odczulanie podjęzykowe u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Odczulanie podjęzykowe: w tabletkach i kroplach, dla dzieci od 5 roku życia i dla dorosłych

Odczulanie podjęzykowe jest najbardziej nowoczesną metodą leczenia chorób alergicznych. Szczepionki występują w postaci kropli lub tabletek. Taka forma walki z alergią jest prostsza i wygodniejsza od klasycznego odczulania, czyli zastrzyków. Z odczulania doustnego mogą korzystać dzieci powyżej 5 roku życia.

Alergie leczy się za pomocą odczulania. Ma ono sprawić, że organizm dziecka będzie lepiej tolerował konkretny alergen. Można skorzystać z różnych form odczulania, jednak dla małych dzieci najmniej stresujące będzie odczulanie podjęzykowe. Daje ono możliwość eliminowania lub zmniejszenia reakcji alergicznej poprzez przyjmowanie szczepionki w domu, bez konieczności regularnego odwiedzania gabinetu lekarskiego. Dzięki temu zyskujemy czas, komfort, ale przede wszystkim chronimy dziecko przed nieprzyjemnymi doznaniami i strachem.

Spis treści:

  1. Zalety odczulania podjęzykowego
  2. Jakie są przeciwwskazania odczulania doustnego?
  3. Odczulanie: krople i tabletki pod język
  4. Etapy odczulania doustnego
  5. Cena szczepionek podjęzykowych
  6. Odczulanie podjęzykowe – skutki uboczne

 

Zalety odczulania podjęzykowego

Odczulanie doustne jest przede wszystkim dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które nie lubią zastrzyków. Twoje dziecko boi się igieł, strzykawek? Możesz temu zapobiec właśnie dzięki tej nowoczesnej metodzie odczulania. Maluch przyjmuje po prostu krople lub tabletkę. Dodatkowo rodzice zyskują czas, ponieważ nie trzeba jeździć na każdą z sesji odczulania do gabinetu lekarskiego, odbywa się ona w domowym zaciszu (poza pierwszą sesją, która musi odbyć się pod okiem alergologa). To z kolei jest wygodne dla opiekunów małego pacjenta, a jemu daje poczucie bezpieczeństwa.

Odczulanie doustne: przeciwwskazania

Większość osób dobrze reaguje na taką formę terapii, jednak bezwzględnie musi się ona odbywać pod nadzorem alergologa. Z racji tego, że szczepionka podawana jest doustnie, do przeciwwskazań do jej stosowania zalicza się między innymi:

Odczulanie: krople i tabletki pod język

Szczepionka doustna ma postać kropli lub tabletek. Odmierzoną dawkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem, następnie przytrzymuje się przez 2 minuty i połyka. Odczulanie przeprowadza się w domu, przyjmując szczepionkę rano, na czczo. Zaczyna się od podawania małych dawek alergenu, które są stopniowo zwiększane. Podczas całego procesu odczulania dziecko znajduje się pod opieką lekarza, którego obowiązkiem jest kontrolowanie przebiegu terapii.

Etapy odczulania doustnego

Alergen (czynnik powodujący reakcję uczuleniową) po raz pierwszy zawsze przyjmowany jest pod kontrolą alergologa. Odczulanie doustne składa się z 2 etapów. Pierwszy z nich, określany jako leczenie wstępne, polega na przyjmowaniu codziennie coraz większej dawki alergenu przez pacjenta. Trwa to od 9 do 11 dni w przypadku kropli i 3 dni, gdy przyjmujemy tabletki. Kolejnym etapem jest kuracja podtrzymująca, czyli regularne przyjmowanie leku, która trwa minimum 3 lata. W przypadku alergenów całorocznych, do których zaliczamy np. roztocza - leczenie musi trwać cały rok. Jeśli jednak dziecko jest uczulone na pyłki traw, drzew, chwastów, terapia trwa kilka miesięcy w roku (odczulanie rozpoczyna się parę miesięcy przed okresem pylenia, a następnie kontynuuje się je w okresie pylenia). W teorii odczulać można się na wszystko, jednak nie na wszystkie alergeny dostępne są szczepionki. Tę formę odczulania najczęściej wykorzystuje się w przypadku alergii sezonowych.

Cena szczepionek podjęzykowych

Cena szczepionek podjęzykowych jest większa niż koszt tradycyjnego odczulania. Koszt odczulania podjęzykowego waha się między 300 zł (opakowanie kropli), a 400 zł (opakowanie tabletek). Lekarz dobiera dawkowanie indywidualnie dla każdego pacjenta. Za takie szczepionki rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Odczulanie podjęzykowe – skutki uboczne

Do skutków ubocznych odczulania podjęzykowego zaliczamy: 

Lekarz, przepisując szczepionkę doustną, wyjaśnia rodzicom wszelkie niejasności oraz udziela dokładnych informacji dotyczących działań ubocznych. Można je znaleźć także w ulotce dołączonej do szczepionki (tabletek i kropli). 
 

Zobacz również:
 

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

co pyli w lipcu
Adobe Stock
Zdrowie
Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitną trawy, pokrzywa oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Co pyli w lipcu? Podobnie jak w czerwcu, w powietrzu nadal jest wysokie stężenie pyłków traw, na które uczulonych jest wiele osób. W słoneczne dni stężenie pyłków jest wyższe. Jeśli w lipcu twoje dziecko ma objawy podobne do infekcji lub zapalenia spojówek, idź z nim do lekarza. Jeśli wykluczy on infekcję, winna może być alergia wziewna . Sprawdź, jakie rośliny pylą w lipcu wg kalendarza pylenia roślin i dobrze się przygotuj. Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko. Jakie rośliny pylą w lipcu? Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia alergia na pyłki babki lancetowatej alergia na pyłki szczawiu alergia na pyłki lipy alergia na pyłki komosy alergia na zarodniki grzybów pleśniowych alergia na pyłki pokrzywy alergia na pyłki bylicy Objawy alergii na pyłki Pylenie w lipcu a alergie krzyżowe Co teraz pyli: odczulanie sezonowe Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia W lipcu stężenie pyłków traw w powietrzu jest bardzo wysokie, szczególnie w pierwszej połowie miesiąca (pod koniec lipca pylenie może nadal być silne na północy kraju). Warto pamiętać, że uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Co jeszcze pyli w lipcu?  Co pyli w lipcu: babka lancetowata Rośnie niemal wszędzie, ale w lipcu okres najwyższego pylenia ma już za sobą – pyli słabo w całym kraju. Co ważne, alergia na pyłki babki zwyczajnej może współistnieć z nadwrażliwością na pyłki innych roślin. Co pyli w lipcu: szczaw   Choć pyszny w zupie, jego pyłek może być przyczyną silnej alergii! Na szczęście w drugiej połowie lipca stężenie pyłku szczawiu w powietrzu jest już niskie i stopniowo spada....

co pyli w czerwcu
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie
Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków
Czerwiec jest miesiącem, w którym przede wszystkim pylą trawy oraz pokrzywa, szczaw i komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden spacer. Wodnisty katar, suchy kaszel i swędzenie oczu to mogą być objawy alergii wziewnej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co pyli w czerwcu.

Czerwiec to bardzo trudny okres dla alergików. Choć na dworze robi się coraz piękniej i zielono, alergicy z nadzieją wyczekują końca pylenia, by móc wreszcie odczuć ulgę. Co pyli w tym miesiącu? Według wskazań kalendarza pylenia  przede wszystkim pylą trawy, ale w powietrzu unoszą się również pyłki innych roślin. Czas pylenia trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Jeśli ty lub twoje dziecko macie alergię wziewną, planujcie spacer w godzinach porannych lub wieczorem – wówczas stężenie pyłków w powietrzu jest mniejsze. Co pyli w czerwcu? Czerwiec to okres bardzo intensywnego pylenia traw. Trwa ono już od maja, ale w czerwcu jest najbardziej nasilone. Uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych i jednocześnie jedna z najbardziej uciążliwych, dlatego że trawy rosną niemalże wszędzie. Ale późna wiosna to czas pylenia wielu różnych roślin, dlatego w powietrzu unosi się również wiele innych alergenów.  Co oprócz traw pyli w czerwcu?  Pyłki roślin unoszące się w powietrzu w czerwcu to: żyto – w czerwcu pyli bardzo intensywnie, a ponieważ w Polsce uprawia się dużo żyta, jego pyłki obecne są w powietrzu nawet w miastach, do których przenosi je wiatr. babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie i pyli intensywnie już od maja. pokrzywa – choć to zdrowa roślina, jej pyłki mogą uczulać. Okres pylenia pokrzywy rozpoczyna się w połowie maja i trwa do października. szczaw – pyszny w zupie, ale pyłek szczawiu może uczulać. rzepak – widok kwitnących pól rzepaku może zapierać dech w piersiach – niestety również dosłownie. Na czerwiec przypada okres intensywnego pylenia rzepaku.​ komosa  – jest pospolitym chwastem, objawy u osób uczulonych na alergeny pyłku komosy mogą pojawiać się przy...

odczulanie, dziecko, alergia
Zdrowie
Na czy polega odczulanie małego alergika?
Odczulanie, czyli immunoterapia, jest dziś jedynym sposobem, by skutecznie wyleczyć alergię. A to oznacza, że dziecko będzie mogło spać w nocy bez kataru i kaszlu, które wywołują roztocza, zaś wiosną i latem bawić się w parku mimo pylących pyłków. I nie będzie brać przy tym tony leków!

Najprościej mówiąc, odczulanie polega na oduczeniu organizmu popełniania błędów. W pyłku topoli czy sierści psa nie ma przecież nic takiego, co musiałoby powodować kichanie, zapalenie spojówek lub astmę. Jak jednak oduczyć organizm takiego złego zachowania? Trzeba powoli i cierpliwie podawać alergen, zaczynając od minimalnej dawki, a potem ją zwiększając. Do momentu, aż organizm przestanie traktować pyłek trawy czy roztocze kurzu jak wroga. Nie dla każdego Po to, by rozpocząć immunoterapię, nie wystarczy stwierdzić, że dziecko jest uczulone. Konieczne są testy potwierdzające alergię. Ważne jest też, czy dziecko ma jej objawy. Jeśli np. z testów wynika, że malec jest uczulony na roztocza kurzu, sierść kota i pyłki traw, ale reaguje katarem wyłącznie na te ostatnie, to dostanie tylko szczepionkę na pyłki. Oczywiście to lekarz zleca wszystkie badania, interpretuje ich wyniki, a potem ewentualnie zaleca podanie szczepionki . Odczulanie można zacząć najwcześniej, gdy dziecko skończy trzy lata. Większość alergologów zaleca je jednak, kiedy malec zacznie szósty rok życia. Wcześniej układ odpornościowy dopiero się kształtuje. Lekarze są zgodni, że lepiej nie ingerować w niego szczepionkami. Co czeka małego alergika Jeśli po rozmowie z alergologiem zdecydujesz się na immunoterapię, dobierze on szczepionkę– indywidualnie dla malca. Najczęściej jest ona w zastrzykach. Przez pierwsze kilka tygodni dziecko będzie je dostawać co 7–14 dni. Dawki alergenu będą coraz większe, aż do maksymalnej, która spowoduje tolerancję na pyłek, roztocze czy pleść. Kolejne zastrzyki (z tzw. dawką podtrzymującą) malec będzie dostawał co 5–6 tygodni. A gdy w trakcie kuracji dziecko np. się przeziębi? Szczepienia trzeba będzie odwlec – do czasu, aż wyzdrowieje. Na szczęście nie oznacza to wcale, że potem cały cykl trzeba zaczynać od nowa. Jednak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj