Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Szpital dziecięcy w Stanach
Archiwum domowe Marian Olpiński, Szpital Dziecięcy w Cincinnati/ Cardinal Glennon Children’s Hospital w Saint Louis
Zdrowie

Tak wygląda szpital dziecięcy w Stanach! Kiedy TAK będzie w Polsce?

Sala jak pokój hotelowy, rodzice przy dziecku, starsze rodzeństwo przy noworodku – tak wygląda pobyt dziecka w szpitalu – opowiada dr Marian Ołpiński, pediatra. W Polsce w niektórych szpitalach rodzic ma dla siebie tylko kawałek podłogi, a dyrekcja domaga się opłat.

Trudno porównać ilość pieniędzy wydawanych w Polsce i Stanach na zdrowie, jednak nie wszystko, co dzieje się w Polsce, można tłumaczyć brakiem pieniędzy. W Polsce zdarza się, że rodzic ma do dyspozycji kawałek podłogi, w niektórych szpitalach musi zapłacić za pobyt z dzieckiem (chociaż niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że pobieranie opłat od rodziców za przebywanie razem z dzieckiem w szpitalu jest nieprawne). A jak wygląda pobyt dziecka w szpitalu w USA – opowiada dr Marian Ołpiński, pediatra i onkolog, który przez wiele lat pracował w Polsce, a obecnie pracuje w Stanach.  

Jak wygląda pokój w szpitalu dziecięcym w USA?

Niemal we wszystkich szpitalach dziecięcych każde dziecko ma swoją własną salę, którą można porównać do pokoju hotelowego. Pokoje są z reguły bardzo przestronne, zawsze z własną łazienką i prysznicem, lodówką, telewizorem, internetem i wersalką dla rodzica. 
W sali nigdy nie są wykonywane żadne zabiegi (nawet najmniejsze).
Pokój dziecka traktowany jest jak bezpieczna przystań, gdzie nie zadaje się bólu. 

Przy dziecku może być rodzic?

Oczywiście. Rodzice są zachęcani do przebywania z dzieckiem przez cały czas. Większość szpitali zapewnia miejsce do spania dla jednego rodzica, ale obecnie wiele z nich zapewnia ten komfort dla obojga rodziców.

Rodzic płaci za pobyt z dzieckiem w szpitalu?

Nie. Rodzice nie płacą za pobyt z dzieckiem. Nie płacą też za posiłki.
Szpitale dziecięce zapewniają posiłki zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Często w sali dziecka są małe lodówki na produkty spożywcze z zewnątrz.
Zobacz także: Opłaty za pobyt rodzica w szpitalu z dzieckiem są nieprawne!

A jak wygląda pobyt z noworodkiem w szpitalu?

Noworodkiodwiedzane w szpitalu przez wszystkich członków rodziny, zwłaszcza rodzeństwo, ponieważ ogromną wagę przywiązuje się do rozwoju więzi rodzinnej od jak najwcześniejszego okresu.
Jeśli dziecko jest wcześniakiem, musi przez dłuższy czas przebywać w szpitalu, często rodzice nie mają możliwości przebywania z nim przez cały czas. W takich przypadkach oddziały noworodków korzystają z ochotników, którzy trzymają dzieci, dotykają i mówią do nich, zapewniając stymulację układu nerwowego. 
Jak wygląda szpital dziecięcy można zobaczyć tu: (Cardinal Glennon Children’s Hospital w Saint Louis).

To jest tylko dla dzieci, których rodzice są ubezpieczeni?

Uchwalona przez Amerykański Kongres w 1986 r. ustawa o nagłych wypadkach i opiece medycznej zapewnia publiczny dostęp do służb ratunkowych, niezależnie od zdolności do zapłaty. Nikomu nie można odmówić pomocy w nagłych przypadkach z powodu niezdolności do zapłaty lub braku ubezpieczenia medycznego.
Jeżeli konieczne jest przyjęcie do szpitala, pacjent przyjmowany jest niezależnie od zasobów finansowych. Ponadto szpitale nie mają prawa pytać o status imigracyjny, więc pacjenci, którzy przebywają w USA nielegalnie, są traktowani w oddziałach ratunkowych niezależnie od ich statusu prawnego czy też możliwości zapłaty. Szpitale traktują przyjmowanie nieubezpieczonych pacjentów jako ryzyko z mocy prawa.
Amerykańskie szpitale konkurują o pacjenta. Starają się zatrudniać najlepszych specjalistów i mieć jak najlepsze wyposażenie. 
43 proc. dzieci w USA korzysta z pomocy publicznej (Public Aid Insurance), 53,8 proc. – z ubezpieczeń prywatnych, a 3,2 proc. jest nieubezpieczonych, co oznacza, że są wystarczająco bogate, by płacić za leczenie bez ubezpieczenia).
Zobacz także: Szpitale dziecięce powinny przypominać sale zabaw

Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]

opłaty za pobyt rodziców w szpitalu przy chorym dziecku
AdobeStock
Aktualności
W końcu! Koniec z upokarzaniem rodziców
Koniec z płaceniem za pobyt rodzica w szpitalu przy chorym dziecku. Często były to kuriozalne opłaty naliczane za krzesło albo skrawek podłogi, na której nie mieścił się nawet materac.

Tamę opłatom ma postawić nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, opracowywana w Ministerstwie Zdrowia. Sukces Rzecznika Praw Dziecka W mamotoja.pl wielokrotnie pokazywaliśmy smutną i przygnębiającą prawdę o realiach pobytu rodziców w szpitalach przy ich chorych dzieciach. Nie dosyć, że warunki pobyty urągały standardom, to na dodatek opiekunowie musieli za to płacić. Zmiany legislacyjne mają uniemożliwić placówkom pobieranie opłat od rodziców lub opiekunów za czuwanie przy łóżku chorych dzieci. Dotąd trzeba było za to zapłacić nawet do kilkunastu złotych za dobę. To sukces wielu lat walki organizacji pacjentów i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Ponad rok temu, w lutym 2017 roku rzecznik prosił o zaniechanie tego procederu  ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. W połowie marca rzecznik zwrócił się nawet do prezydenta Andrzeja Dudy o rozważenie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. "Szpital ma obowiązek respektować prawa pacjenta i umożliwiać jego kontakt z bliskimi. Korzystanie z tego prawa jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów małoletnich, kiedy sprawowanie opieki uzasadnione jest chorobą oraz wiekiem dziecka" – napisał rzecznik. Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie alarmował, że niektóre szpitale nie tylko zawyżały kwoty pobierane od rodziców, żądając opłat w wysokości niewspółmiernej do poniesionych kosztów (od kilku do kilkunastu zł za noc), ale także utrudniały powrót do zdrowia małych pacjentów, wpływając na ich komfort leczenia. A przecież świadomość, że czuwa nad dzieckiem ktoś bliski, jest dla małych pacjentów okolicznością łagodzącą stres i korzystnie wpływa na ich powrót do zdrowia. Dziecko przy rodzicu szybciej zdrowieje "Zgodnie z wiedzą medyczną, obecność rodzica przy chorym dziecku poprawia stan jego zdrowia i prowadzi do szybszego...

opłaty za pobyt rodzica przy dziecku w szpitalu
AdobeStock
Aktualności
Chcesz być w szpitalu przy dziecku – zobacz ile zapłacisz wg cennika!
Rodzice nadal płacą za pobyt przy dziecku w szpitalu - mimo zapowiedzi zniesienia takich opłat. Niektóre z nich dysponują nawet szczegółowym cennikiem za...miesiąc pobytu rodzica.

Jak ujawnił "Dziennik Łódzki", prawie wszystkie tamtejsze szpitale dziecięce pobierają od rodziców opłaty za pobyt przy chorym dziecku . Podobnie jest w innych miastach. Są nawet poddawane miesięczne stawki - wychodzi ponad 200 zł od rodzica. Szpitale nie mają wyjścia Opłaty za pobyt rodzica przy dziecku w szpitalu mają być zniesione . Od kilku miesięcy nad zmianami w przepisach pracuje resort zdrowia. Ale do tej pory ustawy nie ma, a rzeczywistość szpitalna jest taka, że rodzice płacą. Dyrektorzy tłumaczą, że pieniądze brać muszą, bo NFZ nie zwraca im kosztów pobytu rodzica w szpitalu. Łóżko za 15 zł W Uniwersyteckim Centrum Pediatrycznym im. Konopnickiej w Łodzi udostępnienie rodzicowi łóżka w boksie indywidualnym z sanitariatem kosztuje 15 zł na dobę. Za "zwykłe" łóżko szpitalne rodzic zapłaci 10 zł . W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki łóżko w izolatce kosztuje rodzica 25 zł (do czwartej doby), od piątej doby płaci za nie 15 zł. W Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji za dobę przy dziecku rodzic musi zapłacić 16 zł.   W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Brudzińskiego w Warszawie opłata za dobę wynosi 15,92 zł. Za tydzień 78,02 zł a za miesiąc 238,85 zł. Trzeba zapłacić za prąd, pościel, sanitariaty Szpitale same ustalają opłaty za pobyt rodzica przy chorym dziecku. W jaki sposób wyliczają kwoty? Często według własnego uznania, na podstawie wyliczeniami kosztów eksploatacji pomieszczeń i urządzeń szpitala, zużycia prądu, wody oraz koniecznego dodatkowego zaopatrzenia oddziału w pościel, środki czystości. - Opłata ustalona jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu osoby bliskiej i zawiera opłatę za pościel, zużycie mediów, środki czystości. Doba rozpoczyna się od godziny 15 – napisano na stronach szpitala w Warszawie. Wszyscy czekają na ustawę Zniesienie opłat...

Dziecko w szpitalu
Adobe Stock
Aktualności
Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu zakazane? Jest projekt ustawy!
Jest wreszcie projekt ustawy, który jednoznacznie mówi, że szpital nie ma prawa pobierać opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu. Rodzice przestaną płacić za to, że są z dzieckiem w szpitalu przez 24 godziny.

Pisaliśmy o szpitalach, w których rodzice muszą płacić za pobyt razem z chorym dzieckiem w szpitalu, mimo tego, że przebywając przy dziecku, faktycznie sprawują nad nim opiekę, wyręczając w tym pracowników szpitala. Płacą np. za wypożyczenie leżanki albo nawet za przespanie się na podłodze przy łóżeczku dziecka. Szpitale konieczność opłat tłumaczyły różnie, np. tym, że rodzic podczas pobytu w szpitalu razem z dzieckiem zużywa wodę , mydło czy papier toaletowy. Opłaty były tylko w niektórych szpitalach – decydował dyrektor szpitala . Były też takie szpitale, w których żadnych opłat nie ma, warunki są dobre, a rodzice są wręcz zachęcani do pobytu z dzieckiem. Zobacz także: Popieramy! W tym szpitalu rodzice nie będą już płacić Opłat nie będzie Zniesienie opłat w we wszystkich szpitalach zapowiadał już kilka miesięcy temu minister zdrowia, który stwierdził, że takie opłaty są niezgodne z prawem . Okazuje się, że jednak zgodne z prawem były, dlatego teraz jest już projekt zmiany w ustawie o prawach pacjenta, która wprowadza odpowiednie zapisy. Zgodnie z nimi szpital nie będzie miał prawa pobierania opłat za pobyt wraz z dzieckiem w szpitalu. Projekt ustawy wprost wskazuje, że z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w szpitalu rodzice albo opiekunowie nie mogą być obciążeni opłatą. Dziecko szybciej zdrowieje W uzasadnieniu projektu ustawy podkreśla się, że dziecko ma prawo do tego, aby cały czas podczas pobytu w szpitalu przebywali z nim rodzice lub opiekunowie, dlatego należy im stwarzać możliwe dogodne warunki pobytu w szpitalu, a wręcz ich do tego zachęcać. Obecność osób bliskich jest korzystna dla dziecka, przyspiesza proces leczenia , łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa dziecka. Dlatego pobyt rodziców i opiekunów wraz z dzieckiem w szpitalu nie może ich narażać na ponoszenie dodatkowych wydatków.  Jest to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz