Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, pielęgnacja
Zdrowie

Pamiętaj o fałdkach

Latem nie tylko okolice pupki są narażone na podrażnienia. W innych miejscach też bardzo szybko może pojawić się stan zapalny. Trzeba temu zapobiec!

Skóra niemowlęcia różni się znacznie od skóry dorosłego. Jest o wiele bardziej delikatna, dlatego łatwo o jej podrażnienie – wystarczy źle dobrany krem albo przepocenie. Prócz okolic pupy na podrażnienia szczególnie narażone są wszelkie zgięcia i fałdki skóry tworzące się w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu.

Myj i smaruj maścią
Niemowlęta mają takich fałdek bardzo dużo, a co jedna to pulchniejsza! Tam, gdzie tworzy się fałdka, dwie warstwy skóry stykają się i ocierają o siebie. Jest tu znacznie mniejszy dostęp powietrza, zbiera się więc pot i brud. Nic dziwnego, że łatwo o podrażnienie skóry w tych miejscach. Trzeba o nie zadbać podczas kąpieli. Ostrożnie rozchyl więc wszystkie fałdki i bardzo starannie je umyj, najlepiej używając mydełka dla dzieci lub delikatnego płynu do kąpieli. Następnie delikatnie osusz skórę, raczej dotykając, niż trąc ręcznikiem. Równie starannie umyj i osusz skórę między paluszkami u rąk i nóg.
Jeśli w tych wszystkich wrażliwych miejscach nie ma zaczerwień, to po ich osuszeniu możesz (ale nie musisz) posmarować malca zwykłym kremem pielęgnacyjnym. Jeżeli natomiast pojawiło się zaczerwienienie, lepiej użyj kremu z cynkiem. Działa lekko przeciwzapalnie oraz łagodząco. Może być to ten sam krem, którym smarujesz okolice pupy malca.

To może być zapalenie
Niestety, w tych delikatnych miejscach, gdzie tworzą się fałdki, może również rozwinąć się poważniejsza infekcja spowodowana drożdżakami lub bakteriami. W niewielkiej ilości one zawsze znajdują się na skórze. Jednak latem, gdy malec częściej się poci, drobnoustroje mogą szybciej się namnożyć i spowodować infekcję. Jej objawami są najczęściej: zaczerwienienie skóry, krostki i nadżerki. Zwrócisz też pewnie uwagę na to, że maluszek stał się niespokojny, źle śpi, płacze. Nic dziwnego – tego typu zmiany na skórze zwykle są bolesne. Jeśli je zauważysz, to bez konsultacji z lekarzem nie smaruj ich żadnymi kremami i maściami. Idź z bobaskiem do pediatry, najlepiej dermatologa dziecięcego.

Maluszek może mieć infekcję skórną spowodowaną:
- Drożdżakami (grzybicą). Jeśli lekarz potwierdzi tego typu infekcję, przepisze dla dziecka leki działające przeciwgrzybiczo (np. Clotrimazol). Trzeba je stosować jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów. Niekiedy może być również konieczne smarowanie skóry maścią zawierającą antybiotyk;
- Bakteriami. Najczęściej są to paciorkowce lub gronkowce. One też normalnie znajdują się na skórze i nie dzieje się nic złego z tego powodu. Gdy jednak odporność dziecka spada, bakterie mogą się namnożyć. Na skórze pojawiają się wówczas zaczerwienienia, pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem, ropne krostki. Lekarz zapewne zaleci smarowanie skóry preparatami odkażającymi i maścią z antybiotykiem. Konieczne może być też podanie antybiotyku doustnie.


Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

081-02.jpg
Pielęgnacja
Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Co będzie Ci potrzebne? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.       Chusteczki pielęgnacyjne Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną Gdzie przewijać Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to...

Zdrowie
Krostki, wysypka, zaczerwienienie: skąd te zmiany na skórze niemowlęcia?
Plamki, krostki, grudki, zaczerwienienie, wysypka: skąd te problemy u niemowlęcia?

Czasem widać je tuż po porodzie, czasem dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach. Pojawiają się nagle i bardzo niepokoją rodziców. Są białe, różowe albo czerwone. Mowa o przeróżnych plamkach, grudkach, krostkach... Co robić, gdy je zobaczysz? Skóra maleństwa bardzo różni się od twojej. Jest cieniutka i wrażliwa, a także bardzo delikatna. Zaszkodzić jej może coś, co Tobie wydaje się miłe – na przykład pachnące mydełko, krem czy balsam. Niedobra jest też zbyt wysoka temperatura otoczenia. Skóra łatwo się wtedy wysusza, pojawiają się na niej różne plamki, grudki, krostki. Wielu z nich łatwo się pozbyć: wystarczy... poczekać, zmienić mydło, krem czy proszek do prania. Są jednak i takie, które trzeba jak najszybciej pokazać lekarzowi. Jeśli krostka wygląda podejrzanie, nigdy nie próbuj leczyć jej sama. Dzięki naszemu przewodnikowi nauczysz się odróżniać te zmiany, które wyleczysz w domu, od tych, jakie musisz pokazać lekarzowi. Zaskórniki i ropne krostki To może być: trądzik niemowlęcy. Trądzikowe grudki pojawiają się u co piątego niemowlęcia. Najczęściej na buzi i klatce piersiowej. Przyczyną tego jest zazwyczaj nadmiar hormonów, które maleństwo otrzymało w łonie mamy. U niektórych dzieci trądzik występuje także z powodu nieprawidłowej pielęgnacji – najczęściej po prostu używamy zdecydowanie za dużo oliwki. Jak pomóc? Kilka razy dziennie przemywaj dziecku skórę wodą z dodatkiem specjalnych płynów do mycia, natłuszczających skórę, np. Oilatum, Mustela, Hascosan, Lipikar. Nie używaj mydła, bo za mocno wysusza ono skórę. Jeśli to nie pomaga, idź z malcem do dermatologa. Zaczerwienienie skóry To może być: Rumień toksyczny noworodków. W drugie,-trzeciej dobie po porodzie na skórze mogą się pojawić plamy rumieniowe, a czasem również krostki. Przyczyna dokładnie nie jest znana. Najprawdopodobniej to pozostałość po...

niemowlę, smarować, dłonie
Panthermedia
Pielęgnacja
Skóra do smarowania
Oliwki, mleczka, kremy... Do wyboru, do koloru: nawilżające, natłuszczające, z witaminami i składnikami łagodzącymi podrażnienia. Które będą najlepsze dla twojego smyka?

  Maluch ma taką delikatną skórę... Przyjrzyj się jej – praw-da, że trzeba o nią wyjątkowo dbać? Starannie, systematycznie, po kąpieli... Jakie jeszcze masz pytania? Jak często powinnam smarować niemowlę? Czy raz dziennie wystarczy? Wszystko zależy od tego, jaką dziecko ma skórę. Jeśli czujesz, że jest sucha, łuszczy się, smaruj ją kilka razy dziennie. Jeżeli normalna – wystarczy raz dziennie. Albo nawet nie trzeba jej wcale natłuszczać, gdy do mycia i kąpieli używasz środków, które nie tylko myją, ale również nawilżają skórę malca i zatrzymują w niej wodę (tak właśnie działają emolienty, które kupisz w aptece). Co jest lepsze: oliwka, mleczko, a może balsam? Każdy z tych produktów działa podobnie – nawilża i natłuszcza skórę. W pierwszych dniach możesz smarować malca oliwką. Później także, choć powinnaś zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się podrażnienia lub zmiany łojotokowe (skóra jest wtedy tłusta, z krostkami i wypryskami). Gdy tak się stanie, wymień oliwkę na balsam lub mleczko. One też nawilżają, natłuszczają, wzmacniają warstwę ochronną skóry. Najlepiej stosować je po kąpieli. A maści lub kremy? Są bardziej tłuste niż oliwki i balsamy, dlatego używa się ich, gdy skóra mocniej się przesusza. Zwykle nie trzeba nimi smarować całego ciała, lecz tylko skórę w miejscach najbardziej wrażliwych (np. na pupie), przesuszonych czy wystawionych na działanie wiatru, słońca – czyli na buzi. Alergicznemu maluszkowi często przesuszają się także okolice łokci, kolan i podudzi. Trzeba je wówczas smarować maściami natłuszczającymi zawierającymi witaminę A lub kremami lipidowymi dla alergików. Jakich środków mogę używać do pielęgnacji pupy? Skóra jest tu szczególnie narażona na podrażnienia, dlatego nie smaruj jej oliwką czy balsamem, lecz specjalnym kremem lub maścią właśnie do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak