
Wszystkie krople: do oczu, do nosa czy też ucha najłatwiej podać, gdy dziecko leży na plecach. To jedna wspólna zasada, a poza tym – zdradzamy inne szczegóły.
KROPLE DO NOSA
Zanim zaczniesz wpuszczać krople, najpierw oczyść nos z zalegającej w nim wydzieliny – śluzówka lepiej „przyjmie” lek. Możesz to zrobić, aplikując do środka odrobinę wody morskiej. Odczekaj chwilę i użyj gruszki z grubym końcem (ściśnij ją, przytknij do dziurki, zatkaj palcem drugą i powoli puść gruszkę, pozwalając na zassanie wydzieliny). Możesz użyć też specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Marimer, Sopelek. Nigdy nie wkładaj końcówki gruszki dziecku do noska! Aplikując krople, uważaj, aby nie dotknąć kroplomierzem zabrudzonego noska. Jeśli nie uda się tego uniknąć, musisz opłukać pipetkę, zanim ponownie włożysz ją do buteleczki.
Rada: Przed wpuszczeniem kropli odchyl główkę dziecka lekko do tyłu, najlepiej – podkładając mu dłoń pod szyję. Gdy chcesz wpuścić sól fizjologiczną lub lek na katar np. do lewej dziurki, główka malucha powinna być przechylona lekko w prawo.
Kiedy czyścimy?
Nie tylko wtedy, gdy maluch ma katar. Przyczyną zatkanego noska może być suche powietrze lub alergia. Wtedy warto sięgnąć po wodę morską (Marimer, Sterimar, Disnemar) lub sól fizjologiczną.Umożliwią rozpuszczenie lub rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz wypłukanie alergenów i zanieczyszczeń. Aby oczyścić nos niemowlęciu, wpuść do każdej dziurki po dwie krople preparatu. Potem połóż dziecko na brzuszku i usuń wydzielinę. Nie używaj patyczków!
Kiedy leczymy?
Jeśli katar jest silny, zastosuj krople zmniejszające obrzęk śluzówki i przynoszące ulgę zakatarzonemu dziecku np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%), 1–2 krople do każdej dziurki, 2–3 razy na dobę przez 2–3 dni.
Uwaga: Niemowlętom krople do nosa może przepisać tylko lekarz. Nie wolno stosować ich dłużej niż trzy dni. Wpuszczaj je tylko przed karmieniem i przed snem. Lek w kroplach do nosa dla dzieci to ostateczność – większość takich preparatów spływa bezpośrednio do gardła, przez co nie uzyskuje się oczekiwanego efektu. Poza tym podrażnia on też delikatną śluzówkę. Lepsze są leki w postaci aerozolu lub maści.
KROPLE DO UCHA
Gdy infekcja się rozszerza, konieczne bywa aplikowanie leku do ucha. Nie jest to trudne zadanie.
Jak podajemy ?
Ułóż maluszka na boku (możesz również delikatnie przekręcić jego główkę na bok i ostrożnie, nie wpychając pipety do środka, wpuścić zaleconą ilość kropelek). Przez chwilę potrzymaj główkę w tej pozycji, żeby lek nie wypłynął na zewnątrz. Potem przełóż malucha na drugi bok i w ten sam sposób postępuj z drugim uchem.