Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, katar, krople do nosa, zdrowie
Zdrowie

Operacja krople

Gdy infekcja dotknie malutkiego noska, uszek lub oczek, najlepiej sięgnąć po leki w kroplach. Są idealne, bo precyzyjnie trafiają tam, gdzie powinny. I wystarczy ich niewielka ilość.

 

Wszystkie krople: do oczu, do nosa czy też ucha najłatwiej podać, gdy dziecko leży na plecach. To jedna wspólna zasada, a poza tym – zdradzamy inne szczegóły.
KROPLE DO NOSA
Zanim zaczniesz wpuszczać krople, najpierw oczyść nos z zalegającej w nim wydzieliny – śluzówka lepiej „przyjmie” lek. Możesz to zrobić, aplikując do środka odrobinę wody morskiej. Odczekaj chwilę i użyj gruszki z grubym końcem (ściśnij ją, przytknij do dziurki, zatkaj palcem drugą i powoli puść gruszkę, pozwalając na zassanie wydzieliny). Możesz użyć też specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Marimer, Sopelek. Nigdy nie wkładaj końcówki gruszki dziecku do noska! Aplikując krople, uważaj, aby nie dotknąć kroplomierzem zabrudzonego noska. Jeśli nie uda się tego uniknąć, musisz opłukać pipetkę, zanim ponownie włożysz ją do buteleczki.
Rada: Przed wpuszczeniem kropli odchyl główkę dziecka lekko do tyłu, najlepiej – podkładając mu dłoń pod szyję. Gdy chcesz wpuścić sól fizjologiczną lub lek na katar np. do lewej dziurki, główka malucha powinna być przechylona lekko w prawo.

Kiedy czyścimy?
Nie tylko wtedy, gdy maluch ma katar. Przyczyną zatkanego noska może być suche powietrze lub alergia. Wtedy warto sięgnąć po wodę morską (Marimer, Sterimar, Disnemar) lub sól fizjologiczną.Umożliwią rozpuszczenie lub rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz wypłukanie alergenów i zanieczyszczeń. Aby oczyścić nos niemowlęciu, wpuść do każdej dziurki po dwie krople preparatu. Potem połóż dziecko na brzuszku i usuń wydzielinę. Nie używaj patyczków!

Kiedy leczymy?
Jeśli katar jest silny, zastosuj krople zmniejszające obrzęk śluzówki i przynoszące ulgę zakatarzonemu dziecku np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%), 1–2 krople do każdej dziurki, 2–3 razy na dobę przez 2–3 dni.
Uwaga: Niemowlętom krople do nosa może przepisać tylko lekarz. Nie wolno stosować ich dłużej niż trzy dni. Wpuszczaj je tylko przed karmieniem i przed snem. Lek w kroplach do nosa dla dzieci to ostateczność – większość takich preparatów spływa bezpośrednio do gardła, przez co nie uzyskuje się oczekiwanego efektu. Poza tym podrażnia on też delikatną śluzówkę. Lepsze są leki w postaci aerozolu lub maści.

KROPLE DO UCHA
Gdy infekcja się rozszerza, konieczne bywa aplikowanie leku do ucha. Nie jest to trudne zadanie.

Jak podajemy ?
Ułóż maluszka na boku (możesz również delikatnie przekręcić jego główkę na bok i ostrożnie, nie wpychając pipety do środka, wpuścić zaleconą ilość kropelek). Przez chwilę potrzymaj główkę w tej pozycji, żeby lek nie wypłynął na zewnątrz. Potem przełóż malucha na drugi bok i w ten sam sposób postępuj z drugim uchem.

Czym myć twarz niemowlaka [WIDEO]

jak podawać dziecku leki
fotolia.com
Zdrowie
Jak podawać dziecku leki?
Chory malec jest często niespokojny, rozdrażniony. Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop albo zaaplikować mu krople do oczu? Oto kilka praktycznych porad.

Nie powinno się oczywiście podawać dziecku leków na siłę. Niestety, często to jedyny sposób, bo dzieci buntują się przeciw temu. Gdy tak jest w Waszym przypadku, staraj się chociaż zachować spokój, nie złość się na dziecko, otocz go czułością i tłumacz, że musisz podać lekarstwo, by maluszek wyzdrowiał. A potem zrób to możliwie szybko. Oto kilka rad, które być może trochę Ci w tym pomogą. Syrop - Jeśli nie ma przeciwwskazań, schłodź preparat w lodówce, a wtedy jego smak nie będzie tak intensywny. - Lekarstwo podawaj na płaskiej łyżeczce, ponieważ jest łatwiejsza do wylizania. - Gdy dziecko macha rączkami i nie chce otworzyć buzi , spróbuj podać lek zakraplaczem lub strzykawką, co pozwoli wstrzyknąć go głęboko do gardła bez jego rozlania. Rób to małymi dawkami, by maluszek mógł go przełknąć. - Jeszcze inny sposób to wlanie małych dawek syropu bezpośrednio do smoczka od butelki. - Jeśli to możliwe, możesz mieszać preparat z małą ilością soku owocowego, który lubi dziecko. Tylko wtedy musisz dopilnować, by cała dawka została wypita. - Staraj się nie kierować syropu na przednią i środkową część języka, bo tam skoncentrowane są kubki smakowe. Najłatwiej będzie ominąć je przy pomocy strzykawki lub zakraplacza. Wtedy możesz skierować go między dziąsła a wewnętrzną stronę języka. - Poproś kogoś o pomoc. Gdy jedna osoba trzyma dziecko, a druga aplikuje lekarstwo wszystko przebiega szybciej i jest mniej stresujące zarówno dla malca jak i dla Ciebie. Tabletki Jeśli lekarz przepisze tabletki, trzeba je rozgnieść na proszek (inaczej maluch może się zakrztusić – to bardzo niebezpieczne!), a potem wymieszać go z przegotowaną, wystudzoną wodą. Podając zawiesinę, dokładnie odmierzaj dawkę. Nowoczesne preparaty w płynie mają często miarki, które to ułatwią. Może się zdarzyć, że dziecko wypluje część lekarstwa. Skontaktuj...

dziecko, dziewczynka, choroba, leki, syrop
Fotolia.pl
Zdrowie
Jak podawać leki?
Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop? Albo zaaplikować mu krople do oczu? Sprawdź fajne sposoby na podawanie leków dziecku.

Chory malec jest często niespokojny, rozdrażniony... Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop? Albo zaaplikować mu krople do oczu? Nie powinno się oczywiście podawać dziecku leków na siłę. niestety, często to jedyny sposób, bo dzieci buntują się przeciw temu. Gdy tak jest w Waszym przypadku, staraj się chociaż zachować spokój, nie złość się na dziecko, otocz go czułością i tłumacz, że musisz podać lekarstwo , by maluszek wyzdrowiał. A potem zrób to możliwie szybko. Oto kilka rad, które być może trochę Ci w tym pomogą. Syrop Jeśli nie ma przeciwwskazań, schłodź preparat w lodówce, a wtedy jego smak nie będzie tak intensywny. Lekarstwo podawaj na płaskiej łyżeczce, ponieważ jest łatwiejsza do wylizania. Gdy dziecko macha rączkami i nie chce otworzyć buzi, spróbuj podać lek zakraplaczem lub strzykawką, co pozwoli wstrzyknąć go głęboko do gardła bez jego rozlania. Rób to małymi dawkami, by maluszek mógł go przełknąć. Jeszcze inny sposób to wlanie małych dawek syropu bezpośrednio do smoczka od butelki. Jeśli to możliwe, możesz mieszać preparat z małą ilością soku owocowego, który lubi dziecko. Tylko wtedy musisz dopilnować, by cała dawka została wypita. Staraj się nie kierować syropu na przednią i środkową część języka, bo tam skoncentrowane są kubki smakowe. Najłatwiej będzie ominąć je przy pomocy strzykawki lub zakraplacza. Wtedy możesz skierować go między dziąsła a wewnętrzną stronę języka. Poproś kogoś o pomoc. Gdy jedna osoba trzyma dziecko, a druga aplikuje lekarstwo wszystko przebiega szybciej i jest mniej stresujące zarówno dla malca jak i dla Ciebie. Tabletki Jeśli lekarz przepisze tabletki, trzeba je rozgnieść na proszek (inaczej maluch może się zakrztusić – to bardzo niebezpieczne!), a potem wymieszać go z przegotowaną, wystudzoną wodą. Podając zawiesinę, dokładnie odmierzaj dawkę. Nowoczesne...

kichanie u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie
Kichanie u noworodka – przyczyny, o czym świadczy?
Przyczyn kichania u noworodka jest kilka. Często w ten sposób noworodek oczyszcza drogi oddechowe. Ale niestety kichanie może też zapowiadać infekcję. Po sposobie, w jaki noworodek kicha, można zorientować się, czy dziecku nic nie dolega, czy może lepiej iść z nim do pediatry. Sprawdź, jak rozpoznać przyczynę kichania u nowo narodzonego dziecka.

Kichanie nie zawsze świadczy o tym, że noworodek ma katar. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać górne drogi oddechowe. Natomiast pojawienie się wodnistej wydzieliny z noska i częste kichanie u noworodka, to już inna sprawa. Tak zaczyna się katar. Noworodek z katarem potrzebuje fachowej pomocy.  Spis treści: Kichanie u noworodka: przyczyny Kichanie u noworodka – ile trwa? Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Kichanie u noworodka: przyczyny Rodzice słysząc, że noworodek kicha, często od razu obawiają się infekcji. Tymczasem przyczyn kichania u noworodka może być więcej: początek przeziębienie i kataru u niemowlaka , podrażnienie wnętrza nosa – przez kurz, silny zapach lub dym tytoniowy lub cofający się pokarm, zatykanie się jednej dziurki podczas ssania piersi, reakcja alergiczna, np. na roztocza lub sierść zwierząt (u noworodków jednak to rzadkie). Kichanie u noworodka – ile trwa? Przy oczyszczaniu się noska, kichnięcia u noworodka są incydentalne. Najczęściej dziecko kicha raz lub dwa razy.  Jeśli u noworodka zaczyna się katar, który jest objawem infekcji, kichanie występuje jeszcze przed pojawieniem się wydzieliny. Może dokuczać również w czasie jej występowania. Noworodek może kichać kilka razy dziennie przez cały czas trwania kataru. Jeśli noworodek reaguje na alergeny, może kichać często i tak długo, jak jest narażony na działanie alergenu. Po tym, jak alergen zostanie wyeliminowany z otoczenia dziecka, kichanie ustępuje. Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Jeśli noworodek często kicha, należy iść z nim do pediatry, który sprawdzi, czy dziecko nie ma infekcji i podpowie, jak radzić sobie z katarem. Katar u tak małego dziecka to duży problem. Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak