mama, niemowlę, katar, krople do nosa, zdrowie
Zdrowie

Operacja krople

Gdy infekcja dotknie malutkiego noska, uszek lub oczek, najlepiej sięgnąć po leki w kroplach. Są idealne, bo precyzyjnie trafiają tam, gdzie powinny. I wystarczy ich niewielka ilość.

 

Wszystkie krople: do oczu, do nosa czy też ucha najłatwiej podać, gdy dziecko leży na plecach. To jedna wspólna zasada, a poza tym – zdradzamy inne szczegóły.
KROPLE DO NOSA
Zanim zaczniesz wpuszczać krople, najpierw oczyść nos z zalegającej w nim wydzieliny – śluzówka lepiej „przyjmie” lek. Możesz to zrobić, aplikując do środka odrobinę wody morskiej. Odczekaj chwilę i użyj gruszki z grubym końcem (ściśnij ją, przytknij do dziurki, zatkaj palcem drugą i powoli puść gruszkę, pozwalając na zassanie wydzieliny). Możesz użyć też specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Marimer, Sopelek. Nigdy nie wkładaj końcówki gruszki dziecku do noska! Aplikując krople, uważaj, aby nie dotknąć kroplomierzem zabrudzonego noska. Jeśli nie uda się tego uniknąć, musisz opłukać pipetkę, zanim ponownie włożysz ją do buteleczki.
Rada: Przed wpuszczeniem kropli odchyl główkę dziecka lekko do tyłu, najlepiej – podkładając mu dłoń pod szyję. Gdy chcesz wpuścić sól fizjologiczną lub lek na katar np. do lewej dziurki, główka malucha powinna być przechylona lekko w prawo.

Kiedy czyścimy?
Nie tylko wtedy, gdy maluch ma katar. Przyczyną zatkanego noska może być suche powietrze lub alergia. Wtedy warto sięgnąć po wodę morską (Marimer, Sterimar, Disnemar) lub sól fizjologiczną.Umożliwią rozpuszczenie lub rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz wypłukanie alergenów i zanieczyszczeń. Aby oczyścić nos niemowlęciu, wpuść do każdej dziurki po dwie krople preparatu. Potem połóż dziecko na brzuszku i usuń wydzielinę. Nie używaj patyczków!

Kiedy leczymy?
Jeśli katar jest silny, zastosuj krople zmniejszające obrzęk śluzówki i przynoszące ulgę zakatarzonemu dziecku np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%), 1–2 krople do każdej dziurki, 2–3 razy na dobę przez 2–3 dni.
Uwaga: Niemowlętom krople do nosa może przepisać tylko lekarz. Nie wolno stosować ich dłużej niż trzy dni. Wpuszczaj je tylko przed karmieniem i przed snem. Lek w kroplach do nosa dla dzieci to ostateczność – większość takich preparatów spływa bezpośrednio do gardła, przez co nie uzyskuje się oczekiwanego efektu. Poza tym podrażnia on też delikatną śluzówkę. Lepsze są leki w postaci aerozolu lub maści.

KROPLE DO UCHA
Gdy infekcja się rozszerza, konieczne bywa aplikowanie leku do ucha. Nie jest to trudne zadanie.

Jak podajemy ?
Ułóż maluszka na boku (możesz również delikatnie przekręcić jego główkę na bok i ostrożnie, nie wpychając pipety do środka, wpuścić zaleconą ilość kropelek). Przez chwilę potrzymaj główkę w tej pozycji, żeby lek nie wypłynął na zewnątrz. Potem przełóż malucha na drugi bok i w ten sam sposób postępuj z drugim uchem.

Czym myć twarz niemowlaka [WIDEO]

jak podawać dziecku leki
fotolia.com
Zdrowie
Jak podawać dziecku leki?
Chory malec jest często niespokojny, rozdrażniony. Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop albo zaaplikować mu krople do oczu? Oto kilka praktycznych porad.

Nie powinno się oczywiście podawać dziecku leków na siłę. Niestety, często to jedyny sposób, bo dzieci buntują się przeciw temu. Gdy tak jest w Waszym przypadku, staraj się chociaż zachować spokój, nie złość się na dziecko, otocz go czułością i tłumacz, że musisz podać lekarstwo, by maluszek wyzdrowiał. A potem zrób to możliwie szybko. Oto kilka rad, które być może trochę Ci w tym pomogą. Syrop - Jeśli nie ma przeciwwskazań, schłodź preparat w lodówce, a wtedy jego smak nie będzie tak intensywny. - Lekarstwo podawaj na płaskiej łyżeczce, ponieważ jest łatwiejsza do wylizania. - Gdy dziecko macha rączkami i nie chce otworzyć buzi , spróbuj podać lek zakraplaczem lub strzykawką, co pozwoli wstrzyknąć go głęboko do gardła bez jego rozlania. Rób to małymi dawkami, by maluszek mógł go przełknąć. - Jeszcze inny sposób to wlanie małych dawek syropu bezpośrednio do smoczka od butelki. - Jeśli to możliwe, możesz mieszać preparat z małą ilością soku owocowego, który lubi dziecko. Tylko wtedy musisz dopilnować, by cała dawka została wypita. - Staraj się nie kierować syropu na przednią i środkową część języka, bo tam skoncentrowane są kubki smakowe. Najłatwiej będzie ominąć je przy pomocy strzykawki lub zakraplacza. Wtedy możesz skierować go między dziąsła a wewnętrzną stronę języka. - Poproś kogoś o pomoc. Gdy jedna osoba trzyma dziecko, a druga aplikuje lekarstwo wszystko przebiega szybciej i jest mniej stresujące zarówno dla malca jak i dla Ciebie. Tabletki Jeśli lekarz przepisze tabletki, trzeba je rozgnieść na proszek (inaczej maluch może się zakrztusić – to bardzo niebezpieczne!), a potem wymieszać go z przegotowaną, wystudzoną wodą. Podając zawiesinę, dokładnie odmierzaj dawkę. Nowoczesne preparaty w płynie mają często miarki, które to ułatwią. Może się zdarzyć, że dziecko wypluje część lekarstwa. Skontaktuj...

dziecko, dziewczynka, choroba, leki, syrop
Fotolia.pl
Zdrowie
Jak podawać leki?
Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop? Albo zaaplikować mu krople do oczu? Sprawdź fajne sposoby na podawanie leków dziecku.

Chory malec jest często niespokojny, rozdrażniony... Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop? Albo zaaplikować mu krople do oczu? Nie powinno się oczywiście podawać dziecku leków na siłę. niestety, często to jedyny sposób, bo dzieci buntują się przeciw temu. Gdy tak jest w Waszym przypadku, staraj się chociaż zachować spokój, nie złość się na dziecko, otocz go czułością i tłumacz, że musisz podać lekarstwo , by maluszek wyzdrowiał. A potem zrób to możliwie szybko. Oto kilka rad, które być może trochę Ci w tym pomogą. Syrop Jeśli nie ma przeciwwskazań, schłodź preparat w lodówce, a wtedy jego smak nie będzie tak intensywny. Lekarstwo podawaj na płaskiej łyżeczce, ponieważ jest łatwiejsza do wylizania. Gdy dziecko macha rączkami i nie chce otworzyć buzi, spróbuj podać lek zakraplaczem lub strzykawką, co pozwoli wstrzyknąć go głęboko do gardła bez jego rozlania. Rób to małymi dawkami, by maluszek mógł go przełknąć. Jeszcze inny sposób to wlanie małych dawek syropu bezpośrednio do smoczka od butelki. Jeśli to możliwe, możesz mieszać preparat z małą ilością soku owocowego, który lubi dziecko. Tylko wtedy musisz dopilnować, by cała dawka została wypita. Staraj się nie kierować syropu na przednią i środkową część języka, bo tam skoncentrowane są kubki smakowe. Najłatwiej będzie ominąć je przy pomocy strzykawki lub zakraplacza. Wtedy możesz skierować go między dziąsła a wewnętrzną stronę języka. Poproś kogoś o pomoc. Gdy jedna osoba trzyma dziecko, a druga aplikuje lekarstwo wszystko przebiega szybciej i jest mniej stresujące zarówno dla malca jak i dla Ciebie. Tabletki Jeśli lekarz przepisze tabletki, trzeba je rozgnieść na proszek (inaczej maluch może się zakrztusić – to bardzo niebezpieczne!), a potem wymieszać go z przegotowaną, wystudzoną wodą. Podając zawiesinę, dokładnie odmierzaj dawkę. Nowoczesne...

kichanie u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie
Kichanie u noworodka – o czym świadczy?
Kichanie u noworodka nie należy do rzadkości. Bardzo często w ten sposób dziecko oczyszcza drogi oddechowe. Niestety kichanie może też zwiastować infekcję. Po sposobie, w jaki kicha noworodek, często można zorientować się, czy dziecku nic nie dolega, czy lepiej iść z nim do pediatry. Sprawdź, po czym to poznać.

Kichanie u noworodka nie zawsze świadczy o tym, że dziecko ma katar. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać górne drogi oddechowe. Natomiast częste kichanie u noworodka i pojawienie się wodnistej wydzieliny z noska, to już inna sprawa. Zaczyna się katar. Noworodek z katarem potrzebuje fachowej pomocy. Co oznacza kichanie u noworodka i ile trwa? Możliwości jest kilka, nie zawsze musi to być infekcja.  Przyczyny kichania u noworodka: coś podrażniło wnętrze nosa – noworodek kicha raz albo dwa i przestaje, zaczyna się katar – wydzielina i puchnąca śluzówka nosa prowokują kichanie. Wkrótce nos się zatka i zacznie się regularny katar. Przy oczyszczaniu się noska, kichnięcia u noworodka są incydentalne, rzadko się zdarzają, najczęściej są pojedyncze. Jeśli u noworodka zaczyna się katar, kichanie występuje jeszcze przed pojawieniem się wydzieliny, ale może dokuczać również w czasie jej występowania – noworodek może kichać kilka razy dziennie przez cały czas trwania kataru. Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Jeśli noworodek często kicha, należy iść z nim do pediatry, który sprawdzi, czy dziecko nie ma infekcji i podpowie, jak radzić sobie z katarem. Katar u tak małego dziecka to duży problem. Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać i oddychać, ale tylko przy drożnym nosie. Kichanie i katar utrudniają ssanie piersi czy butelki. Kichający noworodek, jak każdy człowiek, gwałtownie wydycha powietrze ustami i nosem. Z tego powodu podczas kichnięcia często wypluwa sutek, a jeśli tego nie robi, może kichnąć głównie przez nos, wydmuchując przy tym wydzielinę. Zapchany nos nie tylko utrudnia oddychanie. Pozbawia również noworodka jednej z największych przyjemności – spokojnego jedzenia. Katar sprawia, że maluch jest rozdrażniony, płaczliwy, chce jeść, ale nie bardzo może, więc złości...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj