondrodysplazją, chondrodystrofią, a także niskorosłością i karłowatością. Przeczytaj, na czym polega ta choroba, jak się objawia, jak diagnozuje i leczy.

Achondroplazja to rzadka choroba genetyczna niezależna od płci dziecka. Nazywana jest także karłowatością lub niskorosłością. Rodzi się z nią 1 na 15-40 tysięcy noworodków. Pocieszający jest fakt, że choć jest nieuleczalna, to dotknięci nią ludzie żyją obecnie tak samo długo jak osoby zdrowe. Przyczyny achondroplazji Dziedziczenie zmutowanego genu Wiek rodziców a karłowatość Objawy achondroplazji Choroby towarzyszące Diagnozowanie karłowatości Leczenie niskorosłości Przyczyny achondroplazji Choroba spowodowana jest w 90 proc. przypadków spontaniczną mutacją jednego genu – FGFR3. Odpowiada on za działanie receptora czynnika wzrostu fibroblastów. Mutacja powoduje, że produkt tego genu nie działa prawidłowo, co skutkuje zaburzeniami procesów związanych z przebudową tkanki chrzęstnej i kostnej . Pojęcie "spontaniczna mutacja" oznacza, że dochodzi do niej wyłącznie w ciele chorego, a jego rodzice nie są nią obciążeni. Rodzice dziecka z achondroplazją są zdrowi i w przypadku podjęcia decyzji o kolejnej ciąży, mogą mieć zdrowe potomstwo. W 10 proc. przypadków achondroplazja u dziecka jest skutkiem odziedziczenia zmutowanego od jednego lub obojga rodziców chorujących na niskorosłość. Dziedziczenie zmutowanego genu Gdy tylko jedno z rodziców choruje na achondroplazję, szansa że dziecko będzie zdrowe wynosi 50 proc . W przypadku obojga rodziców cierpiących na karłowatość, szansa na urodzenie się zdrowego dziecka wynosi 25 proc, ryzyko, że dziecko będzie chore – 50 proc. Odziedziczenie przez dziecko obu kopii (od każdego rodzica) wadliwego genu wynosi w ich przypadku 25 proc. Sytuacja ta prowadzi do obumarcia płodu. Wiek rodziców a achondroplazja Z badań przeprowadzonych w latach 60. wynika, że ryzyko powstania choroby zwiększa się w przypadku, gdy ojciec dziecka ma powyżej 35 lat . Ryzyko to rośnie...

anemia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u dziecka: to przez nią dzieci częściej chorują! (sprawdź przyczyny i inne objawy niedokrwistości u dziecka)
Anemia, czyli niedokrwistość, często pojawia się u dzieci, powoduje bladość skóry, osłabienie apetytu i trudności z koncentracją. Dziecko z anemią ma większą skłonność do infekcji. Anemię u dziecka leczy się suplementacją żelaza i odpowiednią dietą.

Anemia u dzieci zdarza się dosyć często. Niedokrwistość jest chorobą, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami. Problem wynika z niedostatecznej ilości erytrocytów lub ich złej jakości. Objawy anemii to między innymi zmęczenie i bladość. Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyn anemii. Anemię u dzieci pozwolą rozpoznać badania krwi. Spis treści: Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci - jak ją zdiagnozować? Rodzaje niedokrwistości u dzieci Jak wygląda leczenie anemii u dzieci? Menu dla dziecka z anemią Inne przyczyny anemii u dzieci Anemia u dzieci z alergią Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci może objawiać się poprzez:  osłabienie, bladość, brak apetytu , suchość skóry. Jeśli zauważysz niepokojące objawy anemii u dziecka, koniecznie powiedz o tym pediatrze. Możesz skorzystać z teleporady lub e-wizyty , by uzyskać dalsze wskazówki bądź skierowanie na badania. Anemia u dzieci - jak zdiagnozować niedokrwistość? Aby stwierdzić anemię u dziecka, lekarz powinien zlecić  badanie krwi . W celu ustalenia przyczyn niedokrwistości należy przeprowadzić podstawową diagnostykę morfologii. Badania hematologiczne obejmują ocenę stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) oraz liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC). Dziecko ma anemię, jeśli stężenie hemoglobiny jest: poniżej 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat, poniżej 12 g/dl u dzieci 6-14-letnich, poniżej 13 g/dl u mężczyzn, poniżej 12 g/dl u kobiet, poniżej 11 g/dl u ciężarnych. Niedokrwistość w zależności od stężenia hemoglobiny można określać jako łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Rodzaje niedokrwistości u dzieci Przyczyny anemii u dzieci mogą być różne i dlatego rozróżnimy różne rodzaje tej choroby: anemia megaloblastyczna...

zaburzenia miesiączkowania
Adobe Stock
Starania o dziecko
Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką
Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!

Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką , np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza. Długie przerwy między krwawieniami Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są: zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny ; torbiele jajników; niedoczynność tarczycy. Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu. Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów.    Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj