Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Zdrowie

Piękne, zdrowe ząbki

Mleko na dobranoc to dobry sposób na... próchnicę butelkową. Sprawdź, co jeszcze „lubi” ta choroba, a malec jej uniknie.

 

Myślisz, że o zdrowych ząbkach decydują głównie geny? Nie masz racji. Nawet jeśli ty i twój mąż jesteście częstymi gośćmi dentysty, dziecko nie musi przekonać się na własnej skórze, co to próchnica.
Gdy przychodzi na świat, w jego buzi nie ma bakterii, które wywołują tę chorobę. Dlatego bardzo trzeba dbać o higienę. Nigdy nie oblizuj smoczka i nie próbuj jego łyżeczką zupki (to w ten sposób do jego ust dostają się te chorobotwórcze drobnoustroje). A gdy już wyrosną dziecku mleczaki, dbaj, by nie zasypiało z butelką w buzi (więcej obok). Jak najwcześniej przyzwyczajaj malucha do picia wody, a soki rozcieńczaj i podawaj w kubeczku. I nie dosładzaj wody cukrem czy glukozą!
A jeśli zastanawiasz się, czy opłaca się tak starać, by mleczaki były zdrowe, skoro i tak wypadną, pamiętaj, że zepsute utrudniają żucie i gryzienie, a więc prawidłowe odżywianie. No i bolą! Braki w uzębieniu utrudniają naukę wymowy i mogą zdeformować zgryz. Czy więc warto o pierwsze ząbki dbać? Trzeba!

Rady dla taty
Poczuj się odpowiedzialny za zdrowe ząbki twojego maluszka. Pielęgnuj je codziennie.
Myj bezzębne dziąsła, najlepiej przed snem. Przecieraj je delikatnie nawiniętą na palec gazą zmoczoną w gotowanej wodzie lub naparze rumianku.
Gdy wyrosną ząbki, kup szczoteczkę, np. nakładaną na palec, i pastę dla dzieci. Po szczotkowaniu przetrzyj ząbki wilgotną gazą, by zetrzeć z nich jej resztki.
Dbaj, by malec nie jadł często słodyczy. Poproś dziadków, by nie rozpieszczali wnuka czekoladkami.

Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mycie zębów niemowlęciu, prawidłowe mycie zębów, ochrona przed próchnicą, mycie zębów dziecku
Fotolia
Pielęgnacja
4 ważne powody, by dbać o mleczaki
Wśród niektórych rodziców nadal pokutuje przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Mleczaki niedługo wypadną, ale czy ich miejsce zajmą nowe zdrowe zęby? Sprawdź.

Ponad połowa polskich dzieci w wieku trzech lat ma trzy chore zęby. Im dzieci starsze, tym zepsutych zębów w ich buziach jest więcej. Jeśli myślisz, że w miejsce chorych mleczaków urosną zdrowe zęby stałe , jesteś w błędzie. Poznaj 4 powody, dla których o zęby dziecka trzeba troszczyć się od samego początku.   1. Chore mleczaki zarażą zęby stałe Próchnicę powodują bakterie próchnicowe . Jeśli pojawią się w buzi dziecka, którego ząbki nikt są zadbane, mają doskonałe warunki do rozwoju i rozpuszczania szkliwa, najpierw na ząbkach mlecznych , potem na stałych.   2. Mocno zepsute mleczaki trzeba usuwać Gdy dziecku brakuje ząbków, łatwo może dojść do powstania wad zgryzu , które potem trudno będzie skorygować. 3. Braki w uzębieniu = nieprawidłowa wymowa Nawet gdy dziecku wyrosną nowe zęby, trudno mu porzucić stare nawyki. Nieprawidłowa wymowa sprawi, że dziecku potrzeba będzie pomoc logopedy .   4. Dziecko z brzydkim ząbkami ma niższą samoocenę Każdy chce mieć piękny uśmiech, dziecko także. Czarne, wyżarte przez próchnicę zęby narażają dziecka na przykre uwagi ze strony kolegów w przedszkolu. Dbanie o mleczaki to nie tylko mycie Jeśli jeszcze nie byłaś z dzieckiem u stomatologa , postaraj się w najbliższym czasie zaplanować taką wizytę. Na fotelu dentystycznym dziecko powinno zasiąść po raz pierwszy, kiedy stan jego ząbków nie wymaga jeszcze żadnej interwencji dentysty. Najlepiej wybrać się tam w czasie, gdy ząbki dopiero rosną. Wtedy można stwierdzić, czy rozwój twarzy i jamy ustnej przebiega prawidłowo. Taka wizyta jest też okazją dla rodziców, by dowiedzieć się od specjalisty, jak prawidłowo myć zęby dziecka . Zobacz też: Tajemnice mlecznych ząbków

mycie zębów u dziecka, łazienka, szczoteczka do zębów
Zdrowie
7 ważnych rad, jak dbać o zęby u dziecka
Mądra mama wie, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku tylko kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo troskliwie jak o zęby stałe. Czyli jak? Oto 7 najważniejszych wskazówek.

1. Mycie zębów u dziecka zacznij jak najwcześniej Oswajaj dziecko z myciem ząbków już w pierwszych tygodniach życia. Gdy nakarmisz niemowlę, odczekaj dwadzieścia minut (w przeciwnym wypadku zwykle dziecko ulewa mleko ) i dokładnie przemyj mu dziąsła i języczek przegotowaną wodą. Najlepiej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Delikatnie przesuwaj ją po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie, przynajmniej dwa razy dziennie – zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Zwyczajne mycie ząbków jest dla niemowlaka nudne. Zmień je w fantastyczną zabawę, wykorzystaj jako okazję do pieszczot. To całkiem proste. Może przemywanie dziąseł gazikiem połączysz z masażem buzi (delikatnie ją głaszcz, najlepiej od czoła i brwi w dół), a także masażem dziąseł na bolesne ząbkowanie , a pacynka smok zaśpiewa dziecku wymyśloną na tę okazję piosenkę?  2.  Kup dobrą szczoteczkę do mycia zębów dziecka Gdy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Wygodna jest ta, którą można nałożyć na palec. Ale gdy pojawią się kolejne mleczaki – zastąp ją zwykłą (oznaczoną symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po każdej chorobie dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, np. poliże ją pies lub dziecko uzna, że doskonale nadaje się do... sprzątania podłogi. Sprawdź, jak wygląda dobra szczoteczka do zębów dla dziecka 3. Myj zęby dziecka prawidłowo Pierwsze próby mycia ząbków nie zawsze są łatwe, uzbrój się więc w cierpliwość. Przygotuj się na to, że dziecko będzie zlizywać pastę, gryźć szczoteczkę. Gdy już oswoisz dziecko ze szczoteczką: Zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścić ruchem kolistym. Zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym....

41807715.jpg
Pielęgnacja
Mleczaki i próchnica? Można tego uniknąć!
Niby to całkiem proste: aby ząbki twojego dziecka były zdrowe, trzeba o nie dbać. Ale gdy zastanowisz się nad tym głębiej, zaczynasz zadawać pytania. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania troskliwych rodziców.

Bakterie próchnicze znajdują się w dziecięcej buzi, jeszcze zanim pojawią się w niej ząbki. Resztki pożywienia gromadzące się po posiłku powodują rozmnażanie się tych bakterii. Na szczęście jest mnóstwo sposobów na to, by dziecięce mleczaki rosły zdrowo. Jak czyścić dziąsła niemowlaka? Najpierw wystarczy przecieranie dziąsełek i języka gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie. Trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie. Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę? Gdy pojawi się pierwszy ząbek . Na początek najlepsza będzie zakładana na palec, bo dzięki niej dotrzesz do wszystkich zakamarków dziecięcej buzi. Pod koniec 1. roku życia malca można już kupić „prawdziwą” szczoteczkę – koniecznie dostosowaną rozmiarem i miękkością włosia do wieku smyka. Jak namówić dziecko do mycia ząbków? Przede wszystkim trzeba dać dobry przykład. Jeśli myjesz zęby jedynie raz dziennie, trudno, by twój malec robił to częściej. Możesz również zachęcić dziecko poprzez zabawę, np. powiedzieć, że ulubiona lala od dziś także będzie myła ząbki. Poza tym warto pozwalać maluchowi na samodzielne szczotkowanie, ale poprawiać po nim niedociągnięcia. Zobacz też: Jak wygrać z próchnicą u dziecka? W jaki sposób szczotkować? Wykonuj ruchy pionowe i okrężne, docieraj do najmniejszych zakamarków także z tyłu. Gdy dziecko nauczy się myć zęby, może robić to samo. Ale do 7. roku życia malucha kontroluj, czy rzeczywiście ząbki zostały dobrze umyte. Poznaj: 5 zasad prawidłowego szczotkowania Maluch może używać pasty? Póki dziecko nie umie wypłukać buzi, lepiej nie dawać mu pasty do zębów. Dobrze jednak wprowadzić ją już w 2. roku życia i jak najszybciej nauczyć malca płukania. Pasta ułatwia wymycie zanieczyszczeń i zawiera substancje ochraniające szkliwo zęba. A zawarta w niej dawka fluoru jest tak dobrana, by nie zaszkodziła...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak