Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kąpiel
Panthermedia
Zdrowie

Pielęgnacyjne wpadki

Skóra malucha jest tak delikatna, że łatwo ulega podrażnieniom – i niestety bardzo często przyczyną tych kłopotów są błędy w pielęgnacji. Wyliczamy te najczęstsze.

Bywa, że tak dobrze chcesz dla swojego dziecka, że aż... przedobrzasz. Zobacz, kiedy taka przesada w pielęgnacji może szkodzić.

1. Stosowanie zbyt wielu kosmetyków
Nadmiar specyfików może wywołać zmiany na skórze, jeśli zatem używasz mleczka nawilżającego, zrezygnuj już z emulsji do ciała. Jeżeli smarujesz pupkę malca kremem przeciw odparzeniom, nie posypuj już jej zasypką. Zadaniem tej ostatniej jest wchłanianie nadmiaru wilgoci ze skóry, aby była sucha. Gdy zastosujesz oba kosmetyki jednocześnie, zasypka zbije się w grudki, które mogą podrażniać.

2. Przesadzanie z oliwką
Przydaje się w pierwszym miesiącu życia dziecka, ale po tym czasie stosuj ją ostrożnie, bo nadmiar oliwki może wysuszać (tak, to prawda!) skórę maluszka lub nasilać częste u dzieci łojotokowe zapalenie skóry. Nie używaj też oliwki, jeśli maluch ma potówki: stan skóry zamiast się polepszyć – może się pogorszyć. Aby zapobiegać powstawaniu potówek i leczyć te, które już się pojawiły, zakładaj dziecku przewiewne ubranka i pilnuj, by w domu nie było za ciepło.

3. Zbyt ciepła kąpiel
Idealna temperatura kąpieli to ok. 37°C – za ciepła woda drażni skórę i wywołuje świąd. Niewskazane jest także zbyt długie przebywanie w wodzie, dlatego nie trzymaj maluszka w niej dłużej niż 5–7 minut. Aby ochronić skórę przed przesuszeniem, możesz wlać do wanny emolient (preparat, który myje i nawilża skórę), a po kąpieli posmaruj malca emulsją albo mleczkiem.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pam 014-006.jpg
Pielęgnacja
Kosmetyki do kąpieli - niezbędnik mamy
Nie musisz ich mieć dużo, za to wszystkie najwyższego gatunku. Sprawdź, które będą dla Twojego maleństwa najlepsze.

Skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, częstokroć przesuszona, a w niektórych miejscach – zwłaszcza pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, niestety również te szkodliwe. Dlatego musisz wybrać dla maleństwa kosmetyki najdelikatniejsze, zawierające jak najmniej chemii. A przede wszystkim: nie może ich być za dużo. Które są niezbędne? 1. Mydełko lub płyn do mycia Musisz kupić specjalne, przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH . Nie myj maluszka mydłami dla dorosłych – ich zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Powyżej pierwszego miesiąca do mycia możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką, który delikatnie natłuszcza skórę (nie będzie Ci wtedy potrzebna dodatkowo oliwka ani balsam). 2. Emolienty To specjalne płyny do mycia, które tworzą filtr na skórze, zapobiegający jej wysuszeniu. Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra maluszka jest przesuszona i łuszczy się. Dodaje się je do kąpieli. Nie myj już wtedy maleństwa mydłem. 3. Szampon W pierwszym miesiącu nie musisz go używać. Wystarczy mydło, takie samo, jakim myjesz maluszka – na pewno nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, wybierz taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu. 4. Oliwka Warto nią smarować skórę po kąpieli. Jest jednak całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych dziesięciu dniach życia. Potem gruczoły łojowe dziecka zaczynają pracować coraz mocniej (co jest spowodowane hormonami, które malec dostał od mamy). Zdarza się wówczas, że oliwki powodują nasilenie zmian łojotokowych. 5. Balsamy, mleczka Smaruj nimi skórę dziecka w tych miejscach, gdzie ona się przesusza (oczywiście, jeśli nie używasz oliwki). 6....

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kosmetyki dla noworodka – zadbaj o skórę dziecka już od pierwszego dnia życia (LISTA)
Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.

Kosmetyki dla noworodka, które powinny znaleźć się w wyprawce, to tylko kilka produktów. Można zrezygnować z zakupu kremów do wszystkich części ciała, balsamów, szamponów, mydeł i maści. Ograniczenie liczby kosmetyków jest konieczne ze względu na niedojrzałą skórę dziecka. Dermatolodzy przestrzegają, że kosmetyki u tak małych dzieci należy stosować tylko wtedy, gdy są konieczne. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki są najlepsze dla noworodka. Spis treści :  Kosmetyki do pielęgnacji noworodka – jak wybrać? Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać? Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka? Dopasowane do wieku – upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu. Z atestem – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka. Hipoalergiczne – są delikatne i nie uczulają. Sprawdzają się u alergików i u dzieci nieobciążonych uczuleniami, które mają przejściowe problemy ze skórą. Ale jeśli noworodek ma zdrową skórę, wystarczą mu zwykłe produkty dla dzieci od pierwszego dnia życia). Pierwsze kosmetyki dla...

Children01197.jpg
Piotr Ratajski
Pielęgnacja
9 najczęstszych błędów w pielęgnacji niemowląt
Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia nie jest tak trudna, jak się wydaje początkującym rodzicom. Mimo to podczas kąpieli, przewijania czy innych zabiegów pielęgnacyjnych nietrudno o wpadkę. Sprawdź, czego nie robić.

Jeden sposób pielęgnacji noworodka i niemowlęcia podpowiada babcia. Co innego radzi koleżanka, a jeszcze co innego sama czytałaś na ten temat w poradniku. Masz wątpliwości? Sprawdź, czego lepiej unikać. Oto lista najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji maleńkiego dziecka  1. Zbyt wiele kosmetyków dla niemowlaka To, że półki sklepowe uginają się od preparatów do pielęgnacji dzieci, nie znaczy, że maluszek ich wszystkich potrzebuje. Przeciwnie, nadmiar specyfików może spowodować podrażnienie skóry, a nawet wywołać alergię . Jeżeli używasz płynu do kąpieli, nie musisz już myć szkraba mydłem. Jeśli zaś płyn ma dodatek oliwki, nie smaruj go potem jeszcze raz oliwką. 2. Oliwka na potówki Kiedy posmarujesz potówki oliwką, stan skóry malca zamiast się polepszyć – pogorszy się. Nic dziwnego, potówek nie należy natłuszczać, bo wtedy jeszcze bardziej zatykają się pory. Najlepiej przemywać je roztworem nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa) i nie przegrzewać malca. 3. Czyszczenie uszu niemowlęcia patyczkami Jeśli z ucha wypływa woskowina, wystarczy wilgotnym wacikiem przetrzeć samą małżowinę. Gdy woskowina zatyka uszko, możesz rozrzedzić ją ciekłą parafiną lub specjalnymi kroplami. Wpuść do ucha dwie krople i ułóż dziecko na pięć minut na boku, tak by nie wypłynęły z ucha. Dopiero po tym czasie przechyl główkę smyka i wytrzyj uszko. Tak samo postępuj z drugim uchem. 4. Mycie buzi niemowlaka mydłem Skóra na policzkach maleństwa jest delikatna i takie „gorliwe” zabiegi pielęgnacyjne mogą ją tylko nadmiernie wysuszać i podrażniać. Poza tym mydło mogłoby dostać się do oczu maluszka, a to z pewnością nie byłoby dla niego przyjemne. Buźkę niemowlęcia wystarczy przemyć gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Gdy jest mocno zabrudzona, możesz użyć do tego jednorazowych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak