
"Małe dzieci nie czują bólu", "Dzieci mają wyższy próg bólu niż dorośli" – słyszeliście to pewnie nie raz. Do niedawna myśleli tak również lekarze, którzy przeprowadzali bolesne zabiegi na noworodkach i niemowlakach bez stosowania środków przeciwbólowych. Ostatnie badania naukowców z Oxfordu wywracają te poglądy do góry nogami. Okazuje się, że bardzo małe dzieci odczuwają ból, a nawet mają niższy próg bólu niż osoby dorosłe.
Zobacz: Niemowlę też odczuwa ból: jak go złagodzić - film
Badanie tomografem
Badania prowadzone na tak małych dzieciach są bardzo trudne – maluchy nie potrafią powiedzieć o swoich doświadczeniach i odczuciach. Trudno też wyciągać jakiekolwiek wnioski, obserwując ich mimikę. Naukowy postanowili więc zobaczyć, jak na ból reagują mózgi noworodków (od 1. do 6. dnia życia). W tym celu dzieci podłączono do tomografów i zbadano ich reakcje na bodźce bólowe. Następnie porównano ich wyniki badań z wynikami badań osób dorosłych (od 23. do 36. roku życia). Potwierdziły one przypuszczenia lekarzy. Maluchy odczuwają ból tak samo jak dorośli, a nawet – przez to, że nie rozumieją, co się z nimi dzieje – są na ból jeszcze wrażliwsze.
– Niektórzy ludzie twierdzą, że mózgi noworodków nie są na tyle rozwinięte, by mogły odebrać bodźce bólowe, a ich reakcja na ból to tylko odruch. Te osoby są w błędzie; nasze badania dostarczyły naprawdę mocne dowody – wyjaśnia koordynująca badania dr Rebeccah Slater (Oddział Pediatrii na Oxfordzie).
Warto wiedzieć: Dlaczego moje dziecko płacze?
Przytulanie zamiast środków przeciwbólowych
Do lat 80. XX wieku noworodki poddawano bolesnym zabiegom (nawet tym inwazyjnym) bez podawania środków przeciwbólowych. W konsensusach medycznych zalecano jedynie przytulanie dziecka po wykonaniu takiego zabiegu (pisano: "W przypadku niemowląt ważniejsze od środków przeciwbólowych jest przytulenie i karmienie piersią"). Środki znieczulające stosowano jedynie podczas operacji . Zupełnie inaczej traktowano natomiast starsze dzieci. Typowym przykładem różnicy w traktowaniu dzieci jest zabieg podcinania wędzidełka podjęzykowego. W przypadku starszych dzieci zalecano stosowanie znieczulenia ogólnego, natomiast niemowlętom – przytulanie (!).
Badania dr Slater przyczyniły się do zmiany wytycznych. Badaczka tłumaczy: "Noworodki i niemowlęta musimy tak samo traktować jak starsze dzieci. Należy ujednolicić procedury medyczne dotyczące leczenia dzieci"
Polecamy: Maleńki człowiek, duży ból - o bólu noworodka i wcześniaka