Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, oko
Zdrowie

Oczy niemowlęcia

Oczy niemowlęcia są skłonne do podrażnień. A nieleczone infekcje grożą pogorszeniem wzroku. Co robić w razie kłopotów?

 

Zapalenie spojówekBłonę pokrywającą oko łatwo podrażnić. A wtedy pojawia się zapalenie.
• Skąd się to bierze? Z braku higieny, podrażnienia oka, np. przez dym papierosowy, kurz, ostre słońce. Oko może być też zaatakowane przez bakterie, wirusy. Najczęściej zapalenie pojawia się w jednym, a po kilku dniach w drugim oku. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera rączką oczy. Pojawia się też wydzielina: gęsta i ropna świadczy o zapaleniu bakteryjnym, wodnista – o wirusowym.
• Leczenie. Około 10 dni trwa leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. Podrażnienie wywołane przez kurz mija już po trzech. Umyj powieki wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl je palcami i wpuść do środka kilka kropel soli fizjologicznej (kupisz w aptece). Uważaj, aby aplikator nie dotknął powierzchni oka. Zasłoń zasłony, powstrzymuj malca od dotykania oka.
• Kiedy do lekarza? Jeśli zapalenie występuje u niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem natychmiast. Zrób to także, jeśli zapalenie spojówek nie mija po czterech dniach, gdy malec skarży się na ból pod powieką.

Ciemne podkówki
Czasem zdarza się, że maluch ma cienie pod oczami, bo po prostu „taka jest jego uroda”. Czasem jednak może to być objaw choroby.
• Jak to wygląda? Nawet po przespanej nocy dziecko wygląda na zmęczone i niewyspane. Cienie pod oczami mają różne kolory:
od żółtawozielonego po fioletowe albo bordowe.
• Potrzebny sen. Cienie pod oczami mogą być oznaką niewyspania, dlatego zanim pójdziesz do lekarza, sprawdź, czy twój maluch śpi wystarczająco długo. Pamiętaj, że niemowlę potrzebuje ok. 17–20 godzin snu na dobę.
• Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli cieniom towarzyszy brak apetytu, osłabienie, apatia. Te dodatkowe objawy mogą świadczyć np. o anemii.
• Nie lekceważ! Podkrążone oczy mogą być oznaką np. zakażenia dróg moczowych lub zarażenia pasożytami. Często też związane są z alergią na pyłki (lekarze nazywają je wtedy „okularami alergicznymi”).

Zatkany kanalik
Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu, spływają wąskimi kanalikami do wewnętrznego kącika oka i nosa. Im młodsze dziecko, tym kanaliki łzowe są węższe!
• Ciągle płacze? Malec, choć zadowolony i spokojny, wygląda tak, jakby płakał. Jego oczy są wypełnione łzami, które nie mogą znaleźć ujścia, a skóra wokół oczu jest często zaczerwieniona. Gdy oczko przepełni się łzami, płyn spływa po policzku wielkimi kroplami. Czasem dziecko budzi się ze sklejonymi powiekami, a w kącikach oczu gromadzi się żółtawa wydzielina.
• Pomoże masaż... Okulista na początek zaleci delikatny masaż wewnętrznego kącika oka (lekkie uciskanie palcem miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka).
• ...albo operacja. Jeśli masaż nie pomoże, lekarz może przepisać krople z antybiotykiem albo zalecić sondowanie kanalika za pomocą cieniutkiej sondy. Ostatecznością jest laserowe udrożnianie kanalika.
• Komplikacje. Ponieważ oko nie jest wystarczająco oczyszczane, w oku z zatkanym kanalikiem może wywiązać się infekcja albo zapalenie spojówek.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Zdrowie
Oczy (podrażnione, chore)
Problem z oczami może wystąpić w wyniku choroby lub podrażnienia mechanicznego.

Przyczyną podrażnionych oczu może być: – zapalenie spojówek, – alergia, – mechaniczne podrażnienie rogówki, – jęczmień na oku, – problemy z kanalikami łzowymi, – podrażnienie oczu szkodliwymi substancjami – obecność ciała obcego w oku. Skontaktuj się z lekarzem jeśli: – oczy są zaczerwienione i łzawią, – powieki i okolice oczu są spuchnięte, – dziecko ma zaropiałe oczy; – zauważysz, że dziecko jest nadwrażliwe na światło. – zauważysz, że dziecko ma w oku ciało obce, którego nie można wypłukać (nie próbuj go wyciąć na własną rękę), – jeśli do oka dziecka dostały się substancje chemiczne (zanim pojedziesz do lekarza przemyj dziecku oczy dużą ilością zimnej wody), – jeżeli w wyniku urazu pogorszyło się widzenie dziecka.

choroby oczu u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Choroby oczu u dzieci: jęczmień, gradówka, zatkany kanalik. Objawy i leczenie
Choroby oczu u dzieci zdarzają się dość często, dlatego rodzice powinni znać ich objawy, by w porę je rozpoznać. U małego dziecka może pojawić się jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek albo niedrożny kanalik. Wyjaśniamy, jak zapobiegać chorobom oka i co robić, kiedy okulista potwierdzi twoje podejrzenia.

Choroby oczu u dzieci są coraz częstsze. Okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku alarmują: kłopoty z widzeniem ma co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat. Wiele schorzeń narządu wzroku jest dziedzicznych. Choroby oka takie jak astygmatyzm czy zaćma powstają na skutek nieprawidłowości w budowie gałek ocznych. Inne choroby oczu u dzieci to np. jęczmień, zapalenie spojówek i gradówka – opisujemy objawy i sposoby leczenia. Gradówka u dzieci Gradówka jest przewlekłym stanem zapalnym gruczołu łojowego spojówki tarczkowej.  Gradówka wygląda jak twardy guzek przy linii rzęs dolnej lub górnej powieki, zwykle ma od kilku do kilkunastu milimetrów. Zmiana może znajdować się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie powieki, może być pojedyncza lub dotyczyć jednego lub więcej gruczołów łojowych (tzw. gradówki mnogie). Leczenie gradówki najczęściej wymaga podania antybiotyku lub chirurgicznego usunięcia. Jęczmień u dzieci Jęczmień u dziecka to ostre bakteryjne, gronkowcowe zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych i tarczkowych. Jęczmień jest bolesny, swędzący i wymaga leczenia, bo jego zaniedbanie może prowadzić do powikłań. Taka zmiana u dziecka zazwyczaj   po kilku dniach pęka, wycieka z niej ropa, po czym goi się i znika. Czasami konieczne jest zastosowanie antybiotykowej maści na jęczmień. Niedrożny kanalik łzowy u dzieci U noworodków występuje czasem wrodzona niedrożność dróg łzowych: dziecko będzie wyglądać, jakby ciągle płakało, bo jego oczy cały czas wypełnione są łzami. Nie w wyglądzie jednak tkwi problem. Oko z zatkanym kanalikiem łzowym nie jest wystarczająco oczyszczane, dlatego może się w nim wywiązać infekcja. Łzy, które nie odpływają z worka spojówkowego mogą ulec zakażeniu i powodować ropne zapalenie spojówek. Ten stan zapalny wymaga...

Zdrowie
Sklejone oczko
Co powinnaś zrobić, gdy twoje dziecko po przebudzeniu się ze snu ma sklejone oczko? Radzi pediatra.

Moja trzymiesięczna córeczka jest karmiona piersią i rozwija się wspaniale, ale mam mały kłopot. Ostatnio Hania budzi się ze sklejonymi rzęsami. Same gałki oczne wyglądają normalnie, ale niepokoi mnie ta dziwna wydzielina. Co w tej sytuacji powinnam robić? Beata z Sandomierza Prawdopodobnie dziewczynka ma zapalenie spojówek, które zdarza się również u niemowląt. Nie pisze Pani, kiedy wydzielina pojawiła się po raz pierwszy, a to bardzo ważne. Jeśli w ostatnich dniach, proszę delikatnie przemywać oczy solą fizjologiczną lub naparem rumianku – nasączony wacik trzeba przesuwać od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka (zawsze robimy to w kierunku nosa). Jeśli oko trzeba przemyć kilkakrotnie, za każdym razem proszę użyć nowego wacika. Jeżeli mimo tych starań zapalenie nie minie w ciągu 2–3 dni, wskazana jest wizyta u lekarza. Pediatra podejmie dalsze kroki – w razie potrzeby przepisze krople do oczu, które mają działanie przeciwzapalne.                                                 Odpowiada: prof. Jacek Grygalewicz, pediatra. Wiceprezes Komitetu Wieku Rozwojowego PAN. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył w Warszawie poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu.          

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak