Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, krzyk, fotelik
Zdrowie

Piszczę, więc jestem

Zwykle słodki i uśmiechnięty maluch nagle przeistacza się w wyjącą i piszczącą syrenę strażacką. Dla rodziców to szok. Jak na takie zachowanie reagować?

Takie napady zdarzają się wszystkim, nawet najbardziej spokojnym dzieciom. Świadczą o tym, że mali ludzie dorastają.

Każdy maluch chciałby, by mama w lot zrozumiała jego potrzeby.
Krzycząc, chce ci powiedzieć: „Mam mokro”, „Jestem głodny”, „Nudzę się”. Zdarza się i tak, że przeraźliwy pisk to test twojej wytrzymałości. Dziecko, które nie umie jeszcze mówić, właśnie w taki sposób pragnie zwrócić na siebie uwagę mamy. Pewnie zauważyło taką zależność: piszczę – ktoś się pojawia, piszczę – wzbudzam zainteresowanie wszystkich wokół. Jeżeli radośnie się przy tym uśmiecha, możesz być pewna, że dobrze się bawi, obserwując efekty swoich poczynań. Nawet jeśli przy okazji wystawia na ciężką próbę twoją cierpliwość...

Możesz oczekiwać, że dwulatek, który potrafi już mówić, postara się wyartykułować swoją potrzebę nie piskiem, lecz słowami. Nie martw się jednak, gdy słodkiemu aniołkowi czasem rosną różki i próbuje wrzaskami oraz złością coś wymusić. Takie zachowanie jest typowe dla jego kompanów z piaskownicy. Zaczyna się mniej więcej pod koniec pierwszego roku życia. U większości dzieci osiąga ono apogeum w drugim i trwa do mniej więcej czwartych urodzin (a czasem dłużej).
Czasem „preceder” zaczyna się od niewinnych pisków, a kończy na tupaniu i rzucaniu na podłogę. W takiej sytuacji każda mama czuje się tak, jakby została właśnie laureatką konkursu na najgorszego rodzica. Co wtedy robić? Masz prawo (i obowiązek) reagować na tego rodzaju histerię (praktyczne rady obok). I nie pozwól, by dziecko zamieniło się w małego manipulanta. Łatwiej zachowasz spokój, pamiętając, że takie zachowania są typowe i naturalne dla tego wieku.

Weź to na chłodno
Nie unikniesz napadów złości, ale możesz je złagodzić i zminimalizować. Upewnij się, że dziecku nic nie dolega. Musisz mieć pewność, że przyczyną płaczu i pisku nie jest ból.
1. Bądź opanowana, by jeszcze bardziej nie podsycać złości malucha.
2. Staraj się mówić po cichu. Nie spowoduje to chęci przekrzyczenia cię i pomoże dziecku odzyskać równowagę.
3. Okaż zrozumienie: „Wiem, że to trudne, gdy się nie dostaje tego, czego się chce. Mama też czasem się złości”.
4. Odwróć uwagę maluszka. Może zajmiesz go ulubioną zabawą, książką. Przytul smyka – czasem mocny uścisk pomaga mu wziąć się w garść.
5. Usiądź obok dziecka, by nie czuło frustrującej różnicy wielkości między sobą a tobą.
6. Zignoruj atak. Często dobrym działaniem bywa brak działania (pod warunkiem że maluszek nie zrobi sobie krzywdy). Jeśli dziecko nie ma publiczności, zrezygnuje z występu.
7. Nie ulegaj żądaniom złośnika. Jeśli tak postąpisz, odgrywanie scen stanie się stałym sposobem twojej pociechy na osiąganie swego.

Ekspert odpowiada Małgorzata Ohme psycholog, psychoterapeuta i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Jak sobie poradzić z tym trudnym etapem rozwoju dziecka?
Maluchy uczą się rozpoznawać i okazywać uczucia, także te negatywne. Dlatego krzyczą, kopią, plują. Istotne, by nie blokować złości, ale nauczyć malca, by wyrażał ją w inny sposób. Warto o tym porozmawiać, gdy się uspokoi. Taka rozmowa mogłaby wyglądać tak: – Widzę, że jesteś zły (nazywasz emocje), bo nie kupiłam ci żelków (pokazujesz, że rozumiesz powód). Ale kiedy krzyczysz, nic nie słyszę i nie podoba mi się to (negujesz sens tego zachowania). Powiedz mi, gdy się zezłościsz, a jeśli nie masz ochoty o tym rozmawiać, odwróć się plecami i podskocz trzy razy (uczysz maluszka innego zachowania). A gdy będziesz już bardzo zły, wybierzemy jedną z poduszek i będziesz ją boksował (to informacja, że akceptujesz złość dziecka).

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Pielęgnacja
Wszystko na nie!
Każdy szanujący się brzdąc sprzeciwia się rodzicom. Zobacz jak postępować, by wtedy, gdy to konieczne, zechciał być posłuszny?

Każdy szanujący się brzdąc sprzeciwia się rodzicom i z upodobaniem mówi „nie”. Pokazuje w ten sposób, że ma własne zdanie. Jak się z nim dogadać? W jaki sposób mądrze postępować, by wtedy, gdy to konieczne, zechciał być posłuszny? Kiedy z malucha zaczyna wychodzić diabełek? Zwykle pod koniec pierwszego roku życia. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie wymawia słówka „nie”, to coraz wyraziściej zaznacza swój sprzeciw. Przeczytaj, co robić, by sobie z nim poradzić. Buntownik z powodami Dlaczego słodki do tej pory maluch nagle zdaje się robić wszystko na opak? I zupełnie, ale to zupełnie, nie chce Cię słuchać? Odpowiedź jest prosta: bo wyrasta z niego świadoma swej odrębności osoba. A jak najlepiej zaznaczyć swoją odrębność? Poprzez zdecydowane wyrażanie własnego zdania! „Zrobię nie tak, jak mama mówi, ale po swojemu, czyli – pokażę, że trzeba się ze mną liczyć”. Małe dziecko po prostu musi ćwiczyć niezależność. I zwykle robi to w niezbyt dla Ciebie wygodny sposób. Ale dobra wiadomość jest taka, że jednak można się z nim dogadać. Przede wszystkim, zanim się zdenerwujesz, bo znowu mówi „nie” i wędruje na spacerze w przeciwną stronę, uświadom sobie, że... to dobrze! To znaczy, że rozwija się prawidłowo. Trenuje umiejętności, które tak cenimy u starszych dzieci i dorosłych: asertywność, poczucie własnej wartości, pewność siebie, odwagę. Troszkę się teraz pomęczysz, ale warto. Znajomość mechanizmów kierujących rozwojem emocjonalnym Twojej pociechy pozwoli Ci spojrzeć na Wasze codzienne przeprawy z większym dystansem. Pomoże również zrozumieć malucha i nauczyć się mądrze z nim postępować. Plan działania Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko Cię słuchało, nie możesz wyłącznie nakazywać i wymagać. O tym pamiętaj: – Pomyśl, czy musisz zabronić. Zawsze najpierw zastanów się, czy...

Wychowanie
Grzeczne nie tylko od święta
Jakie dobrze wychowane dziecko! – dzisiaj coraz rzadziej można usłyszeć takie słowa. Ostatnio trochę straciły na znaczeniu... nadal jednak warto o nich pamiętać!

Jakie dobrze wychowane dziecko! – dzisiaj coraz rzadziej można usłyszeć takie słowa. ostatnio trochę straciły na znaczeniu... nadal jednak warto o nich pamiętać! Dziś grzeczność nie oznacza już pokory i ślepego posłuszeństwa, potakiwania starszym. Są jednak pewne cechy i zachowania, których nadal warto uczyć. Pomóc dziecku wyrosnąć na człowieka asertywnego, pewnego siebie, ale i dobrze wychowanego, to nie lada wyzwanie. Ale jaka satysfakcja, gdy się uda! Co to właściwie znaczy? Podstawa grzeczności to uważne odnoszenie się do innych ludzi. Tylko z pozoru brzmi to prosto. Powinnaś nauczyć malucha umiejętności słuchania innych i okazywania im uwagi, uprzejmości: od „proszę” i „dziękuję”, przez oddawanie przysług tym, którzy ich potrzebują, po gotowość niesienia prawdziwej pomocy. Grzeczność to korzystanie ze swoich praw bez ograniczania praw innych – domaganie się różnych rzeczy w sposób uprzejmy (np. umiejętność dopilnowania swej kolejki na zjeżdżalni bez pchania się i bicia). Kulturalne zachowanie przy stole. Szanowanie dobra wspólnego – śmieci rzucamy do kosza, a nie na chodnik, a stare gazety i czasopisma oddajemy na makulaturę, by ocalić lasy. Każdy z nas obawia się, że dobrze wychowane dziecko nie poradzi sobie we współczesnej dżungli. „Jeśli nie nauczę brzdąca walczyć o swoje, inni odepchną go i nic nie wskóra!” Cóż, sztuką jest wychować malca tak, by potrafił osiągać cele bez przemocy. Grzeczny to nie znaczy pokorny! Raczej – szanujący innych i znający swą wartość, umiejący domagać się respektowania swoich praw. Czyli – zamiast walnąć kolegę wpychającego się przed niego w kolejkę do zjeżdżalni, malec powinien umieć nie dać się odepchnąć i wyrazić w sposób cywilizowany: „Nie zgadzam się na to”. Taka nauka, oczywiście, musi potrwać – trudno tego...

Mama
Mam tego dość!
Choć matki rzeczywiście mają w sobie mnóstwo czułości dla swoich dzieci, pojawiają się w nich też uczucia, o których wstydzą się mówić.

Zawsze cierpliwa i radosna – taką mamę pokazuje telewizja i popularne poradniki. I choć matki rzeczywiście mają w sobie mnóstwo czułości dla swoich dzieci, pojawiają się uczucia, o których wstydzą się mówić. Wiele z nich czasem krzyczy w myślach: „Mam już dość!”. Macierzyństwo miało być cudownym przeżyciem, najwspanialszym doświadczeniem, jakie Cię w życiu spotyka. I rzeczywiście czujesz się szczęśliwą mamą, a Twoje maleństwo sprawia Ci ogromną radość. Być może nigdy nie przypuszczałaś, że potrafisz kochać tak bardzo. Jesteś przekonana, że dla swojego dziecka mogłabyś zrobić dosłownie wszystko. Takie przeżycia towarzyszą niemal wszystkim matkom. Są jednak chwile, kiedy pojawiają się niepokojące myśli i uczucia dotyczące dziecka i macierzyństwa. Kobieta jest tym na ogół zdumiona, zawstydzona i przerażona, bo nikt jej nie uprzedził, że obok czułości i miłości, może przeżywać także żal, złość, urazę a nawet nienawiść. Wydaje jej się, że wszystkie inne mamy świetnie sobie radzą i tylko ona jedna nie może czasem wytrzymać ze swoim maluchem. Ale to nieprawda. „Żałowałam, że urodziłam dziecko” „Przez kilkanaście dni po porodzie wcale nie czułam się szczęśliwa. Wręcz przeciwnie. Ciągle płakałam i myślałam, że sobie nie radzę – ze sprzątaniem, praniem, prasowaniem, gotowaniem i w dodatku z opieką nad Olą. Nie wiedziałam, jak ją przewijać, jak karmić, jak nosić. Załamywało mnie to. Gdy patrzyłam, jak śpi, ogarniała mnie fala czułości, ale gdy budziła się z płaczem i nie mogłam jej uspokoić, szybko robiłam się na nią wściekła, a potem z bezsilności płakałam razem z nią. Chwilami żałowałam, że ją urodziłam.” Magda, mama 4-miesięcznej Oli. Już kilka dni po porodzie młode mamy stwierdzają: „Nie dam rady”. Takie gwałtowne załamanie następujące w tym czasie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak