Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Szczepienia niemowląt
Fotolia/ Anna Kołacz
Zdrowie

Będzie nowe (!) szczepienie obowiązkowe od 2019 roku?

Co roku 50 tys. dzieci w Polsce trafia do szpitala z powodu zakażeń spowodowanych infekcją rotawirusową. Czy od 2019 roku szczepienie przeciw rotawirusom będzie kolejnym bezpłatnym i obowiązkowym szczepieniem dla dzieci?

Infekcja rotawirusowa u starszego dziecka powoduje biegunkę. U niemowlęcia często jest ona bardzo silna, grozi odwodnieniem i pobytem w szpitalu. W szpitalu dziecko, które ma biegunkę, często zaraża inne dzieci, bo rotawirusy są bardzo zakaźne. Dlatego eksperci rekomendują szczepienie przeciw rotawirusom.

Szczepienie rekomendowane od 2019 roku

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw rotawirusom rekomenduje Pediatryczny Zespół ds Szczepień przy Ministrze Zdrowia, a ostatnio – jak podaje portal politykazdrowotna.pl – zarekomendowała je Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, czyli ciało doradcze przy GIS (Głównym Inspektoracie Sanitarnym). Eksperci rekomendują wprowadzenia szczepienia przeciw rotawirusom do kalendarza szczepień obowiązkowych od 2019 roku.
Obecnie szczepienie przeciw rotawirusom jest zalecane. Decyduje się na nie ok. 20 proc. rodziców. 80 proc. nie decyduje się na zakup szczepionki – ze względu na koszt szczepionki i nieświadomość problemu.

Rewolucja w oddziałach pediatrycznych

Zakażenia rotawirusowe to duży problem szczególnie dla małych dzieci. Szacuje się, że co roku 50 tys. dzieci ma tak ciężką biegunkę, że z tego powodu musi znaleźć się w szpitalu. 
Wprowadzenie szczepionki przeciw rotawirusom do obowiązkowego kalendarza szczepień wniosłoby nieomal rewolucję do oddziałów pediatrycznych, ponieważ o połowę zmalałaby liczba dzieci hospitalizowanych i wielokrotnie mniej byłoby zakażeń szpitalnych – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień. Dlatego eksperci uważają, że wprowadzenie bezpłatnych szczepień bardzo się opłaca: dziecko nie choruje (lub choruje lżej), a szpitale pediatryczne mogą przestać być przepełnione.

Jak i kiedy szczepić przecie rotawirusom

W zależności od rodzaju szczepionki rekomendowane są 2 lub 3 dawki szczepionki. Szczepienie jest możliwe tylko u niemowląt. Szczepienia trzeba rozpocząć między 6. a 12. tygodniem życia.

  • W przypadku szczepionki jednoskładnikowej podaje się 2 dawki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Drugą dawkę szczepienia trzeba podać przed upływem 24. tygodnia życia, najlepiej przed upływem 16 tygodnia życia.
  • W przypadku szczepionki pięcioskładnikowej trzeba podać 3 dawki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Zaleca się, aby pierwszą dawkę szczepionki podać przed 12. tygodniem życia. Ostatnią dawkę szczepionki powinno się podać najpóźniej do 24. tygodnia życia.

Obie szczepionki są doustne.
Zobacz także: O 93 proc. spadła liczba pobytów w szpitalu. Co na to antyszczepionkowcy?

Efekty szczepień w innych krajach

W wielu krajach Europy szczepionki przeciw rotawirusom są bezpłatne, choć zwykle nieobowiązkowe. Rodzice chętnie szczepią dzieci. W Finlandii ok. 90 proc. rodziców szczepi dzieci. Dzięki bezpłatnym szczepieniom liczba dzieci wymagających leczenia w szpitalu z powodu infekcji rotawirusowej spadła o 93 proc. Niemal całkiem zostały wyeliminowane przypadki ciężkich zachorowań u dzieci poniżej 5 lat, które wymagałyby pobytu w szpitalu.
Czy szczepienia przeciw rotawirusom zostaną wprowadzone do obowiązkowego kalendarza? Czekamy na ostateczną decyzję.
Zobacz także: Kalendarz szczepień powinien być oparty na modelu skandynawskim
 

Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]

rodzice chcą obowiązkowego szczepienia przeciw rotawirusom
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice bardzo chcą, aby to szczepienie było obowiązkowe w Polsce
Co roku z powodu tej jednej infekcji wirusowej, do szpitali trafia 50 tys. dzieci. Wprowadzenie szczepienia wyeliminowałoby problem. Zobacz, ilu rodziców chce tego!

Chodzi o rotawirusy, drobnoustroje, które z niezwykłą zaciętością atakują małe dzieci. Wywołują u nich ciężkie biegunki, wymioty, bóle brzucha i odwodnienie. Niejednokrotnie kończy się to pobytem malucha w szpitalu. Niestety nie ma jak leczyć zakażenia rotawirusem, można co najwyżej zwalczać jego objawy. Chyba że dziecko zostanie odpowiednio wcześniej zaszczepione. Ale mało kogo na to stać i tak wracamy do punktu wyjścia. Czas to zmienić! Mamy popierają obowiązkowe szczepienia przeciw rotawirusom Aż 70 procent matek uważa, że szczepienia przeciwko rotawirusom powinny być włączone do programu szczepień obowiązkowych - pokazują najnowsze badania Kantar Polska. 3 na 4 matki deklarują, że zaszczepiłyby dziecko przeciwko rotawirusom, gdyby szczepienie było bezpłatne dla rodziców i wpisane na listę szczepień obowiązkowych. Bariera finansowa jest głównym powodem, dla którego rodzice nie szczepią dzieci przeciw rotawirusom. Są to szczepionki drogie - jedna dawka może kosztować nawet 300 złotych - a trzeba podać je w 2 lub 3 dawkach. Efekt jest taki, że zdecydowana większość rodziców nie decyduje się na zakup szczepionki i tylko około 30 procent z nich szczepi dzieci przeciw rotawirusom. Szczepienie przeciw rotawirusom widnieje w kalendarzu szczepień zalecanych. Ale zarówno lekarze pediatrzy, jak i epidemiolodzy oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego bardzo chcą włączenia ich do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych (NPSO). - Szczepienie przeciw rotawirusom jest jednym z kluczowych rodzajów szczepień, o które powinien być rozszerzony kalendarz szczepień obowiązkowych w Polsce - powiedziała na konferencji prasowej, podsumowującej wyniki badań dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Leczenie rotawirusów jest niezwykle kosztowne  O rozszerzeniu kalendarza szczepień decyduje Ministerstwo Zdrowia. Trudno obecnie...

Szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Będą zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2019 r. Zobacz, co się zmieni!
Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok jest już gotowy – zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami minister Jarosław Pinkas. Szykują się dwie ważne zmiany: jedna dotyczy noworodków, druga – przedszkolaków.

Jest już gotowy nowy kalendarz szczepień ochronnych na 2019 rok. Zostanie opublikowany do końca października – mówi minister Jarosław Pinkas , Główny Inspektor Sanitarny. W kalendarzu szczepień obowiązkowych szykują się dwie ważne zmiany. Planowane są także kolejne. Zmiany w szczepieniach przeciw gruźlicy Do je pory szczepionka przeciw gruźlicy była obowiązkowa w pierwszych 24 godzinach po porodzie . Od 2019 roku szczepionka pozostanie obowiązkowa, jednak wystarczy, że noworodek zostanie zaszczepiony przed wyjściem ze szpitala po porodzie do domu. Dla części dzieci, które musiały w szpitalu pozostać dłużej, np. z powodu wcześniactwa czy trudnego porodu, to duża zmiana. Jednocześnie minister Jarosław Pinkas wypowiedział się zdecydowanie przeciw przesuwaniu szczepienia przeciw gruźlicy na późniejszy termin czy odejściu od obowiązkowego szczepienia przeciw gruźlicy . Powodem jest to, że w Polsce nadal notuje się zbyt wiele przypadków zachorowań na gruźlicę, szczególnie w województwach wschodnich. Informował też, że na Ukrainie wiele osób jest nieszczepionych, a z powodu dużej migracji, istnieje ryzyko zwiększenia liczby zachorowań również w Polsce. – Zachorowanie na noworodka mogłoby okazać się bardzo groźne – mówił szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zobacz także: Szczepienie przeciw gruźlicy: potrzebne czy nie Zmiany w szczepieniu przeciw odrze, śwince i różyczce Druga zmiana w obowiązkowym kalendarzu szczepień ma dotyczyć szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce . Obecnie szczepieniem obowiązkowym objęte są dzieci w 13. miesiącu życia , a drugą dawkę otrzymują w 10. roku życia. Po zmianach pierwsze dawka szczepienia dzieci będą dostawać w 13. miesiącu życia , a drugą dawkę – w 6. roku życia . (Dzieci, które obecnie skończyły 6 lat, zostaną zaszczepione jak dotychczas – czyli w wieku 10 lat.)...

Szczepienia niemowlęcia
Fotolia
Zdrowie
Wprowadzenie tych szczepień byłoby rewolucją w szpitalach dziecięcych! [WYWIAD]
Od tego roku wszystkie niemowlęta dostają za darmo szczepionkę przeciw pneumokokom. Wprowadzenie jeszcze trzech szczepionek do obowiązkowego kalendarza spowodowałoby rewolucję w szpitalach dziecięcych! - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień.

Przeciw jakim chorobom i jakimi szczepionkami warto zaszczepić dziecko – mówi dr Paweł Grzesiowski , pediatra i członek Pediatrycznego Zespołu ds Szczepień przy Ministrze Zdrowia. Po zmianach w kalendarzu szczepień i dodaniu obowiązkowej (bezpłatnej) szczepionki przeciw pneumokokom zalecałby pan jeszcze rodzicom dodatkowe szczepienia? Niemowlętom na pewno polecałbym szczepionkę przeciw rotawirusom .  Dlaczego zaleciłby pan szczepionkę przeciw rotawirusom? Nie są chyba tak niebezpieczne jak pneumokoki? Wystarczy przejrzeć statystyki ze szpitali dziecięcych: na pierwszym miejscu wśród przyczyn pobytu niemowląt w szpitalu jest biegunka rotawirusowa . Wprowadzenie szczepionki przeciw rotawirusom do obowiązkowego kalendarza szczepień wniosłoby nieomal rewolucję do oddziałów pediatrycznych , ponieważ o połowę zmalałaby liczba dzieci hospitalizowanych i wielokrotnie mniej byłoby zakażeń szpitalnych! Obecnie, jeśli spojrzeć na statystyki oddziałów pediatrycznych, to w sezonie jesienno-zimowym znaczna część pobytów w szpitalu jest spowodowana biegunką wirusową . To kolosalny problem dla służby zdrowia. Nie mówiąc już o tym, że dla dziecka pobyt w szpitalu zawsze jest trudnym przeżyciem. Czasami konieczne jest dożylne nawadnianie dziecka, a także podawanie antybiotyku, gdyż dziecko gorączkuje i trudno rozpoznać, jaka jest przyczyna. Dzięki wprowadzeniu tej szczepionki mniej dzieci byłoby w szpitalach? Rocznie ponad 20-30 tys. małych dzieci jest w Polsce w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej. Wprowadzenie szczepionki przeciw rotawirusom spowodowałoby, że co roku 20-30 tys. dzieci mniej byłoby w szpitalach? Nawet jeśli ich liczba zmalałaby nie o 100 proc., ale o 90 proc. to daje to 18-27 tys. rocznie mniej pobytów w szpitalu. Bardzo dużo dzieci ciężko przechodzi infekcję rotawirusową, a dzięki szczepieniom można by jej uniknąć.  Przeciw...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj