Niemowlę u lekarza
Fotolia
Zdrowie

Wiemy, co planuje ministerstwo! Ważne zmiany w opiece nad dziećmi

Będzie więcej wizyt profilaktycznych u lekarza, ale naszym zdaniem zabrakło kilku ważnych badań. Jest już projekt dotyczący zmian w opiece nad dziećmi. Można zgłaszać do niego uwagi.

Stan zdrowia dzieci w Polsce nie jest dobry: przodujemy w całej Europie pod względem próchnicy czy schorzeń kręgosłupa. Dlatego od wielu lat prof. Alicja Chybicka, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Rzecznik Praw Dziecka występowali o to, żeby dziecko raz w roku było badane profilaktycznie do 18. roku życia. Czy to się udało?

Nowe standardy opieki nad dziećmi

Ministerstwo Zdrowia właśnie pracuje nad nowymi standardami opieki nad dziećmi i młodzieżą. Opracowany przez projekt trafił teraz do konsultacji społecznych. Do 19 października można zgłaszać do niego propozycje zmian. Warto to robić, bo brak propozycji zmian oznacza, że projekt zostanie przyjęty w takiej formie, jaka została przedstawiona.

Jak ma wyglądać opieka nad niemowlęciem

Według projektu nowych standardów ma się zwiększyć liczba wizyt profilaktycznych.
Niemowlę ma mieć 6 wizyt profilaktycznych u lekarza. Zostały zaplanowane w:

 • 1-2. tygodniu życia,
 • 6-9. tygodniu życia (w terminie szczepień),
 • 3-4. miesiącu życia (w terminie szczepień),
 • 6. miesiącu życia,
 • 9. miesiącu życia,
 • 12. miesiącu życia.

W trakcie każdej wizyty lekarz ma porozmawiać z rodzicami na temat zdrowia dziecka, wykonać test przesiewowy wykrywający m.in. zaburzenia wzroku, słuchu, niezstąpienia jąder u chłopców, ocenić skuteczność karmienia piersią, edukować w zakresie pielęgnacji i podawania witaminy D i K.
Co nowego?

 1. W 6-7. tygodniu lekarz na wizycie profilaktycznej ma kierować dziecko na badanie USG stawów biodrowych w kierunku dysplazji stawów biodrowych.
 2. W 3-4. miesiącu życia lekarz wystawi dziecku skierowanie na morfologię krwi w kierunku wykrywaniu niedokrwistości.

Zobacz koniecznie: Badania krwi, badania moczu u dziecka - sprawdź, jakie powinny być prawidłowe wyniki

Czego zabrakło?
W projekcie nie ma mowy o wizycie u dietetyka ani o profesjonalnej poradzie dietetycznej dla dziecka. Co prawda lekarz ma informować o karmieniu piersią, a w 9. miesiącu także o wprowadzaniu żywności uzupełniającej, jednak jest to za mało: rodzice nadal nie będą mieli wystarczającej wiedzy o tym, jak wprowadzać do diety dziecka nowe dnia. Zdziwienie budzi propozycja, by lekarz informował o nowych daniach dopiero w 9. miesiącu życia.
Czytaj też: Nasze dzieci nie muszą mieć nadwagi i chorób serca - podpisz petycję online

Jak ma się zmienić opieka nad dzieckiem powyżej 1. roku

Wygląda na to, że nie uda się wprowadzić do standardów tego, żeby dziecko raz w roku było badane przez lekarza. Jednak projekt nowych standardów to wyraźny krok naprzód: liczba badań profilaktycznych ma się wyraźnie zwiększyć.
Obecnie dziecko ma bilanse zdrowia w wieku: 2, 4, 6, 10, 14, 18 lat.
Po zmianach zgodnie z propozycjami Ministerstwa, dziecko badane co roku w wieku:

 • 2 lata,
 • 3 lata,
 • 4 lata,
 • 5–6 lat,
 • 6-7 lat (I klasa)

a następnie co 2 lata w:

 • III klasie szkoły podstawowej,
 • V klasie szkoły podstawowej,
 • I klasie gimnazjum,
 • III klasie gimnazjum,
 • I klasie szkoły ponadgimnazjalnej,
 • III klasie szkoły ponadgimnazjalnej


Co nowego?

 1. Będzie więcej wizyt profilaktycznych. Zostało dokładnie wyszczególnione, co lekarz powinien zrobić w czasie każdej wizyty, jakie powinien przeprowadzić badania i testy.
 2. Podczas każdej wizyty profilaktycznej od 3 lat, dziecko ma mieć zbadane ciśnienie krwi.
 3. Dodatkowo każde dziecko ma mieć w wieku 5-6 lat wykonane badanie moczu.

Na pozostałe badania oraz do specjalistów będzie kierował dziecko lekarz - w zależności od wskazań.
Czego zabrakło?
Podobnie jak w stosunku do młodszych dzieci bardzo mało miejsca jest poświęcone odżywianiu dziecka i wskazaniom dietetycznym. Zabrakło też obowiązkowej wizyty u okulisty, okresowych badań moczu i morfologii. Nadal w zaleceniach nie znalazło się badanie USG brzucha, które pozwala obejrzeć stan narządów jamy brzusznej.

Ministerstwo planuje też zmiany w opiece stomatologicznej nad dziećmi. Cały projekt zmian można przeczytać na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego i zgłaszać do niego uwagi.
Czytaj też: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć - idź z dzieckiem do lekarza

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Zdrowie
Badania dziecka w pierwszych latach życia
Nawet zdrowe dziecko musi co jakiś czas pokazywać się u pediatry – sprawdź kiedy? Czasem konieczne będą dodatkowe badania, poczynając do badania moczu i krwi, przez USG, aż po tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Badania noworodka Już w pierwszej dobie dziecko zostanie gruntownie przebadane: pierwszym, ważnym badaniem jest ocena stanu zdrowia noworodka wg skali Apgar . Lekarz oceni pracę serca dziecka, kolor skóry, napięcie mięśni, reakcję na bodźce i oddech. W każdej z tych pięciu kategorii neonatolog może przyznać od 0 do 2 punktów – suma 8-10 punktów oznacza, że dziecko przyszło na świat w dobrym stanie. Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej oraz ewentualnie piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. W pierwszych dobach zostaną też przeprowadzone przesiewowe badania słuchu i pod kątem chorób metabolicznych (czytaj więcej o badaniach przesiewowych noworodka ). Badanie USG u dziecka Każde dziecko w 6-8. tygodniu życia powinno przejść badanie USG stawów biodrowych – tylko poprzez to badanie może wiarygodnie stwierdzić, czy dziecko ma dysplazję stawów biodrowych. Badanie USG będzie wskazane też w innych przypadkach. U dzieci można wykonać USG przezciemiączkowe (aby sprawdzić stan mózgu), USG jamy brzusznej (np. w przypadku nasilonych objawów kolki). Badania USG są bezpieczne dla dziecka i stosunkowo łatwe do przeprowadzenia. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego nie wymagają uśpienia dziecka, poza tym można je wykonywać częściej niż zdjęcia rentgenowskie ( Przeczytaj, jak przebiega rezonans, tomografia albo rentgen ). Ważna profilaktyka: bilanse zdrowia i szczepienia Nawet zdrowe dziecko powinno regularnie pojawiać się u pediatry: w pierwszych dwóch latach na wizytach szczepiennych, potem od drugich urodzin co dwa lata na bilans zdrowia – czyli całościowy „przegląd” organizmu dziecka. Uwaga! Terminów bilansów, tak samo jak terminów szczepień, trzeba pilnować samemu – przychodnia nie prześle zawiadomienia ani przypomnienia. Sprawdź: kalendarz szczepień dziecka 0-18 lat. Badania...

stawy biodrowe, dysplazja stawów biodrowych u dzieci
Zdrowie
Stawy biodrowe niemowlaka trzeba badać!
Stawy biodrowe niemowlaka nie zawsze są w pełni sprawne. Czasem dziecko może mieć dysplazję stawów biodrowych, może też dojść do ich zwichnięcia. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o bioderkach, by twoje dziecko rosło zdrowo? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Czym różnią zdrowe stawy biodrowe u noworodka od takich z dysplazją? Głowa kości udowej u zdrowego noworodka pasuje do panewki (czyli zagłębienia miednicy) niczym pięść do obejmującej ją dłoni. Dzięki temu może swobodnie obracać się na wszystkie strony, bezpiecznie tkwiąc we właściwym miejscu. Gdy panewka jest płytka lub ustawiona pod złym kątem, staw biodrowy nie może pracować jak należy. Im dziecko starsze, tym większe ma problemy – panewka coraz bardziej się deformuje, a głowa kości udowej przemieszcza się i czasem opuszcza swoje miejsce (wtedy mówi się o zwichnięciu stawu biodrowego) . Dochodzi również do zmian w więzadłach i torebkach stawowych. Dziecko ma problemy z odwodzeniem nóżek na boki, a gdy nauczy się chodzić, kiwa się jak kaczuszka. Przeczytaj, jakie prawa ma dziecko u lekarza Czy dysplazję stawów biodrowych da się wyleczyć? Wcześnie zdiagnozowana i fachowo (koniecznie przez ortopedę) leczona dysplazja jest prawie w stu procentach wyleczalna. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym lepsze są jej efekty. Zazwyczaj leczenie dwumiesięcznego dziecka trwa jedynie 2 miesiące, ale półrocznego – już 6. Jakie badania należy wykonać, by sprawdzić czy stawy biodrowe dziecka są zdrowe? Bioderka po raz pierwszy są badane w szpitalu. To pierwsze ważne badania noworodka . Pediatra ocenia ułożenie fałdek pod pośladkami, sprawdza, jak noworodek odwodzi nóżki, a także ocenia, czy obie są równej długości. Powtórnie biodra ogląda pediatra na pierwszej wizycie w przychodni, czyli około 6. tygodnia życia dziecka , jednak o wiele pewniejszą metodą badania jest wykonanie USG przez ortopedę dziecięcego. Powinny mu być poddane wszystkie dzieci (niestety w Polsce tak nie jest). Jeśli nie masz skierowania na bezpłatne badanie, możesz wykonać je za własne pieniądze. USG bioderek powinno się przeprowadzić dwu-, a najlepiej trzykrotnie....

badanie krwi w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Jakie badania krwi czekają cię w ciąży? Które są obowiązkowe?
Choć mało przyjemne, częste badanie krwi w ciąży jest konieczne po to, by dowiedzieć się, co dzieje się w twoim organizmie i jak rozwija się dziecko. Podpowiadamy, jakie wyniki badań w ciąży powinny cię zaniepokoić i co oznaczają tajemnicze skróty na karcie badań.

Najpierw zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym, potem najprawdopodobniej pójdziesz zrobić badanie beta hCG. To pierwsze z wielu badań krwi, które będziesz musiała wykonać w ciąży. Nie martw się, wkrótce przywykniesz do widoku igły, a dobra wiadomość jest taka, że krew pobrana podczas jednej wizyty w laboratorium wystarczy do wykonania kilku badań. Badanie krwi: morfologia w ciąży Powinnaś zrobić morfologię krwi w ciąży przy pierwszej wizycie, a potem mniej więcej co 2 miesiące. Do porodu wykonasz ją przynajmniej 5 razy! To ważne badanie dostarcza dużo informacji o funkcjonowaniu całego organizmu matki i dziecka. Ukazuje mechanizmy obronne, które uaktywniają się podczas walki z chorobami. Pozwala też m.in. wykryć początki anemii i jej prawdopodobne przyczyny (niedobór żelaza, witamin z grupy B, kwasu foliowego). Analizując wyniki badań krwi, lekarz zwraca uwagę m.in. na: hemoglobinę , która nie powinna być niższa niż 11 g/dl, hematokryt ; erytrocyty (w niedokrwistości – maleje), leukocyty (wzrost może świadczyć o infekcji). płytki krwi – ich niedobór nazywamy małopłytkowością. W niektórych sytuacjach wymaga ona leczenia. Nie martw się pojedynczymi wynikami poniżej lub powyżej normy – mogą być typowe dla twojego organizmu. Lekarz ocenia całą morfologię, biorąc pod uwagę wiek ciąży i wcześniejsze badania i to on sprawdza, czy jest powód do niepokoju. Badanie stężenia glukozy ​ W ciąży będziesz musiała badać poziom cukru na czczo , a między 24. a 28. tygodniem wykonasz test obciążenia glukozą , który sprawdzi reakcję twojego organizmu na wypicie 75 g glukozy. To obowiązkowe badanie w celu wykrycia cukrzycy ciężarnych. Hormony ciążowe pojawiające się w organizmie kobiety podnoszą poziom glukozy we krwi. Wówczas, przy tej samej diecie, podwyższa się ilość cukru we krwi (może pojawić...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj