Niemowlę
Fotolia
Zdrowie

Otyłości u niemowląt nie wolno lekceważyć

Otyłe niemowlę może przez całe życie zmagać się nie tylko z problemem nadmiaru zbędnych kilogramów, ale też z cukrzycą i chorobami serca. Choroby cywilizacji mają swój początek w dzieciństwie. Nie przekarmiaj dziecka.

Dziecko, które w pierwszych latach życia waży za dużo, przez całe życie może mieć skłonność do otyłości. Jeśli dziecko przed 4. rokiem życia jest otyłe, ma aż 40 proc. ryzyka, że będzie otyłe w wieku dorosłym.

Otyłe niemowlę to otyły dorosły

Dlaczego nadwaga i otyłość u niemowlęcia powoduje, że dziecko przez całe życie ma tendencję do otyłości? Powody są trzy:

  1. Przez pierwsze dwa lata życia dziecka tworzą się komórki tłuszczowe.
  2. Zwyczaje żywieniowe, których dziecko uczy się w okresie dzieciństwa, pozostają mu na długie lata.
  3. Programowanie żywieniowe: jeśli organizm dziecka nauczy się magazynowania energii w postaci tkanki tłuszczowej, przez całe życie będzie ono mieć problem z utrzymaniem właściwej wagi.

Czytaj też: Jak karmić niemowlę: 11 zwyczajów na całe życie

 

Polskie dzieci tyją szybciej niż w USA

Liczba dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością w Polsce wzrasta kilka razy szybciej niż w USA i krajach Europ Zachodniej. Jeśli ta tendencja się nie odwróci, obecne pokolenie młodych osób będzie pierwszym, którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców  - alarmują lekarze.
Otyłe niemowlę to nie znaczy zdrowe niemowlę. Od dawna wiadomo, że dzieci z nadwagą i otyłością chorują częściej niż ich szczupli rówieśnicy. Okazuje się bowiem, że to, iż ważą za dużo, nie oznacza, że wraz z tym, co zjadają, dostają więcej witamin i składników mineralnych. Nadmiar kilogramów zwykle pochodzi z tłuszczu i słodyczy.
Z badań wynika, że dzieci, które ważą za dużo, częściej się przeziębiają, częściej mają zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli. Można to wytłumaczyć w prosty sposób: mniej się ruszają, a aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrej pracy układu odpornościowego.

 

Nadwaga i choroby cywilizacji

Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny. U dzieci, które w okresie niemowlęcym mają nadwagę i otyłość, w naczyniach krwionośnych już zaczynają tworzyć się pierwsze blaszki miażdżycowe. Z czasem blaszka twardnieje, staje się coraz grubsza i zwęża naczynie krwionośne. Przez węższe naczynie krew musi płynąć z większą siłą: tak pojawia się nadciśnienie. Nadciśnienie, które musi być leczone, ma już obecnie w Polsce co 10. uczeń kończący liceum!
Nadmiar kilogramów prowadzi też do podwyższenia poziomu cholesterolu oraz do cukrzycy typu 2, która kiedyś była chorobą dorosłych. Dziś diagnozuje się ją nawet u uczniów szkół podstawowych. Jej początki zaczynają się już w pierwszych latach życia, nawet w okresie niemowlęcym.
U dzieci z otyłością częściej też pojawiają się problemy ortopedyczne, zaburzenia wzrastania.
Pocieszające jest jednak to, że tę tendencję u dzieci można cofnąć, jeśli tylko zmieni się zwyczaje żywieniowe dzieci.

Jak zapobiegać otyłości

To, czy dziecko nie waży za dużo, najlepiej sprawdzić na siatkach centylowych. Biorą one pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale i jego wzrost. Jeśli wydaje ci się, że dziecko waży zbyt dużo, porozmawiaj z lekarzem.
Otyłości u niemowląt i dzieci można zapobiec.

  • Karm piersią. Z badań wynika, że dzieci karmione piersią rzadziej mają otyłość.
  • Nie przekarmiaj dziecka. Szczególnie, jeśli podajesz mu mleko modyfikowane. Nie zwiększaj zalecanych porcji.
  • Nie zmuszaj go do skończenia posiłku. Pamiętaj o zasadzie, która jest w nowych zasadach żywienia niemowląt: rodzic decyduje, co dziecko je, dziecko decyduje – ile zjada.
  • Stosuj się do zaleceń żywienia niemowląt. Nie wprowadzaj zbyt wcześnie nowych posiłków. Dziecko nie jest małym dorosłym.
  • Nie przyzwyczajaj dziecka do jedzenia słodkich potraw. Nie dosładzaj mu kaszek, jogurtów, przecierów owocowych.
  • Nie przyzwyczajaj dziecka do picia słodkich herbatek i słodkich napojów. Ucz zaspokajania pragnienia wodą.
  • Pozwalaj dziecku na ruch. Niemowlęciu stwarzaj warunki, by mogło bez przeszkód raczkować, wstawać, chodzić.

Czytaj też: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

hamburger, frytki, fast food
pilipphoto - Fotolia.com
Żywienie
Śmieciowe jedzenie jest jak narkotyk - nie podawaj go dziecku. Wstrząsająca kampania. Przesadzili?
"Nie wstrzyknęłabyś narkotyku dziecku, więc czemu go nim karmisz?" Obejrzyj wstrząsający film.

Dzieci tyją na potęgę, więc kampanii , które mają skłonić rodziców, by  nie tuczyli ich jedzeniem typu fast food i ograniczali słodycze jest całe mnóstwo. Australijski film pod tytułem Break The Habit (Zerwać z nałogiem)  jest jednak wyjątkowo mocny: matkę, która karmi dziecko śmieciowym jedzeniem przedstawia się tu tak, jakby podawała dziecku heroinę. Nadwaga i otyłość nie jest wyłącznie problemem Australii czy Ameryki. To się dzieje u nas. Dzieci tyją w zastraszającym tempie. Coraz więcej maluchów ma nadwagę , czasem sporą. Coraz większym problemem wśród najmłodszych staje się także otyłość oraz lawina konsekwencji, którą niesie za sobą. To wszystko nie dzieje się tylko gdzieś tam w świecie, ale także w Polsce .  Jak wynika z wielu raportów (m.in. raportu przygotowanego przez UNICEF) nigdzie tak szybko nie przybywa małych grubasków jak u nas. Przeczytaj: Uwaga, nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej!   Dlaczego dzieci tyją tak szybko? Nadwaga i otyłość u dzieci ma najczęściej banalną przyczynę. To efekt  braku ruchu, podawania maluchom słodkich napojów i jedzenia typu  fast food oraz nadmiaru  cukru.  Taka dieta nie służy także dzieciom, które (jeszcze!) są szczupłe ani nawet tym, które odziedziczyły brak skłonności do tycia.     Dlaczego trzeba chronić dzieci przed nadwagą i otyłością? Grube dzieci     Są mniej sprawne fizycznie. Jako niemowlęta później siadają, raczkują, chodzą. Potem wolniej biegają,  trudniej im się wspinać, jeździć na rowerze itd. Łatwo się męczą i szybko pocą. Szybko zaczynają unikać ruchu i tyją jeszcze bardziej.  Są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem. Częściej chorują na astmę, cukrzycę typu 2, nadciśnienie, stłuszczenie wątroby, bezdech. Są bardziej...

niemowlę, gruby
Zdrowie
Pączek w maśle – czyli o tym, kiedy waga niemowlaka jest… za duża
Cieszysz się, że twoje niemowlę ma doskonały apetyt i jest tłuściutkie? Uważaj jednak, by nie dopuścić do sytuacji, gdy waga niemowlaka staje się problemem.

Im większa waga niemowlaka, tym – według wielu opinii – dziecko jest zdrowsze i silniejsze. To jednak nie jest do końca prawda. Niemowlę rzeczywiście powinno mieć stosunkowo dużo tkanki tłuszczowej, ale od zdrowej i przyjemniej pulchności do tzw. otyłości prostej – wcale nie jest tak daleko. Waga niemowlaka przekłada się na zdrowie w dorosłości! Prof. dr hab. Jerzy Socha, pediatra gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka, przestrzega: – Znaczna nadwaga w dzieciństwie może spowodować wystąpienie wielu chorób w wieku dorosłym, których dałoby się uniknąć dzięki właściwemu odżywianiu. Z  dzieci, które mają otyłość, częściej wyrastają osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby serca, miażdżycę, cukrzycę typu 2 czy kamicę żółciową. Otyłe nastolatki są często piętnowane przez rówieśników, dlatego otyłości nieraz towarzyszy niska samoocena, a nawet stany depresyjne. Jak uniknąć otyłości? Te najprostsze sposoby działają najlepiej By uniknąć problemów ze zbędnymi kilogramami, powinnaś już od narodzin dziecka dbać o jego prawidłowe żywienie. Jak ma to wyglądać? Karm wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Potem nadal pozwalaj mu ssać pierś przynajmniej do końca 1. roku. Dzieci karmione naturalnie są znacznie mniej narażone na otyłość niż te, którym podaje się butelkę. Przede wszystkim takie niemowlę dostaje posiłek na żądanie – to znaczy je wtedy, gdy ma na to ochotę. Poza tym mleko kobiece ma skład idealnie dopasowany do potrzeb rozwojowych dziecka – w przeciwieństwie do mleka krowiego jest raczej ubogie w białka, a bogate w tłuszcze wielonienasycone. Czytaj więcej o składzie mleka kobiecego.   Nie przekarmiaj dziecka, jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane. Korzystaj ze wskazówek, ile proszku wsypać do wody, ile mieszanki przygotować i jak często ją...

Fotolia.pl
Aktualności
Kary finansowe dla rodziców za otyłe dzieci - oburza was to, czy się zgadzacie?
Amerykańskie Portoryko rozważa wprowadzenie kar finansowych dla rodziców, którzy mają otyłe dzieci. Co o tym sądzicie?

Karaibska wyspa, boryka się z plagą otyłości podobnie jak cała Ameryka. Na nadwagę lub otyłość cierpi dwie trzecie jej mieszkańców (otyłość u dorosłych to wskaźnik masy ciała BMI powyżej 30, nadwaga to BMI pomiędzy 25 a 30). Tyle samo wynosi średnia w USA, ale najmłodsze pokolenie z Portoryko zdecydowanie bije nawet amerykańskie rekordy. W Portoryko jest aż 28 proc. otyłych dzieci (w USA tylko 18 proc., choć dodatkowo 15 proc. amerykańskich dzieci ma nadwagę). Żeby powstrzymać epidemię, grupa portorykańskich senatorów przygotowała projekt ustawy, która przewiduje kary dla rodziców tuczących własne dziec i – czytamy na Wyborcza.pl.   Nauczyciele doniosą na otyłe dzieci Jak miałoby to wyglądać w praktyce?  Nauczyciele mieliby zgłaszać otyłe dzieci do szkolnego wychowawcy, który konsultowałby z lekarzami, czy problem jest natury medycznej czy dietetycznej. Jeśli to drugie, to rodzicom wyznaczano by do realizacji program zdrowej diety i ćwiczeń odchudzających dla dziecka . Co miesiąc byłyby sprawdzane postępy w jego wdrażaniu. Jeżeli po pół roku nie byłoby poprawy, to rodzice byliby karani grzywną od 500 do 800 dolarów. - Chcemy tylko poprawić jakość życia dzieci i pomóc rodzicom w dokonywaniu właściwych wyborów zdrowotnych - mówi senator Gilberto Rodriguez, jeden z pomysłodawców. - Otyli obywatele są ciężarem i obciążeniem finansowym dla całego społeczeństwa, bo znacznie częściej zapadają na choroby serca i cukrzycę - dodaje senator Jose Luis Dalmau. Źródło: Wyborcza.pl   Kary za otyłość karą za ubóstwo? Portorykański oddział Amerykańskiej Akademii Pediatrów jest przeciwko projektowi ustawy. Powód? Otyłość zwykle idzie w parze z biedą, dlatego grzywny byłyby rodzajem kary za ubóstwo. Poza tym zdaniem prawników trudno byłoby udowodnić, że otyłość dziecka jest wynikiem zaniedbań rodziców. Z niektórych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj